Mogador / Modelik / 1:200 + USS Hornet / Szkutnik / 1:200 Hotovo

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Koti
Příspěvky: 62
Registrován: úte 29.8.2017 7:04

Re: Mogador / Modelik / 1:200 + USS Hornet / Szkutnik / 1:20

Příspěvek od Koti »

Mogador
Léto pomalu končí a tak jsem zase zavítal k modelářskému stolu....
Na letadla jsem se necítil a tak jsem se na rozcvičku pustil do Mogadoru a dal jsem dohromady oba "komínové" celky. Taky jsem dostal chuť vyzkoušet si práci s leptaným zábradlím od kartonmodels - na trupu třířadé, na nástavbě dvouřadé. Na nástavbě jsem si zapoměl nadělat předem otovry a sloupky jsem lepil "natupu" a tak se drobet vlní.... Taky to ještě bude chtít drobet poladit retuš ;)
Kromě okýnek jsem jen sem tam vyřezal vzduch a jinak nic nevylepšoval. Moje nadšení po lepení trupu, kde vše sedělo, poněkud opadlo. Tady občas nesedí ani základní tvary, (např. pláště komínů), sem tam nějaký díl chybí - třeba 1/2 kladek na jeřáby a držáků člunů.... Ale zatím to ještě jde. Uvidím dál 8-)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Koti
Příspěvky: 62
Registrován: úte 29.8.2017 7:04

Re: Mogador/Modelik/1:200 + USS Hornet / Szkutnik /1:200

Příspěvek od Koti »

Hornet
Další postup na Horntu, všech 14 TBD určených do hangáru je hotovo.....

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Mogador/Modelik/1:200 + USS Hornet / Szkutnik /1:200

Příspěvek od Markulin »

No ty voe další pacient! :o :o :o Paráda
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Mogador/Modelik/1:200 + USS Hornet / Szkutnik /1:200

Příspěvek od haageeman »

Krásný pohled, ...jak u nás na stojánce, bohužel tak před 30-ti lety :!: :cry: :cry:
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Mogador/Modelik/1:200 + USS Hornet / Szkutnik /1:200

Příspěvek od Shagrath »

Markulin píše:No ty voe další pacient! :o :o :o Paráda
Řekl bych že s tím pacientem je to ještě slabé slovo :D :D

Ale s parádou si to vystih přesně :!:
Uživatelský avatar
Robert Blaschke
Příspěvky: 155
Registrován: pon 14.3.2016 15:52

Re: Mogador/Modelik/1:200 + USS Hornet / Szkutnik /1:200

Příspěvek od Robert Blaschke »

Úchvatné až neskutočné! :o
Zrzek
Moderátor
Příspěvky: 613
Registrován: pon 12.12.2011 20:19

Re: Mogador/Modelik/1:200 + USS Hornet / Szkutnik /1:200

Příspěvek od Zrzek »

Markulin, Shagrath: oni lodičkáři nikdy nebyli, nejsou a nebudou "napjosto noumání"....... :-) :-) :-)
Koti
Příspěvky: 62
Registrován: úte 29.8.2017 7:04

Re: Mogador/Modelik/1:200 + USS Hornet / Szkutnik /1:200

Příspěvek od Koti »

Díky pánové, ale zas taková sláva to neni.... Ještě mam dost co zlepšovat.
Markulin, Shagrath, Zrzek: Budu to brát jako pochvalu ;)

Hornet
A tady zase nějaký postup. Začal jsem dávat dohromady SBD, celkem jich bude v hangáru 30, z toho 8 zavěšeno pod stropem. Hotovo mam prvních deset. Upravil jsem překryt kabiny a podvozek, přidal záchytný hák. Čtyři kousky jsou pak postaveny z kopie, ve vystřihovánce jich bylo míň než potřebuji.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Taky bych se chtěl zeptat, zda jste někdo někdy nenarazil na fotku, jak byly uloženy vnější části křídel u letadel zavěšených pod stropem. Fotek zavěšených letadel pár mam, ale kam se dávaly demontované vnější části křídla jsem nikde nenašel. Jde mi hlavně o to, zda byly na nějakém viditelném místě (nejspíš hangár), nebo jestli byly někde zastrčený.
Routeq88
Příspěvky: 2
Registrován: pát 9.11.2018 22:02

Re: Mogador/Modelik/1:200 + USS Hornet / Szkutnik /1:200

Příspěvek od Routeq88 »

Dobrý den, jako autor projektu je velmi příjemné sledovat vaši práci. To je skvělá věc a ráda bych co nejvíce pomohla.
Pro začátečníky, fotografie letadel pod stropem:

https://postimg.cc/gallery/3198sk8h8/" onclick="window.open(this.href);return false;

Bylo by také dobré změnit měřidla 28 mm od mk51 do 36. To byla můj omyl, ale v novém modelu již mám správný a rád bych vám poslal PDF se správnými.

Nemůžu si přečíst zprávu, moje pošta: ruto88@wp.pl

PZDR
Koti
Příspěvky: 62
Registrován: úte 29.8.2017 7:04

Re: Mogador/Modelik/1:200 + USS Hornet / Szkutnik /1:200

Příspěvek od Koti »

Hornet
Zdravím všechny v novém roce!
I když jsem zde delší dobu nepřidal nové fotky, tak na modelu se stále pracuje....
Dodělal jsem "výplň" hangáru a umístil ji na své místo 8-) Kdo chce, může to zkusit spočítat :twisted: Hlavní problém byl tam všechno nějak naskládat. Po prvním pokusu mi zbylo 8 SBD, které už se nevešly a navíc zabírají nejvíc místa. Po druhém pokusu už to bylo jen 4x SBD a 1x TBD a na pátý pokus tam bylo všechno. Pak nastal druhý problém: Jak je všechny přilepit na své místo, aniž bych opatlal celé okolí.... To se uplně nepovedlo, sice tam mam jen dva fleky, ale oba na viditelných místech :oops:
Pak jsem doplnil žebrování do hangáru (některá žebra mi vycházela o ca 1mm kratší), něco na příď (kotva, zábradlí, pár deklů a konstrukce podpěr), něco na záď.... Oproti vystřihovánce jsem upravoval hlavně konstrukci podpěr letové paluby na přídi a zádi. Oproti originálu jsem přidal všechno jemější žebrování a různé pásky, vyrobené ze "zapas koloru". Koukal jsem, že u verze od GPM by měly být rovnou součástí vyštřihovánky (alespoň podle fotek na jejich stránkách), i když ne vždy odpovídají uplně realitě.
A tady už je pár fotek. Rovnou se omlouvám za kvalitu, až bude trochu lepší světlo, tak ještě nějaké udělám. Snad to bude dřív než na jaře.....

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Do hangáru ještě přijde sem tam něco zavěsit pod strop a výtahy.
Lubin
Příspěvky: 14
Registrován: pát 27.1.2012 13:48
Bydliště: Svitavy

Re: Mogador/Modelik/1:200 + USS Hornet / Szkutnik /1:200

Příspěvek od Lubin »

No, tak teď už je mi naprosto jasné, proč někteří mluví o lodičkářích jako o šestirukých marťanech a svolávají na ně Chocholoušky. Po shlédnutí těchto fotek musí každý obyčejný pozemšťan zažít deprézi a dávat pozor, aby ji nezačal řešit alkoholem a neskončil na pracovišti pana MUDr. Karla Nešpora, CSc.
Ale vážně - čumím na to jako puk :shock: , obdivuji a vyrovnávám se s tím, že moje možnosti jsou někde úplně jinde a této úrovni se prostě nepřiblížím.
Tož tak.
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Mogador/Modelik/1:200 + USS Hornet / Szkutnik /1:200

Příspěvek od Markulin »

No to jsou parádní sardinky ;)
Koti
Příspěvky: 62
Registrován: úte 29.8.2017 7:04

Re: Mogador/Modelik/1:200 + USS Hornet / Szkutnik /1:200

Příspěvek od Koti »

Díky, kdyby to byly opravdové sardinky, tak by se to tam presovalo jedna báseň :twisted: Jen jsem si při tom říkal, proč neudělali sklopná křídla i na Dauntlessech, vždyť ten krám zabírá ukrutně místa....

A tady další pokrok, pro mě skoro zásadní....

Hornet

Nejpreve jsem dodělal ještě pár drobností pod strop hangáru, tady je pár fotek z pracovního procesu na stole:
8x SBD, zavěšené v přední části hangáru pod stropem

Obrázek Obrázek

16x polovina křídla na výše zmíňovaná letadla, zavěšená u středního výtahu

Obrázek Obrázek

8x vrtule, budou na traverze u lávky v hangáru

Obrázek

Vidět z toho moc nebude, ale ten pocit 8-) Taky bych chtěl poděkovat autorovi modelu - poslal mi pár fotek které jsem neměl a na kterých bylo vidět zavěšení křídel pod stropem. Navíc mi poslal správný typ dálkoměru, k tomu se časem snad taky dostanu...

Taky přišla řada na výtahy. Přední a zadní budou částečně spuštěné, střední bude v horní poloze

Obrázek

A teď ta zásadní část, z které jsem měl největší obavy: letová paluba.
Po dlouhém přemýšlení jsem se rozhodl použít samolepící, u které se mi více líbil odstím i sytost barev. U modelu je i offsetová, tu jsem si nechal jako zálohu pro případ neúspěchu. Hlavním problémem byl lesk.... Takže následovalo několik pokusů s laky na jednom výtahu, který jsem pak nepoužil. Pár poznatků:
Matný akrylový lak je nepoužitelný (TAMIYA) - vsákne se a zvlní se to jak eternit....
Matný syntetický lak (něco ze sklepa :D ) - rovnou změní i barvy
Nakonec jsem ve výtvarných potřebách narazil na "matný závěr na obrazy", ten byl ideální, nevsakoval se a barvy neměnil
Tady je postup na palubě. Nahoře vpravo původní paluba, vlevo narýhovaná prkna, vpravo dole přetřeno lakem:

Obrázek Obrázek Obrázek

Nevýhoda tohohle laku je, že má snahu bělat, a to hlavně v tlustší vrstvě, takže to chce hodně roztírat a vyzkoušet si předem nanášení a ředění. Další problém nastal při nalepení stropu hangáru na rubovou stranu paluby. Lak se očividně nemá rád ani s chemoprenem a jeho ředidlem :evil:

Obrázek

Moje milá, neuvědomujíce si vážnost situace, se mi ještě smála, že to bude první letadlová loť s dřevomorkou v palubě....
Zachoval jsem chladnou hlavu, milou ušetřil, zavzpomínal na podobné zkušenosti s acetonovými laky a vlhkem, a za použití terpentýnu lak oživil a nátěr opravil. Není to sice to co před tím, ale lepší než houba v palubě...

Obrázek

A pak už jen zbývalo palubu nalepit a olemovat... Lehko se řekne, hůř udělá. Nesedlo to uplně ideálně, celé to bylo takové honění mezer aby to na všech stranách alespoň trochu sedlo. Pro případné stavitele jedna rada - nosníky pod palubou v zadní části (označené seg. 13) je vhodné nalepit nejprve na palubu a s ní pak na trup.
Pásky na lem paluby by bylo asi vhodné tak o 1/3 zúžit, vypadalo by to možná líp... Já na to přišel až když jsem měl část nalepenou a trhat se mi to nechtělo.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Už před časem přibyly lodní šrouby a kormidlo, vyfotil jsem je až teď:

Obrázek Obrázek

Toď zatím asi vše.....
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Mogador/Modelik/1:200 + USS Hornet / Szkutnik /1:200

Příspěvek od JoskaM »

Dobře ty! Postavit a schovat.
Bude někde k vidění? - výstava třeba?
Koti
Příspěvky: 62
Registrován: úte 29.8.2017 7:04

Re: Mogador/Modelik/1:200 + USS Hornet / Szkutnik /1:200

Příspěvek od Koti »

Zatím asi jen u mě na skříni, ještě tam je hodně práce... Výstavní typ moc nejsem, ale třeba někam vyrazim ;)
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“