STRAŽAK - 3 / GPM / 1:50 - HOTOVO

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

STRAŽAK - 3 / GPM / 1:50 - HOTOVO

Příspěvek od jenčik »

AHOJ, tak nějak se zdraví vodáci, že? ;) Zabrousil jsem do kategorie lodě a vybral jsem si polskou hasičskou lodičku. Je to můj první počin v lodičkách a zároveň můj první polák.

Něco málo k loďce samotné -
V roce 1965 byla polská správa přístavních doků vybavena čtyřmi protipožárními loděmi zakoupenými v NDR. Byly to lodě typu IBIS, budované v říční loděnici Schiffsweft Berlin - Kopenick. Tyto lodě byly přepracovány a vybaveny aby splňovaly požadavky polské protipožární ochrany. Pod jménem "STRAŽAK" vešly do služby na konci roku 1965 s příslušnými čísly "STRAZAK 3" v Gadňsku, "STRAZAK 11" v Gdyni, "STRAZAK 21" v Štětíně, a "STRAZAK 22" ve Svinoústí.
Protipožární zařízení se skládá ze 4 vodních děl, zařízení protiplynového, ochranného, demoličního, potápěčského, havarijního, zdarvotnického. Úkolem požárních lodí je hašení požárů, záchrana na kotvišti, přístavních i pobřežních vodách a navíc pomahají tankerům ve vjezdu, staní a výjezdu z přístavu.
13. ledna 1992 najel na skalní hejno v Górki Zachodnie. Během záchranné operace klesl ke dnu v důsledku roztržení trupu kameny. Po 10 dnech byl vytažen plovoucím jeřábem PRO Maja. Do služby už se nevrátil..

Celková délka: 32,2 m
maximální šířka: 5,9 m
ponor: 1,7 m
výška nad hladinou: 2,7 m
rychlost: 12 uzlů
výtlak: 138 t
počet posádky: 12 osob

Tolik něco málo z předsádky sešitu co jsem vyluštil a "přeložil" z polštiny. Pro inspiraci jak je to s detaily, se chodím dívat sem: http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic. ... &start=100 Určitě doporučuji projít to vlákno se stavbou, opravdu velká modelářská paráda.

Jedná se o digitalizovaný reprint. Hmotnost celého sešitu 310g :) Tvar kostry není uplně jednoduchý, ale doufám, že to zmáknu. :roll: Pro začátek přikládám foto šmikajdy, samotný sešit obsahuje 18 stran dílů + díly k podlepení, 1 stránka dráteničiny, 5 stran návodovek a cca 1 stránka psaného návodu.

Obrázek Obrázek

Na modelu pracuji průběžně už zhruba od vánoc, začal jsem nějakou droboští z paluby - záchranný člun, otočné lafetové proudnice, palubní jeřáby, radar, kotvy, světlomety, tlampače, záchranné kruhy, pneumatiky na bok lodi, komín.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Toto vše jsem zpracovával mezitím, co jsem čekal na doschnutí podlepených dílů kostry. Ty jsem následně vyřezal a poskládal - šlo to vcelku dobře, bez zádrhelů a záludností. Pouze vinou vlastní neznalosti a neumětelnosti,jsem si při podlepování (ve snaze to pěkně urovnat a uhladit) "natáhnul" ony podlepované díly, ty největší třeba až o 2-3 mm. naštěstí jsem měl záložní kopie, tak jsem si podlepování a vyřezávání dal ještě jednou. :roll: Jen je potřeba myslet na to, že všechny svislá žebra se musí dle naznačené čáry rozříznout :idea: (a následně ještě jednu polovinu seříznout o tloušťku podlepení) aby v místě styku s vodorovnými žebry P3 a P4 nevzniknul "schůdek" Kostru jsem tedy spáchal, momentálně pracuji na pomocných žebrech, ještě je chci vlepit do míst kde bude paluba.

Obrázek Obrázek Obrázek

Nakonec bych se chtěl optat ohledně vytvoření galerie na papirove-modely.cz - když vytvořím novou galerii apokusím se tam vložit nový obrázek, dopadne to takhle -

Obrázek

Proč?
Na vytvoření galerie k této stavbě, jsem musel použít starou vytvořenou galerii, kam jsem si ukládal různé obrázky/podklady/náhledy
Naposledy upravil(a) jenčik dne ned 29.11.2020 8:39, celkem upraveno 6 x.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: STRAŽAK - 3 / GPM / 1:50

Příspěvek od JoskaM »

Ahoj, krásný počin, to budu sledovat, kolikrát jsem na něj koukal, je to nádherný model, (ale do mých galerií nevhodný - a člověk s tím místem musí šetřit, ne stavět "na půdu", že)
kostra je zvládnutá na 12 fakt paráda, ani to nevypadá, že by se kroutila, vyplněná pomocnými proužky, taky super počin. Zkus určitě každý kus potahu natvarovat a lepit jen bodově, ne pásy lepidla...vyhneš se kroucení. A rozpracované části také vypadají krásně. Nevím jak to má s interiérem, ale i kdyby nebyl, dej tam určitě skla - i kdyby jsi měl interiér začernit.

Opravdu krásná loď, těším se na výsledek!
(PS - co se týče galerie, zkus napsat přímo p.Šromovi - kontakt je dole vpravo - mě vždy odpověděl. Mě se to nestalo nikdy.)
jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: STRAŽAK - 3 / GPM / 1:50

Příspěvek od jenčik »

Jo, myslim že se kostra docela povedla, teda prozatim. Interiér bude taky. Jak jsem psal je to můj první počin co se týče lodiček, tak uvítám každou radu ohledně postupů. Mám sem tam něco nakoukaný tady naforu, snad tedy jeden malý dotaz na upřesněnění - obšívka se začíná na špici/zádi a postupuje se směrem do středu, že?
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: STRAŽAK - 3 / GPM / 1:50

Příspěvek od JoskaM »

Ano, od přídě i zádě zároveň vyber potah, který má rovné strany - podle pravítka - doladíš pak šířku, tahle příď je v pohodě, já jsem třeba dělal to, že první 3 jsem si tvaroval úplně mimo kostru - jsem zkoušel jak mi padnou na kostru - eliminuješ tím asymetričnost, která je třeba schovaná v kostře, krásně si můžeš podlepit spoje a vyhnout se žebrům na přídi, ale i zádi.
Když máš takhle vytvarovanou sestavu, uvidíš jak ti padne na kostru. doplníš proužek papíru, nebo naopak ubrousíš, tak aby ti to pěkně padlo. Je ještě dobré na hlavní žebra nalepit a předem zaretušovat proužky papíru, spoje by ti měli padnout přímo na žebro, ale občas to někde ujede. Hlavně ne silou ale rozumem. Vypadá to na vděčnou lodičku!
jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: STRAŽAK - 3 / GPM / 1:50

Příspěvek od jenčik »

Děkuji za rady, pásky na hlavní žebra jsou součástí šmikajdy, počítám s nima.
jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: STRAŽAK - 3 / GPM / 1:50

Příspěvek od jenčik »

Spíchnul jsem jednoduchý stojánek do suchého doku, vystřihovánka vlastní stojánek neobsahuje. Dolepil jsem pomocná žebra, teď se bude trochu brousit a pomalu se připravím na tvorbu obšívky. Vůbec nevím co od toho čekat, zatim jsem ještě žádnou nedělal. :shock:

Obrázek

Koukal jsem, že tu počítáte díly, tak jen pro zajímavost - pomocných žeber něco málo přes 500 :)
jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: STRAŽAK - 3 / GPM / 1:50

Příspěvek od jenčik »

Ahoj, tak jsem tady s malým progresem - spodní obšívka je hotova. Dal jsem na radu zkušenějšího a první tři díly přídi i zádi jsem natvaroval a spojil k sobě mimo kostru a nalepoval jsem je již jako jeden celek. Šlo to překvapivě dobře, malinko upravit jsem musel pouze díl D20 v kýlové části, jinak vše pěkně dosedalo k sobě. Přidával jsem pak postupně od přídě a od zádě jednotlivé segmenty a když mi jich scházelo posledních šest, zjistil jsem, že by mi vznikla mezera cca 1.5 mm, tak jsem nepatrně slevil u dorážení segmentů k sobě, takže tam jsou patrné maličko větší mezery. Myslím že to dopadlo celkem obstojně, na mojí první takovouto práci. Uvidíme, jak se poperu s vrchní části trupu. No a pár fotek zde:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: STRAŽAK - 3 / GPM / 1:50

Příspěvek od JoskaM »

Když tak uděláš plovoucí model, no... :lol:

Hele dobrý, chce to moc nenapínat papír, tvarovat a lepit - ne celou plochu, nechat klidně nepřilepenou část na žebru. Pak není špatné nechat si třeba 0,5cm papíru na koncích obšívkových pásů a zkusit seříznout sílu papíru skalpelem do ztracena. Horní obšívka šla většinou přes spodní pásy. Tak aby ti tam nevznikla mezer, (já vím to říkám brzo, ale ono to vyjde...

A velké tajemství (které ale nedokážu dodžet ani já) - je udělat trup a už na něj nešlahat. :o

Takže 1/2 gratulace - půl trupu máš hotovou, teď palubu a pak dotáhnout obšívku. Pak už je to brnkačka.
jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: STRAŽAK - 3 / GPM / 1:50

Příspěvek od jenčik »

Přes léto se mi do patlání vůbec nechtělo, ale jak se večery prodlužují, tak jsem se do toho zase pustil.

Obrázek Obrázek Obrázek

Takže jsem spáchal horní obšívku, palubu a okolo celé paluby jakýsi "nárazník" Práce to byla celkem pohodová, obšívka padla poměrně přesně, jen díly paluby na přídi a na zádi měly trochu větší poloměr, dalo se to v pohodě dopasovat. Taky vrchní díly toho nárazníku jsem musel malinko upravit.
Konečně to začíná vypadat jako loď :) Mám z toho docela radost, i když samozřejmě vidím, že tam jsou jisté nedostatky :oops:
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: STRAŽAK - 3 / GPM / 1:50

Příspěvek od JoskaM »

Vypadá to dobře, jen v klidu pokračuj! Jsem rád, že jsi zpět.
jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: STRAŽAK - 3 / GPM / 1:50

Příspěvek od jenčik »

Tak jsem opět trochu pokročil, nainstaloval jsem zábradlí/bočnice paluby (nebo jak se tomu správně říká?) Na to jak jsou ty díly roztodivně tvarovaný a zaúhlovaný to sedlo až překvapivě pěkně. Na vrchní hranu boků ještě přijdou doplnit vrchní lišty, které to celé pěkně začistí.
V součastné době pracuji na lodních šroubech; zde malý dotaz - budou dva a já se ptám, zda mají mít lopatky natočené oba dva na stejnou stranu, nebo by měl být jeden levý a druhý pravý? Jako jak je to technicky správně.
A ještě jedna otázka pro lodičkáře obecně - je lepší mít model přilepený ke stojánku napevno, nebo ho tam mít jen tak položený?

Obrázek Obrázek Obrázek

Do prvního příspěvku jsem ještě doplnil krátkou promluvu o předloze a nějaká ty TTD, tak jak jsem se to snažil rozluštit z polského originálu ve šmikajdě.
jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: STRAŽAK - 3 / GPM / 1:50

Příspěvek od jenčik »

Přeji pěkný den vespolek, mám tu malý posun u Stražáka. Vrhnul jsem se na spodní část loďky a vyrobil a nainstaloval lodní šrouby a kormidla.

Obrázek

Po obvodu trupu jsem přidal jakési zesílení, nainstaloval zavěšené pneumatiky a na příď ještě doplnil kotvy.

Obrázek

Pak už nic nebránilo pracem na palubě - po obvodu pláště přibyly sloupky, držáky na hadice i s hadicema, přední i zadní zvýšená paluba, úvazky (pacholata?) a nakonec i dvě bójky. Zbývá ještě pár drobností - záchranné kruhy a nějaké krabičky a zařízeníčka.

Obrázek Obrázek Obrázek

Zároveň jsem přidal horní lištu na vrcholu zábradlí kolem paluby, zatím jen na přídi a na zádi, Vzadu to celkem sedlo - trochu se to poddá, ve předu tvar uplně nesouhlasil a muselo se to malinko upravit. Až dopatlám ty drobnosti po obvodu, vrhnu se na detaily na přední a zadní palubě.
jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: STRAŽAK - 3 / GPM / 1:50

Příspěvek od jenčik »

Zdravim v novém roce, práce se nezastavili, tady je další pokrok.
Dokončil jsem navijáky na na přední a zadní palubě a nějaký drobnosti okolo.

Obrázek Obrázek Obrázek

A tím pádem jsem se mohl pustit do přední nástavby. Obsahuje i interiér, tudíž jsem pomocí oboustrané pásky zasklil okna a pak jsem slípnul základ interiéru. Ještě zbývá doplnit židle, stolky, nějaký skříňky, záchod, umyvadlo.... Ve finále z toho nebude vidět téměř nic, ale když už ta možnost je... sem tam bylo potřeba nějakou stěnu lehce přiříznout, ale hlavně se musela hooodně upravit podlaha v přední části, protože měla stejný oblouk jako strop, ale dole je tvar jiný díky zkosení přední stěny. Zde na třetí fotce je ta úprava vidět.

Obrázek Obrázek Obrázek

A poslední dva obrázky celku, samozřejmě nasucho. Retuš budu ladit až těsně před kompletací s palubou.

Obrázek Obrázek

Ještě dotaz - chtěl bych onýtovat nástavbu a tak se ptám - dělat nýty z barevného papíru? (to se asi nedá, protože pochybuju že bych sehnal stejný odstín papíru) nebo dělat nýty z bílého papíru a náseldně je obarvit? (to mi zase vzhledem k velikosti nepřijde uplně reálný, jde to vůbec?)
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: STRAŽAK - 3 / GPM / 1:50

Příspěvek od Nafe_CZ »

jenčik píše: Ještě dotaz - chtěl bych onýtovat nástavbu a tak se ptám - dělat nýty z barevného papíru? (to se asi nedá, protože pochybuju že bych sehnal stejný odstín papíru) nebo dělat nýty z bílého papíru a náseldně je obarvit? (to mi zase vzhledem k velikosti nepřijde uplně reálný, jde to vůbec?)
Ahoj, moc pěkě Ti to jde.
na mě teprve čeká v archivu :-)
Co se nýtu týká, tak když je potřebuju já, tak si je vytlačím kornovákem (http://galenitshop.cz/kornovaky-sada-790/" onclick="window.open(this.href);return false;) pak nýty nasypu na ochmatanou oboustrannou pásku, aby držely na místě, a natřu.

štefan
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: STRAŽAK - 3 / GPM / 1:50

Příspěvek od JoskaM »

Tyhle kornováky mám doma, úplně odvařený z nich nejsem klidně je pustím i levněji (případně se ozvi)...Jinak jak říká NAFE, nebo jestli máš zápas koloru, ale stejně je nutné přetřít boky.
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“