Loď Vítkovice / 1:890 / L. Müller/ ABC - DOKONČENO

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Loď Vítkovice / 1:890 / L. Müller/ ABC - DOKONČENO

Příspěvek od Medium »

Při třídění starších ABC mi zbylo několik volných vystřihovánek, které jsem neměl to srdce vyhodit. Řekl jsem si, proč nezkusit naplnit jejich účel a slepit si je. Rozhodl jsem se tedy zkusit si postavit jeden starý model nákladní lodi z časopisu ABC z roku 1973, a to československou námořní loď Vítkovice. Možná, nebo spíše určitě bude tento model mezi všemi těmi monstrózními kolosy tady na fóru jen malou bárkou. Ale přiznejme si, nebýt těch starých jednoduchých modelů, nebyly by dnes ty složité a propracované.
Musím se přiznat, že před Vítkovicemi jsem se snažil lepit jinou letitou stříhačku od Ladislava Müllera, a to autoveterán Alvis 1928. Ale mé snahy o toto autíčko díky nepřesnostem v konstrukci vystřihovánky skončily nezdarem. Popravdě jsem se již nechtěl pouštět do další "müllerovánky", ovšem za obrat v rozhodnutí může mé ego. Přečetl jsem si totiž reportáž o stavbě lodě Vítkovice na stránkách http://www.papirovaarcheologie.cz" onclick="window.open(this.href);return false;, kterou měl na svědomí Robert "Robertino" Pavelka. Ten si celou původní vystřihovánku upravil na počítači a stavěl její vylepšenou variantu. Ovšem v článku je přidán i obrázek přímo ze stránek ABC se slepeným zkušebním modelem. A tady právě zafungovalo ono ego - když to zvládnul autor před nějakými 43 lety, tak to já musím snad zvládnout taky - přeci mě neudolá nějaká vystřihovánka sotva na 2 stránky. Vystřihovánka lodě Vítkovice tedy neskončila ve sběru, ale na mém stole a já pln odhodlání jí zdolat jsem do ní zastřihnul. Jelikož nejsem tak učený v grafických programech, abych mohl cokoliv upravovat, stavím model tak jak byl nakreslen a z originálního výtisku (jinými slovy z papíru, který už má své lepší časy za sebou).

:arrow: Robertinovu reportáž o stavbě upravené vystřihovánky včetně infa o předloze najdete zde: Vítkovice Robertino

Náhled na titulku ABC kde Vítkovice vyšly a zároveň i náhled na samotnou vystřihovánku.
Obrázek

Základní info:
Loď Vítkovice
Autor: Ladislav Müller
Vydáno: ABC č. 23/ roč. 17 (1973)
Měřítko: neuvedeno, dle Rebortinova výpočtu přibližně 1:890
Rozsah: 1,8 stran A4
:arrow: další historické informace, zajímavosti a technické údaje si můžete přečíst v Robertinově reportáži
:arrow: ještě připomenu, že loď Vítkovice patřila mezi kvintet modelů určených pro účast v soutěži "Pro šikovné a vytrvalé", kterou pro modeláře vyhlásila redakce ABC ve spolupráci s Vítkovickými železárnami - více se o této unikátní soutěži dozvíte zde: Soutěž ABC + VŽKG. Pokud si prohlídnete důkladně dokumentační obrázky, na jednom z nich je dokonce několik slepených lodí Vítkovice tehdejšími modeláři.

A ještě onen zmiňovaný autorský model publikovaný v ABC....
Obrázek
Naposledy upravil(a) Medium dne úte 4.10.2016 17:37, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Loď Vítkovice / 1:890 / L. Müller/ ABC - DOKONČENO

Příspěvek od Medium »

Nemeškám a pracuji. Začal jsem nástavbami na ploše paluby. Nenechte se zmást, že jde o banální krabičky. Za tím co vidíte je celkem dost pečlivé práce a upravování. Poučen z pokusu o stavbu autoveteránu Alvis již docela dokážu odhadnout, kde by se mohla skrývat nějaká pastička v podobě nepřesnosti v konstrukci. Ono to je totiž velmi pravděpodobné všude, takže to není zas tak těžké hádání. Díl nástavby tvoří středová největší obdélníková část, na každé straně je napojena výška nástavby s chlopní pro přilepení k palubě. Pokud bych automaticky narýhoval a ohnul všechny ohyby, zjistil bych, že každá bočnice nástavby je jinak vysoká. Někdy je to čtvrtinka milimetru rozdíl, jindy půl milimetru a možná i víc. Nejdříve jsem tedy naohýbal bočnice nástavby u horního obdélníku, a pak si upravil posunutím ohybovou hranu dolních okrajů chlopní, aby byly v 1 rovině. Nesedělo to ani u jedné z těch 7 nástaveb, ani u jedné bočnice, takže to byla celkem mravenčí práce poupravovat. (Uznávám, psát mravenčí práce v sekci nanotechnologických bláznů loďařů je možná troufalost, ale berme to z pohledu "normálního" pod-průměrného modeláře 8-) )
A zároveň mám již připravenou a podlepenou hlavní palubu.

Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Medium dne stř 28.9.2016 18:17, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Loď Vítkovice / 1:890 / L. Müller/ ABC

Příspěvek od Medium »

Po dokonalém vyschnutí paluby jsem mohl pokračovat. Robertino ve svém reportu upozorňoval na problém s kratší zádí. Proto jsem si nyní raději nahrubo připravil díl vyvýšené zadní paluby a porovnal s dílem základní paluby. Ano, problém je tu vidět - autor při rýsování zapomněl, že část na zádi hlavní paluby (označené) tvořící schod vyvýšení bude ve vodorovném směru nulové hodnoty. Ale něco mi řiká, zatím nic neupravovat, nekrátit, neprodlužovat....
Obrázek

Na hlavní palubu jsem nalepil připravené nástavby. Ovšem ani zde to nebylo bez problémů. Ač by měli mít všechny nástavby ve směru levobok-pravobok stejný rozměr, tak samozřejmě nemají. Normálně by stačilo přilepit první, poslední, přiložit pravítko a lepit nástavby uprostřed. Ovšem to bych měl na jednom boku nástavby pravda v linii, ovšem na druhém boku by to bylo už takové malé cimbuří. Nezbývalo než nástavby lepit tak nějak kompromisně od oka podle středové linie, aby jakš-takš na sebe navazovaly čáry vedoucí (přibližným) prostředkem nástaveb a okraje byly s přimhouřením oka průměrně také v rovině na obou bocích. Ovšem na druhou stranu je potřeba dodat, že to jsou všechno malé odchylky, ale v dnešní době přesností na desetiny milimetrů je potřeba dát si záležet.
Obrázek Obrázek

Rovnou jsem se pustil do výroby bočnic. Ty tvoří levá strana, pravá strana, pak obšívka zaoblené zádě a ruby zábradlí. Se zábradlím byl problém na přídi lodě, kdy jsem ho na několika místech musel rozstřihnout a mírně poupravovat zastřihnutím (místa zvolená jako body oprav označena) a následně dolepovat po jednotlivých dílčích částech. V úplné špici jsem zábradlí dolepil až po přilepení paluby a něco bylo nutné doretušovat. Opět pokud člověk nad tím trochu přemýšlí a dá tomu péči, dá se dojít k výsledku s minimem nepříjemných následků.

Obrázek Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Loď Vítkovice / 1:890 / L. Müller/ ABC - DOKONČENO

Příspěvek od Medium »

V montování Vítkovic jsem pokračoval přilepením obšívky k hlavní palubě. To šlo bez větších problémů. Nejdříve postupně jeden bok, poté druhý a nakonec jsem přilepil příďovou špici paluby prostě tak, jak si tam sedla, akorát jsem se snažil pohlídat její rovinu. Následovalo přilepení obšívky zádě. Ta se měla nalepit na chlopně již hotových bočnic, ale ty jsem odřízl a obšívku slepil pomocí podlepů, aby byla pěkně v jedné ploše bez schůdku vrstvy papíru. Co se autorovi na této části nepovedlo není chyba v konstrukci, ale v barevnosti odstínů obšívky, ani výška jednotlivých pásů není ideální.

Obrázek


Jednou to stejně přijít muselo - zadní zvýšená paluba a Robertinem předpovídaná potřeba úprav. Na hlavní palubu jsem nalepil ještě stěny "mezipalubních" prostor a připravil si zvýšenou palubu. U té bylo potřeba odřezat zábradlíčka, upravit jejich délku a později je zase natupo přilepím. Z dílu hlavní paluby vychází i konstrukční podklad pro zvýšení - to jsem zastřihnul. Jednak to nemělo zrovna dvakrát souměrný oblouk zádě, a navíc by mi to akorát překáželo při lepení vlastní zvýšené paluby. A pak už jsem vzal zvýšenou palubu, vyzkoušel a s nedůvěrou čekal kde všude bude co potřeba upravit. No nechtělo se mi věřit vlastním očím, ale ona tam ta zadní paluba sedla naprosto přesně, bez jakýchkoliv problémů a nutností úprav.

Obrázek Obrázek

Chvilku trvalo než jsem se z toho pozitivního "šoku" vzpamatoval, ale využil jsem hladký průběh stavby a pokračoval zadní nástavbou. Tu tvoří tělo nástavby s poschoďovou zádí a její čelo. U hlavního dílu nástavby je nutné u pravého boku zvýšit jeho výšku asi o 0,5 mm posunutím ohybu "do chlopně" a tuto opravu černě zaretušovat. Stejně tak je potřeba si mírně poupravovat "schody" na zádi nástavby. Čelo nástavby pak již nečiní žádné problémy. Ještě je nutné nezapomenout si na střeše nástavby propíchnout otvory pro pozdější napnutí antén.

Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Medium dne úte 4.10.2016 17:34, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Loď Vítkovice / 1:890 / L. Müller/ ABC

Příspěvek od Medium »

Postoupil jsem slepením lodního komínu a umístěním na střechu nástavby. Nejdříve bylo nutné přilepit tu plošinu před ním a podle dle tvaru vykrojení tvarovat samotný komín, neboť obrys pro jeho přilepení neměl nic společného s realitou.

Obrázek Obrázek

Další kapitolou byly záchranné čluny. Konstrukce držáků - jeřábů byla tvořena 1 dílem a ramena měly nakresleny rubové poloviny, které ovšem neseděly, a tak jsem držáky podlepil černým papírem. Ovšem slepit čluny, to byl opravdu těžký boj. Vměstnat horní rovinu do boků člunu, natupo přilepit a udržet to tam byla prostě hodně tvrdá zkouška trpělivosti. Už už jsem myslel, že to celé poletí do koše, ale udržel jsem se. Ještě že ty čluny jsou jenom ve dvou kusech. A myslím, že mnozí tehdejší modeláři věřili Vítkovicím více než Titanicu a čluny prostě neudělali.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Loď Vítkovice / 1:890 / L. Müller/ ABC

Příspěvek od Medium »

V loděnicích chybělo dodělat již jen poslední 2 části na Vítkovicích - nástavbu na přední palubě a stožár vybavený anténami.

Pozorovací konstrukci na přídi si Robertino předělal do prostorové podoby podle skutečnosti, já jsem zůstal u autorova "placatého provedení". Při přilepení k palubě je nutné si uvědomit, že paluba je šikmá a je tedy nutné si upravit i sklon spodku konstrukce. Mno, uvědomil jsem si to až když jsem koukal, jak to mám pěkně šikmo 8-) A mírné zastřihnutí potřebovala podpěra před konstrukcí u ramen dosadajících na hlavní konstrukci.

Poslední prací bylo loď vybavit stožáry a anténami. Na stožáry jsem se rozhodl vyzkoušet uhlíkové kulatiny vhodného průměru. Protože brousit párátka je celkem na dlouho a po nabarvení tam vždy vidím tu strukturu dřeva. Musím říct, že uhlík mě mile překvapil a pracovalo se s ním skvěle. Zbroušení do potřebného zúžení bylo během chvíle a navíc na to pak bez problémů chytla i černá vodovka pro sjednocení barevnosti. Původní uhlíková tyčka je lesklá, po broušení došeda. Navíc uhlík k papíru přilepíte obyčejným hekulesem jako když to přivaříte. Všimnul jsem si, že jsem hlavní stožár přilepil křivě, no vytrhnul jsem Vítkovicím málem celou nástavbu, než jsem stožár zase vyndal. To vše samozřejmě až po kompletním vybavení anténami, takže jsem si potrhal co šlo.
Na hlavní stožár jsem umístil strážní koše a loď na samý závěr vybavil anténami. Nepoužil jsem nit, jak autor kázal, ale v obchodě jsem si ustřihl ze smetáčku několik čistých štětin. Pro hotové Vítkovice Ladislav Müller ještě připravil kus oceánské hladiny a já mohl s pýchou vypustit svojí loď na plavbu.

(Jelikož fotky nejsou zrovna nejkvalitnější, finálního nafocení se zhostil již zkušený poloprofesionál Standa Fajkus.)
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Model z roku 1973 mám hotový. Je pravda, že bylo potřeba celkem dost úprav, na druhou stranu nic nebylo natolik zásadní, aby bránilo slepitelnosti modelu. Těžko říci, proč se Ladislavu Müllerovi dostávalo do jeho modelů tolik chyb. Možná rýsoval jen tak "v ruce" bez profesionálního rýsovacího prkna jako pan Vyškovský, k tomu tlusté čáry a čtvrtmilimetr k další čtvrtce a už to lítá. I tak jeho modely stály určitě (a možná stále stojí) za tu námahu a slepení, neboť zpracovával velice zajímavé a netradiční předlohy. Možná i o Vítkovivích, ale určitě o jejich autorovi Ladislavu Müllerovi a dalších modelech z jeho tvorby se více dočtete v právě vycházející knize Papírová archeologie 2 !
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Loď Vítkovice / 1:890 / L. Müller/ ABC

Příspěvek od Standa F. »

Medium píše:... ale v obchodě jsem si ustřihl ze smetáčku několik čistých štětin.
Pak člověk jde do obchodu a koupí plešatej smetáček! :twisted:

Nu, krása. Slepit müllerovánku z originálu je vždy psina. Jen dodám, že finální fotky jsem pořídil ještě před tím, než jsi hlavní stožár drsně narovnal.

Díky moc za spolupráci na knize PA2!
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“