IJN Ise / Angraf / 1:200

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Váša-starší
Příspěvky: 32
Registrován: sob 6.7.2013 20:35

IJN Ise / Angraf / 1:200

Příspěvek od Váša-starší »

Zdravím

Asi před rokem jsem jsi koupil tuhle loď, protože se mi líbila už jenom tím jak byla zajímavá. Asi rok jsem pátral po podkladech a plánech ke stavbě až se mi podařilo něco najít i z japonských zdrojů. Slepovánka je sama o sobě trošku " scince fiction " takže je to spíš pro otrlé modeláře. Ke slepovánce jsem dokupoval lasery ( kostra, detaily ).

Nějaké technické údaje:

:arrow: Třída: Ise
:arrow: Délka: 219,6 m
:arrow: Šířka: 33,8 m
:arrow: Ponor: 9,14m
:arrow: Rychlost: 25 uzlů
:arrow: Posádka: 1463
:arrow: Letadla: Po přestavbě na letadlovou loď
22 letadel

IJN ISE :

Její stavba začala v loděnici firmy Kawasaki v Kóbe 5. května 1915, na vodu byla spuštěna 12. listopadu 1916 a dokončena 1. prosince 1917. Původně byla plánována jako třetí loď třídy Fusó, ale problémy Fusó se slabou výzbrojí a pancéřováním si vynutily její překonstruování a zařazení do nové, samostatné třídy. Na počátku druhé světové války se ještě stále počítalo s jejím nasazením, ale vzhledem k její relativně nízké rychlosti, početné posádce, velké spotřebě paliva a rovněž nedostatku vhodných úkolů nebyla nikdy nasazena v boji v roli, pro kterou byla stavěna.

Z důvodu velkých ztrát japonských letadlových lodí a nedostatku času pro stavbu nových byla v roce 1943, mezi únorem a srpnem, Ise přestavěna na hybridní letadlovou loď. Byly odmontovány dvě zadní dělové věže a nahrazeny hangárem, letovou palubou a katapulty. Letouny měly z lodi pouze vzlétat a přistávat buď na pozemních základnách nebo na klasických letadlových lodích. Ise byla (ovšem již bez letadel) v říjnu 1944 součástí Ozawova Severního svazu během bitvy u Leyte a v ní byla během střetnutí u mysu Engaño poškozena americkými leteckými útoky. V listopadu 1944 byly katapulty odstraněny a v únoru 1945 se Ise zúčastnila operace Kita-gó – transportu strategických surovin ze Singapuru do Japonska.

28. července 1945 byla Ise potopena americkými bombardéry v přístavu Kure. Mezi 9. říjnem 1946 a 4. červencem 1947 byla postupně rozebrána a sešrotována.

Foto IJN Ise :

Obrázek Obrázek

Stavba:

Stavbu jsem začal trupem ale zatím bez obšívky, jelikož Angraf neudělal trup s uplně přesnými tvary , budu trup předělávat a vyplňovat obdobně jako u Fuso. Dále jsem se pustil do zadní nástavby a přišel na to, že bude potřebovat hodně úprav.K tomu mi poslouží sehnané dokumentace a plány ;) Celá loď asi jako u mě každá, bude přestříkávaná.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Celá nástavba je nahrubo slícovaná. Ještě mě čeká dolepovat dveře, okapníčky a spousta jiných cingrlátek :)
Uživatelský avatar
MDK
Příspěvky: 146
Registrován: sob 28.1.2012 12:08

Re: IJN Ise / Angraf / 1:200

Příspěvek od MDK »

Hmm ISE tu zde jeste nemame, super. Ve rovnani s FUSO bude ISE jiste prochazka tresnovym sadem :lol:
Váša-starší
Příspěvky: 32
Registrován: sob 6.7.2013 20:35

Re: IJN Ise / Angraf / 1:200

Příspěvek od Váša-starší »

přibylo zabrádlí a začátek komínu

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Bakulda
Příspěvky: 710
Registrován: úte 3.1.2012 20:24
Bydliště: Benešov

Re: IJN Ise / Angraf / 1:200

Příspěvek od Bakulda »

Hmmm, celkem bída. V pátek Ti na to šlápnu a bude.

Ba ne, vypadá to pěkně, jen mě překvapují ty "vidličky" na koncích sloupků, pokud to takto bylo i ve skutečnosti, tak to muselo být celkem nebezpečné, ne?
Uživatelský avatar
Bakulda
Příspěvky: 710
Registrován: úte 3.1.2012 20:24
Bydliště: Benešov

Re: IJN Ise / Angraf / 1:200

Příspěvek od Bakulda »

Takže ve zkratce: v pátek jsem opravdu přijel, okoukl a nakonec nešlapal. Váša-starší se totiž před Vášou jakožto svědkem zapřísahal,
že to přestane flákat a pokusí se zlepšit, a jelikož bylo hezky a panovala dobrá nálada, zželelo se mi ho a dal jsem mu ještě jednu šanci. Takže uvidíme.

Kluci, ještě jednou díky ;)
Váša-starší
Příspěvky: 32
Registrován: sob 6.7.2013 20:35

Re: IJN Ise / Angraf / 1:200

Příspěvek od Váša-starší »

Zdravím

Práce na Ise pomalu ale jistě pokračují. Právě se zaobírám komínovou částí. Přidávám fotky hotového komínu zatím bez bočních nástavbiček a ochozů. Jinak ty vnitřní přepážky uvnitř komínu ve slepovánce nejsou, takže jsem zase musel zahrabat v mé skromné knihovničce ;)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Bakulda
Příspěvky: 710
Registrován: úte 3.1.2012 20:24
Bydliště: Benešov

Re: IJN Ise / Angraf / 1:200

Příspěvek od Bakulda »

Koukám že jsi z toho těžkého boje vyšel jako zasloužený vítěz, těším se až to bude ověšené a omotané těmi cinkrlátky.
Váša-starší
Příspěvky: 32
Registrován: sob 6.7.2013 20:35

Re: IJN Ise / Angraf / 1:200

Příspěvek od Váša-starší »

Něco málo nového i na Ise

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Pomalinku ale jistě :)
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: IJN Ise / Angraf / 1:200

Příspěvek od Brzdič »

Fajn základ na deštník. :lol:
Váša-starší
Příspěvky: 32
Registrován: sob 6.7.2013 20:35

Re: IJN Ise / Angraf / 1:200

Příspěvek od Váša-starší »

Po zničení papírové paluby při domácí nehodě, následovala paluba nová. Radši ani nebudu psát z čeho je :D Bakulda asi ví, o čem mluvím :) Prosím přivřete všechny oči protože papír to fakt není. Chybí ještě leptané kolejničky a tak dále.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Váša-starší
Příspěvky: 32
Registrován: sob 6.7.2013 20:35

Re: IJN Ise / Angraf / 1:200

Příspěvek od Váša-starší »

Zdravím

Tak po dlouhé době zase něco přidám.

Zapracoval jsem na hlavní nástavbě. Na hrubo pošité patra a poskládané na sucho na sobě. Přední čela s okny vyleptaná a boky klasicky z papíru. Jinak nějaké papírové díly vyřezané přímo ze slepovánky tu nehledejte, protože kolegové z angrafu si to kreslily jak chtěli a do reálné podoby to mělo daleko, tudíž je to celé předělané. Papír v tom je ( například boky nástaveb, plechové zábradlí na patrech atd ) ale vyřezaný podle japonských plánů a vlastních výpočtů. Je to taková míšenka plastu, papíru a plechu, prostě můj styl.

Obrázek Obrázek Obrázek

Dále něco přibylo na komínu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A vystrouhaný další člun připraven na odlití a ustrojení.

Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“