Yamato / Halinski / 1:200 Hotovo

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Yamato / Halinski / 1:200

Příspěvek od Brzdič »

Ahoj

Kubo pokusíme se ouška přiklopit. ;)

Jinak už pár dní vyřezávám kostru trupu a začišťuji jí. Pár dílků jsem přiložil na dílky ve vystřihovánce a sedí přesně. Jinak je to foceno na papíře velikosti A1 a jen tak tak jsem tam ty dílky dostal. :lol:

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Yamato / Halinski / 1:200

Příspěvek od kaktusak »

Tady něco nesedí Ondro .
V prvním příspěvku píšeš tohle "Skoro celá kostra trupu je z 2mm tlustého kartónu a to se mi nechtělo vyřezávat a tak jsem si objednal lasery. I tento svazek má přes 1cm tloušťku. :)"

A v posledním píšeš tohle " Jinak už pár dní vyřezávám kostru trupu a začišťuji jí. Pár dílků jsem přiložil na dílky ve vystřihovánce a sedí přesně. Jinak je to foceno na papíře velikosti A1 a jen tak tak jsem tam ty dílky dostal. :lol:

Buďto děláš dvě lodě naráz a nebo jsi použil moji metodu a první pokus shořel v kamnech . Tož kde je teda pravda .
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Yamato / Halinski / 1:200

Příspěvek od JoskaM »

To je vidět že lodičky nelepíš- ale měl by jsi! I když je to laser, musíš žebra vyříznout, obrousit, spasovat.
Co se tloušťky týče, bývá to ze dvou vrstev. Což je krásné když s tím autor takto počítá, slepená kostra má snahu se více kroutit, ale je pevnější než 2mm karton. Občas ale autor blbne a ač máš 2 vrstvy, průřez v kolmém žebru udělá jen 1mm.

Předávám slovo zpět Ondrovi, jen tiše žasnu.
Uživatelský avatar
SKY
Příspěvky: 285
Registrován: pon 23.7.2012 15:47

Re: Yamato / Halinski / 1:200

Příspěvek od SKY »

ja ted delal kostru z 3mm, jako otlaky prstu a kloubu znacne :D
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Yamato / Halinski / 1:200

Příspěvek od Brzdič »

Ahoj

Zbyňo i ty jeden paliči, nic nepálím (zatím), to by komínem prolétlo hodně peněz. :lol: Je to jak píše Joska. Kostru samozřejmě vyřezávám z jednotlivých archu laseru. Ty dvoumilimetrové žebra se skládají z dvou jednomilimetrových žeber co se k sobě lepí. Po slepení anebo po vyřezání jednotlivé žebra i začisťuji. Žebra nejsou popsaná, takže je potřeba každé žebro zkontrolovat a podle modelu označit. :D
Trup už mám hotov, fotky budou brzo nebojte, ale i tak jsem to dával dohromady přes týden. ;) A i pár chyb jsem našel.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Yamato / Halinski / 1:200

Příspěvek od JoskaM »

Je velká škoda, že je asi bude jednat o jednoduchou kostru, třeba GPM teď dělá už pomocný žebra po obvodě. Krásně to kostru zpevní, není třeba řešit žádné další vycpávky atd... no to jen tak bokem, Tak se ukaž třeba mě nakopneš k dodělání pár kostlivců...
jenčik
Příspěvky: 326
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Yamato / Halinski / 1:200

Příspěvek od jenčik »

SKY píše:ja ted delal kostru z 3mm, jako otlaky prstu a kloubu znacne :D
...3mm, to je teda už pěknej "plech" :shock: Jak se ti na tom daří udržet kolmost hran?
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Yamato / Halinski / 1:200

Příspěvek od kaktusak »

Teda to jsem netušil . Když jsem dělal kostru na Kurska tak jsem ji měl hotovou během dvou hodin a to jsem si ještě odběhl přiložit do kotle ( Tentokrát výmečně palivové dříví ).
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Yamato / Halinski / 1:200

Příspěvek od Brzdič »

Ahoj

Takže kostra je hotová, vyskytlo se i pár drobných problémů. Nebojte mám to nafocené. :) Jinak kostra se lepila celkem pěkně, jen jednotlivé spoje jsou hodně napevno a občas to chtělo i hrubou sílu a nebo jednotlivé zámky lehce obrousit. Jinak délka pokud by to někoho zajímalo je 132cm. :lol:

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek

Z vystřihovánky je potřeba použít 2 kýlové části (ty potištěné), ty lasery neobsahují + žebro W19a. Na žebro E19 jsem použil taky část žebra z modelu, je to ten černý pruh

Obrázek Obrázek

Žebra P13 mají špatně zámky, mají být prohozené, vyz. foto. Žebro W18 a W19a bylo potřeba o 1mm seříznout ve spodní části, jinak by tam nepasoval díl W19c. Stejné chyby na žebrech jsou i ve vystřihovánce.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
SKY
Příspěvky: 285
Registrován: pon 23.7.2012 15:47

Re: Yamato / Halinski / 1:200

Příspěvek od SKY »

jenčik píše:
...3mm, to je teda už pěknej "plech" :shock: Jak se ti na tom daří udržet kolmost hran?
znacna sila a vyrezavaci nuz stranou bez zkoseni
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Yamato / Halinski / 1:200

Příspěvek od Brzdič »

Ahoj

Začal jsem dělat na palubě a zjistil jsem že je o cca 2,5mm kratší než kostra. To je trochu podpásovka, uvidíme jak to půjde dál.

Obrázek Obrázek
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Yamato / Halinski / 1:200

Příspěvek od Horas »

Tohle se mi stalo u liberty ship Jeremiah O'Brien taky od Halinskiho. Laser paluby byl asi o dva milimetry delší než paluba. Zjistil jsem to ještě před slepením kostry a tak jsem celou kostru uprostřed zkrátil a délka lodě pak vyšla dobře. Ale ty lasery nebyly pouze delší, byly ale i malinko širší, takže jsem musel hodně brousit a stejně mi to tam úplně nevyšlo a spodek lodi pod čarou ponoru budu muset přebarvovat.
Váša
Příspěvky: 158
Registrován: sob 15.6.2013 22:10

Re: Yamato / Halinski / 1:200

Příspěvek od Váša »

Ahoj, stejně ten kýl budeš trochu zbrusovat kvůli obšívce, respektive strhnout hrany toho kýlu na spičce aby ti hezky sedla obšívka. Takže když trochu upraviš sklon, myslím si že se nic nestane a nikdo to nepozná. U konigsbergu sem to měl podobně, musel sem udělat trochu "tupější" příď. Však o tom budeš vědět jen ty :D
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Yamato / Halinski / 1:200

Příspěvek od Brzdič »

Ahoj

Na to jak má Hal ty žebra mastné, tak nic moc tedy jak tak koukám. :lol: Já některé žebra přikládal na ty co jsou ve vystřihovánce a sedělo to přesně, tak snad byla chyb jen v délce.
Co se týče té přídě, už tam došlo na chirurgický zákrok, nesedlo to fakt hodně, vlastně mi jakoby chybělo dobře 5-6mm délky paluby. Fotku nemám bohužel.

Dílky č. 3 jsem slepil na sucho a přiložil ke kostře, po zjištění problému popsaného výše jsem začal přemýšlet co s tím. Jako první na řadu přišlo seřezaní kostry pod palubou na přídi cca 2-4mm.(nevím jak se tomu říká u moderních lodí, ale u plachetnic to byl vaz - klounovec). Víc jsem nemohl, pak by mohl být problém s hruškou co je pod hladinou. :roll: Mezi dílem 3 a palubou mi i tak zůstala mezera 2mm. Tak jsem do slepeného dílu 3 vyřízl takové Véčko (foto) abych ubral materiál. Na jedné stane trupu si to nakonec sedlo, ale na druhé mi to o chloupek nevyšlo a tak jsem to střihl přes díru na kotevní řetěz a ubral ještě 1mm. Není to ani poznat a zbytek zakryjí další dílky. :)

tady to vyříznuté Véčko.

Obrázek

Osazeno na trupu plus další dílky obšívky. Omlouvám se za mizernou fotku, musím to monstrum fotit na zemi. :D .... Ano obšívka by mohla vypadat výrazně lépe. :oops: Díky staršímu datu vydání modelu, je na trupu hodně věcí jen nakresleno tak, je potřeba to dodělat.

Obrázek

Kompletní pohled na palubu a její segmenty. :) Paluba se pokládá od zadu, vše se odvíjí od hangáru.

Obrázek
Obrázek Obrázek

Přechod v této části tluče nejvíce do očí, asi to mohlo být řešeno lépe.

Obrázek Obrázek
Umberto
Příspěvky: 476
Registrován: úte 15.8.2017 16:05
Bydliště: Brno - město

Re: Yamato / Halinski / 1:200

Příspěvek od Umberto »

Ondro je to pecka...pro mě by to byla smrt takovou trpělivost nemám...držím palce a energii do dalšího postupu!!!
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“