Bn2t Hutnik / WAK / 1:25 / HOTOVO

Modely soutěžní kategorie VDT

Moderátor: jozkin

Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Bn2t Hutnik / WAK / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Nádhera. Sleduji už od začátku a stále nechápu tu čistotu..
Uživatelský avatar
Petr Velecký
Příspěvky: 151
Registrován: sob 24.3.2012 23:15
Bydliště: Bocanovice

Re: Bn2t Hutnik / WAK / 1:25

Příspěvek od Petr Velecký »

Lampy jsou velmi povedené. ;)
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Bn2t Hutnik / WAK / 1:25

Příspěvek od yvan »

No zrovna na těch lampách sem ten interiér moc čistý neudržel, ale díky :)

Zatímco schnou podlepy k sekci rozvodů, ze stránky s nárazníky zbyly ještě drobnosti kolem dýmnice. Dva ventily, na každou stranu jeden, pak cosi, co si netroufám odhadovat a pět zámků dýmničních vrat. K těm patří ještě takové podložky, které sem na fotku zapomněl, ale sou černé podlepené obdélníčky, takže nic extra zajímavého. Ještě tam chybí z téže strany panty vrat, ale ty budu dělat až s nima, protože tam se kus namotává a kus ne, takže to bude i s drátem podle rozteče.

Obrázek

Příště už fakt asi ty rozvody, tak všechno nejlepší do nového roku ;)
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Bn2t Hutnik / WAK / 1:25

Příspěvek od yvan »

Přichází kousek kompletace. Nejdřív kola na podvozek...

Obrázek

... pak brzdy ke kolům...

Obrázek

... části parního stroje a nějaké to železo k podvozku. Na pravé straně je podle mě blbě místo pro nosník 12P. Je moc vzadu a nevyšlo by to na vodítko 32. Nalevo to sedí. Vodítko se lepí na díl 26 a to přesně do místa, kde zavazí horní matice (takže urvat, nebo nelepit, záleží na situaci).

Obrázek

Před přední kola přijde ještě sestava táhel ke strojům...

Obrázek

... a pak už ty rozvody a pár drobností kolem.

Obrázek Obrázek
Obrázek

Na každou stranu pak přijdou ještě táhla, tuším čtyři až pět kusů. Tak ty zas příště.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Bn2t Hutnik / WAK / 1:25

Příspěvek od yvan »

Když sem psal příště, tak sem určitě nečekal, že to bude na druhý den. Konečně na táhlech sem chtěl naznačit zakončení osek trochu výrazněji, než kresbou a nechtělo se mi do toho. Nakonec sem se vyhecoval a táhla sou na místech. Kromě toho i další trocha železa kolem.

Pravá strana:
Obrázek Obrázek

A levá strana:
Obrázek Obrázek

No a do nového týdne k novému číslu, tentokrát snad trochu oddechový kousek do kabiny.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Bn2t Hutnik / WAK / 1:25

Příspěvek od yvan »

Zatímco schnou podlepy, dojde na drobnosti na kotel. Ještě před tím ovšem drobná oprava na světlech. Zaprvé se mi podařilo najít držák na zadní stěnu (je zelený, to sem nečekal :roll:), takže tímto se omlouvám autorovi za předchozí dezinformaci, že v sešitě není. Proběhla tedy výměna černého za zelený. A u předního sem změnil držák podle detailu návodovky, který sem předtím jaksi nezaznamenal.

Obrázek
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Bn2t Hutnik / WAK / 1:25

Příspěvek od yvan »

Zatímco schne průběžně konstrukce kotle, na stejné straně zbyly ještě boční schránky a nádrže na vodu. U schránek je jeden díl 73d o necelý milimetr nižší. Nejspíš náhodná transformace objektu v křivkách, protože zadní čela i obvody sedí na ten větší z nich. Kdybych o tom věděl dopředu, udělal bych si z rezervy nový. Takhle je holt na pravé straně schránka o něco nižší, ale tak snad to ničemu nevadí.

Obrázek

Nádrže jsou bez problémů. Byť teda nechápu, proč je spoj hrdla situovaný dopředu a není méně viditelný. Tabulky jsou volitelné, byly prý na mašince z výroby a po přetírání se nevracely, takže na nich není místo pro přilepení. Volím funglovku, takže použity.

Obrázek

No a na kotli a kolem tam nějak povšechně v kabině bude trocha drobností, které už mám taky za sebou. Bude kolem toho ještě dost hadic, ale to přijde na řadu až bude přední stěna s kotlem na podvozku.

Obrázek
Uživatelský avatar
bedatruhlar
Příspěvky: 497
Registrován: pát 20.1.2012 22:36
Bydliště: kyjovsko

Re: Bn2t Hutnik / WAK / 1:25

Příspěvek od bedatruhlar »

Ten vodoznak a budik by chtělo zasklit :D Jinak teda standartně, super, už mě zase přešla chut něco prezentovat,
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Bn2t Hutnik / WAK / 1:25

Příspěvek od yvan »

Budík sem nezasklil, to je pravda :) Asi by to nebyl problém i dodatečně, ale tak nechám si to na nějakou další magořinu.

Kotel sám je výživnější celek. Kostra je obalená několika díly plášťů a v rozích a v obloucích jsou prolisy. Obě čela mám zafixované pravým úhlem k podstavě a je to dobrá věc. Naopak výztuhu, kterou jsem si vymyslel do oblouku mezi čela, už tolik doporučit nemůžu. Musela ven, abych tam mohl správně natlačit oblouk na přední stěně kabiny. Propojení celku kotle s přední stěnou kabiny byl zase prozměnu dobrý nápad, protože kdyby byl spodek stěny na podvozku a pak bych tam měl rvát ten kotel, tak to asi nedopadne nic moc. Navíc mi tam naběhly někde desetinky a horní část přední stěny mi u návaznosti na tu spodní udělala trochu díru. Zaplátoval sem to zevnitř kusem šedé (té v sešitě moc není, bohužel) a zvenku to snad zakryjí nádrže. U kotle je taky drobná chyba u kroužků v horních prolisech v oblouku v kabině. Jsou stejně velké, jako ty ostatní, ale přitom by měly být menšího průměru, i podle délky obvodového pásku. Montážní díra z venkovní strany je hodně velká pomoc.

Zvenku onýtováno (velikostí 12 - 0,85 mm), možná by to chtělo spíš 10 nebo 11, ale radši sem ty natištěné obrysy překryl, než to zatírat. Na stěně pod nádržemi jsou ještě šestihrany, které teda v sešitě sou, ale nevím proč zelené, takže sem vzal černé z nějakých rezerv u jiných dílů. Napojení kotle a stěny není nic moc čistota, asi by tam pomohla vzpěra dovnitř kotle, ale zas na druhou stranu, mezi dýmnici a nádrže asi moc vidět nebude.

Obrázek

Vevnitř je pak to haraburdí, co bylo v minulém příspěvku. Chtěl sem trochu vylepšit ty kohouty, v návodovce je suveréně nakreslený uprostřed kousek ventilu, na kterém je kohout nasazený. To sem nevěděl z čeho tak udělat, abych to nezaprasil, tak sem to přeplácl nýtkem velikosti 6 (0,55 mm). Na místní blázinec v sekci lodí se teda nechytám, ale snad lepší než černá kresba, co tam byla.

Obrázek Obrázek

Tož už jenom dýmnice a boudička a pak to splácat dohromady.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Bn2t Hutnik / WAK / 1:25

Příspěvek od yvan »

Vlivem jiných projektů v různých měřítkách došlo na drobný odklad, ale doplním alespoň do aktuálního stavu.

Dýmnice byla bez problémů, akorát teda sem takticky zvýšil počet žeber, aby bylo žebro pod každým pásem na plášti. Dokonce se to koulelo, takže je to i kulaté. Komín taky v pohodě, ale teda ten písečník, to sem se zapotil. Spoje dohlazuju pokaždé, když jdu kolem. Sem tam by nějaká ta desetinka ubrat asi neškodila, ale teď už bych to netrefil ořezat. Víko sem si nachystal dopředu, ale počítám se zalepením trubek ke stroji zevnitř, takže tam je toho času manipulační otvor.

Obrázek

Následně dýmnice přilepena ke kotli. Přišlo mi to výhodnější, než lepit kotel s kusem budky na podvozek a pak na to dýmnici, protože takhle se líp drží poloha a hlídá spoj, který bude silně exponovaný.

Obrázek

Sen přetvořený do reality pak vypadá následovně. Přední vzpěry k dýmnici sem nakonec z podvozku odřezal, mírně zkracoval a dolepil po jedné.

Obrázek Obrázek

Příště bych asi ten sloupek s pákou brzdy lepil až mnohem později, klidně teď. Na to, kolikrát sem ho ulomil při pokládání na bok, tam byl zatím celkem zbytečně. Následuje první várka pokroucených drátů - trubky od písečníku. Nekonečný příběh do aspoň přibližného tvaru.

Obrázek

Po nabarvení následuje druhý díl nekonečného příběhu a to jsou trubky od částí stroje do dýmnice. Na miliontý pokus jak dosáhnout správného průměru a udržet schopnost natvarovat ty esíčka. Bez nadsázky podle mě ten nejhorší prvek na celé mašince - a dlouho odkládaný. Škoda, že rozdílnost materiálů a povrchovek na fotkách tak leze :roll:

Obrázek Obrázek

No a třetí nekonečný příběh, a myslím, že snad už poslední, jsou trubky v kabině, táhla ven a trubky ke kohoutům.

Obrázek

Už to celkem vypadá jako mašinka 8-) Tak zas někdy příště.
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Bn2t Hutnik / WAK / 1:25

Příspěvek od PeGo »

Krásne, je to tak čisto zlepené, že nechápem. Ale asi je to aj dobrým papierom, ale hlavne modelárom ;)
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Bn2t Hutnik / WAK / 1:25

Příspěvek od yvan »

PeGo, papír je opravdu dobrý, bude to tím :)

Tak jak dál. Dráty z minula přidány k celku. Dost zajímavá práce, něco jako ježek v kleci, sem tam.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Do interiéru pak patří ještě lavice, která ovšem trpí drobnou chybou a sice že její potah je o dva milimetry užší (bráno z pohledu celé lokomotivy). Jde o poměrně velké plochy, takže jako první jsem to vyřešil nastavením, což ovšem není příliš estetické. Nechal sem to teda na konec, abych případně mohl přelepit plochou z rezervy, kdybych ji na nic lepšího nevyužil. Nakonec se ukázalo, že plochu jinde netřeba, takže lavici bylo čím potáhnout. Pro představu to před druhým potahem vychází takto.

Obrázek

No a pak zbývá už jenom ta budka. Nastal tím pádem zásek (psychologický, nýty, retušovat), ale nakonec sem to postupně prokousal. U šedé mě sváděl šedý papír ke zjednodušení, ale odstín se mi trefit nepodařilo, takže metoda je stejná jako dřív, rezerva papíru, rozvrstvená, podlepená tenkým papírem, vyražená, zaretušovaná, přilepená. S tím rozdílem, že ta šedá v sešitě nemá rezervu, takže je potřeba využít pásky kolem rubu střechy.

Obrázek Obrázek

Boční plechy nemají obvodové nýty, tam se bude ještě při kompletaci působit silou, takže to počká až potom. Nicméně to bude z postupu všechno, další fotky budou už nejspíš finální. Pokud se mi teda podaří nějak vymyslet, z čeho udělat pochozí plechy.
Saskardin
Příspěvky: 116
Registrován: pát 24.4.2020 17:36

Re: Bn2t Hutnik / WAK / 1:25

Příspěvek od Saskardin »

Krásna mašinka z toho rastie. O lepení ani nehovorím, čistá, precízna práca.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Bn2t Hutnik / WAK / 1:25

Příspěvek od Brzdič »

Šikovný to chlapec. :) Docela mě zaujalo,to jak je ta budka nízká. Být to ještě nižší, už to dře o pražce. :lol:
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Bn2t Hutnik / WAK / 1:25

Příspěvek od yvan »

Cestou na včerejší online pokec o zářijových soutěžích proběhla zastávka u Ondry pro materiál. Ze železných zásob se podařilo vyštrachat pár adekvátních odřezků, z nichž jeden mi pan mistr rovnou stříknul přibližně do barvy, takže už stačilo jenom lehce postrašit vodovkou, splácat to dohromady a plechy jsou na světě. Velká pomoc, díky za ni chlape.

Obrázek

A to byly poslední díly, což znamená, že příště... bude... 8-)
Odpovědět

Zpět na „Železnice / Rail cars and engines“