IJN Mutsuki / Answer / 1:200

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

IJN Mutsuki / Answer / 1:200

Příspěvek od Nafe_CZ »

Zdravím,
dovolím si přispět i já se svojí trochou začátečnické modelařiny.

Jde o moji první stavbu lodě a možná vlastně i o první náročnějsí stavbu vůbec. Budu rád za každou kritiku a za každou radu jak postupovat dál.

Japonský torpéoborec MUTSUKI jsem si vybral proto, protože se domnívam že jde o jednodušší model a bude v mých silách ho dokončit ;)

Něco málo o plavidle:
Torpédoborec Mutsuki je první z dvanácti plavidel, postavených v třídě Mutsuki v letech mezi 1924 - 1927. Všech 12 plavidel Japonské námořnictvo ztratilo během druhé světové války.
Konkrétně toto plavidlo bylo potopeno během leteckého utoku v srpnu 1942.

  • délka - 97.5 m
  • šířka - 9.16 m
  • ponor - 2.96 m
  • rychlost - 37,2 uzlů (68,89 km/h)
Original vystřihovánky jsem zakoupil zde na foru.

Obrázek Obrázek

Stavbu jsem začal sestavou na přídi.

Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek


Tak to je prozatim vše.
Štefan
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: IJN Mutsuki / Answer / 1:200

Příspěvek od Ričmond »

Ahoj,
nejsem sice lodičkář, ale určitě zkus odladit retuš. Hrany mně přijdou hrozně tmavé a až tam toho bude víc kazilo by to dojem..

Jinak přeju hodně štěstí :)
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: IJN Mutsuki / Answer / 1:200

Příspěvek od Nafe_CZ »

Ahoj ,
tak na retuši určitě zapracuji. Většinou se mi nepovede naladit odstin.
Pak řeším ten problém že když zapomenu na retuš před slepením a udělám retuš následně, nedrží mi vodovky tam kde jsem to umazal herkulesem.
Zkusím to přetáhnout temperou.

Štefan
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: IJN Mutsuki / Answer / 1:200

Příspěvek od Nafe_CZ »

Zdravim všechny,
opět sem vložím malý postup. Chtěl bych ale říct , že jsem si myslel že to bude jednodušší. Snažím se co to jde , ale vubec mi to nejde.

Vyráběl jsem drobotinu, a vzhledem k tomu že jsem to nikdy nedělal, hledám spíš postupy jak na to.

Zkompletovany základ hlavniho mostku. S ním jsem byl celkem spokojen. :)

Obrázek

Osazení drobotiny a mostku, pokus o otevřené dveře

Obrázek Obrázek

Před posledním obrázkem musím ještě napsat, že napojení světlého zábradlí na boudu jsem totálně zmrvil.
Přemýšlým o překitovaní přechodu do ztracena. Na obou stranách. Jinak nevím co s tím jiného.

Obrázek

Tak zas za par dni.

Štefan
Váša
Příspěvky: 158
Registrován: sob 15.6.2013 22:10

Re: IJN Mutsuki / Answer / 1:200

Příspěvek od Váša »

Ahoj

vyříznout, zaretušovat, slepit. Skus tenhle postup dodržovat a určitě se vyvaruješ tomu, že budeš mít pak veškeré součástky zamazané od retuše ;) Jinak ještě taková malá rada, nástavby a všecko co příde na palubu, lep na palubu teprve až jí budeš mít kompletně spojenou s trupem. Protože teď budeš mít podle mě problém lepit palubu na vodorovné plochy na žebrech tak, aby sis něco někde neurazil nebo se ti někde něco neodchlíplo kvůli podélnému pročlupu paluby.

Jinak stavěj dál, a neboj se toho, časem to dostaneš do ruky, chce to lepit a lepit ;)

Váša
Kanibalier
Příspěvky: 11
Registrován: ned 5.1.2014 1:16
Bydliště: Praha

Re: IJN Mutsuki / Answer / 1:200

Příspěvek od Kanibalier »

Ahoj, držím Ti všechny palce a přeji výdrž a hodně trpělivosti ;) . Loď není tak složitá, jak se zdá, má jen spoustu drobných dílů. Chápu, že máš radost z každého přírůstku, ale jsem téhož názoru, jako Váša. Odlož nástavby, nebo si jednotlivé sestavy ukládej do krabičky a sestav nejprve trup lodi - má to logiku. Sestav kostru, nalep palubu a poté jednotlivé části obšívky. Také můžeš sestavit lodní šrouby a popřípadě připevnit kotvy. Při stavbě kostry si hlídej geometrii a nech vše zafixované dostatečně proschnout, zabráníš nechtěnému zkroucení. I já doporučuji retušovat co nejvíce a každý díl zvlášť. Dílky jsou malé a každé nezabarvené místo je na celkovém modelu vidět. Věř zkušenému modeláři. Fandím Ti a budu se těšit na další Tvé pokroky :)
Uživatelský avatar
SKY
Příspěvky: 285
Registrován: pon 23.7.2012 15:47

Re: IJN Mutsuki / Answer / 1:200

Příspěvek od SKY »

no vodovky ani tempery bych teda nepouzival, protoze treba spocenou rukou to pak rozmazes, ja pouzivam barvy na plastikovy modely - revelky treba, tam je mraky odstinu sedi a vetsinou se clovek i trefi presne
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: IJN Mutsuki / Answer / 1:200

Příspěvek od Nafe_CZ »

Dekuji Vsem za uzitecne rady a budu se snazit je dodrzovat. Momentalne jsem ve stavu, kdy shanim druhy vytisk vystrihovanky.
Musim zacit znovu a lepe, nascitane chyby jsou uz znat moc. Neda se nic delat.
Kazdym prilepenim se ucim neco noveho. Jeste jednou diky moc vsem.
Stefan
Uživatelský avatar
SKY
Příspěvky: 285
Registrován: pon 23.7.2012 15:47

Re: IJN Mutsuki / Answer / 1:200

Příspěvek od SKY »

no ja myslim ze tady klidne muzes pouzit nejaky scan, zase tolik si toho neudelal
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“