stěžně,ráhna atd.

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
dva.v.1
Příspěvky: 10
Registrován: sob 13.9.2014 20:19
Bydliště: okolí Vyškova

stěžně,ráhna atd.

Příspěvek od dva.v.1 »

zdravím..
prosím o radu.
ukousl jsem si větší sousto než jsem schopen zvládnout,když jsem se pustil do stavby plachetnice -.Ať se dívám jak se dívám nenašel jsem průměry kulatiny na stěžně,ráhna apodobné věci,které ani pojmenovat neumím.
je možnost to nějak zjistit?
myslím všeobecně..aby to pokud možno odpovídalo měřítku. stavím loď MERCURY od Spiardu v měřítku 1:96.
děkuji předem za radu.
Hrozný patlal
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: stěžně,ráhna atd.

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Ahoj,
nejlepší cestou bude sehnat si nějakou literaturu přímo k lodi kterou stavíš. Pokud neuspěješ, tak nějakou obecnější publikaci. Myslím, že pro základní porozumění by mohla stačit kniha Historické lodě 16. až 18. století od Miloslava Cajthamla (není nikterak moc drahá).

On je problém obecně v tom, že konkrétní čísla se neudávala. Většina rozměrů byla definována empiricky nebo jako poměr k různým jiným prvkům konstrukce lodi.
Např. že šířka paluby byla takovým a makovým zlomkem délky lodě odtud potud. Nebo průměr ráhna hlavní plachty takovým a makovým zlomkem jeho délka apod.

Jinak je to o tom, surfovat po netu a hledat a ptát se lidí zkušených.

Mohu poradit ještě kontakt na jistou Doris (chvilku tu taky působila). Nejsnáze jí asi uženeš na slovenském modelářském DF. Ta je v kontaktu s odborníky na tuto problematiku a mohla by být ochotna pomoci.

Přeju hodně zdaru a doufám, že se tu s výsledkem pochlubíš :wink:
Gumabeda
Příspěvky: 29
Registrován: stř 29.2.2012 19:55

Re: stěžně,ráhna atd.

Příspěvek od Gumabeda »

Ahoj,

průmery ráhen, lan atd. se v historii měnily, takže závisí z jakého období loď je. V 18 století počítaly od průměru (myslí že paty) hlavního stěžně.
Na netu existuje excel pro přepočet měřítka, kde se to přepočitáva, zkus hledat na http://www.radekshipmodels.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Případně na konferencích. V tom excelu si jen zkontroluj, zda je tam správně přepočet z palců na mm. (palec=25,4 mm).

Pokud ho nenajdeš, tak se ozvi, zkusím ho najít v archivu.
Gumabeda
Příspěvky: 29
Registrován: stř 29.2.2012 19:55

Re: stěžně,ráhna atd.

Příspěvek od Gumabeda »

Doplnění:

Mercury od Shipyardu mám doma a ve vystřihovánce jsou stěžně i ráhna pro model nakresleny 1:1 v návodu (strana 13, 14), mělo by ti stačit si je v návodu změřit.
dva.v.1
Příspěvky: 10
Registrován: sob 13.9.2014 20:19
Bydliště: okolí Vyškova

Re: stěžně,ráhna atd.

Příspěvek od dva.v.1 »

díky moc za rady.
O Doris se nezmiňujte !! Když vidím její modely tak mám těžké komplexy ....
Není to míněno jako urážka..právě naopak .
No a vystavit svůj model ?
Zatím sbírám zkušenosti...první pokus rozhodně nebude k výstavě.Snad druhý :D
Každopádně ještě jednou děkuju za rady.
dva.v.1
Příspěvky: 10
Registrován: sob 13.9.2014 20:19
Bydliště: okolí Vyškova

Re: stěžně,ráhna atd.

Příspěvek od dva.v.1 »

prosím zkušené modeláře o radu....hlavně Gumabeda...
bohužel neumím ..nevím jak vložit foto...ale když lepím obšívku na loď mercury ! shipyard ) tak se stala hodně nemilá věc..obšívka absolutně nesedí.--když vezmu jako rovinu kormidlo a příd tak je ve střední části 5 mm mezera...milimetrovou nepřesnost prosím,řeknu že jsem nepracoval přesně,ale 5 mm se mi zdá trochu moc.
co jsem udělal špatně ?, dokážete mi prosím poradit ??
Gumabeda
Příspěvky: 29
Registrován: stř 29.2.2012 19:55

Re: stěžně,ráhna atd.

Příspěvek od Gumabeda »

Klidně mi tykej. Ohledně plachetnic jsem spíš teoretik. Mercury mám doma, ale zatím jsem do ní nestřihl - manželka mi okupuje prostor, takže nedokáži posoudit, jak je přesná. Zkus se kouknou na jiná modelářská fóra, myslím, že v polsku ji někdo stavěl.
Uživatelský avatar
kiwiisek
Příspěvky: 176
Registrován: úte 24.1.2012 13:25

Re: stěžně,ráhna atd.

Příspěvek od kiwiisek »

Tak...ono celkem dost naskáče , pokud třeba neobrousíš žebra do požadovaného úhlu , aby obšívka "nezubovala" , jestli mi rozumíš...
A Shippyard má dvě vrstvy obšívky , podkladní bílou a finální barvu...
A pak se to plíživě , po milimetrech , může nasbírat...
To stejné se Ti stane , pokud použiješ silnější karton na podlep , stačí jen o kousek , pokud nemáš laserový set..
Ale i tak se musí brousit...
Uživatelský avatar
SKY
Příspěvky: 285
Registrován: pon 23.7.2012 15:47

Re: stěžně,ráhna atd.

Příspěvek od SKY »

pokud ti nevychazi trup tak jedina pak moznost jak udelat je dotmelit, vybrousit, nastrikat ............. a nebo lepit prkynka :D
dva.v.1
Příspěvky: 10
Registrován: sob 13.9.2014 20:19
Bydliště: okolí Vyškova

Re: stěžně,ráhna atd.

Příspěvek od dva.v.1 »

chlapi dík..takže závada je na mém příjmači...
zbrousit žebra ?? hmm asi jako na plaňkování ?? něco jsem o tom četl..ale myslel jsem že na papír to netřeba.
jo..chybyma se člověk učí...možná jsem to špatně pochopil...podlepit kartonem 0,5 mm nebo podlepit na sílu 0.5...ono to opravdu i po takových troškách naskáče...
ještě jednou dík
Uživatelský avatar
SKY
Příspěvky: 285
Registrován: pon 23.7.2012 15:47

Re: stěžně,ráhna atd.

Příspěvek od SKY »

tak nemusi to byt tvoje chyba, polaci chyby mivaj, treba pokud me pamet neklame u Victory pred reedici jim kostra trupu litala dost, kdyz sem ji kupoval tak me to tu nekdo psal.
Uživatelský avatar
kiwiisek
Příspěvky: 176
Registrován: úte 24.1.2012 13:25

Re: stěžně,ráhna atd.

Příspěvek od kiwiisek »

No zbrousit žebra na dotykové , polepové hraně....když proužek papíru (jako prkno ) přiložíš na žebra , nesmí se žebro toho proužku dotýkat jen svou hranou , ale celou plochou...pokud se proužek dotýká jen hrany žebta , musíš brousit tu hranu tak dlouho , dokud proužek nesedne na žebro celý...
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“