Legionářský vlak Orlík / minibox / ABC - HOTOVO

Modely soutěžní kategorie VDT

Moderátor: jozkin

Uživatelský avatar
Sandro
Příspěvky: 49
Registrován: úte 27.12.2016 13:27
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Legionářský vlak Orlík / minibox / ABC - HOTOVO

Příspěvek od Sandro »

Zdravím všechny,

Tímto modelem se uvádím. Dnes jsem čerstvě zaregistrován a ačkoli už nějakou dobu patlám, natolik jsem se styděl, že moje modely nestojí za prezentaci, že jsem se neodvážil tady ani ukázat. Možná za to může i pozdní věk, ve kterém jsem s modely začal.

Šel jsem klasickou linií: základní lepení - lepení na tupo - vylepšené lepení kol - bombírování - podlepování - retuš

Ale abych nebyl přehnaně sentimentální vrátím se k jádru věci:

Legionářský vlak Orlík je vícedílný minibox (ačkoliv se u automobilů modelují i kola). Celý komplet vyšel v časopise ABC 3. prosince 2015. Autorem modelu je Roland Havran (hned pro jistotu udám, že to není můj nejoblíbenější autor, ale to může být i tím, že jsem toho od něj mhoho nelepil). Kdo by se chtěl víc dozvědět o historii předlohy tohoto modelu, tomu připojuji odkaz na: https://cs.wikipedia.org/wiki/Orl%C3%AD ... 3%BD_vlak)

Než jsem se rozhodl výsledky zveřejnit, měl jsem už větší část modelu hotový, takže zde je:

Obrněný vůz Armstrong
Obrázek Obrázek
Tady i s obrněným vozem Austin a s plošinovým vagónem
Obrázek
A obrněná lokomotiva i s vozem na uhlí
Obrázek Obrázek

O dalším průběžném lepení zkusím podávat podrobnější zprávy.
Naposledy upravil(a) Sandro dne stř 30.8.2017 6:35, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
hromadko.s
Příspěvky: 496
Registrován: sob 21.1.2012 9:56
Bydliště: Hlinsko v Čechách

Re: Legionářský vlak Orlík / minibox / ABC

Příspěvek od hromadko.s »

Ahoj, rozhodně se nemáš za co stydět :)
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: Legionářský vlak Orlík / minibox / ABC

Příspěvek od mahdy »

Tož vitaj ;) Jak píše krteček, nemáš se za co stydět. Obdivuju všechny co lepí modely v měřítku kolem stovky - já bych na to neměl nervy - zlatá pětadváca :lol:
Kdyby tak někdo vydal vlak českých legionářů v pětadvacítce ......
Uživatelský avatar
Sandro
Příspěvky: 49
Registrován: úte 27.12.2016 13:27
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Legionářský vlak Orlík / minibox / ABC

Příspěvek od Sandro »

Dobrý, sněhem zasypaný den,

Z minula mi zůstal nedolepený Obrněný vagon Chunchuz. Tak jsem si dovolil malý report o průběžných pracích lepičových.
Pro začátek jsem udělal pár obrázku již hotového (i s mou novou podložkou od Revellu 8-) ). Detail na věž s dělem, boční střílny a radlici.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Až z fotek jsem si teď všimnul, že jsem díl se střílnami nalepil křivě. Budu to muset nějak zapravit.

Pak následovalo připevnění vytvarované železné kabiny.
Obrázek

Podlepil jsem to vytvarovaným kartonkem, aby mě to nezlobilo při lepení. Výsledek je zde:
Obrázek

Animace nýtování mi nenavazuje na spodní díl (a to jsem ještě část kabiny oříznul, aby to sedělo lépe) možná to je i tím stovkovým měřítkem. Horní část kabiny dostatečně nepřiléhá k dílci s bočními střílnami (kvůli mé křivici :? ). Zkusím to ještě nějak zapravit.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tak… a teď mi zbyde jen přilepit zadní stěnu s vraty a hledí s poklopem na norní část kabiny. Potom začnu se střílnami. Pěkně jednu po druhé.
Obrázek

Po tomto kousku už slepím jen Obrněný vagon Zaamurets a kompletní sestava bude hotova... Pořád uvažuji nad nějakým diorámatkem z vlastní výroby, něco jako tohle: https://media.novinky.cz/598/445983-gallery1-mtlea.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: Legionářský vlak Orlík / minibox / ABC

Příspěvek od mahdy »

Nemyslels tou animací imitaci? Čím děláš kruhové otvory? Malé kruhové otvory vypichávej špičatým skalpelem.
Uživatelský avatar
Sandro
Příspěvky: 49
Registrován: úte 27.12.2016 13:27
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Legionářský vlak Orlík / minibox / ABC

Příspěvek od Sandro »

Imitaci samozřejmě.

Kruhové otvory řežu špičatým skalpelem. Vykružovátko zatím nemám. Ale kdybych chtěl, mohl bych využít šikovnou pomůcku, kterou jsem zdědil po mém otci. Přenechal mi sadu rýsovacích kružítek, je sice částečně rozpadlá, ale je v ní nástavec, který se nasazuje místo držáku tuhy, a ten umožňuje uchopit psací potřebu. Předpokládám, že to sloužilo na tvorbu kružnic inkoustovým rýsovacím perem. Do této násady lze pohodlně uchytit skalpel.

Zatím jsem to moc nepoužil, protože je ta sada celá rozviklaná vlivem chybějících šroubků.
Naposledy upravil(a) Sandro dne čtv 19.1.2017 18:36, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Sandro
Příspěvky: 49
Registrován: úte 27.12.2016 13:27
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Legionářský vlak Orlík / minibox / ABC

Příspěvek od Sandro »

K obrázkům z víkendového lepení jsem se dostal až teď. Od minula mi zůstalo nalepit zadní stěnu a pro úplnou kompletaci i střílny s kulomety a nárazníky (ty u těchto měřítek lepím vždy jako polsední 8-) ).

Takže jen krátce k tomu, jak jsem zadní část vyřešil a dotáhnul i hledí na střeše kabiny:
Obrázek Obrázek

Tady jsem si dovolil zdokumentovat krok po kroku i tvorbu krytů střílen. Každá z těchto dvanácti částí se měla původně složit z jednoho celistvého dílce. Nemám dobré zkušenosti z tvorby takovýchto stěn ohýbáním líce na rub (nebo naopak). Takže jsem to po vzoru zdejších papírových mágů jednoduše odřízl a každý líc lepil na rub zvlášť.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Potom jsem si ještě nějakou dobu hrál s kulomety, přidal nárazníky a výsledek jsem si dovolil zvěčnit takto:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek

Z celé sestavy mi tedy chybí už jen Obrněný motorový vagón Zaamurets.
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Erunamo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 7.6.2016 5:32

Re: Legionářský vlak Orlík / minibox / ABC

Příspěvek od Erunamo »

Nebude pak ale chybět jeden jeden vůz s dělem a jeden plošinový vůz?
Uživatelský avatar
Sandro
Příspěvky: 49
Registrován: úte 27.12.2016 13:27
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Legionářský vlak Orlík / minibox / ABC

Příspěvek od Sandro »

Když se podíváš na první příspěvek tohoto tématu, na jedné z fotek plošinový vůz je. Jinak nevím, který vůz s dělem máš ještě na mysli...?

Tento model z roku 2015 z časopisu ABC se skládá z částí:
· Obrněná lokomotiva
· Vůz s uhlím
· Obrněný vagon Chunchuz
· Obrněný automobil Austin
· Obrněný vagon Zaamurets
· Plošinový vagon
· Obrněný automobil Armstrong

Skutečný Orlík měl nejspíš jiné (nebo víc) části, ale já jedu podle not. Model se mi líbí tak jak je (jen to diorámatko by bodlo).
Uživatelský avatar
Erunamo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 7.6.2016 5:32

Re: Legionářský vlak Orlík / minibox / ABC

Příspěvek od Erunamo »

Tak to jo. Já jen, že na fotkách je většinou uspořádání vlaku:

plošinový vagon
obrněný vagon Chunchuz
další obrněný vagon téměř stejný jako je Chunchuz
obrněná lokomotiva
vůz s uhlím
obrněný vagon Zaamurets
plošinový vagon

viz třeba tady http://forum.valka.cz/attachments/3583/241466_orlik.jpg

Kurňa, asi si ho taky slípnu a ty dva vagony k tomu přidám.
Uživatelský avatar
Sandro
Příspěvky: 49
Registrován: úte 27.12.2016 13:27
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Legionářský vlak Orlík / minibox / ABC

Příspěvek od Sandro »

Máš pravdu, podle fotek to tak bylo.

Ale jak jsem říkal, já jedu podle not, tedy podle zadání modelu a nijak mi to nevadí.

Jednak nemám další model, abych komplet o ty dva vagony doplnil. Dvajak si myslím, že záměr autora nebylo dodržet historicky úplně stejnou skladbu celé vlakové soupravy, ale tímto modelem historii čtenářům alespoň přiblížit.
Uživatelský avatar
Sandro
Příspěvky: 49
Registrován: úte 27.12.2016 13:27
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Legionářský vlak Orlík / minibox / ABC

Příspěvek od Sandro »

Po víkendu mám zase nějaký posun.

U vagonu Zaamurets jsem slepil podvozek.
Obrázek

Na něj jsem si začal připravovat díly (po předchozích zkušenostech si to raději zkompletuju na sucho a pak to nalepím). Zvlášť pak zákryt na nádstavbě byl oříšek, protože chlopně se po nalepení "bily" (překrývali se přes hrany). Takže sem chlopně dříznul nebo upravil (viz. detail).
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

V polovině těchto dílů mě to začalo trochu nudit, tak jsem začal s lepením základen pro kopule střeleckých věží.
Obrázek Obrázek Obrázek

A vzhůru na kopule!
Uživatelský avatar
Sandro
Příspěvky: 49
Registrován: úte 27.12.2016 13:27
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Legionářský vlak Orlík / minibox / ABC

Příspěvek od Sandro »

Tak... Práce je čím dál tím víc, takže dostat se k modelu, potažmo i k přispívání sem, je obtížnější a obtížnější. Dokonce tak obtížné, že nakonec nestihnu ani navštívit Lužánky. Moc jsem se těšil, protože by to bylo mé "poprvé". Jenže člověk míní...

Alespoň přiblížím další pokračování na modelu.

Měl jsem v plánu začít lepit kopule. Dlouho jsem nat tím přemýšlel, protože díl pro kopuli vypadal na papíře takto:
Obrázek
Tenhle glóbusovitý způsob nezaručuje vždy hladkou kouli. Ve volných chvílích jsem nad tím přemýšlel a dospěl jsem k názoru, že jestli má (měl) tento vagon kopuli plátovanou (z jednotlivých trojúhelníkových plátů), nemusím to nijak víc řešit, slepím roviné plošky k sobě a bude to vypadat realněji. Podotýkám, že úvahy jsem vedl ve chvílích, kdy jsem neměl k dispozici internet. Protože ve chvíli, kdy jsem viděl dochované fotografie:
https://warisboring.com/a-remarkable-ar ... .ovxhjore5
naznal jsem nejen, že moje úvahy byly k ničemu, ale hlavně, že kopule budou muset být kulaťounké jak pivní pupek :D

Tak jsem se do toho vrhnul z jiného konce. Okopíroval jsem si dílec a nařezal 2mm papírové pásky.
Obrázek Obrázek
Všechny trojúhelníkové chlopně jsem odříznul (i to kolečko na vrcholu). Stočenou páskou jsem vytužil patu kopule (alá lepení kol) a začal spojovat jednotlivé cípy. Nové kolečko pro lepení vrcholů k sobě jsem si vyřízl zvlášť, lepil jsem na střídačku (vždy protilehlé) vrcholy cípů a přitom jsem si hlídal lícování a vyrovnání. Až potom jsem lepil jednotlivé cípy po celé délce k sobě právě kopírovanou předlohou (upravenou - ořízl jsem jim špičky a patky, nařezal je jednotlivě). Výsledky vypadají takto:
Obrázek Obrázek Obrázek
Vnitřní stěnu jsem vyrovnal vlepením tenkých paprsků (pěkné sluníčko). Potřebaval jsem stejnostejnou tloušťku, abych mohl herkulesem změknutý papír bombírovat do úplného kulata. Na povrchu sice vznikly drobné vrásky, ale ty zkusím vyretušovat barvou (musím trefit odstín ;) ).

Na tomto místě bych ještě rád poděkoval své ženě, že mi naježila tyto pomůcky na bombírování:
Obrázek
Bez nich bych tu kopuli neukoulel :D

Tak, to byla první koule. Než se vrhnu na druhou, zabavím se krátce chystáním obrněné nádstavby trupu vagonu:
Obrázek Obrázek

Konec je v dohlednu, začnu pomalu vybírat, na co se vrhnu potom...
Uživatelský avatar
Miloš D.
Příspěvky: 166
Registrován: sob 21.1.2012 20:10

Re: Legionářský vlak Orlík / minibox / ABC

Příspěvek od Miloš D. »

Můžu se zeptat odkud ti žena "naježila" ty úžasné pomůcky na bombírování, pokud to tedy nějaké výrobní tajemství : - ))
Díky za odpověď.
Uživatelský avatar
Sandro
Příspěvky: 49
Registrován: úte 27.12.2016 13:27
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Legionářský vlak Orlík / minibox / ABC

Příspěvek od Sandro »

Odpovědět

Zpět na „Železnice / Rail cars and engines“