BISMARCK / GPM / 1:200

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

vojta78
Příspěvky: 855
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

BISMARCK / GPM / 1:200

Příspěvek od vojta78 »

Přeji pěkný den a začátek nového roku, pánové.
Do nového roku jsem si dal takový nelehký úkol, začít nějaký model od polských vydavatelů a navíc něco, co jsem ještě nedělal. Jelikož mám 2 výtisky téhle krasotinky + jedny lasery padla volba právě na tuto lodičku. Rozhodl jsem se pro ni i proto, že ji již delší dobu prohlížím a rozhoduji, jestli začít či nezačít.
Nejsem žádný odborník, tak prosím nečekejte nic extra jako u borců - Bakulda, MARTANEK41 nebo Váša. Stavba mi potrvá, nebudu řešit nijaké úpravy, až na pár drobností.
Podle reportů na tomto i na starším fóru, které jsem prohlížel není Bismarck zas až tak složitá loď. I tak se budu snažit, abych z toho udělal loď, na kterou se bude dát podívat. Během stavby si budu pořizovat různé věci jako jsou sloupky zábradlí, radary a jiné, které jsou k dostání.
Zajímavou historii této lodi, už dost známé, myslím psát ani nemusím.
Nyní ke stavbě samotné:
Model zahájím asi trochu netradičně, stavbou dělových věží DORA, CESAR, BRUNO a ANTON.
První fotka slouží jako důkaz vlastnictví originálu modelu a pak už ze stavby.

Obrázek Obrázek Obrázek

Pokus o smotání hlavní:

Obrázek
Uživatelský avatar
lukascrx
Příspěvky: 90
Registrován: pát 15.11.2013 16:44
Bydliště: Třinec

Re: BISMARCK / GPM / 1:200

Příspěvek od lukascrx »

Super start do noveho roku... ;) budu určitě sledovat ať se daři ... ;)
Uživatelský avatar
MARTANEK41
Příspěvky: 369
Registrován: úte 24.1.2012 15:19

Re: BISMARCK / GPM / 1:200

Příspěvek od MARTANEK41 »

Vítej u Bismarcků .... :-) Spolu se sestřičkou nejkrásnější lodi .... :-)
vojta78
Příspěvky: 855
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: BISMARCK / GPM / 1:200

Příspěvek od vojta78 »

Díky za přivítání :D . Sesterskou loď Tirpitz mám taky. Jenže podle drobotin, co se tam nachází, si netroufám.
Uživatelský avatar
Bakulda
Příspěvky: 710
Registrován: úte 3.1.2012 20:24
Bydliště: Benešov

Re: BISMARCK / GPM / 1:200

Příspěvek od Bakulda »

Také jsem začal sledovat a hned mám první připomínku :)

Pokud motáš papír na hlavně stylem "šnek" dej si příště pozor ať máš konce papíru s přesahem
v rámci hlavně v jedné lince. Co se nejslabších průměrů týče, chtělo to pří tvarování použít méně násilí ;)
vojta78
Příspěvky: 855
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: BISMARCK / GPM / 1:200

Příspěvek od vojta78 »

Díky za radu, byl to můj první pokus, takže nic moc. Udělám si nějaký kopie a nazkouším.
Vložil jsem menší náhled dalšího pokusu. A dal jsem dohromady obšívku dělové věže "DORA".
Ten už vyšel líp.

Obrázek
vojta78
Příspěvky: 855
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: BISMARCK / GPM / 1:200

Příspěvek od vojta78 »

Další pokrok v práci. Dokončil jsem všechny obšívky na hlavní dělové věže. Šlo to parádně. Dovinuty jsou i hlavně, jenže jsem je, kréťan, očividně motal na menší kulatině, takže nejsou takové, jaké by měly být. No chybami se učíme. Teď je motám znova, z kancelářského papíru, který následně stříknu lakem a následně barvou.
Další pokud, který je stejně na nic, jsem nemotal stylem "šnek", ale každou část zvlášť a pak poslepoval dohromady. To taky nebylo to pravé ořechové.
Třetí pokus dělám po vrstvách. To je už ok.
Mějte se mnou trpělivost. Zničené hlavně nejsou až taková průšvih jako třeba obšívka trupu a pod.

Obrázek Obrázek Obrázek

Dokončené obšívky věží můžu uložit do krabičky a uschovat, než dodělám ty hlavně a uložení do kostry věží.
Uživatelský avatar
MARTANEK41
Příspěvky: 369
Registrován: úte 24.1.2012 15:19

Re: BISMARCK / GPM / 1:200

Příspěvek od MARTANEK41 »

Těch postupů na hlavně - trubičky - je spousta ... každý si musí najít, co mu vyhovuje. :-)

Zničené to rozhodně nemáš, jen jsi se pustil hned od začátku do jedněch z nejtěžších a také nejviditelnějších dílků na lodi ... :-)

Se svými trubičkami jsem spokojený - no, vlastně dokonce pyšný ... :-D .... Až na to přijde řada, nafotím podrobně svůj postup. Zatím mohu říct jen .... pomalu, rozvrstvit, vyrovnat, namočit, použít správný mustr - kulatina, zbrousit hrany, lepit řídkým Herkulesem, konce vyztužit namotanými "vložkami" :-D

Obrázek
vojta78
Příspěvky: 855
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: BISMARCK / GPM / 1:200

Příspěvek od vojta78 »

Pyšný máš být na co. Tyto hlavně jsou dokonalý.
Za nějaký ten postup bych byl vděčný, jsem v lodích nováček.
A to jsem si myslel, že to dám. No stalo se. Mám sice další výtisk, ale nechci jej rozdělávat kvůli hlavním.
Uvidím, jak dopadne další pokus.
Děkuji za každou radu.
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: BISMARCK / GPM / 1:200

Příspěvek od Ričmond »

Tak o tom, že to dáš snad není pochyb, toho bych se u Tebe nebál :)

Já jsem se chystal na loď taky a nakonec jsem vyměkl a zůstal věrný autíčkům a letadlům, přece jen jsou o něco větší :D Tak ať se daří.
Uživatelský avatar
Bakulda
Příspěvky: 710
Registrován: úte 3.1.2012 20:24
Bydliště: Benešov

Re: BISMARCK / GPM / 1:200

Příspěvek od Bakulda »

Hlavní je, že nad tím nemávneš rukou a pokud to jde, tak danou věc zkoušíš znovu a znovu. Správný přístup.
Váša
Příspěvky: 158
Registrován: sob 15.6.2013 22:10

Re: BISMARCK / GPM / 1:200

Příspěvek od Váša »

Konečně další příznivec lodiček :) přeju hodně štěstí ve stavbě a pevné nervy protože těch u lodiček není nikdy dost ;) Zatím ti to jde pěkně, jsem zvědav na pokračování ;)
Uživatelský avatar
Frankenstein78
Příspěvky: 41
Registrován: ned 20.4.2014 15:47
Bydliště: Číčov

Re: BISMARCK / GPM / 1:200

Příspěvek od Frankenstein78 »

Ahoj, vypadá to dobře, budeš dělat i zaplachtování přechodů věž - dělo?
Taky jsem před časem s tímhle kouskem začal jako ty, od děl a věží, jen jsem to po tvorbě hlavní odložil na "neurčito", protože jsem zjistil, že nejsem moták a asi prostě zůstanu jen vrták...
vojta78
Příspěvky: 855
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: BISMARCK / GPM / 1:200

Příspěvek od vojta78 »

Váša - příznivec lodiček jsem dlouho, spíš jen pasivní. Jelikož jsem si před časem pořizoval dvě lodě, Bismarck a Tirpitz, začal jsem uvažovat i nad stavbou. Nervy budu
potřebovat to jo. Děkuji za pochvalu, budu se snažit i nadále.
Frankenstein78 - zaplachtování udělám, to k tomu patří, ještě nevím jak :) :?: . Až nadejde čas na zkompletování a nalepení na palubu, budu to řešit.
Motání hlavní mi též nejde, viz. moje počáteční pokusy. Nezdar mě neodradil, a pokračuji v práci na dalších částech. Hlavně se dají dokoupit a
následně nabarvit.
Je fajn, že "další Bismarck" vzbudil takový zájem. Fotky dalšího postupu dodám až bude něco víc uděláno.
vojta78
Příspěvky: 855
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: BISMARCK / GPM / 1:200

Příspěvek od vojta78 »

Další menší postup. Slepil jsem obšívku na 6 menších dělových věží. Taky pár menších dílů, co budou na palubě. Pomalu sáčkuju a ukládám do krabiček na pozdější finální kompletaci. Už jsem narazil na chyby. Spíš na chyby v laserových částech, které mám k modelu. Už po druhé. Přídavné díly k části dílů 81 W112 a W113 mají špatný, menší průměr. To v tom jsou vážně takové rozdíly? Neznamená to, že si kvůli tomu vytrhnu pár vlasů, není problém vše upravit, jen abych věděl co mě čeká.

Obrázek

V nějakém vláknu jsem četl o kratším trupu. Nevím, jestli nebude bezpečnější přece jen na trup použít díly z vystřihovánky, podlepit a dát dohromady. Nebo rovnou obojí, pak porovnám, která je lepší a tu použít.
Zatím se mějte.
P.S.: Omluvte mé mírné rozhořčení nad neshodnými díly. Jsem přece jen začínající lodičkář a tak nějak doufám, že bude vše pasovat.
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“