USS Salt Lake City / WAK / 1:200

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Váša
Příspěvky: 158
Registrován: sob 15.6.2013 22:10

USS Salt Lake City / WAK / 1:200

Příspěvek od Váša »

Zdravím

Musím udělat Nagatu nějakého soupeře. Tato loď se mi líbí už dlouho a zaujala mě především svoji nezvyklou výškou trojnožkové stěžně.Není to ani žádný drobek, zkrátka křižník jak má být. Dříve jsem si sice křižníky chtěl také postavit, ale bohužel posloužily spíše jako cvičební pomůcky :) Tuto loď bych rozhodně chtěl dotáhnout až do konce. Kvalita stavebnice je spíš průměrná, přiložil bych to tak k lepšímu modeliku s nádechem GPM takže tuning rozhodně bude ;)

Historie a technické údaje:

Délka: 178,5 m
Šířka: 19,9 m
Ponor: 4,6 m
Pohon: 4 turbíny Parsons, 8 kotlů White Forster, 4 šrouby 107 000 shp
Rychlost: 32,5 uzlu
Dosah: 10 000 nám. mil při 15 uzlech
Posádka: 631
Pancíř: 51 mm (boky), 50 mm (paluba), 37 mm (věže)
Výzbroj: 10× 203 mm (2×2, 2×3), 4× 127 mm, 6× 533 mm torpédomet
Letadla: 4 hydroplány (později jen 2), 2 katapulty

USS Salt Lake City (CA-25) byl těžký křižník třídy Pensacola, který v řadách amerického námořnictva bojoval v druhé světové válce.

V době útoku na Pearl Harbor Salt Lake City doprovázel letadlovou loď USS Enterprise z atolu Wake. Poté se připojil k operačnímu svazu TF 8, se kterým uskutečnil nájezd na ostrov Minami Torishima a nájezd na Marshallovy a Gilbertovy ostrovy. V dubnu 1942 doprovázel americké letadlové lodě při Doolitlově náletu na Tokio. Po náletu se však svaz nestihl vrátit dostatečně rychle, aby se připojil ke zbytku letadlových lodí v bitvě v Korálovém moři.

Účastnil se bitvy u Midway a u Guadalcanalu (všude i se svou sesterskou lodí USS Pensacola). Dále bojoval v bitvě u mysu Esperance a bitvě u Komandorských ostrovů, kde ho těžce poškodili japonské těžké křižníky Nači a Maja. Jen díky váhavosti japonského viceadmirála Boširó Hasogaji, který místo doražení nehybné lodi raději odplul pryč, zde nebyl potopen.

Křižník přečkal válku a byl použit v operaci Crossroads, tedy v jaderných testech na atolu Bikini. Salt Lake City přečkal dva jaderné výbuchy a nakonec byl potopen 25. května 1948 jako cvičný cíl.

Fotky:

Obrázek Obrázek

Stavba:

Začal jsem přední nástavbou. Zatím nic extra, jenom pro zajímavost, tu světle nebo modře tyrkysovou nebo jaká to je, jsem míchal asi na čtyřikrát, protože jsem se zaboha nemohl ani přiblížit, někdy si říkám, jestli já nejsem barvoslepej :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
MARTANEK41
Příspěvky: 369
Registrován: úte 24.1.2012 15:19

Re: USS Salt Lake City / WAK / 1:200

Příspěvek od MARTANEK41 »

Ahoj

Lepíš rozdílná vydavatelství / "že by dobrodružná povaha?" /

Reporty hodně dobré / bohužel je jich málo /

Výsledky Tvé práce jsou skvělé !!! / nic do závorky /
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“