Kontroler 8 / GPM / 1:50

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Uživatelský avatar
ficzech
Příspěvky: 7
Registrován: úte 22.4.2014 11:17
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Kontroler 8 / GPM / 1:50

Příspěvek od ficzech »

Ahoj vespolek,
jsem tu nově a vlastně i v podstatě začátečník, co se modelařiny týče. Slepil jsem kdysi pár modelů z ABC a pár hradů, takže buďte shovívaví. Jdu si to na téhle lodi v podstatě vyzkoušet, jestli na to vůbec mám. Lodě miluju a vždycky sem si chtěl nějakou postavit, tak proto jsem se vrhnul rovnou na toto odvětví i když, jak to tu pročítám, tak to nebude žádnej med. No přinejhoršim to rozdupu a spálim. Vrátili jsme se s přítelkyní do Prahy po roce na cestách a během několika málo týdnů očekáváme přírustek do domácnosti, takže budu ít snad i nějaký ten čas si tu hrát na lodičce.

Vybral jsem si model podle uvážení snad z jednodušších, co se týká měřítka a úrovně detailů. Miluju sice plachtění a plachetnice, ale na to si teď ještě rozhodně netroufám. Ale i tyhle větší služební motorové čluny se mi líbí.

Zde je malé info i této lodi:
http://www.marinetraffic.com/ais/detail ... /261010930
http://www.umgdy.gov.pl/pium/jednostka? ... y1&id=8559

A tady pár fotek (zdroj: shipspotting.com):
http://www.shipspotting.com/gallery/sea ... &x=19&y=11

A tady už moje vystřihovánka:
Obrázek

Začal jsem podlepováním a druhý den pokračoval ve vyřezání dílků kostry trupu. Protože jsem ji pořídil bez laser elementů, tak už moje prsty pláčou, ale chtěl jsem si to vyzkoušet se vším všudy.

Brzy se ozvu s dalším příspěvkem o tom, jak dopadlo sestavení trupu.
Uživatelský avatar
lukascrx
Příspěvky: 90
Registrován: pát 15.11.2013 16:44
Bydliště: Třinec

Re: Kontroler 8 / GPM / 1:50

Příspěvek od lukascrx »

Držím palce a hlavně nic nerozdupávej a nepal... ;)
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Kontroler 8 / GPM / 1:50

Příspěvek od JoskaM »

Ahoj, taky držím palce..lodiček není nikdy moc a tyhle "nové" tu k vidění moc nejsou.
Těch laserů je škoda, - ale jde to i bez nich.
Uživatelský avatar
ficzech
Příspěvky: 7
Registrován: úte 22.4.2014 11:17
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontroler 8 / GPM / 1:50

Příspěvek od ficzech »

Předem sorry, že sem se tak dlouho neohlásil, ale narodil se nám malej námořník, tak sem měl jen tak tak čas na to si občas šmiknout, natož ještě psát do fóra a hrát si s fotkama. Pár fotek sem ale samořejmě udělal, tak tady jsou. Na prvním obrázku je postup při kompletaci kostry. Zatím nasucho položené:

Obrázek
Uživatelský avatar
ficzech
Příspěvky: 7
Registrován: úte 22.4.2014 11:17
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontroler 8 / GPM / 1:50

Příspěvek od ficzech »

No a tady už mám opláštěný trup. Pro zpevnění trupu jsem si od místních mistrů vybral postup, kdy jsem mezi jednotlivá žebra do jednotlivých okýnek ještě vlepil po 2 proužkách kartónu. Celek jsem po zaschnutí obrousil.
Horní paluba se skládá ze dvou dílů, ale už když sem je nasucho pasoval, tak jsem zjistil, že mi tam cca 1,5mm chybi. Nakonec jsem to nějak rovnoměrně rozprostřel s tím, že jsem nechal i uprostřed mezírku,aby mi to sedlo kolem otvoru pro schodiště. Myslel jsem, že jí zaretušuju, ale přesto je docela vidět. Budu se teda tvářit,že se jedná o odtokový kanálek a je tam schválně :)
Prosím o shovívavost. Jak jsem psal, je to moje první loď a v podstatě i první model v dospělosti vůbec. Uznávám,že jsem prase a občas někde něco nesedí, nebo je to trochu upatlaný nebo sem netrefil odstín retuše. Ale nakonec jsem byl celkem nadšený a spokojený,že i přes ty nepřesnosti to nakonec nějak sedlo do kupy mohl jsem pokračovat dál.

ObrázekObrázek

Po kompletním zaretušováním trupu jsem pokračoval předním relingem a drobotinou na přední palubě (poklopy, čerpadlo a vrátek kotvy + kotva samotná). Při kompletaci toho předního zabradlí mě příjemně prekvapilo, že když jsem slepil vnější a vnitřní díl k sobě, tak se to celý zkroutilo v podstatě do toho tvaru jaký jsem potřeboval pro nalepení na palubu.

Přední zábradlíObrázekkomplet se zábradlímObrázek

Zároveň jsem kompletoval lodní šrouby, kormidla a začal se slepováním nástavby. Šrouby a nástavby jsem připojil k trupu. Na palubu jsem dodělal pacholata a poprvé jsem si šáhnul i na dráty a hrál si bočním zábradlíčkem. Je to trochu kostrbatý, ale nakonec to dopadlo taky celkem dobře. Samou radostí jsem ho pak omylem natřel na bílo místo nazeleno. Celkem se mi tam ta bílá líbí, ale časem to ještě přetřu. Pak už jsem se naplno vrhnul na lepení nástavby.

ZezaduObrázekTrup s trochou drobotiny a rozjetá nástavbaObrázek

U nástavby sem zase doplatil buď na svoji nebo autorovu nepřesnost (spíš to tipuju na moji) a stále se mi nedařilo vytvarovat a přilepit plášť přední "haubny". Různě se to na mě šklebilo a rozevíralo až sem to nakonec jakž takž splácal dokupy a vzniklé škvírky vytmelil proužky papíru a hustou bílou temperou. na fotce to vypadá ale trochu strašidelnějí než v reálu. Postupně jsem dal dokupy vnítřní místnosti vybavení a nábytek kabiny. Celkem se mi ji podařilo i pěkně vytvarovat a jak sem si byl čím dál jistější, tak jsem se rozhodl zatím pro svůj první a jediný tuning a to otvírací dveře, které jsem zevnitř zavěsil na pantíky ze třech proužků tenkého milimetrového papíru a tyto následně zaretušoval do barvy kabiny a dveří. Nepřišel jsem ale na to, jak v tomto měřítku vyřešit zámek,takže jsou dveře zatím stále otevřené. Do zadní části jsem vlepil schůdky. Ty zaretušuju,až se k tomu zas někdy dostanu za denního světla a momentálně sbírám síly a odvahu na další drátování zbylých zábradlí paluby a nástavby.

Tak nějak to bude vypadatObrázekvnitřek kabiny hotovObrázekvnitřek kabiny hotovObrázek
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Kontroler 8 / GPM / 1:50

Příspěvek od JoskaM »

Je to trochu roztřesené, ale hlavně nevzdávat. Vypadá to dobře, naučíš se to a půjde to.
Hlavně že tě to baví. Určitě to bude pěkná lodička.
Uživatelský avatar
ficzech
Příspěvky: 7
Registrován: úte 22.4.2014 11:17
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontroler 8 / GPM / 1:50

Příspěvek od ficzech »

Ahoj po nějaký době. Projekt Kontroler 8 mi leží rozpracovaný ve skříni. Ještě jsem trochu pokročil, ale na podzim jsem přešel na nový a trochu ambicióznější projekt Carmen. Berte to jako omluvu pro ty, kteří mi tu přáli štěstí a vytrvalost. Víc informací a fotek z nového projektu k nalezení zde:

http://ficzech.cz/

K papíru snad pak zas někdy vrátím, ale tohle mě teď vytěžuje naplno.

Práci zdar
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“