ORP SMOK - RIXHÖFT / GPM / 1:100 + úpravy HOTOVO

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

ORP SMOK - RIXHÖFT / GPM / 1:100 + úpravy HOTOVO

Příspěvek od JoskaM »

Tak abych příští rok mohl do Neratovic s novým modelem, a abych si vyzkoušel nějaké ty nové techniky i na lodích, tak jsem se pustil do této kocábky:

Obrázek

Jedná se zajímavý osud takové bezvýznamné kocábky spuštěné na vodu 15.listopadu 1932, leckdo by mohl říci, že ani moc hezké, než ji polské námořnictvo pojmenovalo ORP Smok (Šmok)- tedy Drak, plula pod dánskou vlajkou jako remorkér - Le Boxeur nebo Leopold:

Obrázek Obrázek

V Polsku sloužil Drak pro školní účely, ale také jako pomocná minonoska. Jeho hlavní účel pak bylo tažení terčů pro dělostřelectvo, a sloužil i pro k likvidaci min. V roce 1938 se vrátil do služby jako remorkér a ztrácí označení ORP.
V roce 1939 dopravuje materiál do obleženého Helu, Následně je zde potopen aby blokoval vjezd do přístavu. Zde ho vyzvedávají Němci a pojmenují ho Rixhöft- byl zde využíván jako tažná loď a pro jako záchranný člun. 2.3. je potopen pod vlajkou Kriegsmanne v Rostokách - Warnemünde. Osudy vraku nejsou známy.

Obrázek Obrázek
výtlak 711tun, rychlost 10 uzlů a posádka 30 mužů, výkon parního stroje 1000 koní, a výzbroj kanonem 37mm, a dvěma kulomety CKM...

Ke stavbě, je to "moderní GPM" takže v základ je většina díl je pálena laserem. U poloviny dílů je to super, kostra, rošty, pak tam jsou díly, kde fakt nevíte co tím autor chtěl říci, podle vystřihovánky to jsou díly 2x podlepené stránkou z vystřihovánky, laser má tloušťku sotva jedné, asi je to na volbě modeláře.

Na začátku jsem se snažil jet jako čistostavbu, po nalakování trupu se potah zkroutil, a tak jsem radostně do plánu B, k nelibosti mnoha modelářů tady, ale na rovinu, takto si to alespoň užívám a hraji si s každým detailem, okna jsem např. jeden večer nasadil, druhý den vyrval a udělal znova, abych byl spokojen.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Po oplechování, kde jsem využíval tloušťku papíru, a přenášel místa pro nalepení jsem nechal trup pomocí laku na vlasy pěkně oreznout

Obrázek Obrázek

Včetně paluby, kde bylo nutno myslet na zvedlé bočnice kde se bude barvit hůře, ale vidět to moc nebude.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ve volné chvíli jsem si zkusil už vytvořit nárazníky, které se dnes dělají z pneumatik, ale do této doby mi moc nešly, a i ve vystřihovánce navádějí na nabarvený obvaz...

Stojánek sice nese název ORP Smok, ale podle stavu je jasné, že to bude po vytažení a poctivém poničení lodi. Scháněl jsem podklady jak třeba nárazníky upevnit, bohužel i v mé galerii není úplně jasné jak na to, většinou jsou jen tak přivázané na zábradlí, matně si vzpomínám jen na jeden vrak z letošní dovolené, který měl oka v palubě, půjdu prostě touto cestou. Uvidíme jak doplujeme.
PS - ta dýha je právě na tuto lodičku - viz nástavba na zádi a zadní rošt, čeká mě ještě přední část, horní paluba s horní nástavbou.
Naposledy upravil(a) JoskaM dne sob 3.5.2014 16:08, celkem upraveno 3 x.
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: ORP SMOK - RIXHÖF /GPM /1:100 + úpravy

Příspěvek od chuan »

Jsem zvědavej co s tou loďkou nakonec vyvedeš, zatím to vypadá že jí dáváš pořádně na frak :twisted: .
To plátování vypadá hodně zajímavě. Tak ať se dílo daří
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: ORP SMOK - RIXHÖF / GPM / 1:100 + úpravy

Příspěvek od JoskaM »

Díky, no zatím mě to baví, něco jsem i poopravil.

Obrázek Obrázek Obrázek

první nástavba:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

a tak nějak do hromady:

Obrázek Obrázek

jinak ty rošty ty jsou ty sháněné dýhy, od doutníků - tenké 0,2mm s pro zpevnění podlepené cigaretovým papírkem
Michal K.
Příspěvky: 144
Registrován: čtv 6.12.2012 22:16

Re: ORP SMOK - RIXHÖF / GPM / 1:100 + úpravy

Příspěvek od Michal K. »

Pěkný, líbí se mi to. Toho rezu je tam sice asi trochu moc, ale jako celek to vypadá dobře a hlavně přirozeně. Richelieu se mi nelíbil, tam to vypadalo tak nějak uměle a prostě se mi to nelíbilo, ale tohle je úplně něco jiného. Ono ten model přemalovat tak aby to vypadalo dobře neni sranda. :)
Uživatelský avatar
oliver
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 22:12
Bydliště: často bouraj politici

Re: ORP SMOK - RIXHÖF / GPM / 1:100 + úpravy

Příspěvek od oliver »

Zdravím.
Pěknej vrak z toho děláš ;)
Čím to přetíráš temperou nebo něčím jiným?
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: ORP SMOK - RIXHÖF / GPM / 1:100 + úpravy

Příspěvek od JoskaM »

U Ríši jsem se to učil.. hodně věcí předělával...ale neberu ti to. Je to moje dítě, mě se líbí. V muzeu se jdu na něj vždy podívat a potěšit se.

Oba máte pravdu, suché přetření bez další přidané hodnoty ztrácí smysl.
Vrak to více méně je, jak jsem psal, poláci ho poslali ke dnu, aby zabránili vjezdu do přístavu, Němci ho vytáhli a dál ho používali po spouštění a likvidaci min, takže beru, že domlácený to bylo. Zjemnit to jde vždy...

Jinak používám starý vodovky, kde temperkama doplňuji potřebné barvy, nebo tu tmavě šedou mám namíchanou z temperky v kalíšku. + lak na vlasy a olejové barvy, a washe od Migu. Jiný pigment jsem zatím nepoužil.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: ORP SMOK - RIXHÖF / GPM / 1:100 + úpravy

Příspěvek od JoskaM »

pomalu rezneme i o svátcích. Něco je finál, něco je jen natřeno, něco je/není přilepeno....

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: ORP SMOK - RIXHÖF / GPM / 1:100 + úpravy

Příspěvek od JoskaM »

Postoupil jsem se zábradlím, Myslím štefíno tady naváděl na lepení pomocí lepící pásky, tak zkusil jsem pár šprušlí bez pásky, ale s ní to šlo jako po másle, natečené lepidlo jde pak krásně oříznout.
Vždy jsem nejprve zkontroloval, zda zda je délka drátku plně odpovídající a případně jsem upiloval, nebo zkusil umístit jinde, nebo prostě vyhodil. barva bude samozřejmě tmavá šedá, rezavá a přikrytá lehce potrhanou pytlovinou.


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: ORP SMOK - RIXHÖF / GPM / 1:100 + úpravy

Příspěvek od Pavel Pejša »

Pěkně ti to rezne, jen co je pravda.
Každopádně to vypadá velmi mňamózně a jsem zvědav na finále.
Je zajímavý, jak celkem nenápadná ne moc významná loďka dokáže směle konkurovat obrovským bitevním lodím s mnoha hlavněmi :-D
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: ORP SMOK - RIXHÖF / GPM / 1:100 + úpravy

Příspěvek od Brzdič »

Na tu rez bych začal používat tenčí štětec a si bych s ní i trochu šetřil. Občas tam máš té rzi obří kaňky a kaluže, taky by to chtělo rez na kolmých stěnách roztahovat více do ztracena. ;)

Jinak se mi líbí ten odstín vybledlé a opršené černé. :)
Uživatelský avatar
štefíno
Příspěvky: 902
Registrován: sob 21.1.2012 10:33
Bydliště: Zlín / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ORP SMOK - RIXHÖF / GPM / 1:100 + úpravy

Příspěvek od štefíno »

No, asi jak píše Brzda...spíš mi to přijde jako malovanej obrázek. Ale možná to dělá ten blesk :)
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: ORP SMOK - RIXHÖF / GPM / 1:100 + úpravy

Příspěvek od JoskaM »

Díky kluci,
No hlavněmi se to vážně ježit vůbec nebude, zvažuji i možnost vypustit kulomety úplně.

Ondro díky, zkusím to. Zkouším olejovky a ty se chovají jinak. Nekoupil jsem asi ty úplně nej - se netáhnou jak by měly, taky jsem původně řešil, jak se zbavit lesku olejovek, a on se mi tam nedělá.
Zadek jsem už poopravil, počítám s tím, že budu muset loď pak projít a doladit, dolatit ostré hrany atd.
Jinak ta opršená černá, - míchal jsem tmavě šedivou, a furt to nebylo ono, mám namíchanou temperku v kelímku od léku a tohle mi dělá, je pravda, že fleky nejsou na závadu. Nic méně taky se mi libí. Jen černá to neměla být vůbec. A ten blesk to vážně vytahuje strašně moc.

PS - Nemáte kluci někde obrázek jak by mohl vypadat můstek? něco mám, ale spíše to bude o fantazii, díky moc.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: ORP SMOK - RIXHÖF / GPM / 1:100 + úpravy

Příspěvek od Brzdič »

Přebytečný olej můžeš odsát vymáčknutím na karton, taky to tak dělám, ale občas je lepší když je barva olejovější a lépe se to roztírá. Taky je potřeba to roztírat za pomocí terpentýnu. :)
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: ORP SMOK - RIXHÖF / GPM / 1:100 + úpravy

Příspěvek od JoskaM »

Zatím vysávat nemusím, a když tak mám špinavý(od barev) uchoštour pěkně užmoulaný do špičky, nevydrží dlouho, ale zatím mi to tak vyhovuje.
Jinak "Tenpertýn" mi byl taky doporučen a mám ho...a nešetřím.
A děkuji za rady, i štětce mám myslím tenké, vlasové.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: ORP SMOK - RIXHÖF / GPM / 1:100 + úpravy

Příspěvek od JoskaM »

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Drobně naznačen interér, kormidelní kolo, někaké ty sesle, možná rádio. Stožár s jeřábem, na něm schází poziční světla, tak jak na komíně.
A takto to tak nějak vypadá v detailech, násvba ještě není napatinovaná, a schází dveře.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tak nějak to vypadá v celku, ne všechno je přilepeno:

Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“