Santa Maria, Nina / Shipyard / 1:96

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Santa Maria, Nina / Shipyard / 1:96

Příspěvek od JoskaM »

Dobrý večer,
dovolte mi probudit jednu dvojici modelů, do kterých jsem se před pár lety pustil. Kostry jsem začal dělat obě, ale pokračoval jsem s mým miláčkem Ninou, cože je krásný trojstěžník s latinskými plachtami, kdysi jsem začal i lepit malou Ninu do flašky (inspirován modely z ABC a dokumentem v TV) Modely jsem odložil z důvodu chybě při stavbě. Systém návodu je zde jiný než u ostatních vydavatelů, podlepení je uvedeno přímo u dílu v už tak velmi přehledného návodu. Přesto jsem zapomněl podlepit díly potahu a tak mi neseděl, kopíroval nerovnosti, neseděly další díly....prostě krabice, znáte to (až na některé kteří model uvedou zpět do 2D podoby a využijí papír jako zdroj tepla...)

Obrázek

Po vánocích mi padla tato dvojka znova do očí. S vědomím, že jsem si vždy před stavbou dělal kopie a scan modelu jsem toho využil a nakopíroval další zásobu, jsem potahy podlepil a pokračoval pár večerů.

O historii těchto dvou kocábek asi nemá cenu psát,
1, modely a makety se liší, kdo ví jak to v tom 15.století bylo,
2, obě lodi došly mnoha změna Právě Nina měla dostat na cestě z Ameriky další stěžeň a jednu klasickou ráhnovou plachtu
3, Teta Wicky i strýček google vám nabídnou mnoho pravd, inu každý si najděme tu svojí.

Pro mě je první setkání s tímto vydavatelem. Modely má mnoho chyb díky mým rukám. Ale to mě toliko nevadí, lepím pro radost, symetrie mi sedí.
A vzhledem k tomu, že krom pár rozestavěných bitevníků a jedné letadlovce je lodní vlákno mrtvé, zkusím to tu trochu rozfoukat plachetnicemi, kterých je na novém fóru velmi poskrovnu.

Klasická kostra Santa Maria jak spí v krabičce:

Obrázek Obrázek

Nina, trup je hotový, je hotový záchranný člun, uvazníky, dnes jsem si hrál s děly:

Obrázek Obrázek Obrázek
Kid Karola
Příspěvky: 108
Registrován: ned 4.3.2012 10:03

Re: Santa Maria, Nina / Shipyard / 1:96

Příspěvek od Kid Karola »

Grafická úroveň Shipyardu vysloveně křičí po přebarvení, no nicméně je to asi jediná vada na kráse. Co se týče práce modelářovy, za mě velmi pěkné, čisté a že není až tak snadný při systému podlepování, který u Shipyardu je, toho dosáhnout. Tohle určitě budu sledovat. Santu jsem taky stavěl, je tomu už nemálo let :-D (zde k nakouknutí http://www.papirove-modely.cz/galerie/587" onclick="window.open(this.href);return false;) a dokonce i dostavěl a stále je ve vitrínce. Prostě Šhipyard má ty nejhezčí a nejpropracovanější modely plachetnic, které při pečlivé práci a šikovném přebarvení nikdo netipuje na papírové. :-) Škoda že už se od nich nedočkáme žádné další.
Uživatelský avatar
numi
Moderátor
Příspěvky: 847
Registrován: pon 12.12.2011 12:11
Bydliště: Třinec

Re: Santa Maria, Nina / Shipyard / 1:96

Příspěvek od numi »

No jak jsem se dneska dozvěděl stále fungují ale dělají jen reprinty a ještě k tomu laser tisk. :evil:
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Santa Maria, Nina / Shipyard / 1:96

Příspěvek od JoskaM »

Děkuji kluci,
jsou to krásné lodě ty plachetnice. Ač jsem tady byl za velkého rebela a přebarvovače, do toho dřeva se mi 2x moc nechce.
Kide poraď ještě co na plachty, kde vzít tu správnou látku. Dostal jsem typ na košili, (vhodnou v šatníku ani v dílně nemám...) prostěradlo nevhodné, našel jsem ještě starý sýpek od polštáře, vypadal dobře, ale nakonec skončil jako smotaná plachta na člunu.

Jinak jsem u kladek, není jich moc, ale čas to zabere.
Kid Karola
Příspěvky: 108
Registrován: ned 4.3.2012 10:03

Re: Santa Maria, Nina / Shipyard / 1:96

Příspěvek od Kid Karola »

Vůbec není důvod se bát dřeva. Je to jednodušší, než se může zdát. Dělám to takhle: první vrstva je nějaký světlý základ, aby se sjednotil povrch, na momentálním modelu, který dělám, je to krémová. Pak už jen odstín dřeva, jaký chci a správnými tahy štětce se snažím vytvořit léta dřeva. Ono to není třeba přehánět, protože v tom měřítku jsou ty léta dost nevýrazný. Barva nesmí být moc hustá, ale ani moc řídká, tam si to chce vyzkoušet někde bokem. Ve finále nějaký filtr, abych malinko oddělil jednotlivý desky a máme hotovo. Zde k nahlédnutí:

Obrázek

Zatím mám zkušenost jen s akrylovýma barvama, ale plasťáci na to používají olejové, protože dýl schnou a dá se tak mnohem lépe s nimi vytvářet struktura dřeva. Akryl rychle zaschne a když to zmastím, už to neopravím. Uvažuju, že pokud se příště vrhnu na další a hlavně větší plachetku (na ty menší není problém, horší jsou velký plochy), zkusím ten olej.

Pokud si někdo netroufl na přebarvení, použil na jednotlivý desky nařezanou folii imitující dřevo. Pak zas jen nějaká ta patina, aby to nevypadalo jako nábytek a je taky hotovo. Ale to jsem nikdy nezkoušel a ani to neplánuju, protože tam dle mého názoru za mě udělá práci nějaký stroj, který to dřevo naimituje. Na mě zbude jen taková otročina, nařezat, nalepit, nařezat, nalepit... Nuuuudaaaaa

Co se týče plachet, tak na Santu jsem kupoval nějaký plátno, ale nějak si nevzpomenu jaký, přeci jen už to bude snad i přes 10 let, každopádně bych řekl, že je moc hrubý. Profi loďaři používají na plachty hedvábí, pak je k vidění hedvábný papír, tuším byl olemovaný drátkem, aby držel tvar - k nahlédnutí zde: http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum ... &start=165" onclick="window.open(this.href);return false; K tomu mýmu Papegojanovi jsou plachty z takovýho jemnýho plátýnka s malinko hrubší strukturou. Asi by nebylo špatný skočit do obchodu a omrknout, možná to je nějaké plátno na vyšívání, těžko říct, zas takový odborník nejsem :) Kdybych na něco přišel, hned to sem hodím ;-)
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Santa Maria, Nina / Shipyard / 1:96

Příspěvek od JoskaM »

No parádní...
zkusíme, olejovky mám i v šuplíku, tak to zkusím. Před vánoci jsem byl shánět něco na vyčalounění bedýnky pro revolver jako dárek a prodavačky poradily, tak zkusím i tady, zatím budu mít dosti starostí s takeláží,

Stále se protahuje ta nabarvená nit? Nebo je lepší způsob na světě?
Kid Karola
Příspěvky: 108
Registrován: ned 4.3.2012 10:03

Re: Santa Maria, Nina / Shipyard / 1:96

Příspěvek od Kid Karola »

Jestli tím protahováním nabarvené nitě myslíš tvorbu prošití plachty, pak nevím :-D Tam záleží na použité látce na plachty, protože asi ne na každý to jde. Každopádně je to pekelně pracný a rádo se to trhá, takže ne každá plachta se povede na poprvé. Ale výsledek vypadá asi nejlíp, co jsem viděl. Ostatní, co jsem sledoval, tak většinou jen kreslilo čáry tužkou a profíci prošívají, ale to je zcela mimo mě :-D. Ono těch plachetnic zas tolik nevznikne, takže je těžký vybírat, co je nejlepší.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Santa Maria, Nina / Shipyard / 1:96

Příspěvek od JoskaM »

Tak pokračujem...

Zde můžete posoudit jak dopadla jedna strana přebarvení - olejové barvy, které mi zbyly z jiné akce:

Obrázek Obrázek

Nevím zda být uplně spokojený..?

Obrázek Obrázek Obrázek

Záchranný člun byl nejdříve dodělán a pak kolorován, na něco jsem hrdý, na něco moc ne.
Začal jsem už práci na ráhnech a celý týden se dělaly kladky, dnes se pustím ještě do dobarvení kladek.
Uživatelský avatar
muf10
Příspěvky: 178
Registrován: sob 10.3.2012 12:50
Bydliště: Březnice

Re: Santa Maria, Nina / Shipyard / 1:96

Příspěvek od muf10 »

Chtělo by to naznačit jednotlivá prkna jinak dobrý.
Když to vidím budu se muset dokopat do seriové výroby děl na mém kostlivci.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Santa Maria, Nina / Shipyard / 1:96

Příspěvek od JoskaM »

Díky mufe, no chtělo by to probudit ať se nám to tady hýbe.
Zkusil jsem obtáhnout prkna, naštěstí jsem měl vnější i vnitřní plankování narýhováno. Použil jsem vzlínací barvu od Migu tmavě šedou.

Obrázek

Ale mám obavu, že to bylo asi moc....

Naopak na palubu světle šedou....

Obrázek

Myslím, že to dopadlo lépe, horší je, že paluby nejsou narýhované, takže vzhledem jdu se snažit udržet tupý skalpel jdu jak pevnou mám ruku na dolní palubě...
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Santa Maria, Nina / Shipyard / 1:96

Příspěvek od kaktusak »

Podle mě ten bok lodě vypadá hodně dobře .
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Santa Maria, Nina / Shipyard / 1:96

Příspěvek od JoskaM »

Díky, teď už jen spojit druhý bok a vnitřní plankování v jednu barvu...
Uživatelský avatar
muf10
Příspěvky: 178
Registrován: sob 10.3.2012 12:50
Bydliště: Březnice

Re: Santa Maria, Nina / Shipyard / 1:96

Příspěvek od muf10 »

Tak to je parádní výsledek!
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Santa Maria, Nina / Shipyard / 1:96

Příspěvek od JoskaM »

Tak pokračujeme ve stavbě. Takto dopadlo barvení, naznačování prken atd.

Obrázek Obrázek Obrázek

Nezbývá než se pustit do takeláže:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nezbývá než si zanotovat "Sviť měsíčku sviť ať mi šije niť".

Obrázek

No příště si už asi budu muset začít hrát s plachtami..
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Santa Maria, Nina / Shipyard / 1:96

Příspěvek od Zax »

Pekná práca :shock: , raz sa snáď aj ja dostanem na takúto úroveň ;)
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“