Mogador / Modelik / 1:200 + USS Hornet / Szkutnik / 1:200 Hotovo

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Koti
Příspěvky: 62
Registrován: úte 29.8.2017 7:04

Mogador / Modelik / 1:200 + USS Hornet / Szkutnik / 1:200 Hotovo

Příspěvek od Koti »

Ahoj všem,
loď jsem ještě nestavě, ale už nějakou dobu se o nějaké přemýšlím. Jelikož stavim hlavně letadla, tak letadlová loď byla jasná volba. A jelikož jsou to hlavně vícemotorová letadla z druhý světový, tak to mohl být jedině USS Hornet s B-25 na palubě. Minulý rok vyšel hned u dvou vydavatelů, tak jsem měl i z čeho vybírat. Jelikož jsem si chtěl napřed vyzkoušet techniku stavby na něčem menším, přibral jsem ještě torpédoborec Mogador, který se mi dome nějakou dobu povaluje……

Mogador
Obrázek

Torpédoborce třídy Mogador (dvě lodě, Mogador a Volta) byly vyvrcholením Francouzkých předválečných konstrukcí tzv. „supertorpédoborců“. Jednalo se o lodě s velmi vysokou rychlostí (kolem čtyřiceti uzlů), silnou výzbrojí a velkým výtlakem. Svými rozměry a výzbrojí se už blížily spíše lehkým křižníkům. Zároveň ale postrádali jakékoli pancéřování. Obě lodě byly primárně určeny jako doprovod nových bitevních lodí třídy Dunkerque, s nimiž na začátku války často operovaly. Po kapitulaci Francie kotvil Mogador v severoafrickém přístavu Mers-el-Kebir, kde byl 3.6.1940 těžce poškozen zásahem těžkého granátu z Britské bitevní lodě. Ten sice sám nevybouchl, ale přivedl k výbuchu hlubinné nálože a loď v podstatě přišla o celou záď.

Obrázek Obrázek

Po provizorních opravách loď odplula do Toulonu, kde probíhaly generální opravy a přestavba.

Obrázek

Ty se protáhly až do podzimu 1942. 27.11.1942 byl Mogador potopen spolu s ostatními loděmi v Toulonu. V roce 1943 ho ještě Italové vyzvedli, ale opraven nikdy nebyl a po válce byl sešrotován.

Obrázek Obrázek

Výtlak, plánovaný: 2 884 tun
Výtlak, standardní: 3 045 tun
Výtlak, plný: 4 018 tun
Délka: 137.5 m
Šířka: 12.67 m
Ponor: 4.74 m
Posádka: 221 mužů
Rychlost: 39 uzlů

Výzbroj:
8x 138.6 mm/50 Model 1934 (4x2)
4x 37 mm/50 kanóny Model 1933 (2x2)
10x 550 mm torpédomet (2x3, 2x2)
4x 13.2 mm (2x2)
32 hlubinných náloži a 40 min

K modelu jsem si pořídil na zkoušku kostru od přítele lejzra, takže její sestavení šlo poměrně lehce. Trup jsem nijak nevyplňoval, což je místu znát a některá žebra vystrkují růžky….. Celkově to dopadlo líp, než jsem čekal, ale hůř než bych si představoval. Nejhorší byla překvapivě ta lišta znázorňující kýl – po prvním pokusu a následném servání jsem ji musel z části vyrobit znovu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek



Hornet
Obrázek

CV-8 USS Hornet asi není třeba příliš představovat. Jedná se o letadlovou loď třídy Yorktown. Byla to poslední letadlová loď, jež americké námořnictvo zařadilo do služby před vstupem do války. Přestože byl ve službě jen rok a sedm dní, zúčastnil se Hornet úspěšně několika známých akcí: Doolittlův nálet na Japonsko, bitva u Midway a nakonec bojů u Šalamounových ostrovů, kde byl v bitvě u Santa Cruz 27.10.1942 potopen.

Obrázek

Výtlak, plánovaný: 20 000 T
Výtlak, standardní: 26 507 T
Výtlak, plný: 29 144 T
Délka: 251.4 m
Šířka: 34.75 m
Ponor: 7.47 m
Posádka: 2217 mužů celkem (včetně leteckého personálu)
Rychlost: 32.5 uzlů

Výzbroj:
8x 127 mm/38 Mk 12 (8x1)
16x 28 mm/75 (4x4)
27x 20 mm/70 Oerlikon Mk 4 (27x1)
90 letounů

Model Hornetu jsem si pořídil od Szkutniku. Model je poměrně detailní, tisk je pěkný na kvalitním papíře. Papír je různých tlouštěk – potah trupu je na tlustším, díly letadel naopak na tenčím. Zajímavostí jsou díly kostry vytištěné na samolepící folii. Pracuje se s tím pěkně, nekroutí se a hned můžete řezat. Na samolepkách jsou i paluby, což už je trochu problém – jsou totiž lesklé. Dle vydavatele měly být matné, leč tiskárna dodala tyto…. Z toho důvodu jsou k modelu přiložené paluby tištěné klasicky offset na čtvrtku. Zde jsem měl trochu problém – jeden arch palub mi chyběl, druhý pak měrně barvy poněkud rozhozené. Napsal jsem do Szkutniku a hned poslali nové, což oceňuji.
K modelu mam i některé detaily, částečně opět od přítele lejzra, radar + drobotinu na zbraně jsem pak sehnal od Eduarda (původně pro plastikový model…).

Tady jsem začal od letadel, nejprve B-25. První byl jeden předseriový kus na ověření technologie, ladil jsem hlavně zasklívání. Následovala první osmikusová série. Sedm jich ještě zbývá. Na ledadle je upraveno prosklení, podvozek, motory, vrtule a střelecká stanoviště… Není to žádná sláva, ale líp to nezvládám. U prvního kusu jsem navíc zapomněl na retuš vnitřní části přídě.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Finální (snad ;) ) verze prosklení a první serie...

Obrázek Obrázek

Kostru jsem si zde vyřezal růčo, použil zpevňující pásky na zesílení žeber(jsou součástí modelu) + pásky na vyplnění mezer mezi žebry. Výsledek mi zatím přijde lepší než u Mogadoru, ale stále je tam chyb jako máku….

Obrázek
Naposledy upravil(a) Koti dne úte 13.2.2024 22:29, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
pietro127
Příspěvky: 56
Registrován: sob 21.1.2012 12:43

Re: Mogador/Modelik/1:200 + USS Hornet/Szkutnik/1:200

Příspěvek od pietro127 »

zatial ides super ;) krásne ti sedí obšívka , budem sledovať
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Mogador/Modelik/1:200 + USS Hornet/Szkutnik/1:200

Příspěvek od JoskaM »

Taky držím palce, vypadá to velmi dobře.
Koti
Příspěvky: 62
Registrován: úte 29.8.2017 7:04

Re: Mogador/Modelik/1:200 + USS Hornet/Szkutnik/1:200

Příspěvek od Koti »

Hornet

Ahoj, díky, s tou obšívkou to neni taková sláva. Už při lepení mi to úplně nevyšlo a dorazil jsem to nešikovnou manipulací při lepení paluby, kdy jsem si na ploché části dna protlačil všechny nerovnosti.... :x
Tady je pár výsledných fotek, ale při téhle velikosti mi to moc fotit nejde

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Taky jsem dorazil prvních devět B-25, na první fotce je střelecká věž i s pokusy o kulomety

Obrázek

A tady pár skupinovek :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Koti dne ned 11.2.2018 17:41, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jezek
Příspěvky: 58
Registrován: sob 28.1.2012 22:41
Bydliště: Uherský Ostroh

Re: Mogador/Modelik/1:200 + USS Hornet/Szkutnik/1:200

Příspěvek od Jezek »

zatím to vypadá dobře :) budu bedlivě sledovat, protože mám taky zájem si USS Hornet postavit, akorát jsem zatím spíše uvažoval o modelu od GPM.
Koti
Příspěvky: 62
Registrován: úte 29.8.2017 7:04

Re: Mogador/Modelik/1:200 + USS Hornet/Szkutnik/1:200

Příspěvek od Koti »

Hornet

Ahoj, na GPM jsem koukal taky, a dlouho jsem si nemohl vybrat kterou verzi. Nakonec asi rozhodla kvalita tisku - moje zkušenost (a i co jsem viděl i jinde) u GPM je, že nejsou schopný vytisknout dvě stránky ve stejném odstínu. U Szkutniku je obšívka zatím krásně jednobarevná, a plus byl i tisk z obou stran, takže je jednodušší retuš. Taky typ papíru mi sedí víc než ten co jsem viděl u GPM (to jsem zjistil až když mi to přišlo domů).

A tady je nějaký pokrok. Už během stavby letadel jsem začal dávat dohromady hangár, tak trochu jako odreagování. Zatím jsou pohromadě tři části (výtah s okolím, levá a pravá zadní stěna), ještě čtyři zbývají a pak přijde zbytek obšívky trupu. Zábradlí a dveře jsou lejzr, časem ještě přidám okapničky. Největší problém pro mě je namíchat barvu na retuš, zatím je hodně přibližná a lepší to asi nebude :roll:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Jezek
Příspěvky: 58
Registrován: sob 28.1.2012 22:41
Bydliště: Uherský Ostroh

Re: Mogador/Modelik/1:200 + USS Hornet/Szkutnik/1:200

Příspěvek od Jezek »

Díky za postřehy o kvalitě, a teď se dívám, že Szkutnik Hornet vydal i v 1:300, takže mi to rozhodování ulehčuje, protože ostatní letadlovky mám v 1:300 a se mi to i lépe vejde do bytu :)

Model ..jedeš pěkně :)
Koti
Příspěvky: 62
Registrován: úte 29.8.2017 7:04

Re: Mogador/Modelik/1:200 + USS Hornet / Szkutnik /1:200

Příspěvek od Koti »

Ahoj, díky, tak jsem tu s dalším postupem.

Mogador

I když to tak nevypadá, tak na Mogador jsem nezapomněl. Dostal zbytek obšívky trupu, okapničky, hřídele a šrouby. S uložením hřídelů jsem dost bojoval. Na trupu byly jen dva černé fleky v místě, kde měly hřídele procházet. Usazení jsem si stočil a pak, ani nevim jak mě to napadlo, jsem si do obšívky vyříz díry a usazení tam zastrčil... Takřka hned jsem litoval, že jsem to neseříz do šikma a nepřilepil na obšívku. No, je holt třeba vyzkoušet všechny cesty, aby člověk věděl která vede k cíly ;) A když jsem měl celé hřídele i se šrouby přilepené, tak jsem si je urazil a mohl začít na novo. Bohužel se to na nich dost podepsalo.
Jinak obšívka sedí pěkně, jen v zadní části mi to nevyšlo. Jelikož to ale v poloze kýlem dolu neni vidět, tak to neřeším. Na boku mi pak ještě vznikla mezera, ale to jde na vrub mojí nešikovnosti, tenký pásek to zpravil. Nemile mě ale překvapila barva - pásky obšívky jsou k jedné straně tmavší, čehož si člověk všimne až když je dá vedle sebe. Taky tam je z tisku pár fleků, což jsem doplnil několika vlastními :P

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Hornet
U Hornetu jsem přidal přední výtah s okolím. Taky už jsou nalepené okapničky a ještě jsem se dodatečně rozhodl udělat mřížky na ventilátory. Zvlášť u nalepených dílů to byla drobet prekérka, ale docela jsem s nima spokojen. Jen ten počet, celkem jich bude na modelu cca 40....
Zatím vše sedí celkem pěkně, místy je třeba něco poupravit, ale zatím to byly jen drobnosti. Oproti návodu jsem změnil podlepování stěn v přední části - normálně se vždy podlepovala vnější, vyřízly se otvory na žaluzie a přilepila vnitřní stěna se žaluziemi (vznikly tak sloupky + tenké žaluzie. U části předních dílů se měla podlepovat vnitřní stěna (kvůli drobné chlopni na stěně vnější), čímž by zanikl sloupek a žaluzie by byla 1mm silná. To by vypadalo divně, tak jsem to udělal jak u ostatních. Něco podobného mě čeká i u střední části, tam to ale nepůjde tak jednoduše.


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Koti
Příspěvky: 62
Registrován: úte 29.8.2017 7:04

Re: Mogador/Modelik/1:200 + USS Hornet / Szkutnik /1:200

Příspěvek od Koti »

Ahoj všem,
tak jsem tu s dalším postupem.

Hornet
Tak Hornet má komplet obšitý trup + doplnil jsem různou drobotinu kolem. Obšívka seděla pěkně, ocenil jsem i velký rezervy - na každý spoj je 5-10mm, takže se dá vše dopasovat. I tak tam mam plno chyb.

Nejprve jsem doplnil prostřední část hangáru. Tady jsem měl problém s levou stěnou. Kdybych postupoval dle návodu, tak bych měl žaluzie 1mm silné, což by nebylo ono. Takže jsem napřed vyrobil pás 1mm kartonu dle vnitřní stěny, do toho vyřezal otvory dle vnější stěny a pak to vše slepil dohromady a doladil. Přilepit pak celek na trup, kde už byl zbytek hangáru byla docela kovbojka, ale nakonec to nějak šlo. Vzniklo pár mezer do 1 mm mezi jednotlivými částmi hangáru, ale to se dá celkem snadno zamaskovat.

Obrázek Obrázek Obrázek

Tady je pak trup komplet trup, už to konečně vypadá jak loď.... Narazil jsem na dvě chyby - dolní plochy výklenků pro hangárový katapult jsou zrcadlově otočené. Jedna se dá přehodit, druhou je třeba vzhledem ke kresbě vyrobit novou. A pak schůdky mezi ochozy na boku jsou krátké a nepasujou. Budu muset vyrobit nové.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Koti
Příspěvky: 62
Registrován: úte 29.8.2017 7:04

Re: Mogador/Modelik/1:200 + USS Hornet / Szkutnik /1:200

Příspěvek od Koti »

Hornet

Ahoj,
jelikož hangár vypadá dost prázdně, začal jsem pracovat na nějaké "výplni". Zatím mam pohromadě první dva F4F. Oproti vystřihovánce je upraven překryt kabiny a podvozek, doplněny antény a "držáky" sklopených křídel. Vzhledem k tomu, že budou v hangáru, tak jsem nakonec motor nedodělal.
Tady je pár fotek, vpravo první verze, vlevo druhá (a snad finální) verze. Ještě to chce drobet poladit retuš, ale to až budou mít hotové všechny.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tak a teď ještě dalších dvanáct kousků....
Uživatelský avatar
lukascrx
Příspěvky: 90
Registrován: pát 15.11.2013 16:44
Bydliště: Třinec

Re: Mogador/Modelik/1:200 + USS Hornet / Szkutnik /1:200

Příspěvek od lukascrx »

Ahoj ;)
Vypadá to suprovo sedám do první řady a sleduji... na Hornet jsme koukali v Ostravě a tisk je perfektní, u Hiei od gpm je obšivka různobarevná a u Szkutnika je to stoprocentní jeden odstín... ;) jen při prolistování Hornetu těch letadel tam bylo tolik ,že jsem to hned vrátil zpátky... :lol: Držim palce k uspěšnému doplutí do cíle... ;)
Uživatelský avatar
MARTANEK41
Příspěvky: 369
Registrován: úte 24.1.2012 15:19

Re: Mogador/Modelik/1:200 + USS Hornet / Szkutnik /1:200

Příspěvek od MARTANEK41 »

Držím palce !
Koti
Příspěvky: 62
Registrován: úte 29.8.2017 7:04

Re: Mogador/Modelik/1:200 + USS Hornet / Szkutnik /1:200

Příspěvek od Koti »

Hornet

Ahoj a díky, těch letadel je dost, ale zatim to docela jde. Většina mě však ještě čeká. On by ten počet šel podstatně snížit uzavřením hangáru, ale to by to pak bylo hned hotový :twisted:
Menší pokrok na F4F, hlavně díky velikonocům. Jediná chyba, kterou jsem na nich našel, je v kresbě - kryt příhrádky za kabinou má stejnou barvu jako prosklení (taková žlutozelená), na všech trupech jsem to přelepil obdelníčkem příslušné barvy.... Nevypadá to nic moc, ale bude to schovaný za křídlem ;)

Obrázek Obrázek
Koti
Příspěvky: 62
Registrován: úte 29.8.2017 7:04

Re: Mogador/Modelik/1:200 + USS Hornet / Szkutnik /1:200

Příspěvek od Koti »

Hornet

Ahoj, tak další menší pokrok. Všech 14 F4F, které chci dát do hangáru, mam pohromadě.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Není to žádná sláva. Navíc mi přijde, že s přibývajícími kusy to čim dál víc flákám a kvalita se zhoršuje, i když by to člověk čekal naopak.

Tak a další bod programu se bude jmenovat 14x TBD. Teda jestli si od toho nedám na nějakou dobu přestávku ;) Přeci jen, pěkné počasí a okurková sezona už klepou na dveře....
Koti
Příspěvky: 62
Registrován: úte 29.8.2017 7:04

Re: Mogador/Modelik/1:200 + USS Hornet / Szkutnik /1:200

Příspěvek od Koti »

Hornet

Ahoj,
měl jsem trochu času a tak jsem dal dohromady dva zkušební TBD. Oproti vystřihovánce jsem přidal prosklení a upravil podvozek. Díly sedí pěkně, jen kabina je v zadní části trochu větší. Nicméně tvarování trupu a zvlášť přechodů do křídla nebyl úplně můj šálek kávy a je to na výsledku dost znát :roll:

Obrázek Obrázek Obrázek

Pro ty co vyžadují měřítko, tak síť na podložce má oka 1cm ;)
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“