HCP 1-6-2 "Bulgar" / Modelik / 1:25

Modely soutěžní kategorie VDT

Moderátor: jozkin

Uživatelský avatar
MARIAN L
Příspěvky: 105
Registrován: čtv 6.3.2014 18:05
Bydliště: Jablunkov - Mostoř

HCP 1-6-2 "Bulgar" / Modelik / 1:25

Příspěvek od MARIAN L »

Tak Vás všechny zdravím.

Obrázek Obrázek Obrázek

Skoro mám dokončenou Sm - 42 999 od GPM a už jsem začal pracovat na modelu parní lokomotivy HCP 1-6-2 "Bulgar" / 1:25 /od Modeliku. Model je tištěn na laser ofsetovém tisku. Hodně špatně se to ohýbá, a barva se zdírá a zůstala otištěna na druhé protější stránce. Nepřesnosti jsou hned u prvních dílu a to značné. Stavebnice neodpovídá rozměrům laserem vypálenému setu na podlepení dílu. Líší se i o několik milimetru. Vzhledem ke všem těmto neduhům jsem se rozhodl celý model přestříkat a trochu ho i z zatraktivnit přidáním různých dílů. Taky bych chtěl skusit znázornit různé modelářské techniky, jako je rez, olej , stékance, prostě tak, aby to nevypadalo tak nudně a jednotvárně. Budu rád, za každou radu, připomínku. Snad se mi to povede.

Tak trochu něco k modelu.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Autor: Jan Kołodziej délka modelu 725 mm, takže žádný drobeček,29 stran stavebnice, 5 stran návodných kreseb.Nýtu a šroubů je tam přes 4000 . Takže bude co lepit.
Uživatelský avatar
MARIAN L
Příspěvky: 105
Registrován: čtv 6.3.2014 18:05
Bydliště: Jablunkov - Mostoř

Re: HCP 1-6-2 "Bulgar" / 1:25 / Modelik

Příspěvek od MARIAN L »

Tak pár fotek.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Na těch dvou posledních fotkách je vidět ten rozdíl a nesrovnalost. :o :evil: Tak nevím kde soudruzi s PL udělali chybu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
hromadko.s
Příspěvky: 496
Registrován: sob 21.1.2012 9:56
Bydliště: Hlinsko v Čechách

Re: HCP 1-6-2 "Bulgar" / 1:25 / Modelik

Příspěvek od hromadko.s »

To je nejnovější trend polských modelů ( nevím, jestli jen železnice): " co by ste chtěli za ty prachy?!"
Taky se mně moc líbí, ale z výše uvedených důvodů s ní mám jako čistolepíč dost problémů.
Nicméně, když vidím tu parádu ve Tvém provedení, tak to asi zkusím. Alespoň bude co srovnávat :lol:
Jen k ní musím ješte vymyslet nějaký vagony...
Uživatelský avatar
MARIAN L
Příspěvky: 105
Registrován: čtv 6.3.2014 18:05
Bydliště: Jablunkov - Mostoř

Re: HCP 1-6-2 "Bulgar" / 1:25 / Modelik

Příspěvek od MARIAN L »

:D :) Hromádko dík za pochvalu od tebe si to obzvláš cením a aš seženeš ten vagón tak se přidej. Jako čistolepič budeš mít o zábavu postaráno a práce habaděj.
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 122
Registrován: pon 1.9.2014 21:03
Bydliště: Klatovy / Plzeň

Re: HCP 1-6-2 "Bulgar" / 1:25 / Modelik

Příspěvek od Laďuša »

Tý jo, šestispřežka v jednom rámu, to jsem asi eště neviděl. Jdu si o ní něco najít, páč polská tendrovka docela německýho vzhledu s přezdívkou Bulhar, to neni jenom tak :mrgreen:
Uživatelský avatar
kaola158
Příspěvky: 13
Registrován: stř 23.9.2015 10:47

Re: HCP 1-6-2 "Bulgar" / 1:25 / Modelik

Příspěvek od kaola158 »

Čest Marian, pěkná práce. Bude to soutěžní kousek, nebo jako předchozí mašina s patinou? ;) Ig.Kaw
Uživatelský avatar
MARIAN L
Příspěvky: 105
Registrován: čtv 6.3.2014 18:05
Bydliště: Jablunkov - Mostoř

Re: HCP 1-6-2 "Bulgar" / 1:25 / Modelik

Příspěvek od MARIAN L »

Soutěžní to nevím. Byl jsem s s předchozím modelem SM – 42 -999 na soutěži v Ostravě. Patinu jako takovou asi nikdo do soutěže nedává. Na soutěži jsem skončil mezi velkou dopravní technikou na 6 místě. Jelikož u nás není v módě moc přebarvovat, atd, tak předpokládám , že tento kousek který stavím taky asi nebude příliš bodovat. Upřimně stavím pro radost a jestli tento model vezmu na výstavu?? Určitě, ale nic si od toho neslibuji. V Čechách jsou daná v soutěži jasné kritéria , jako je čistota práce, retuš, střih, ohyb atd. Takže vzhledem k tomu, že budu model přestříkávat, tak asi nebude co bodovat. Možná se papírové modelářství dočká pokroku, a bude i místo pro modely s kreativnějším podáním. Tím samozřejmě nechci nic namítat proti čisto stavbě. Všem čisto lepičům klobouk dolů. Já to moc neumím. Každopádně budu rád za každou připomínku a radu .
Uživatelský avatar
hromadko.s
Příspěvky: 496
Registrován: sob 21.1.2012 9:56
Bydliště: Hlinsko v Čechách

Re: HCP 1-6-2 "Bulgar" / 1:25 / Modelik

Příspěvek od hromadko.s »

Přebarvený papírový model je kategorie něco mezi papírovým a plastikovým modelem.
A jistých ohledech je pracnější než papírové nebo plastikové.
Moje parketa to není, ale pěkně postavený přebarvený model obdivuju a smekám...
A upřímně řečeno dnešní trend hlavně polských modelů v podstatě ani jinou variantu neumožňuje.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: HCP 1-6-2 "Bulgar" / 1:25 / Modelik

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Na soutěžích v Polsku pamatují jak na čisto-stavby, tak i na přebarvované modely. Ano v Polsku jsou vypisované soutěže pro modely stavěné formou čisto-staveb, tak i modelů přebarvovaných. U nás by si měli asi organizátoři papíráckých akcí konečně sednout k tomuto problému a když tak přijmout opatření, které by vyřešilo případné tahanice při hodnocení soutěžních modelů (čisto-staveb versus přebarven). Ano...mohla by to být cesta jak přitáhnout na akce více modelářů.
Uživatelský avatar
hromadko.s
Příspěvky: 496
Registrován: sob 21.1.2012 9:56
Bydliště: Hlinsko v Čechách

Re: HCP 1-6-2 "Bulgar" / 1:25 / Modelik

Příspěvek od hromadko.s »

I více návštěvníků...
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: HCP 1-6-2 "Bulgar" / 1:25 / Modelik

Příspěvek od kaktusak »

MARIAN L píše:Soutěžní to nevím. Byl jsem s s předchozím modelem SM – 42 -999 na soutěži v Ostravě. Patinu jako takovou asi nikdo do soutěže nedává. Na soutěži jsem skončil mezi velkou dopravní technikou na 6 místě. Jelikož u nás není v módě moc přebarvovat, atd, tak předpokládám , že tento kousek který stavím taky asi nebude příliš bodovat. Upřimně stavím pro radost a jestli tento model vezmu na výstavu?? Určitě, ale nic si od toho neslibuji. V Čechách jsou daná v soutěži jasné kritéria , jako je čistota práce, retuš, střih, ohyb atd. Takže vzhledem k tomu, že budu model přestříkávat, tak asi nebude co bodovat. Možná se papírové modelářství dočká pokroku, a bude i místo pro modely s kreativnějším podáním. Tím samozřejmě nechci nic namítat proti čisto stavbě. Všem čisto lepičům klobouk dolů. Já to moc neumím. Každopádně budu rád za každou připomínku a radu .
Velká dopravní technika byla v Ostravě hodnocena systémem líbí - nelíbí takže nerozhodovaly body . Nic méně vím že přebarvené modely můžou a taky se to stává , že poráží čististavby . Brzdič by mohl povídat a nejen on . VDT byla v Ostravě nejnabytější kategorie tudíž konkurence byla veliká . Samostatnou kategorii pro přebarvované modely už ( a ted si bohužel nevzpomenu na které soutěži to bylo ) na jedné soutěži pořádali a sešli se 4 modely . Zatím je málo přebarvovatelů na samostatnou kategorii .
Dovolím se jednu rýpavou poznámku . Prosím NEBER TO OSOBNĚ myslím to všeobecně . Velmi často slýchám od modelářů , kteří donesou občas přebarvený model na soutěž a nevyhrají jednu a tu samou univerzální výmluvu . Rozhodčí vždy dají přednost čistostavbě . Je takový hodně rozšířený alibismus .

Toť za mě vše .
Uživatelský avatar
freeper
Příspěvky: 138
Registrován: úte 3.1.2012 20:10
Bydliště: skoro Ostrava

Re: HCP 1-6-2 "Bulgar" / 1:25 / Modelik

Příspěvek od freeper »

Za sebe můžu říct, že letos z Ostravy mám 3. místo právě ve vdt, a s přebarvenou AV-15. Je sice pravda, že pravidla přebarveným modelům moc nepřejou, ale někdy to prostě vyjde. Jsem s tím tak nějak smířený. Každopádně, modely nedělám kvůli soutěžím, takže přebarvovat a upravovat je nepřestanu. A pokud ti je vzhled přebarvovaného a patinovaného modelu bližší tak proč toho nechat. Modely je třeba primárně stavět pro radost a ne pro soutěže.
weselan
Příspěvky: 268
Registrován: sob 21.1.2012 11:54
Bydliště: nad řekou Moravou

Re: HCP 1-6-2 "Bulgar" / 1:25 / Modelik

Příspěvek od weselan »

Kaktusák píše- a ted si bohužel nevzpomenu na které soutěži to bylo...
Doplním tvůj stárnoucí mozek předsedo.Bylo to v Neratovicích cca 3 roky zpátky,vyhrál tehdy tuším Balu se svou lokomotivou.
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: HCP 1-6-2 "Bulgar" / 1:25 / Modelik

Příspěvek od Daniel »

freeper píše:... Je sice pravda, že pravidla přebarveným modelům moc nepřejou, ale někdy to prostě vyjde. Jsem s tím tak nějak smířený. ...
Pokud je hodnocení kategorie vypsané jako bodovací, tak ano, přebarvené modely jsou v "nevýhodě". Pokud je to ale systém líbí - nelíbí, jsou šance pro všechny modely naprosto stejné a rozhoduje hlavně celkový dojem z modelu.

A omlouvám se Marianovi za tohle OT - doufám že se najde nějaký moderátor co mu to tu pročistí a budeme tu dál sledovat jen report z parádní stavby.
Uživatelský avatar
MARIAN L
Příspěvky: 105
Registrován: čtv 6.3.2014 18:05
Bydliště: Jablunkov - Mostoř

Re: HCP 1-6-2 "Bulgar" / 1:25 / Modelik

Příspěvek od MARIAN L »

Tak to jsem ani netušil, kolik se Vás ozve. Jsem ale rád, že každý má svůj názor a asi máme všichni pravdu. Já bych toto téma uzavřel a stavme všichni pro radost ;)
Odpovědět

Zpět na „Železnice / Rail cars and engines“