Admiral Hipper / GPM / 1:200

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

pan-zani
Příspěvky: 20
Registrován: ned 25.3.2012 19:45
Bydliště: Jihlava

Admiral Hipper / GPM / 1:200

Příspěvek od pan-zani »

Zdravím
"Ježíšek-dadavejdr (díky....)" mi nadělil tuto vystřihovánku ;) a ač dělám spíš plastové modely, přece jen jsem se do něj pustil.
Nemá ji asi význam moc představovat, myslím že je tady dost známá.
Po dlouhém studování zdejšího fóra a hlavně "Štefínova" vlákna jsem se odhodlal zkusit něco z "rezervních" dílů :

Obrázek

Dalším pokusem byl zadní zaměřovač:

Obrázek

Pak došlo na něco plovoucího ;) :

Obrázek Obrázek Obrázek

Docela dlouho jsem se odhodlával na trup, v knihařství jsem náhodně narazil na 1mm karton velikosti cca A0.
Následovalo lepení a řezání a zase lepení a řezání a další řezání....... :) :

Obrázek Obrázek

Měl jsem docela strach aby se trup po slepení nekroutil, proto jsem kostru ještě pro jistotu "proléval" Epoxydem.
Na rovině sestavenou část nad vodoryskou jsem poté umístil do "porychtuňku" sestaveného z Lega (zapůjčil dadavejdr-díky... :lol: ) a nalepil část pod čarou ponoru, bohužel nemám nafoceno.
Fotky slepené, "proepoxydované a obroušené kostry:

Obrázek Obrázek

Následovalo další sbírání odvahy k obšívce.
Začal jsem přední částí, docela ucházející, pak jsem "zpatlal" zadní část :cry:
Zajímavé je že člověk přijde jak na to až na konci a až když není cesty zpět... ať žije Murphy..

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Pár fotek detailů, prosím o shovívavost :oops:

Obrázek Obrázek Obrázek

Přebarvovat trup asi nebudu, protože kdoví jak by dopadlo tmelení.
Teď mne čeká vysekat mnoho a mnoho okének na zbytku obšívky, takže další příspěvek bude až kdoví kdy.
Uživatelský avatar
štefíno
Příspěvky: 902
Registrován: sob 21.1.2012 10:33
Bydliště: Zlín / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Admiral Hipper/GPM/1:200

Příspěvek od štefíno »

Není to vůbec špatné. Detaily jsou dobré, co se týče trupu, možná škoda, že ti ve spojích vylézají ty spojovací pásky. Ale i tak zatím pěkné, jen tak dál ;)
Uživatelský avatar
Radowan
Příspěvky: 15
Registrován: sob 25.2.2012 7:00
Bydliště: Plzeň

Re: Admiral Hipper / GPM / 1:200

Příspěvek od Radowan »

Jedna poznámka, nebo dotaz: vystřihovánka počítá opravdu jen s 1 vrstvou obšívky? Já stavím Shipyardovské plachetnice, kde jsou vždy minimálně 3 vrstvy, a to tam ještě další přidávám. Jak je to s odolností? Na to jak má Hipper houževnatou kostru je jednovrstevná obšívka dost slabej prvek. Mě už na trup třeba několikrát upadla pinzeta a nic.

Jinak ten epoxid je festovní nápad :!:
Uživatelský avatar
štefíno
Příspěvky: 902
Registrován: sob 21.1.2012 10:33
Bydliště: Zlín / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Admiral Hipper / GPM / 1:200

Příspěvek od štefíno »

U většiny lodí ne li u všech od GPM, Hala, Modeliku se pracuje jen s jednou vrstvou. Odolnost je dobrá, pokud model často nebereš do ruky. Pak začnou vylézat žebra. Tudíž po nalepení obšívky hned na stojan a je po problému :)
pan-zani
Příspěvky: 20
Registrován: ned 25.3.2012 19:45
Bydliště: Jihlava

Re: Admiral Hipper / GPM / 1:200

Příspěvek od pan-zani »

Zdravím
Štefíno: Díky, na fotkách to vypadá děsivě, v reálu o něco líp, foťák vždycky chyby zdůrazní.
Možná i trochu pomůže přelakování.
Až ji budu stavět příště :lol: , už vím že je z čeho uřezávat a dělal bych asi trochu jinak .
S velkými plochami mám problémy i u plastových modelů :cry:
Radowan: Kostra je docela tuhá a papír na obšívku taky, snad to stačí. Doufám že se mi to nepodaří něčím "otestovat" :lol:
Plachetnice jsou takové "buclatější", u nich bych asi raději než papír pod konečnou obšívku použil tenkou balsu.
Líp vytvaruje oblouky.
Druhoválečné lodě mají větší poměr délka-šířka, tam se "skokovitost" (od žebra k žebru) líp ztratí.
pan-zani
Příspěvky: 20
Registrován: ned 25.3.2012 19:45
Bydliště: Jihlava

Re: Admiral Hipper / GPM / 1:200

Příspěvek od pan-zani »

Zdravím, konečně se mi povedlo dotáhnout obšívku s palubou do relativně hotového stavu:

Obrázek Obrázek

Už se s tou "kanoí" hodně špatně manipuluje aniž by s ní člověk do něčeho praštil a v interiéru se nedá vyfotit.
Horní část boků seděla solidně, samozřejmě bylo náročnější dotvarovat příď, záď a skluzy na špičce přídě (tam jsem se pokusil dopasovat je podle fotek)

Obrázek Obrázek

Okénka jsou vyseklá injekční jehlou se zvětšeným průměrem a zasklená z rubu začerněnou fólií. Pokoušel jsem se i o okapničky, ale vzdal jsem to - život je moc krátký :lol:
Pokud někdo bude "Admirála" lepit, určitě je lepší nedržet se návodu a palubu nalepit až po obšívce - nedojde tak k úhoně a líp se bude dopasovávat. Další věc je, že paluba je o cca 3-4 mm delší a napojení se dá pěkně zamaskovat vlnolamem.

Obrázek Obrázek Obrázek

Nedaří se mi retuš,používám tempery a i když namíchám co nejpodobnější barvu, po vsáknutí do papíru naopak ještě spáru zvýrazní a ztmaví :roll:
Asi bude nejlepší trup zalakovat (ale čím?) a použít airbrush + barvy na plast.

Obrázek Obrázek

Žebra sice trochu místy "lezou", hlavně u přídě, ale je to lepší než pod čarou ponoru, ještě tak dvě-tři lodě a budu to třeba umět :lol:
Uživatelský avatar
štefíno
Příspěvky: 902
Registrován: sob 21.1.2012 10:33
Bydliště: Zlín / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Admiral Hipper / GPM / 1:200

Příspěvek od štefíno »

Já mám tu spodní obšívku uplně stejně. Taky se mi spáry vytáhly díky tmavší barvě. Nech to tak, ve finále to si toho ani nevšimneš ;)
Uživatelský avatar
Mik
Příspěvky: 94
Registrován: ned 22.1.2012 22:35
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Admiral Hipper / GPM / 1:200

Příspěvek od Mik »

Řekl bych, že špíš než barva retuše je viditelnější, že ti sem tam při retušování ujede ruka, ale jinak se s Admiralem pereš statečně. ;)
pan-zani
Příspěvky: 20
Registrován: ned 25.3.2012 19:45
Bydliště: Jihlava

Re: Admiral Hipper / GPM / 1:200

Příspěvek od pan-zani »

Zdravím vespolek.
Po roce jsem se vrátil k "Admirálovi". Zasekl jsem se na jiných projektech a problémech s palubami, které později popíšu...
Přijde mi totiž, že autor při kreslení počítal s úplně jinou tloušťkou papíru, minimálně o 0,1-0,15 tenčím než je ve "šmikajdě"...
Aby ta "kanoe" mohla vyplout, potřebuje nějaký pohon a kormidlo ;) :

Obrázek.Obrázek

Protože mne stále nenapadlo jak vyřešit ty paluby, věnoval jsem se drobotině, jako jsou čluny:

Obrázek.Obrázek

Obrázek.Obrázek

Až mne překvapilo jak vše sedělo, ve 2D jsem to moc optimisticky neviděl ;)
killer154
Příspěvky: 22
Registrován: čtv 2.2.2012 15:08

Re: Admiral Hipper / GPM / 1:200

Příspěvek od killer154 »

Tak jestli je toto Tvoje první papírová loď tak klobouk dolů,pereš se s tím pěkně
pan-zani
Příspěvky: 20
Registrován: ned 25.3.2012 19:45
Bydliště: Jihlava

Re: Admiral Hipper / GPM / 1:200

Příspěvek od pan-zani »

Zdravím, díky, je to moje první loď + první "polák", snad nebude poslední ;) .
Věnuji se spíš "plastům", ale odchovaný jsem ABC, Vyškovským a mám za sebou pár věcí od Bestra.

Další "drobotinou" byl komín se svou "bižuterií" okolo:

Obrázek.Obrázek

Papírové díly seděly pěkně, pokud nepočítám rozvrstvování menších dílů.
Nervy mi tekly proudem až při dráteničině.
Ochozy ( úchopy, úchyty, či jaká je správná terminologie...) kolem komínu jsem prvně udělal podle "szablonu".
Po sestavení nasucho mi bylo jasné, že kolem reflektorů by se neprotáhla ani anorektická modelka, tak jsem u horní části komína ochozy otrhal a udělal nížší, stejně tak na vršku komína.
Na spodní části jsou ponechány jak byly - chyběly mi už síly :D .
Největší kus života mne stálo zábradlí, hlavně to tvarované kolem "dvacítek", taky jsou na něm několikeré předělávky bohužel vidět. :(
pan-zani
Příspěvky: 20
Registrován: ned 25.3.2012 19:45
Bydliště: Jihlava

Re: Admiral Hipper / GPM / 1:200

Příspěvek od pan-zani »

Zdravím vespolek, v další fázi už nebylo zbytí a musel jsem se s prvním patrem nástaveb nějak popasovat.
Šlo o to, že v počáteční euforii jsem paluby 1. patra podle návodu podlepil 0,5 mm kartonem, abych pak zjistil, že po slepení horní (podlepené) a dolní části mi celek nabyde o skoro půl milimetru a to už by bylo dost vidět.
Potřeboval jsem nějak ubrousit ty 3 desetiny, rukou to při takové ploše nešlo, nápad vyvinout nějakou bubnovou brusku by mne stál při mém tempu další rok.
Nakonec se mi zadařilo s frézkou ve stojanové vrtačce, pečlivě seštelovanou aby brala z kartonu ony 3 desetiny.
Se samotnými nástavbami problémy nebyly, snad jen barvy "bedýnek" u středního dílu byly mimo (jsou dělané znovu ze "zapasu koloru") a dopasování na prohnutou palubu mohlo být lepší, ale to už je rukama.. :roll: Budete-li "Admirála" někdo stavět, opravdu je potřeba nevěřit ničemu, desetkrát měřit, třikrát řezat a jednou lepit ;)
Pro příklad schůdky na palubu:
Bočnice jsou 2x ze dvou dílů po 0,25 mm + stupačky 3,4 mm, což je 4,4 mm, otvory v palubě jsou 4 mm široké.
Všech 9 slepených schůdků jsem rozřezával - moje chyba ;)

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
pan-zani
Příspěvky: 20
Registrován: ned 25.3.2012 19:45
Bydliště: Jihlava

Re: Admiral Hipper / GPM / 1:200

Příspěvek od pan-zani »

Zdravím vespolek, na dalších fotkách je první patro nástaveb i s palubou napasované na trupu.
Jak jsem psal, moc se mi nepovedlo nalícování nástaveb na prohnutou palubu :roll:

Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek
pan-zani
Příspěvky: 20
Registrován: ned 25.3.2012 19:45
Bydliště: Jihlava

Re: Admiral Hipper / GPM / 1:200

Příspěvek od pan-zani »

Zdravím vespolek,
v další etapě jsem se věnoval nástavbám. Se zadní celkem žádný problém nebyl, u přední opět zlobila tloušťka papíru.
Nějakou dobu trvalo než jsem obě patra na výšku spasoval s předním dílem-štítem.
Boj byl i s ochozy a ochůzky na můstku, ale to spíš přičítám rukám a nerovnoměrnému rozvrstvení, už docházela trpělivost :)
Tady je přední, zábradlí na vršku je už několikrát předělávané a je to na něm vidět - je prostě hrozně "na ráně":

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek



A tady je zadní část, ještě bez zábradlí :

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Tím prozatím končím, další pokračování až opět něco ulepím.
Doufám, že to nebude zase za rok ;)
Uživatelský avatar
MARTANEK41
Příspěvky: 369
Registrován: úte 24.1.2012 15:19

Re: Admiral Hipper / GPM / 1:200

Příspěvek od MARTANEK41 »

Slušný pokrok ... chtělo by to trochu jasnější fotky, ale jinak to vypadá velmi dobře.
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“