HMS Naiad - Dido class / GPM / 1:200

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

YogHurt
Příspěvky: 22
Registrován: pon 18.11.2013 9:57

HMS Naiad - Dido class / GPM / 1:200

Příspěvek od YogHurt »

Zdravím všechny,

chci se pustit do stavby této potvory.

Obrázek

Jedná se o moji první zkušenost s takto rozsáhlým modelem a také o první loď. Proto, než se do toho vrhnu, bych se rád zeptal zkušených lodičkářů, zda mi dají nějaké rady do začátku? Čím začít (Kostra->Obšívka->Paluba..)? Na co si dát pozor? atd..
YogHurt
Příspěvky: 22
Registrován: pon 18.11.2013 9:57

Re: HMS Naiad - Dido class / GPM / 1:200

Příspěvek od YogHurt »

Zdravím,
po delší odmlce a vynucené pauze hlásím zahájení prací. Jelikož nemám žádné zkušenosti s kostrou lodi a obšívkou (tak nějak se bojím do toho pustit), rozhodl jsem se začít čluny. Času moc není a práce jdou velmi pomalu, nicméně již mám hotové 4 čluny z celkem 6. Výsledek si můžete prohlédnout níže, snad neurazím zdejší mistry. Omlouvám se za kvalitu fotek, ale lepím po večerech, takže foceno pod lampou.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: HMS Naiad - Dido class / GPM / 1:200

Příspěvek od Tapan »

Myslím, že neurazíš nikoho, mně se to hodně líbí ;-)
YogHurt
Příspěvky: 22
Registrován: pon 18.11.2013 9:57

Re: HMS Naiad - Dido class / GPM / 1:200

Příspěvek od YogHurt »

Přináším drobný pokrok v podobě dalšího člunu 5/6, už zbývá poslední.

Obrázek Obrázek

Přemýšlím o způsobu zasklení oken u posledního člunu a vcelku se mi líbí řešení zalít okna pouze herkulesem, ale mám obavy o stálost/životnost lepidla. Má někdo s tímto způsobem dlouhodobější zkušenost? Nebo by jste spíše doporučili folii?

Obrázek
Uživatelský avatar
MARTANEK41
Příspěvky: 369
Registrován: úte 24.1.2012 15:19

Re: HMS Naiad - Dido class / GPM / 1:200

Příspěvek od MARTANEK41 »

Dobré, dobré pane Jogurte ... Vypadá to, že budeš brzy plnotučný .... :-D
YogHurt
Příspěvky: 22
Registrován: pon 18.11.2013 9:57

Re: HMS Naiad - Dido class / GPM / 1:200

Příspěvek od YogHurt »

Díky, dělám co můžu, aby byl výsledek prezentovatelný zde na fóru :)

Mám pár dotazů, na které jsem narazil. Někomu možná přijdou hloupé, ale nemám s tím zatím žádné zkušenosti.

1) U kostry modelu jsem narazil na čárkovanou čáru uvnitř dílů, poradíte mi co znamená?

Obrázek

2) Žebra jsou zaobleny, takže směrem do boků klesají. Paluba tedy bude kopírovat žebra a bude mírně prohlá?

Obrázek

3) Na modelu jsou 2 typy oken:
- Okna A: Obdélníková, ponechám jak jsou, ale zasklení udělám z folie
- Okna B: Kruhová, viděl jsem, že používáte kroužek/drát jako rám okna a chtěl bych je tak provést. Používáte na to drát nebo je to nějaký kroužek? Případně jaký průměr nebo z čeho vzít takový drátek? Zasklíváte okna něčím?

Obrázek

Každá odpověď pomůže...
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: HMS Naiad - Dido class / GPM / 1:200

Příspěvek od JoskaM »

To čárkování, tak by se měl ten díl z boku zbrousit..to klidně udělej až bude kostra kompletní.
Paluby bývají prohlé. Zvláště u malých remorkérů je to vidět hooodně.
A okýnka, strašně tomu pomůžeš, když je uděláš mosazná. u mé lodi mě to také čeká, vezmu průměr okýnka odečtu od toho 2x sílu drátku - možná dnes, možná zítra ti povím jaký průměr použiju u Seydlitze a taky kde by jsi ho mohl sehnat. Rozdílem dostanu čistý průměr okna a taky průměr tyčky na kterou ten drátek namotám jak spirálu, pěkně kroužek po kroužku. Spirálu stáhnu z tyčky a vnořím do ní skalpel a říznu - vznikne asi 3-5 pérových podložka, kterou opatrně pinzetami srovnám na kroužek a takhle pokračuješ do až do úmoru. Namáčkneš do obšívky a ze zadu zakápneš vteřiňákem. Jako sklo používám gel na opravu plastových kabinek LakFix, dělala to agama, mám to už strašně dlouho, kluci tady používají klidně herkules...

Jinak držím palce při stavbě!
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: HMS Naiad - Dido class / GPM / 1:200

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Kluci...projeďte si tohle vlákno... http://papirovemodelarstvi.cz/phpBB3/vi ... =27&t=1695" onclick="window.open(this.href);return false; je zde nabídka leptaných doplňků k modelům lodí. Myslí, že se tam dá najít dost potřebného....a když ne, tak návštěva jejich webu by mohla být plodnější.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: HMS Naiad - Dido class / GPM / 1:200

Příspěvek od JoskaM »

Michalův přínos nikdo neubírá, sám mám doma aršíky za pár tisíc a nejen od něj, ale okenice si budu dále kroutit sám.

Yoghurte, jestli chceš udělám foto návod. Včera jsem kroutil okenice z drátku 0,2mm (je to z plochého kabelu z PC - tuším 32pinový? Namotával jsem na tyčku 1,2mm, okno má něco kolem 1,6mm.
Co se týče okapniček, tak Michalovy, jak píše Teo, budu používat taky.
YogHurt
Příspěvky: 22
Registrován: pon 18.11.2013 9:57

Re: HMS Naiad - Dido class / GPM / 1:200

Příspěvek od YogHurt »

Super, díky moc všem za odpovědi.
Ad1) Ještě jsem nic nebrousil. Kostru mám z laserem řezaných dílů, můžu je brousit rovnou nebo je třeba před broušením nějaká úprava (tuším, že jsem tu někde četl o napouštění dílů vteřiňákem)?

Ad2) Ok, při lepení paluby si na to dám pozor.

Ad3) Paráda, foto návod není třeba, z popisu tomu rozumím, kabely z PC také nějaké najdu. Ještě mě zajímá jestli nějak ošetřuješ spoj drátu a jestli kroužek přebarvuješ?

Ten lak na zasklívání vypadá dobře a ani to není nic drahého, možná se po něm podívám. Právě totiž řeším čím tyto malé otvory zasklívat a nevím jestli herkules je to pravé. Díky za tip.
Na web kartonmodels jsem už narazil a z doplňků se mi líbí právě zmíněné okapnice.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: HMS Naiad - Dido class / GPM / 1:200

Příspěvek od JoskaM »

Vteřiňák je spíše na přebroušení do kulata....třeba kapota na tatře 148, prostě obliny. A pak hůře se pak na takto napuštěný papír lepí další díly, když už tak zředěný nitro lak, ale žebra fakt není nutné napouštět.
YogHurt
Příspěvky: 22
Registrován: pon 18.11.2013 9:57

Re: HMS Naiad - Dido class / GPM / 1:200

Příspěvek od YogHurt »

Zdar borci,
o jedno stěhování, jedno léto a jedno vysvobození šmikajdy ze spárů šelmy později...

Obrázek

Vás vítám u pokračování mého patlání. Moc velký pokrok nečekejte, nejsem žádný rychlík. Teď už fotoreport...

Poslední člun, zasklení pomocí gelu LakFix - pracuje se s ním dobře, jen pozor na nanášené množství, efekt dle foto možná nic moc, ale na pohled v reálu spokojenost (ještě jednou díky za tip)
Obrázek

Příprava trupu, vyplněno proužky kartonu - bohužel na několika místech jsem během lepení horní časti obšívky více přitlačil a jsou vidět prorýsovaná žebra
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Dosavadní postup
Obrázek Obrázek

Dotaz na závěr. V návodu je popsán postup lepení spodní obšívky trupu od středu směrem ke krajům, nevím zda by nebylo lepší začít spíše od kraje? Díky
pidrman
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 17.10.2013 9:29

Re: HMS Naiad - Dido class / GPM / 1:200

Příspěvek od pidrman »

zatím pěkná práce.

Jen nevím zda nebylo lepší nejdřív lepit spodní obšívku. Nevím jak u tohoto modelu, ale spodní obšívka je překrývaná horní obšívkou ( je zasunuta pod horní obšívku ), v případě, že jsi přilepil tu horní na spodní podélné žebro, tak možná bude problém.

Já nad svým výtvorem zlomil už hůl, dotáhnu to do konce, ale žádné velké tunění se nekoná, když loď, tak jen od GPM nebo Halinski. Jiné už ne :-)

Takže držím palce a ať se Ti daří !!!!
YogHurt
Příspěvky: 22
Registrován: pon 18.11.2013 9:57

Re: HMS Naiad - Dido class / GPM / 1:200

Příspěvek od YogHurt »

Díky. Možnost lepení horní obšívky překrytím přes spodní mě ani nenapadla, takto to měli v návodu.
Horní část mám nalepenou na střed spodního podélného žebra, takže plocha na přilepení spodního dílu obšívky tam je. O víkendu jsem začal sřihat díly spodní obšívky a když jsem je zkoušel vypadá to, že všechny budou delší (zasahují do horní části obšívky) :(. Teď bude pěkný porod zkracovat každý díl na míru. Až budu mít všechny díly spodní obšívky vystřižené, tak je zkusím vyskládat na trup, abych měl vůbec představu, jak to bude vycházet na celkovou délku, protože horní část jsem musel o 1cm zkracovat. Nevím, zda jsou tyto problémy normální, nebo je chyba u mě, ale docela to zdržuje a nemám pak z lepení takovou radost.
Celkově mě zatím zklamaly díly řezané laserem, na jednu stranu paráda, hned mám připravenou kostru dílu, ale přijde mi rozměrově jiná a leckdy nesedí úplně obšívka a kruhové díly spíše připomínají mnohoúhelník. V tomto ohledu bych čekal, že díly připravené laserem budou ťip ťop přesné, i tak ale práci určitě usnadňují.
pan-zani
Příspěvky: 20
Registrován: ned 25.3.2012 19:45
Bydliště: Jihlava

Re: HMS Naiad - Dido class / GPM / 1:200

Příspěvek od pan-zani »

Zdravím, pěkná čistá práce, mám ho připraveného v šuplíku.
Po hodně dlouhé době jsem se vrátil k "Hipperovi",pokud jde spodní obšívku, také mi neseděla, ale naštěstí vždy přebývalo a dalo se dopasovávat.
U nástaveb se mi osvědčilo dopasovat kostru k plášti - plášť v drtivé většině seděl přesně.
Rád bych se zeptal na "okna" - většina modelářů rámy dělá ze "zářivé" mosazi,což mi u kamuflovaných válečných lodí přijde podivné, je pro to nějaké vysvětlení ?
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“