RMS Titanic / Schreiber-Bogen / 1:200

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

RMS Titanic / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od Horas »

Ahoj, jaksi nedokážu lepit jen jeden model, vždycky toho mám rozdělaného více, takže kromě Spita jsem v létě začal lepit i tuhle lodičku. Ještě mám v plánu rozdělat formuli, tank a Fabii WRC. A chci pokračovat ve zmenšené MPR, takže toho bude rozdělaného trochu víc :)

Původně jsem do Titanicu nechtěl jít, ale pak se stala ta havárie ponorky Titan, takže Titanic byl hned ve všech médiích a manželka hned přišla s tím, že bychom se měli podívat na Cameronův Titanic, a po filmu mi hned říká, že bych ho měl slepit. A já, protože se mi tahle vystřihovánka hned líbila, říkám, že jestli jí nebude vadit, že to bude velkej model a že mi to zabere spoustu času a ona, že to nevadí. Tak tedy jo, v podstatě jsem ten model koupil a lepím z donucení! :lol: :lol:

Samotný Titanic asi není třeba představovat, je to asi nejznámější loď na světě, která vstoupila do dějin tím, že se podobně jako Vasa potopila na své první plavbě. Je to druhá loď ze série Olympic, Titanic a Britannic a v době své první plavby byla největší (asi o metr delší než Olympic) a nejluxusnější parník na světě. Výtlak měla 46 000 BRT a dlouhá byla 270 metrů, což je srovnatelné třeba s Bismarckem, ale oproti bitevním lodím je Titanic objemnější a vyšší, protože nemá hmotnost v pancéřování a v dělových věžích. Nebudu se o něm víc rozepisovat, zájemce bych odkázal na dodnes asi nepřekonanou knížku od Hubáčka.

K vlastní vystřihovánce:
Model je vytištěn na 50 stránkách (asi) formátu B4. Tisk je pěkný, textura povrchů se mi dost líbí. Palubní nástavby a příslušenství by mohlo být detailnější. Zajímavé je, že k modelu se nedají koupit laserová žebra, ale vystřihovánka se prodává s 25 kusy milimetrového kartónu. A podlepované díly jsou u sebe na stránkách, takže modelář na začátku stavby podlepí polovinu stránek z archu, zbytek zůstane nepodlepený.
Vystřihovánka má u sebe sešitek s návodovými kresbami, kterých by mohlo být více a taky by mohly být detailnější a podrobný německý a anglický návod, který obsahuje i návod na úpravu a laminování trupu pro plovoucí model. Návod si průběžně čtu, abych byl varovanej před nějakým problémem, ale nelepím podle návodu.
K modelu jsem si koupil i sadu laserových doplňků pro Titanic od Fly model. Je tam pár drobností, jako jsou lavičky nebo jeřáby pro čluny, ale hlavně je tam sada třířadého a pětiřadého zábradlí pro celou loď.

U lodě plánuju vyřezat všechna okénka a pomocí LED diod v trupu osvětlit celou loď včetně promenád na horní palubě a pozičních světel na nástavbách a stožárech. Trup také pokryju vrstvou milimetrového kartonu, abych zabránil propadům obšívky.

Obrázek Obrázek Obrázek

Stavbu jsem začal vyřezáním všech žeber a částí přední a zadní paluby a složením kostry trupu. tu jsem vyztužil dvěma smrkovými lištami. Jednotlivá žebra trupu jsou docela daleko od sebe, na tohle kdybych lepil rovnou obšívku, tak by to asi nedopadlo dobře. Proto je střed trupu ve vystřihovánce pokrytý kartonem. Já k tomu pokryju i přední a zadní část a spodek lodi. V některých žebrech jsem vyřezal otvory, aby se interiér lodi osvítil diodami rovnoměrněji. Trup je pěknej macek (135 cm), pro srovnání je na fotce můj syn, ten je ve skutečném měřítku 1/1. :lol: Kvůli focení jsem si musel vytvořit větší pozadí.
Teď budu do trupu instalovat SMD LED diody, chci jich tam dát raději více než méně a ztlumit intenzitu jejich svitu, aby loď svítila rovnoměrně a jen decentně. Kabely od diod vyvedu spodkem trupu do podložky.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Na příď a záď jsem už osadil paluby, v zásadě to k sobě sedí, ale některé díly vnitřních obšívek mi přišly menší nebo větší, než by měly být. Povedlo se mi to upravit, ale doufám, že se chyby nebudou sčítat a někde dál se mi to nevymstí. Některé věci jsou ale vážně blbé, třeba to, že zámky žeber pokračují až do paluby (na poslední fotce). Trošku jsem ty zámky zkrátil a později je vyplním kousky paluby z rezervy.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A do toho vyřezávám obšívku. Loď nemá obšívku dělenou rovnými řezy, ale má tam imitováno plátování. Je to zajímavý způsob, ale já se bojím, že to bude působit rušivě. O dost lepší by bylo, kdyby se celý trup skládal z jednotlivých plátů jako ve skutečnosti. Jak už je u velkých lodí zvykem, ne všechny části obšívky mají stejný odstín. Tady je to vidět na přídi a na zádi, kde jsou dva kusy obšívky trochu tmavší. Možná to nebude moc vidět a možná se mi to podaří utlumit pomocí kříd. Jinak zjišťuju, že kostra trupu je asi o tři milimetry kratší než obšívka :twisted: :roll: Je to lepší, než kdyby byla delší a snad se mi správným překrytím plátů obšívky podaří rozdíl eliminovat.
V obšívce vyřezávám okénka. je jich tam fakt moc. Pomáhám si kornováky a kulatými vyražeči.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: RMS Titanic, Schreiber Bogen, 1/200

Příspěvek od JoskaM »

Hm! Tak to se bude koukat!
Uživatelský avatar
OrasM
Příspěvky: 147
Registrován: pon 10.10.2022 7:51

Re: RMS Titanic, Schreiber Bogen, 1/200

Příspěvek od OrasM »

Len je potrebné dať pozor aby pri stavbe nenarazil napríklad na ľadovec a nepotopil sa :D
Pri tomto modeli som si hneď povedal, kde by som taký veľký model uložil. Toľko miesta by som ja doma veru nevytvoril.
Každopádne teším sa na stavbu a budem určite sledovať ;)
Guxx
Příspěvky: 35
Registrován: pát 20.1.2012 23:27

Re: RMS Titanic, Schreiber Bogen, 1/200

Příspěvek od Guxx »

Neplánuješ narýhovat podle jednotlivých plátů boky a dno? Myslím, že by to pěkně rozbilo jednotlivé spoje dílů na žebrech...když už tám máš ty zubaty spoje, tak se to celkem nabízí:-)
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: RMS Titanic, Schreiber Bogen, 1/200

Příspěvek od Horas »

Guxx píše:Neplánuješ narýhovat podle jednotlivých plátů boky a dno? Myslím, že by to pěkně rozbilo jednotlivé spoje dílů na žebrech...když už tám máš ty zubaty spoje, tak se to celkem nabízí:-)
To není špatnej nápad. Lepší by samozřejmě bylo nalepit na trup vystupující pásy, to bych ale pak musel trup přebarvovat. Tohle narýhování by mohlo povrch trupu vylepšit.

Konečně jsem vyřezal všechna okýnka v opláštění trupu a teď začínám lepit první vrstvu obšívky z milimetrového kartonu:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: RMS Titanic / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od kaktusak »

Kolikrát já jsem o Titaniku uvažoval .... Tohle vlákno budu teda bedlivě sledovat .
Jen si říkám ( prosím tě neber to jako kritiku ) proč si se rozhodl zrovna pro Schreibra ? Je to takový spíš jednodušší moc nepropracovaný model . Při Tvých schopnostech bych možná zkusil větší level .
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: RMS Titanic / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od Horas »

kaktusak píše:Kolikrát já jsem o Titaniku uvažoval .... Tohle vlákno budu teda bedlivě sledovat .
Jen si říkám ( prosím tě neber to jako kritiku ) proč si se rozhodl zrovna pro Schreibra ? Je to takový spíš jednodušší moc nepropracovaný model . Při Tvých schopnostech bych možná zkusil větší level .
Já znám tři Titaniky v tomhle měřítku. Kromě tohoto ještě Malý modelář a Fly Model. A tenhle se mi z nich zdá nejpropracovanější. Oproti Fly Modelu má líp udělaný opláštění trupu a texturu dílů. Škoda, že nevyšly už oznámený lodě od Szkutniku, ty měly i vrstvený pláty trupu.

Co se týče vybavení paluby a nástaveb, tam asi budu vylepšovat, prořezávat a doplňovat detaily. A samozřejmě i vyřezávat okýnka, nejdřív ale musím najít copycentrum, co mi vytiskne lišty oken bílou barvou na fólii. Ale úplně nejdřív se mi musí povést slepit trup, moc si nevěřím :)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: RMS Titanic / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od kaktusak »

Mě právě ten z Malého modeláře připadal propracovanější . Zase tady by neměli být chyby .
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: RMS Titanic / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od Horas »

Ahoj, na Titanicu jsem nějakou dobu nepracoval. Hlavně proto, že mě to lepení kartónů na žebra nebaví, ale teď jsem si řekl, že už ten trup dodělám.
Vyrobil jsem si podstavec, prošel jsem si místní hobbymarket a našel jsem v něm přesně to, co potřebuju. Z mědí galvanizovaných nožiček pod nábytek udělám duté čepy, kterými budu moci vést kabely a kusy novodurové trubky s těsněním vlepím do trupu. Jde to do sebe zasunout pěkně těsně, takže trup bude na podstavci pěkně sedět a zároveň ho budu moci sundat.
Původně jsem chtěl do trupu zalepit a zapájet jednotlivé LED diody, ale před Vánoci jsem si všimnul těch různých světelných řetízků na dvě tužkové baterie, které se všude prodávaly a dneska v povánočních slevách jsem si je čtyři (po 40 LEDkách) koupil. Původní napaječe odštípnu a napojím to asi na arduino, abych mohl vyrovnat intenzitu jednotlivých pásků a celou elektroniku schovám do podstavce.

Loď je teď v takové nulové fázi, vypadá hrozně. Dolepuju jednotlivé pláty boků a už se těším, až to bude oblepený, abych mohl začít brousit. Pak se to snad začne zlepšovat.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: RMS Titanic / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od Horas »

Před uzavřením přední a zadní části trupu jsem do obou konců nainstaloval konce dvou světelných řetězů. Pak jsem obložil zbytek trupu, přičemž záď byla tím nejtěžším místem. Pak jsem neodolal a hned jsem musel vyzkoušet, jak se trup bude brousit a musím říct, že se to bude brousit dobře, ale je z toho hrozně prachu, budu to muset dělat v koupelně, ta se dá nejlépe uklidit :) Přemýšlím i o tom, že boky trupu nalakuju, mělo by to zpevnit obšívku. Zatím jsem brousil jen tím nejhrubějším smirkovým papírem o hrubosti 60, v první fázi ubrousím kartón na úroveň žeber, pak opravím a vytmelím propadliny a spáry a budu pokračovat v broušení jemnějšími brusnými papíry. Doufám, že při tom neponičím už položenou palubu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: RMS Titanic / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od Horas »

Bydlím v činžáku po Němcích z roku 1940 a podle tehdejších říšských zákonů musely mít novostavby protiletecký kryt. A ten je teď ideální pro broušení, protože to bych v bytě dělat nemohl, zkusil jsem chvíli brousit v koupelně a prach byl prostě všude :)
Přebrousil jsem celý trup, pak jsem tmelem na dřevo vyspravil všechny nerovnosti, přebrousil a pak jsem povrch trupu důkladně přestříkal lakem ve spreji. Povrch se zpevnil a vystoupily vlákna papíru. To jsem pak párkrát přejel jemným smirkovým papírem a bylo hotovo.

Vyzkoušel jsem, jak na trup padne obšívka. Všechno to sedí pěkně, jen jsem zjistil, že zadní část pod mezipalubou je blbě. Přijde mi, že poslední žebro trupu je v horní části moc vyřízlý a předposlední pole (díl 69) má tak v horní části špatný tvar, měl by jít svisle v pravém úhlu od paluby. Budu muset ta pole vyndat, přidat na místo další žebra a přepracovat to.

Nepodařilo se mi nikde najít plány téhle třídy lodí, kde by byl vidět profil žeber, nemáte je někdo k dispozici? Ještě se podívám, jak tuhle část řeší Gomix a Malý modelář.

Obrázek Obrázek
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: RMS Titanic / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od Horas »

Záď trupu je opravdu špatně zkonstruovaná, je to vidět i na jiných stavbách, kde se modeláři pokouší tam nějak tu obšívku napasovat a nejde to. Odstranil jsem tedy kartón pod zadní mezipalubou, přidal jedno žebro a zase uzavřel. Vypadalo to dobře a tak jsem začal od zádi pokládat obšívku.
A zjistil jsem problém, že vystřihovánka počítá s tím, že se ten trup pod mezipalubou tak divně lomí a díl 69 je k tomu uzpůsobený. Částečné řešení je ten díl rozříznout v polovině a nalepit přes sebe. Bohužel jsem na to přišel až v době, kdy byl ten díl přilepený, takže jsem musel počkat, až díl zaschne a pak ho opatrně odřezat a znovu přilepit. Teď už vím, že jedna strana lodi bude hezčí než ta druhá :( Teda doufám, že ta druhá se mi povede líp.

A pokračuju v obšívání směrem dopředu. Jde to pomalu, každý plát dělám tak dvě hodiny, musím pokaždé vyvrtat okénka do kartonu, začistit a zasklít. Ale už můžu testovat, jak to vypadá zevnitř osvětlené a musím říct, že to ten efekt má. Jen to nejde moc vyfotit :)

A našel jsem skvělou stránku, jeden nadšenec dělá krásný 3D rendery Titanicu: https://waskogm.artstation.com/. Něco takového bych chtěl mít pro každej model :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: RMS Titanic / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od Brzdič »

Na to jak má ten model tu zadní část trupu agresivně tvarovou jsi to zvládl výborně. A osvětlení za tmy taky super. :)
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: RMS Titanic / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od Horas »

Ahoj, mám opláštěnou jednu stranu lodě. Jde to pomalu hlavně proto, že mě to vyvrtávání stovek okýnek strašně nebaví. Prostředek lodi se skládá ze tří obšívkových ploch a vyvrtání a nalepení jedné mi trvá přes dvě a půl hodiny. Oproti tomu červený spodek lodi se lepil skoro sám, ten jsem měl za hodinu hotový celý. Uklidňuju se tím, že práce na nástavbách by už měla být zajímavější. Dost u toho odbíhám k jiným projektům, dokonce jsem začal lepit další loď. Možná se s ní pochlubím, ale je mi trapně, když mám tolik projektů otevřených :)
Jinak geometrii ten zpevněný trup drží dobře a tak z metru je na to hezký pohled. Z větší blízkosti už jsou vidět nepřesnosti a nerovnosti trupu. Možná jsem měl ty pláty seříznout a lepit rovně místo toho přeplátování, nevím, jestli by se mi je ale podařilo přesně složit k sobě.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: RMS Titanic / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od VašekS »

Vypadá to moc pěkně a to nasvícení je pecka.
Koukám, že máš ke kočce velkou důvěru :) .
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“