Admiral Hipper, Lebrecht Maass, Bismarck/GPM, Halinski/1:200

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Admiral Hipper, Lebrecht Maass, Bismarck/GPM, Halinski/1:200

Příspěvek od JoskaM »

Další položkou nebude ponorka, ale těžký křižník. Pojmenován po admirálovi Franz von Hipper, který velel německému válečnému námořnictvu.
Sesterské lodě byly: Blücher, Princ Eugen, Seydlitz a Lützov. hodně mě připomíná Bismarcka. Asi nebudu sám, když si Prince Eugena svého času spletli právě s ním
Stavba byla zahájena v červenci 1935, na vodu spuštěna v únoru 1937. Vyhozena do povětří v květnu 1945 a sešrotována 1948-1949.
Primárně útočil na konvoje, účastnil se vylodění v Norku, následně ho proti dalšímu vylodění spojenců bránil. Potopil zde prezentovaný torpédoborec Glowworm (stavěl Bakulda). Pro velké neúspěchy Kriegsmarine byl vyřazen ze služby, následně vrácen jako školní loď.

výtlak 18 000 tun,
délka 205m
ponor 5,8m
rychlost 32,5 uzle
posádka 1600 mužů
pancéřování 70-80mm, paluba 12-30mm
výzbroj: 8 x 203 mm (8 palců) (4x2)
12 x 105 mm AA
12 x 37 mm AA (6x2)
8 x 20 mm AA
6 x 533 mm (21 palců) torpédomety
3x Arado Ar 196 A-3

Vystřihovánka je klasické GPM, krásně vymodelovaná kostra. Model nabízí verzi paluby bez "hákenkreutze" nebo s ním. k tomu nabízí i 2x bočnice, jednou jsou krájené podélně, jednou ve spoji barev kamufláže. jiný rozdíl jsem zatím neobjevil. paluba byla o cca 2 mm delší než kostra.

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek

Využil jsem vánoční čas a sestavil si 3 kostry lodí kterým se chci příští rok věnovat, min. bych rád dokončil kompletně vč obšívek. klidně můžete hádat o které se to asi jedná.

Obrázek
Naposledy upravil(a) JoskaM dne úte 22.3.2022 20:25, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 627
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Admiral Hipper / GPM/ 1:200

Příspěvek od Kuba78 »

to nahore je Z-1 Leberecht Maass.
a podle paluby bez obsivky a dost maleho obrazku se tezko poznava, jestli to dole je tirpitz nebo bismarck.. mozna tirpitz protoze ma svetlejsi kresbu paluby ve vystrihovance.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2566
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Admiral Hipper / GPM/ 1:200

Příspěvek od kaktusak »

To spodní bude Tirpitz , ale jen usuzuji podle toho , že Bismarka Joska už kdysi dávno lepil .
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Admiral Hipper / GPM/ 1:200

Příspěvek od JoskaM »

Bismarck, pánové, Bismarck. stavěl ale nedostavěl, čeká na dokončení vrak lodi. Budou u sebe. Vrak i krátká sláva této lodi.
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 627
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Admiral Hipper / GPM/ 1:200

Příspěvek od Kuba78 »

no dobre, tak jsem skoro neuhadl, ale zadani bylo tezke, pretezke.. sis celkem nalozil na letosek. Mam zase projet sve neomezene zasoby literatury a zaslat dalsi balik podkladu na vsechny tri lode, nebo pojedem po jednom? :-)

PS hlidej si kocku, urcite se nebude hrabat po hrube kostre, ale pocka si az to pekne osadis krehkyma nastavbama..
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2566
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Admiral Hipper / GPM/ 1:200

Příspěvek od kaktusak »

Tak to bude opravdu Bismarck . Tak jsem tipoval špatně .
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Admiral Hipper / GPM / 1:200

Příspěvek od JoskaM »

Kubo díky, nešlo o to zdecimovat kolegy Bismarck i Tirpitz byly sesterské lodě.
Zatím mám ke všemu dost. I tak asi pojedu čistě vystřihovánku, nějaké lasery a laufy mám nakoupené.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2394
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Admiral Hipper / GPM / 1:200

Příspěvek od Brzdič »

Ty jsi blázen, 3 lodě na ráz. :D
Knedlík
Příspěvky: 50
Registrován: pát 20.1.2012 22:47

Re: Admiral Hipper / GPM / 1:200

Příspěvek od Knedlík »

Ahoj, paráda, že by nástupce Marťánka ? :-)
Ať se dílo daří.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Admiral Hipper / GPM / 1:200

Příspěvek od JoskaM »

Díky kluci.
Na Marťánka jsem si taky při tom focení vzpomněl, ale on měl rozjeté trochu větší kocábky. Kdepak asi skončili. A pevně doufám, že mé lodě do přístavů doplují. Tím se dostáváme i k důvodu tolika trupů. Bral jsem to jako terapii, abych vypnul mezi svátky z práce a využil volných dnů pro hraní si s trupy abych udržel rovinnost. Což se snad povedlo. kostry čekají, spodní potah pro Masse je téměř hotový, spokojený nejsem, asi mi ujel první díl. takže mi moc nenavazuje čára pro stabilizace, A když to půjde tento víkend pohnu s obšívkou pro Hippera. Další víkend pan B.
Bohužel zdravotní stav mě nutí spíše chodit venku, než sedět doma - což pomáhá fyzičce, ale ne psychickému klidu a naopak modelaření nepomáhá s pohybem, ale prostě vypustím myšlenky. Je to těžké.

Takže Ondro spíše je to příprava trupů. Pak pojedu skokově na co bude nálada.
V neděli snad dám fotky.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2394
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Admiral Hipper / GPM / 1:200

Příspěvek od Brzdič »

Ahoj

Marťánek bohužel před cca 2 roky umřel. :(
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Admiral Hipper / GPM / 1:200

Příspěvek od JoskaM »

JJ bohužel vím o tom
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Admiral Hipper, Lebrecht Maass, Bismaarck /GPM+Halinski/ 1:2

Příspěvek od JoskaM »

Ahoj, po dlouhých večer přináším skokový pokrok, jestli to nebude vadit, nechám vše v jednom vláknu.
Vánoční svátky jsem využil v maximální míře k práci na trupech,
Bismarck
Tady jsem fotil jen úpravu nasávacích otvorů. Trup byl jinak klasický. Teda bojoval jsem s napojením obšívek na sebe. Čáru ponoru nahradím později černým papírem, abych skryl nepřesnosti, viz postup u Zeppelina.
Obrázek Obrázek

Hipper
Tady byla práce příjemnější, i když to tvarování bylo taky takové nepřesné, hodně jsem ořezával, doměřoval. Viz foto na zádi. Obšívka je hodně složitá, ale myslím, že jinak to dopadlo dobře.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Malé srovnání všech třech kocábek:
Obrázek Obrázek Obrázek

Lebrecht Maass
Tady mě obšívka vyloženě zklamala, dopadla hrozně, hlavně na zádi se propadla, rozhodl jsem se pro nástřik a následné přebroušení, aby ztratila lesk, vůbec mi nejde namíchat ta šedivá a přehnal jsem to s pudrem. Ale stejně šla ke dnu. dojedu to už tak.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Když jsem se vyhoupl na palubu, tak je to prostě krůček za krůčkem. Krabičky, válečky, zase jiné krabičky, válečky, žebra a tak dokola. Nějaké celky už mám připravené, torpédomety, děla, jeden komín, čluny, no snad se povedly, jak to vám nepovím.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Uvidíme co bude příště. Zatím tomu nechávám volný průběh a když je chuť tak k tomu sednu.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Admiral Hipper, Lebrecht Maass, Bismarck/GPM, Halinski/1

Příspěvek od JoskaM »

Obrázek Obrázek
Tak Lebrecht doplul do přístavu!! Což ve skutečnosti bohužel nebyla pravda, v roce 1940 při útoku na britské rybářské traulery byl bombardován vlastními Heinkly, které si konvoj torpédoborců spletly se spojeneckým konvojem, při pozdějších vyšetřováních se dostal do minového pole. I tak to byla ne moc úspěšná poversaileská konstrukce. Špatná stabilita a poruchové kotle.
Obrázek Obrázek
Stavba byla až na přestávky jednoduchá, bez závažných záludnosti. Na svůj věk je model docela detailní a plný drobných dílů. Po sestavení trupu se šlo na nástavby, doplňované postupně zábradlím a šperkované menšími díly.
Obrázek Obrázek Obrázek
Prakticky jsem se zastavil na detailech u pontonů to bylo lanoví, které jsem si prostě nechtěl neudělat. prostě jsem vzal dřevěný hranolek 5x5mm, a udělal na něm přibližné obloučky, nalepením půlek špejlí venkovní oblouky, mačkal jsem to ledabyle tak aby nebyl každý stejný, vlnky jsou použité na boční provazy.
Obrázek Obrázek
Dalším ořechem byly námořní miny. Kde a jak na ty zpropadené kuličky - 4,5mm, pokud možno stejné. Po krátkém patrání jsem zjistil, že jich mám doma asi 3000, a plýtvám s nimi - ocelové broky do plynové pistole! místo nalepování detonátorů jsem se rozhodl jen pro kroužky z papíru. Lana jsou jak jinak kombinací gumové nitě a stočených drátku z HDD kabelu.
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Tak loď je zakotvená a jdem na další!
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1058
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Admiral Hipper, Lebrecht Maass, Bismarck/GPM, Halinski/1

Příspěvek od rybak »

Wau, wau, wau.
Ta patina tomu moc sluší. Není vůbec poznat, že je to papír.
Mistrovské dílo.
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“