T448p / MODELIK / 1:25 HOTOVO

Modely soutěžní kategorie VDT

Moderátor: jozkin

Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

T448p / MODELIK / 1:25 HOTOVO

Příspěvek od Shagrath »

Zdravím u dalšího modelu!!

Tentokrát jsem se rozhodl zabrousit do pro mě vod naprosto neprobádaných - alespoň co se modelářské práce týče.

Ale zase na druhou stranu, co by to bylo za strojvedoucího a modeláře, který by si nepostavil ani jedinou mašinku. No tak se to teď pokusíme napravit.

Jedná se o model československé dieselelektrické mašiny T448p, jinak dnes označovanou jako lokomotiva 740, kterou vyráběla ČKD

Nějaké info zde:

http://spz.logout.cz/vozidla/742/lokomotiva742.html

a zde:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lokomotiva_740

Sice s touto mašinou přímo nejezdím, ale na našich drahách jich a jejich verzí je vidět opravdu spousta.

Model jsem pořídil z numiho sběrky, čímž mu ještě jednou děkuji. Model jsem zakoupil kompletně i s laserovými doplňky. Zde je náhled originálu:

Obrázek

Jedná se o můj druhý polský model a zároveň úplně první model v měřítku 1:25. Hodlám model postavit pokud možno jako čistostavbu. Model je opravdu obsáhlý, celkem 12 stránek A3 vystřihovánky, 2 stránky s návodnými kresbami a jedna stránka psaného textu. Návodné kresby jsou přehledné, ale mohlo by jich být více.

Na modelu pracuji již cca měsíc. Povedlo se mi dát dohromady kompletní první podvozek:

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

A pohled zespodu:

Obrázek

První postřehy: Model je vytištěn na velice silném papíru, takže každé tvarování je docela boj, některé díly by neškodilo vytisknout na slabší papír. obzvláště menší díly které se svíjejí do ruličky. A k mému překvapení je model zatím naprosto přesný. Až na jednu chybu, kterou zmíním později jsem zatím neměl nejmenší problém. Obšívky zatím sedí naprosto přesně. Uvidíme jak to bude dál, nerad bych to zakřiknul.
Teď mě čeká druhý podvozek, který bych chtěl zdokumentovat trochu podrobněji pro případné další stavitele
Modelář typu zdejších mistrů ze mě nikdy nebude proto omluvte občasné nepřesnosti :? :?
S dalším postupem budu přicházet nyní průběžně.
Naposledy upravil(a) Shagrath dne sob 16.1.2021 13:09, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

A ještě jedno slibované srovnání velikostí s posledním modelem který je v měřítku 1:35 :

Obrázek

Model bude opravdu obrovský, samotný podvozek má 15 x 10 cm
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od mahdy »

Zbytečně se nepodceňuj, na první model v tomto měřítku to vypadá dobře. Stavbu budu sledovat a věřím, že z toho bude ve tvém podání hezký model.
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Takže jsem se směle pustil do druhého podvozku.

Ve vystřihovánce byl volně vložen kus vystřihovánky se čtyřmi díly číslo 2, které v archu chybí. Takže kdo tam tuto část nenajde, musí si díly 2 okopírovat a použít je pro druhý podvozek. Jedná se o tyto díly:

Obrázek

Začal jsem podle návodu podlepením a vyřezáním všech dílů základu podvozku. Ke kterým jsem přidal i díly vypálené laserem. Jedná se o moje vůbec první práci s díly pálené lasery:

Obrázek

No a pak už to stačilo jen všechno složit dohromady, což zabralo pouze chvilku:

Obrázek Obrázek

Vše sedělo naprosto přesně, nic není potřeba přiřezávat. Opravdu jestli to půjde tak jako na podvozku, tak s tím bude radost pracovat.
A zbývalo osadit horní díl 3, který to vše hezky srovnal a zafixoval :

Obrázek Obrázek
Řádně zatížit a nechat proschnout. Teď je na řadě obšívka celého podvozku. S dalším postupem snad brzy
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Tak jsem se pustil do obšívky podvozku. Vše dá se říct sedí perfektně. Jen ty zaoblené hrany na tom tvrdém papíru... To je pro mě prostě neřešitelná situace z toho vybruslit nějak se ctí... Když to navlhčím, tak se loupe tisk. když to nenavlhčím, je to rozlámané.. zkoušel jsem i narýhovat hrany. Ale tak dopadlo to jak to dopadlo. Chvílema si říkám, proč to sem vlastně vůbec dávám..... :( ;)

Zde celá obšívka ještě v placatém stavu:

Obrázek

A tady je již výsledek mého vztekání:

Obrázek Obrázek

Chtěl bych upozornit na první chybu, se kterou jsem se na modelu setkal. V díle 5 obšívky středu podvozku jsou chybně naznačeny prostupy pro budoucí úchyty trakčních motorů. Při přilepení obšívky je to patrné zde:

Obrázek

Jsou posunuté odhadem o půl otvoru směrem dolů. Nevěděl jsem, zda je chyba v díle obšívky nebo v žebru které je pod ní. Ale na prvním podvozku jsem si ověřil, že chyba je v díle 5. Takže se musí následně po přilepení otvory ještě proříznout směrem nahoru a spodní část zaretušovat. Pak bude docíleno toho, že trakční motory, které sedí jedním koncem na hřídeli kol a druhým právě v držácích, které jsou zasunuté do těchto otvorů budou ve vodorovné poloze.

No a teď se začne se "zdobením" podvozku. První jdou na řadu horní kryty tlumičů:

Obrázek
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od yvan »

Dáváš to sem třeba pro to, aby ti někdo poradil, ne? Vlhčíš to vodou a z líce? Zkoušels to slinama a hlavně z rubu? Lehce třeba, na kousku z rezervy nebo tak něco?
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Máš pravdu. Dávám to sem asi právě proto. No všechny postupy jsem zkoušel. I slinama což se mi ukázalo asi jako nejlepší variantou. Zkoušel jsem i rozvrzstvit papír ale na tak velkém díle to nebylo možné. No bude to zkrátka rukama jak říkám :D ale některé díly by opravdu neškodilo vytisknout na slabší papír
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Tak úspěšně pokračujeme ve stavbě.
Dále mě čekaly držáky tlumičů a brzdné soustavy, které přišly nasunout na konce podvozků. Poté jsem ze zapasu polepil horní hranu konce podvozku a vypadá to lepší než přebarvené:

Obrázek

Pokračoval jsem závěsnými částmi podvozku. Všechny díly základů:

Obrázek

Chtěl bych upozornit na další chybku, která se naskytla. jedná se o díl 11b. Je to spodní část celku, výstužné žebro, podlepené 0,5 mm kartonem. Na něm je čárou naznačené místo ohybu. Ale po narýhování a vystřižení jsem zjistil že to není čára pro rýhování, ale místo pro nalepení budoucí obšívky. Místo zlomu zde vůbec není označeno. Místo zlomu jsem označil na této foto. Je cca 2 - 3 mm od čáry. Není to nic závažného ale pak si to lépe sedne a i obšívka se dá přilepit po celém obvodu.

Obrázek

Zde je již hotový základ připravený na obšívku:

Obrázek

A zde jsou již hotové a připravené na osazení do podvozku. Obšívka sedla naprosto přesně. Celkově tyto díly se lepily velice příjemně. Matičky budu dávat až po celkovém osazení kol a trakčních motorů, protože na prvním podvozku jsem je při nasazování osy skoro všechny ulámal ;) :

Obrázek Obrázek

Nyní mě čeká osazení do podvozku, stočení pružin a provedení tlumičů. S dalším postupem snad brzy.
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od yvan »

Tak záleží taky na množství, že ano. Zas aby se to v těch slinách koupalo není záruka dobrého výsledku :)

Já bych to dělal tak, že bych si našel ocelovou tyčku o poloměru zhruba toho zaoblení, na rub dílu bych si přenesl linky, odkud kam se bude zaoblovat a mezi linkama bych to lehce naslinil. Lehce, jazykem polosuchým, přidat se dá vždycky. Nechal bych to chvilku vsáknout a pak bych to lehce ohýbal na té kulatině, postupně, prsty a pozděj přejíždět pinzetou, aby to bylo hladký oblouk.
Buri
Příspěvky: 9
Registrován: pon 3.9.2018 14:48

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od Buri »

A nešlo by to zaoblit přetažením papíru o hranu stolu?
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Já vždycky díl, který je třeba ohnout, nejdřív přetáhnu přes hranu stolu, abych mu "vnutil" nový tvar. Díl na hranu přitlačím buď dlaní nebo bříškem palce, postupně přejíždím dílem přes hranu a postupně se posunuji po celé délce dílu. Samozřejmě je třeba přejetí palcem přes hranu několikrát opakovat a ze začátku moc netlačit na pilu. U delšího dílu, jako v tvém případě, nemůžeš počítat s tím, že se ti ho podaří ohnout na první dobrou, to pak vznikají právě takové zlomy papíru, jako máš ty. Oslintání papíru většinou používám až potom, co jsem si díl alespoň trošku naohýbal. Není to nic složitého, chce to jen trošku praxe, nevzdávej to. Jde ti to pěkně od ruky a byla by to škoda ;) Držím palce, ať se ti to podaří...
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od yvan »

Pokud je papír tuhý, úhel ostrý, nebo tisk laserový, tak bych to navlhčil. Jak se objeví vlákna nebo vrstvy v papíru, nebo praskne tisk, tak se to blbě schovává.
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Děkuji za rady :D abych řekl pravdu tak s tou hranou stolu jsem to nezkoušel. Ale teď už je to stejně s křížkem po funuse. Nejlépe by se to vyřešilo, kdyby to bylo na slabším papíru, obzvláště, když je to obšívka, které je celá posléze nalepená na karton. Co jsem tak studoval tak už by tam takové ohyby již být neměly. Lámu si hlavu s tím jak zamaskovat ten popraskaný tisk. Přebarvovat to asi nechci to by bylo ještě horší. Určitě to vzdávat nebudu, momentálně to strašně žeru a těší mě každý přilepený dílek. A jelikož jdu za 14 dní na operaci a pak se budu 8 týdnů válet doma tak věřím že s tím pořádně pohnu ;)
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Tak, podvozek stojí na všech čtyřech. Pohyblivá ramena jsou již pevně uchycena. Opírají se shora o žebro 2a, které na mašině ve skutečnosti není, ale takhle je ideálně docíleno toho, že všechny čtyři kola budou stát na zemi. Pružiny jsem smotal z cínového drátu, tlumiče jsou celé přebarvené, tisk se opět trhal. Pro jistotu jsou lepené vteřinovým lepidlem, ponesou váhu celých kol a trakčních motorů.

Obrázek Obrázek

Nyní jsou na řadě trakční motory.
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Hlásím se s dalším pokrokem.

Podařilo se mi dát dohromady kompletně trakční motory. Zatím asi nejpříjemnější část stavby. Vše krásně sedělo. Pouze laserové doplňky 14c a 14d jsou nepoužitelné, mají úplně jiný tvar. Takže jsem použil originální díly z vystřihovánky. Obšívka dílu 14 je o něco kratší. Nechat delší a pak podle potřeby zaříznout.

Obrázek

A zde již hotové celky:

Obrázek Obrázek

Motory odkládám a čeká mě poslední velký celek před kompletací podvozku. Kola.
Odpovědět

Zpět na „Železnice / Rail cars and engines“