Remorker TID 20/27 / GPM /1:100

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Remorker TID 20/27 / GPM /1:100

Příspěvek od JoskaM »

V novém domečku u nového stolečku jsem se rozhodl spustit další stavbu.
Holownik, TUG boat, neboli remorker, typu TID vznikl jako válečné usilí Velké Británie, postaveno jich bylo bezpočet, aby pomáhaly v přístavech. mnoho jich následně soužilo v mnoha jiných státech, Norsko, Belgie, Indie atd. v

Obrázek Obrázek Obrázek

délka 21,57m
šíře 5,18m
ponor 1,17-1,9m
maximální výtlak 124tun
rychlost 8,5 uzlů

Rád bych se přiblížil s modelem k této situačce - bude hodně záležet na velikosti podložky a dostupném "vraku"

Obrázek

Model je, jak je poslední dobou zvykem, doplněný laserem. Což ne vždy napomáhá, ale je to příjemné.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Díky konstrukci potahu je prakticky nemožné aby vám lezly žebra ven. V mém případě je to skoro škoda - musím si prostě pomoci jinak. Tím, že budu jak jinak přebrarvoval, musím doplnit detaily. Naštěstí loď je oblíbená a na internetu je mnoho detailů.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Remorker TID 20/27 / GPM /1:100

Příspěvek od kaktusak »

Návrat ztraceného syna . Vítej zpátky kamaráde . Budu sledovat tvé počínání . Jsem zvědavý na ty berevné lasery .
luky1978
Příspěvky: 70
Registrován: úte 16.10.2012 8:48
Bydliště: Klecany

Re: Remorker TID 20/27 / GPM /1:100

Příspěvek od luky1978 »

Jééé, super. Tuhle mám taky v archivu a těším se na ni.
Tak aspoň okoukám jak to dělá mistr a něčemu se přiučím.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Remorker TID 20/27 / GPM /1:100

Příspěvek od JoskaM »

Díky kluci, za mistra se nepovažuji ale snažím se vždy udělat model s příběhem.
Kaktusáku, no já myslím, že dát si občas pauzu neuškodí. Ačkoli jsem byl dnes "naposledy" v práci....tak změna a musím zítra znova řešit nepříjemnou věc, tak jsem bez nálady, ale zkusím si ji zpravit postupem na lodičce.
Ty barevné lasery pomáhají, například ten profil před kormidlem je pětiúhelník, je z laseru a musím říci, že jsem tomu moc nevěřil, ale když jsem do něj do něj vložil profil tuším 0,8, nebo 1mm tak se krásně uzavřel a samozřejmě ukotvil v kýlu a na druhé straně v nosníku kormidla a snad mohu říci, že je to blbuvzdorné a neulomitelné. prostě i pro čistostavbu velmi vhodné.

Obrázek

Na barevných laserech jsou poziční světla (zelený a modrý) na bílém je plachta střechy - tu určitě nepoužiji, od toho jsou pytlíky od čaje přeci! na hnědém je vrtule, a kormidlo, pak ještě nějaké díly...

Obrázek Obrázek

Obrázek

Jak jinak celý model byl natřen rezavou, stříknut lakem na vlasy a pak finální barvou, tentokrát žádné tmavé barvy a vrakoidní vzhled. Nic méně podle fotek každý remorkér je omlácený a když když se podíváte po nábřeží, tak i výletní loď je omlácená a omačkaná až hamba. Netrápí mě tedy záměrné nepřesnosti, nebo posuny. Proto jsem se snažil pomačkat plechy před i dodatečně.(jak jsem psal, díky konstukci jsem se musel opravu snažit abych boky pomačkal a naznačil propady u !doplněných! žeber) - proto vyrvané ty kusy na palubě. Dalším důvodem je, že vím co je pod poklopy takže min, na pravoboku budou zvednuté a bude vidět ....parní stroj, jojo, opět je to parníček :lol:. Také jsem vyrval plech pod zadní částí, tam by měl být mechanismus kormidla. To opět budu muset sám, ale stejný mechanismus je u Smoka a jestli se nepletu tak na poště mi leží další překvapení, z kterého budu moci čerpat, krom toho z toho nebude 2x moc vidět.
I pro lukyho:

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1473790" onclick="window.open(this.href);return false; jestli dobře koukám, člen fora je až z Louisiany, čímžto "Thank you very much frend for your walk around!"

Obrázek

Pomalu jsem začal i s nástavbou, budou zde změny, začal jsem např. přidáním okýnek, o osazení okeních otvorů nemluvě...
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Remorker TID 20/27 / GPM /1:100

Příspěvek od JoskaM »

Krásný štědrý večer...dárky rozbaleny, děti si hrají, koukáme na pohádky tak proč nepřihodit i reportek.

Takže drobný postup, trup je prakticky hotový, příjde ještě nějaké do doladit omlácenost jednotlivých stran a samo paluby.

Obrázek Obrázek Obrázek

Paluba doznala už pár děr, abych mohl nechat otevřené poklopy a mohl si vymyslet pohon - naštěstí pár fotek mám, viz odkaz z předchozího příspěvku. Něco přiděládám na nástavby, něco přímo do podpalubí, prostě tak aby se to dobře sestavovalo.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A jako poslední věc jsem začal přemýšlet, kdo že bude na lodi sloužit a co bude kdo dělat. Oficír, yournalista - vojenský zpravodajec, kotelník, kormidelník...

Obrázek Obrázek Obrázek
luky1978
Příspěvky: 70
Registrován: úte 16.10.2012 8:48
Bydliště: Klecany

Re: Remorker TID 20/27 / GPM /1:100

Příspěvek od luky1978 »

Zatím dobrý, těším se na další postup.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Remorker TID 20/27 / GPM /1:100

Příspěvek od JoskaM »

Takže motorový prostor připraven:

Obrázek Obrázek

Trochu stavby motoru: něco vychází z podkladů, něco je fantazie, je o něco věší a mohutnější. Bohužel, ale když se podíváte do okýnek, tak je tam právně plno a stejně z toho není nic vidět.

Obrázek Obrázek Obrázek

A když se to dalo do kupy, tak to vypadalo takto, ještě jsem musel trochu vyhlodat a doplnit větrací otvory na střechu nástavby..

Obrázek Obrázek

Kdyby tento model někdo stavěl, tak jsem měl problémy s díly pro komín - v základně jsou díly 43 - jsou vyboulené - přitom následný díl je krásně kulatý, po pasování násilnění přišel skalpel. Další problémový díl je kapitánký můstek - není jasný kde ohnout, do toho oblepit a nalepit na nástavbu, no nic s čím by si šikovný modelář neporadil.

K tomu námořníci dostali své kabátky..

Obrázek Obrázek Obrázek

Když se na ně koukám, tak to bude chtít ještě zmatnit a pohrát si s ksichtíkama. Jenže když jsou kluci tak mrňavý!

Omluvám se za fotky, ale v prac. počítači nemohu upravit fotky tak abych byl spokojený. Model se staví velmi přijemně..
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Remorker TID 20/27 / GPM /1:100

Příspěvek od JoskaM »

Tak přidávám drobné postupy

Obrázek Obrázek

Pomalu přidávám krabičky, drátky, dvířka, poklopy, čeká mě úplně nový sloupek kormidelního kola a pak mechanismus kormidla na zádi, samozřejmá vedení kormidla...zatím si to prostě po večerech užívám, je výhoda, že konec je v dohlednu, až zase říznu do nějakého giganta, bude to horší...ale s novou televizí, stolečkem, židličkou je to prostě žůžo -ale nejsme na fejsu, tak je to jen fajn :lol:

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
numi
Moderátor
Příspěvky: 847
Registrován: pon 12.12.2011 12:11
Bydliště: Třinec

Re: Remorker TID 20/27 / GPM /1:100

Příspěvek od numi »

Rozhodně pochvala. Vypadá to parádně a nejen model i prezentace ukázková.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Remorker TID 20/27 / GPM /1:100

Příspěvek od JoskaM »

Děkuji Numi, jak to jen jde snažím se jet po stejné niti dále a dokončovat další celky, vždy porovnávám s fotkami co mám k dispozici a upravovat k obrazu skutečnosti a mému...

Obrázek Obrázek

Takže krom otevřených poklopů a průchodů jsem udělal kormidelní převod a táhla po celé délce lodi. To by mělo odpovídat dostupným fotkám, kromě páky na ovládání, když jsou táhla poškozena - to mi nějak nevyšlo - prostě jsem na to zapomněl a trhat to už bylo nemožné, protože jsou zde přilepená táhla. O záchranném pontonu, nebo kolech ani psát nebudu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Další rozpracovanou skupinou je kormidelní můstek - zde je úplně překopán odkrytován převod od kormidelního kola, přidána polička (lehká inspirace z fotek) a rošt aby netáhlo na nohy a krom kormidelníka tady schází ještě kupa věcí.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

No pak mi už nezbude nic jiného než dodělat tu první nástavbu a rumpál. Nějaký ten další nepořádek na lodi, bedny, možná sud...námořníci už čekají.. A už abych objednával prkýnko a akvárko a pouštěl se do vraku a vody kolem lodi.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Remorker TID 20/27 / GPM /1:100

Příspěvek od JoskaM »

Obrázek Obrázek

Takže remorkér je asi hotový, sice mám myslím jednu nebo dvě poznámky včetně bočních označení na stole, ale to dám, až bude akvárko a bude se dělat moře.
Pak budu dělat fotky při venkovním osvětlení...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Model mohu doporučit, je to velmi vděčná kocábka. Příště asi otevřu jeden velký dluh a dárek....kterou asi budu přerušovat, ale jestli to bude čistotka se uvidí :o
luky1978
Příspěvky: 70
Registrován: úte 16.10.2012 8:48
Bydliště: Klecany

Re: Remorker TID 20/27 / GPM /1:100

Příspěvek od luky1978 »

Máš to moc pěkný, super práce.
Schroub
Příspěvky: 66
Registrován: úte 24.1.2012 10:11

Re: Remorker TID 20/27 / GPM /1:100

Příspěvek od Schroub »

Pěkné, měl bych dotaz, odkud máš postavičky?
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Remorker TID 20/27 / GPM /1:100

Příspěvek od JoskaM »

Ahoj, tuším že to tu inzeroval Vojta Čaban, nebo už nevím, jedná se o:
http://www.promodely.cz/08-4" onclick="window.open(this.href);return false;
mají je v různých velikostech, já mám i 1:200, ale ale jejich použití nevidím jako moc reálné s měřítkem 1:100 už to jde, mám jednu loď v přípravě (shodou okolností také TID) 1:50, a zkoušel jsem i panáčky 1:25 - do fabie od Antonického, je to nutné rozřezat aby do kokpitu kluci sedli, ale o tom je modelařina - nehledej není tu prezentováno...
Jedná se obchůdek na ČVúT v Praze v Dejvicích, je nutné se domluvit na schůzce, je to dosti zašité, ale vede to příjemný klučina, který má přehled a široký sortiment, je ochoten i vybrat vhodné postavy dle domluvy - mě se třeba na lodích děti a ženy moc nehodí, ženská na lodi nosí smůlu a s dětma se musí nejdříve zachraňovat, koukni na Titanic ;) .

Jinak když je to tu probuzeno, tak jsem pokročil v objednání poklopu a dokončení modelu, původně jsem chtěl vrak, ale nemám vhodný model, pak jsem viděl dokument o Mulberryho přístavech (betonové bloky, které byly použity pro stavbu mol aby pomohly vylodění v Normandii), ale když jsem si to namaloval, tak to byla malá lodička, co táhla kus šedé kostky a to ještě jen část, takže by to mohlo vypadat, že se remorkér chce přetahovat s nábřežím.
Použil jsem jiný podle mě vhodný model, který mám jako originál, a použiji jen část kopie (to snad mohu) viz fotky. Na to, že by to měl být jen doplňek k modelu to bude docela dominanta. Kdo chce může hádat, kdo chce může mi pomoci navrhnout číslo lodě, která se dostala poškozná do přístavu. Já zatím žádnou vhodnou nenašel, šly většinou ke dnu a nebo na šrot po skončení války.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“