Ponorka O.B.Gerna / PARALLELES / 1:35

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Ponorka O.B.Gerna / PARALLELES / 1:35

Příspěvek od JoskaM »

Ponorka konstruktéra O.B.(Constantina) Gerna

Dvacetisedmiletý vojenský inženýr O.B.(Constantin) Gern navrhl toto plavidlo podobně jako jeho americký kamarád při obléhání přístavu již v roce 1854. Plánoval umístit nálož do přední části lodi, po upevnění nálože pod trup lodi se měla loď vzdálit a pomocí elektronické pojistky. Posádku tvořili 4 muži a ponor nebyl větší než 2 metry. K dýchání byla použita trubice s plovákem. Pro pohon bylo použité kolo poháněné dvěma námořníky a pomocí jednoduché převodovky byl otáčivý pohyb přenášen přes hřídel na archimedův šroub. Tento návrh ale nebyl moc úspěšný a špatně se řídil a bylo nařízeno navrhnout trup kovový. to už je ale jiná pohádka.
(zdroj : http://survincity.com/2013/10/submarines-ob-gurney/" onclick="window.open(this.href);return false;) -asi jediné co jsem nalezl.

Obrázek

Potřeboval jsem slípntout něco rychlého a osud mi zavál tento model přímo do nezbených pazour. Malé jednoduché..

Obrázek

Tady už je postup: sestavené na sucho trámy s h-čkovou přesností, to znamená, s přesahem, takže kostra se mi ve spojích trochu kroutí, ale když je to ve spoji, tak to nebude ani moc vidět. Sestavená kostra je jen pro přehlednost, kde přesně a jak to sedí.

Obrázek Obrázek

Současný stav rozdělaný, zaretušovaný, tak abych mohl sestavit ostatní díly a podle toho pokračoval v sestavování vybavení. Konečně dřevěná rakev, jak má být :?

Obrázek
Zdeněk
Příspěvky: 114
Registrován: čtv 13.10.2016 19:34
Bydliště: Hostomice pod Brdy

Re: Ponorka O.B.Gerna / PARALLELES / 1:35

Příspěvek od Zdeněk »

Zdravím. No je to zajímavé,určitě budu sledovat. Jestli dobře koukám na foto tak je tam podle návodných kreseb i vnitřek , tak sem zvědav jak bude vidět po slepení ?!?!?! :):)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Ponorka O.B.Gerna / PARALLELES / 1:35

Příspěvek od kaktusak »

Zajímavý a hlavně neokoukaný model . Budu sledovat .
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Ponorka O.B.Gerna / PARALLELES / 1:35

Příspěvek od JoskaM »

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Interiér? No jasně! Hlavně žádné přebarvování, už mi to leze krkem :lol: .
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Ponorka O.B.Gerna / PARALLELES / 1:35

Příspěvek od JoskaM »

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A interér bude samozřejmě vidět...
Zdeněk
Příspěvky: 114
Registrován: čtv 13.10.2016 19:34
Bydliště: Hostomice pod Brdy

Re: Ponorka O.B.Gerna / PARALLELES / 1:35

Příspěvek od Zdeněk »

?????? To je mazec !!! Hlavně ten hloubkoměr nebo co to je. Zednická vodováha to určitě není ,kde by se vzali na ponorce zedníci :):):):) Dá se model ještě někde sehnat nebo je to něco staršího?
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Ponorka O.B.Gerna / PARALLELES / 1:35

Příspěvek od JoskaM »

Děkuji, je to úžasný modýlek! Chtěl jsem napsat, že je dostupný, ale asi není. Přesto věřím, že Numi umí zázraky...
https://sklep.gpm.pl/modele-kartonowe/o ... na-z-1854r" onclick="window.open(this.href);return false;
Přesto pár rad pro případné stavitele - žebra do sebe pasují dosti na fest, bylo by dobré při stavbě rozvolnit si to už při stavbě, to samé rohové spoje. Podlepování je na sílu tzn, nepodlepujte 0,5 ale na sílu 0,5mm např.

Ale ozubené kolo vč. pastorku funuje. Pákový mechanismus kormidla také, archimedův šroub se už také kroutí, až mám obavu co s náloží aby taky..........
Uživatelský avatar
numi
Moderátor
Příspěvky: 848
Registrován: pon 12.12.2011 12:11
Bydliště: Třinec

Re: Ponorka O.B.Gerna / PARALLELES / 1:35

Příspěvek od numi »

JJ Numi kouzla umí už ho má Zdeněk objednaný a dokonce dorazí v posledním balíku z Polska v rámci sběrky. :) :)
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Ponorka O.B.Gerna / PARALLELES / 1:35

Příspěvek od JoskaM »

Inu numi je kouzelník!

Pokračujeme.... je hotová nálož s trnem

Obrázek Obrázek

Pokračoval jsem pohonem - prstenec kolem šroubu slouží i jako držák kormidla.

Obrázek Obrázek

A začal jsem dávat vše dokupy

Obrázek Obrázek Obrázek
Zdeněk
Příspěvky: 114
Registrován: čtv 13.10.2016 19:34
Bydliště: Hostomice pod Brdy

Re: Ponorka O.B.Gerna / PARALLELES / 1:35

Příspěvek od Zdeněk »

Zdravím. No vypadá to moooooooc pěkně. Jak to bylo vymyšlené? To jako najeli a zapíchli ten trn vpředu do nějaké lodě ,ten předek tam zůstal a se zbytkem zase odplavali ? Moc pěkné ,sleduji neustále. Já zatím nic nefotím jelikož se k lepení dostanu většinou až večer ale OUHA!!! Při hokeji se nedá lepit :):):).
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Ponorka O.B.Gerna / PARALLELES / 1:35

Příspěvek od JoskaM »

JJ, vypadá to, že dva muži ovládali pohyb, třetí navigaci a jeden asi ovládal roznětku, (vzhledem k tomu, že to byla ruská ponorka, nebo ten čtvrtý byl politruk či nástěnkář :-))

Jak vybrali cíl, povolili matky, narazili do lodi ta pomocí trnu zůstala zaražená v cíli. Po zpětném chodu se odvíjel drát, pomocí baterie a drátu došlo následně k odpálení nálože. Nepodařilo se mi ale zjistit, zda kdy to bylo použito a s jakým výsledkem.

To my máme jiný důvod proč to nejde modelařit.

Obrázek
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Ponorka O.B.Gerna / PARALLELES / 1:35

Příspěvek od JoskaM »

Takže 3 námořnici na palubě (ten čtvrtý - nástěnkář měl propustku...)

Obrázek

Ač je v modelu krásný stojánek, tak já budu mít jiný stojánek:

Obrázek

Měl jsem strach z plováků na periskopu a šnorchlu. (naštěstí model nabízí černý a asi korkový) takže zkusit a pak to jde samo,(doporučuji odříznout černé čáry - mě ty pásky moc nevyšly, tak jsem vložil kus závitu. A pohled na spodní část periskopu a ovládací páka kormidla.

Obrázek Obrázek

Zbývá jen pohled do útrob, které se nám ale neschovají.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zdeněk
Příspěvky: 114
Registrován: čtv 13.10.2016 19:34
Bydliště: Hostomice pod Brdy

Re: Ponorka O.B.Gerna / PARALLELES / 1:35

Příspěvek od Zdeněk »

Tak to je mazec!?!'?!? PARÁDA. Ty námořníci jsou ve šmikajdě???? Vypadá to moc pěkně a jsem moc zvědav na ten stojánek
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Ponorka O.B.Gerna / PARALLELES / 1:35

Příspěvek od JoskaM »

Ale kde je to z tuhlec :
https://www.promodely.cz/04-5" onclick="window.open(this.href);return false;
Perfektní domluva, 1:200 jsou už divný, ale jinak vyjdou vstříc a oddělí muže od žen. Řežu skalpelem a lepím pak do vhodných poloh..

Stojánek musí projít opravou, nedočkavost poškodila nátěr. Žena to furt nechápala, ale když to viděla, nevěřila svým zrakům...věřím, že se mi to podaří dotáhnout do konce. Vč. dalších dvou modelů, abych mohl na výstavy zase s něčím novým! Zkusím dnes večer pár aktuálních fotek, jestli se nepletu - zbývají oka, zasklít periskop, a pak onýtovat....a šup do vody.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Ponorka O.B.Gerna / PARALLELES / 1:35

Příspěvek od JoskaM »

Takže současný stav:

Obrázek

A stojánek přímo přímo integrovaný do akvárka. Přední stěna zůstane úplně čistá a uzavřená, tzn, bez rozlepení se k modelu nedostanu. Nechávám fotky s bleskem i bez, myslím, že to poví více než 1000 slov. Vzhledem k tomu, na pár místech se mi podařilo nástřik škrábnout, budu muset znova pár míst poopravit. Když vás něco napadne, dejte vědět.

Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“