Trabaccolo / WAK / 1:100

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Danda87
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 26.12.2019 21:35

Trabaccolo / WAK / 1:100

Příspěvek od Danda87 »

Dobrý den všem příznivcům stříhání a patlavého spojování. Po delší době se mi podařilo dát dohromady model plavajzníka Trabaccolo 1/100 z produkce firmy WAK. Vystřihovánku jsem si objednal ( abych pošetřil karpály ) ( ale hlavně proto, že jsem línější ) i s laserem řezanými doplňky. V reálu se jedná o menší loď o délce do 20 metrů širokou cca 6 m. Výtlak byl cca 200 tun, využití v dopravě i k rybolovu a to hlavně v jadranské oblasti. Posádka byla asi 15 námořníků a v době konfliktů nebo ohrožení byly i snadno vyzbrojitelné.
Stavebnice je označena složitostí 3 z pěti a to byl jeden z důvodů, proč jsem se pro ni rozhodl. Druhý byl moje zamilovanost do plachetnic. Stupeň 3 bych v průběhu stavby přehodnotil na 12 a to hlavně ve chvílích, kdy bylo potřeba vytvořit kladky, to znamená vrtat a udržet materiál pohromadě. Nakonec, jsem to vzdal a řešení je jasně vidět na fotkách. Jinak tisk stavebnice je super, laserem řezané díly sedí dobře bez nutnosti úprav. Stavební plán bych označil za středně dobrý, občas nesrozumitelný ale spíš kvůli drobnému tisku. Nedostatky nejsem schopen reálně posoudit, protože papíráky nedělám dlouho a chybí mi zkušenosti. No, na jednu věc jsem tam narazil a nevím, jak k tomu došlo, ale o tom až u fotek. Nějaké sem zkusím vložit.
Obrázek, Obrázek, Obrázek, Obrázek

To žebrování a výstuhy trupu opravdu hodně dobře sedly. Palubu tím pádem nebyl problém usadit.

Obrázek, Obrázek, Obrázek, Obrázek

S obšívkou to tak slavné nebylo. Bylo to jako nacpat malou ponožku na velkou nohu, ale říkal jsem si, že plaňkováním se to schová.

Obrázek, Obrázek, Obrázek, Obrázek

No, nestalo se, takže přišel na řadu tmel, smirek a barvy. Co jsem nepochopil je, jak došlo k tomu " úbytku " materiálu na přídi. To by se nemělo stát ani teoreticky, alespoň ne v tomto měřítku.

Obrázek, Obrázek, Obrázek, Obrázek

Pak už to docela šlo, bylo to otrochu víc práce ale výsledek si myslím je docela koukatelný.

Obrázek, Obrázek, Obrázek, Obrázek

Obrázek, Obrázek, Obrázek, Obrázek

Docela mě těšilo, že se mi daří to nezapatlat a že většina věcí opravdu sedí a není potřeba je složitě upravovat.

Obrázek, Obrázek, Obrázek,Obrázek

Tohle byla ta chvíle, které jsem se děsil. Takeláž a mini úvazy. No, jak sami vidíte, zcela neprofesionálně a zhůvěřile jsem na stěžních použil místo papíru dřevo a místo kladek měděné kroužky. To mě fakt mrzelo, ale ani po 30 pokusech jsem nedokázal odvrtat otvory na lanka. Použil jsem spoustu lepidla, nové ostré vrtáky a vysokootáčkovou vrtačku a různé druhy papíru a stejně to k ničemu nevedlo. Takže tak, příště to zkusím s něčí pomocí.

Obrázek, Obrázek, Obrázek, Obrázek

No nakonec to tak špatně nevypadalo. Tedy z mého pohledu, jinak je co zlepšovat za každým krokem :) . A pak přišly plachty. Tam si myslím to je tak napůl, ale učil jsem se je vázat a ne vždy to vyšlo, nakonec posuďte sami.

Obrázek, Obrázek, Obrázek, Obrázek

Občas si vypomáhám laserem pálenými díly z mé produkce, vypadá to líp ;) .

Obrázek, Obrázek, Obrázek, Obrázek

A jsem na konci. Shrnu to tak, že mi čas strávený u stavby nepřipadá ztracený. Na pohled příjemná a dobře připravená stavebnice. To, že mi chybí zkušenosti se dá dohnat a snad mi prominete neprofi úlety. Příště mám v plánu se polepšit. Děkuji za pozornost a přeji všem mnoho úspěchů, Dan.


Název vlákna upraven dle místních zvyklostí. moderátor Zrzek
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Trabaccolo 1/100 Hotovo

Příspěvek od JoskaM »

No ale to je kráska!
Danda87
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 26.12.2019 21:35

Re: Trabaccolo 1/100 Hotovo

Příspěvek od Danda87 »

Ano, je to pěkná loď.
Uživatelský avatar
Bakendrid
Příspěvky: 184
Registrován: pon 30.1.2017 14:44
Bydliště: okres Žďár nad Sázavou

Re: Trabaccolo 1/100 Hotovo

Příspěvek od Bakendrid »

Nádhera :)
Uživatelský avatar
TOm.a.s.h.
Příspěvky: 186
Registrován: sob 21.1.2012 0:50
Bydliště: Chýně

Re: Trabaccolo 1/100 Hotovo

Příspěvek od TOm.a.s.h. »

No super :) Hezky se na to kouká, plachetnice jsou prostě krásné... Model působí čistě. Za mě super! :)
Danda87
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 26.12.2019 21:35

Re: Trabaccolo 1/100 Hotovo

Příspěvek od Danda87 »

Plachetnice jsou moje srdcovka. No, pořád jde o to, jak se to zpracuje. Pochvala mě těší, obzvlášť od lidí, co už mají v modelařine něco za sebou. O to víc, že teď jsem si usmyslel postavit Leoparda 1790 1/100 a vědět že to předchozí snažení nebylo tak marný je dobrý :) . Takže děkuju.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Trabaccolo 1/100 Hotovo

Příspěvek od Brzdič »

Jako pěkný, jen by si to zasloužilo reprezentativnější fotečky. ;)
Danda87
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 26.12.2019 21:35

Re: Trabaccolo 1/100 Hotovo

Příspěvek od Danda87 »

Myslíš bez toho pozadíčka :D ? Jo, to je fakt děsný, pokusím se s tím něco udělat. Koukal jsem už jak na to, ale dík za pobídku.
Guxx
Příspěvky: 35
Registrován: pát 20.1.2012 23:27

Re: Trabaccolo 1/100 Hotovo

Příspěvek od Guxx »

Dovolil bych si vypíchnout to lanoví - chtělo by to něco tmavšího a hlavně odchlupit:-)
Danda87
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 26.12.2019 21:35

Re: Trabaccolo 1/100 Hotovo

Příspěvek od Danda87 »

Dobře, odchlupit. Beru na vědomí, i když se budu muset s někým poradit jak na to. Ty nitě svítěj ale na svou obranu - neřešil jsem to. Soustředění padlo na správnost a orientaci v plánu. Ale připomínku beru na rande s příští lodí ;).
Kid Karola
Příspěvky: 108
Registrován: ned 4.3.2012 10:03

Re: Trabaccolo 1/100 Hotovo

Příspěvek od Kid Karola »

Na odchlupení není nic složitého. Lano potři disperzním lepidlem a promni prstama. Přebytečné lepidlo tím setřeš a chloupky zmizí. Na ztmavení pohyblivého lanoví dobře poslouží silný černý čaj, nebo ho lze napustit i hodně moc zředěnou hnědočernou barvou, případně kombinace obojího. Možná by někdo vymyslel něco dalšího, ale dle mě stačí :-) Každopádně první ztmavit a pak až odchlupovat. Tím lepidlem se lanko zpevní, pokud nechceš mít v kladkách velké oblouky, pak ho stačí v místě ohybu mírně navlhčit, lanko je pak tvárnější a pak hezky drží tvar. To platí i pro lanoví, které není propnuté, ale visí. Při troše šikovnosti ho lze takto krásně vytvarovat, že přirozeně visí a není různě pokroucený. Co se týče lepení obšívky, pak po první vrstvě je dobrý mírně předbrousit hrany. To samozřejmě platí i před lepením první vrstvy. Na druhou vrstvu pak nepoužívej disperzní lepidlo. Papír navlhne, změkne a žebra lezou ven. Já používám chemopren a je to mnohem lepší. Snad Ti těchto pár rad bude k užitku, já se budu těšit na další stavbu :-)
Danda87
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 26.12.2019 21:35

Re: Trabaccolo 1/100 Hotovo

Příspěvek od Danda87 »

Děkuju, každou radu zapisuju. Ne že bych tady na foru nehledal co se jak dělá, no přímá rada je lepší. Mám v hlavě spoustu otázek, začínám stavět další loď a tam už se bez rad neobejdu. Bude to na jiné vlákno. Ty předchozí 2 lodě byly tzv na zkušenou, jestli jsem něčeho schopný. Donedávna jsem se s papírem moc nekamarádil.
Zdeněk
Příspěvky: 114
Registrován: čtv 13.10.2016 19:34
Bydliště: Hostomice pod Brdy

Re: Trabaccolo / WAK / 1:100

Příspěvek od Zdeněk »

Paráda . Pěkný model.
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“