SS Jeremiah O'Brien / Halinski / 1:200

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

SS Jeremiah O'Brien / Halinski / 1:200

Příspěvek od Horas »

Ahoj, tady vám předvedu, jak taky umím spatlat loď k nepoznání. Do pařátů mi padla jedna z lodí typu Liberty.

Trocha historie:
Lodě typu Liberty jsou dítětem známého zákona o půjčce a pronájmu. Aby americké loděnice mohly stihnout dodávat Británii dostatečné množství lodí, které by nahradily tonáž, potopenou ponorkami v bitvě o Atlantik, rozhodli se američané vyrábět standardizované lodě, montované v loděnicích z částí, které připravily továrny na pevnině. Mezi lety 1941 až 1945 bylo postaveno celkem 2711 lodí Liberty. Lodě měly délku 134 metrů, výtlak 14 500 tun, byly poháněny jedním parním strojem a vyzbrojeny typicky jedním 102mm dělem a protiletadlovými zbraněmi malých ráží, ale výzbroj se mezi jednotlivými kusy mohla měnit.

Jeremiah O'Brien je jedna ze dvou dosud plovoucích lodí. Byla spuštěn na vodu v červnu 1943 a plavila se celkem ve čtyřech konvojích přes Atlantik. Jako zásobovací loď se zúčastnila i vylodění v Normandii. Nyní je zakotvena v San Francisku jako muzejní loď. Je plně schopna plavby. Její kotle si dokonce zahrály ve filmu Titanic :)
Výzbroj O'Briena je složena z jednoho 126mm děla na zádi, 76mm v přídi a z osmi 20mm protiletadlových kanónů.

Vystřihovánka:
Model je vydán v sešitě spolu s torpédoborcem ORP Krakowiak, který jsem už dal dohromady a docela jsem s ním spokojenej, lepil se dobře všechno sedělo včetně kostry. Je to dobrý model i pro začátečníka, pokud zvládne práci s těma miniaturníma dílkama.

Obrázek

Vystřihovánku jsem koupil v setu s laserovými díly. Díly modelu jsou vytisklé na 15 stranách, 12 stran zabírají návodné kresby. Návod téměř není :) Loď je možno slepit i s otevřenými poklopy nákladového prostoru, já je nechám uzavřené, spíš se budu snažit dodat veškeré lanoví k jeřábům.

Model jsem začal lepit už někdy v květnu a hned první den jsem narazil na problém. Laserová kostra se zdála asi o dva milimetry delší než by měla být. Zajímavé je, že nebyla širší. Jen delší. Tady je to vidět na půlce paluby:

Obrázek

Vyřešil jsem to tak, že jsem uprostřed díly kostry o dva milimetry zkrátil a pak jsem kostru slepil a potáhl boky lodě:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Na fotkách je vidět další prů... problém. I přes to, že jsem zkrátil kostru, tak mi boky nevyšly asi o milimetr a musel jsem je napojovat z barevné rezervy. Pak jsem začal pokrývat dno lodi a zjistil jsem, že ani tam to nevychází. Opláštění bylo kratší než žebra lodi, takže by neobalilo celý trup. Měl jsem dvě možnosti, buď přebrousím celou kostru a nebo tam to opláštění nalepím s mezerou na dně a budu tmelit, brousit a přebarvovat. Já zvolil třetí možnost, loď jsem dal do skříně a šel jsem lepit něco jiného.

Před týdnem jsem na polském fóru našel modeláře, který řešil stejný problém: http://www.konradus.com/forum/read.php? ... r=0&page=3 , takže jsem se na loď podíval a zkusil ten trup dodělat. Ani jsem z toho nedělal fotky, takže nemám zdokumentovaný postup, prostě jsem jednotlivé pruhy obšívky vprostředku rozřízl a slepil od boků dolů, takže mi na dně trupu zbyla mezera, kterou jsem vyplnil tamiya putty tmelem a brousil a vše přestříkal surfacerem a brousil a ještě mě čeká minimálně jeden další surfacer, než to přestříkám barvou. Trup se krásně vyhladil a ten surfacer dává papíru trochu více tvrdosti. Bude to dobré :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2391
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: SS Jeremiah O'Brien / Halinski / 1:200

Příspěvek od Brzdič »

Pěkný, jsem zvědavej na výsledek. :)
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: SS Jeremiah O'Brien / Halinski / 1:200

Příspěvek od Horas »

Trup pod čarou ponoru jsem přebrousil, přeleštil a nastříkal barvou Gunze Hull red. Ještě se budu pokoušet sladit barvy pomocí pastelů a pak doplním lodní šroub, kormidlo a kotvy a trup bude hotový. Zatím je umístěný na provizorním stojánku, abych při práci nemusel brát trup přímo do rukou. Tenhle model má problém s těmi přečnívajícími boky nad hlavní palubu, s trupem se kvůli tomu špatně manipuluje, protože hrozí zlomení boků lodi.

Mezitím jsem začal pracovat na hlavní nástavbě, okénka jsem vyřezal a zasklil pomocí Humbroll Clearfix. Na těhle detailech dělám radši než na tom 70cm dlouhém trupu. Teď mě čeká lepení velikého množství detailů, nějaké to vylepšování vystřihovánky o různá potrubí a výroba drátěných zábradlí, z čehož mám respekt.
Jinak ohledně vystřihovánky jsem teď neměl velké problémy, pouze chyběl jeden pár těch nosníků zábradlí paluby (díl 20a8) a jeden kus dílu 83a, ale to nebyl problém nahradit.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: SS Jeremiah O'Brien / Halinski / 1:200

Příspěvek od JoskaM »

Ponorky mají co papat :-)
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: SS Jeremiah O'Brien / Halinski / 1:200

Příspěvek od Horas »

JoskaM píše:Ponorky mají co papat :-)
Jo, tuhle loď jsem měl rád v Silent hunteru. Jedno torpédo na hloubku 10 metrů a pal! :-)
Škoda, že se nevyrábí u-boat ve stejném měřítku, byli by spolu s Krakowiakem pěkná trojka z bitvy o atlantik.
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: SS Jeremiah O'Brien / Halinski / 1:200

Příspěvek od Horas »

Pomalu pokračuju na nástavbě, kormidelní kolo jsem udělal z drátku a přidávám další detaily. Není tam těch dílů mnoho, ale čeká mě tam samé drátkování a různá zábradlí, což mě moc nebaví a tak odskakuju k jiným modelům a práce se táhne :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: SS Jeremiah O'Brien / Halinski / 1:200

Příspěvek od JoskaM »

Znám to, ale vypadá to fakt dobře. Co se drátků týče mám vyzkoušené sloupky od kartonmodels.cz - k domu drátek od HDD z PC a ušetří to nervy.
Co se týče ponorky, tak asi jedině koupit od GPM a zmenšit na 1:200. podobnou kombinaci připravenou ale ve 1:100 nákladní Poznań + U-VII + Agassiz
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: SS Jeremiah O'Brien / Halinski / 1:200

Příspěvek od Horas »

Dík, těhle sloupků mám zásobu, protahuju s nimi rybářský vlasec a po nabarvení to vypadá výborně. Ale tady má být plně kovové zábradlí a tak se to snažím udělat z 0,2mm drátku.
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 627
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: SS Jeremiah O'Brien / Halinski / 1:200

Příspěvek od Kuba78 »

pekne ti to jde. prubirsky kamen budou asi ta dela, nejsou uplne jednoducha a jsou prtava.. tak vytrvat.
na Jeremiahovi jsem kdysi byl. dokonce jsem se bavil s veteranem, ktery se na ni za valky plavil.. je to zajimavy pocit kdyz je clovek uvnitr lodi ktera neni uplne mala vedet, ze za valky dokazali tehle typ lodi postavit za 4 a pul dne a sekali to jak bata cvicky..
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: SS Jeremiah O'Brien / Halinski / 1:200

Příspěvek od Horas »

Kuba78 píše:pekne ti to jde. prubirsky kamen budou asi ta dela, nejsou uplne jednoducha a jsou prtava.. tak vytrvat.
na Jeremiahovi jsem kdysi byl. dokonce jsem se bavil s veteranem, ktery se na ni za valky plavil.. je to zajimavy pocit kdyz je clovek uvnitr lodi ktera neni uplne mala vedet, ze za valky dokazali tehle typ lodi postavit za 4 a pul dne a sekali to jak bata cvicky..
Ahoj, děl se nebojím, už jsem je dělal na Krakowiakovi, jejich konstrukce je dost podobná (dokonce jsem koukal, že na Hoodovi od Halinského jsou úplně stejná děla menších ráží, jako že jen trochu upravená sestava) a lepí se to dobře, nepředpokládám, že bych tam něco vylepšoval.

Jeremiaha sleduju na facebooku, teď je zrovna v suchým doku. Jelikož jsem nesehnal žádnou monografii, tak fotky lodě čerpám hlavně odtud. https://www.facebook.com/SSJeremiahOBrien" onclick="window.open(this.href);return false;
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: SS Jeremiah O'Brien / Halinski / 1:200

Příspěvek od Horas »

Ahoj, pokračuju v buildu po více než roce. Nějak jsem u tohoto modelu dostal krizi, nejsem se svou prací spokojenej, trup se mi nepovedl podle mých představ. Je sice symetrický a tvarově pěkný, na povrchu mám ale několik nepěkných skvrnek a ani napojení jednotlivých dílů obšívky nad čarou ponoru není dokonalý. Plus se k tomu přidaly problémy se složitějším zábradlím na nástavbách a drátkování já dost neumím a nesnáším. Takže jsem model "na chvíli" odložil a věnoval se jiným. Pak mě v říjnu chytil covid a já jsem i s touto lodí odešel do izolace ke tchýni do bytu a týden jsem neměl na práci nic jiného, než tuto Liberty ship. Stále mám problémy s drátkováním, ale trochu jsem postoupil a tento model asi využiju k tomu, abych se naučil pár technik a snad ho jednou dolepím. Model si to zaslouží, sice má jen dvě děla, ale loď je to dost zajímavá.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: SS Jeremiah O'Brien / Halinski / 1:200

Příspěvek od JoskaM »

Vypadá to dobře, já vím, že fotky jsou fotky a skutečnost jiná, ale zkus si koupit třeba od Tamiye "šminky" a zašpiň místa, která se nepovedla rzí a solí, na nepovedená místa dej papírový kapesníček jako krytí proti vlnám a větru. Vše samozřejmě musí být rozmístěno smysluplně a rovnoměrně.
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: SS Jeremiah O'Brien / Halinski / 1:200

Příspěvek od Horas »

Ahoj, tak zatím jsem u žádného modelu neměl takový zásek jako tady i Jeremiáše :)
Snažil jsem se dát dohromady zábradlí (na lodi je ho požehnaně), zkoušel jsem několik různých technik, ale nejde mi to, nelíbí se mi to, je to nah.. není to dokonalé. Spolu s tím, jaké chyby mám na trupu a jak složitý model to je, tak se mi práce strašně zprotivila a asi tu loď nedodělám. Teda zatím půjde do skříně, možná se k ní někdy vrátím, protože předloha je zajímavá a vystřihovánka je perfektní, jen těch detailů je příliš (třeba asi 14 navijáků o velikosti centimetr na centimetr a s čtyřiceti díly).
Začal jsem ale dělat jinou lodičku a se stavbou se tu podělím, až si v knihovně půjčím příslušnou literaturu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“