RM Roma / GPM / 1:200

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Váša
Příspěvky: 158
Registrován: sob 15.6.2013 22:10

RM Roma / GPM / 1:200

Příspěvek od Váša »

Zdravím všecky papíráky. Po dlouhém rozmýšlení jsem se konečně dostal k názoru, že bych sem snad mohl taky přidat nějakou tu rozdělanou loďku, a obohatit toto forum nějakým příspěvkem. Vždycky se mi líbily bitevní lodě z 2.sv.války a tak sem si řek, že když prodávají papírové modely těchto lodí v krásném měřítku jako je 1/200, proč si nějakou neslepit. Jsem začátečník v tomto oboru, sice jsem už slepil spoustu slepovánek z ABC, ale přiznejme si, že tyhle lodě jsou daleko na jiné úrovni než nějaký model z ABC. Jako první model jsem si radši nekupoval žádný moc drahý, ani složitý model, protože když sem se koukal na fotky z tohoto fóra jak to tu kdo lepí, a jak jsou modely obtížné, tak mě spadla brada. Model lodi Rome mě nepřišel podle fotek až tak moc složitý, jako třeba Yamato od Halinského, nebo malé torpédoborce. Jeden známí mě dokonce sehnal i vysoustružené hlavně, což sem absolutně nevěděl, že se na papírové modely dělá. Loď jsem začal stavět už před třemi měsíci, takže teď už mám v tehlech věcech aspoň trochu přehled.

Obrázek

Přiznávám, že jsem se bál poprvé do slepovánky střihnout, protože sem nechtěl nic uspěchat ani něco pokazit. Začal jsem jednuduššími věcmi jakou jsou radary. Lepilo se to musím uznat dobře, vše podle mě sedělo, jenom ta moje práce a provedení už je horší.

Obrázek

Potom jsem zkusil slepit komíny, jenom hrubé tvary, ale musím říct, že tam spoustu věcí nesedělo.Já sem odřezal proužky překrytí obvodového papíru komínu, protože ta hrana v tomto měřítku by byla velmi vidět. Odřezal sem ten proužek který měl přesahovat přes druhý abych to mohl zalepit tak, aby hrany papíru lícovali a byli zároven, a stejně byl obovodový papír kolem komínu ve finále o 7 mm delší, a u každého dílu komínu to bylo podobné. Říkal sem si jestli nedělám chybu já, ale já sem žebra komínu přece o 7mm nezkracoval :D

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Po těchto velkých částech lodi jsem chtěl zkusit nějakou tu droboť. Zkusil jsem tedy letadla které jsou umíštěny v zadní části lodi. Dopadlo to tak jak to dopadlo. Budu muset ještě hodně trénovat.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Od letadel jsem se tedy hodně rychle vrátil zase na ty větší části. Další Věc jsem zkusil zadní nástavbu, taky zatim jenom na hrubo bez jakékoliv drobotě.

Obrázek Obrázek Obrázek

Byl jsem hrozně nedočkavý jak bude vypadat celá ta hlavní nástavba. Bohužel ji nemužu nijak teď rozložit protože říkám, tak už je tak 14 dní v kupě. Ale velmi pěkná práce to byla, a vše sedělo. Jenom jsem se divil, že když u spoustu součástek počítaly s tloušťkou kartonu, na který se měli lepit paluby, tak proč neudělali 1mm silné proužky papíru na zakrytí hran těch palub. Protože někde to mají a někde, kde je to nejvíce vidět to nemají. Takže sem si tam ty proužky musel udělat sám. A mrzí mě jedna věc. byl sem tak hrozně nedočkavý až tam budou ty dvě hlavní kabiny, že jsem zapoměl za vyříznuté okna vlepit slídu, protože všude jinde na lodi to mám, a zrovna tady to nebude. No jo, chybama se člověk učí.

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

A musel jsem si zkusit i nějakou tu výzbroj, nejhorší bylo to, vyřešit z čeho udělat jaké si potahy na hlavních ( nevím jak se tomu přesně říká). Někde jsem četl, možná i tady na fóru, že se to dá udělat z gumových rukavic. Samozdřejmě sem čekla že to pujde líp. Udělal jsem je tam, na oko vypadají dobře, ale co se týče reálu, tak to tak vůbec není. Jasně, otázka proč sem to tak teda udělal když to tak není. Já sám nevím, asi mi to v tu chvíli stačilo, ale teď už vím, že u tech největších děl to udělám daleko lepší.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Takže když to vše schrnu, jsem na tom ted takle.

Obrázek

Budu semka od teď přidávat spousta nových fotek, a jak pokračuje stavba. Samozdřejmě nebojte se být krytičtí, budu rád, když mi řeknete co mám špatně a případně i poradíte jak moje chyby vyřešit.
Uživatelský avatar
Bakulda
Příspěvky: 710
Registrován: úte 3.1.2012 20:24
Bydliště: Benešov

Re: RM Roma 1/200 GPM

Příspěvek od Bakulda »

Tak Tě tu oficiálně vítám a jsem rád, že vidím to o čem jsme se celý víkend bavili. :)
Zatím to vypadá pěkně, jediné čeho jsem si všiml je občasná nedokonalá retuš v podobě
bílých míst. Na to spolehlivě funguje kontrola pomocí fotek, protože foťák a zvětšení to krásně vytáhne.
Hlavně u těch velkých na výšku je krásně vidět kde by se ještě dalo sáhnout štětečkem.
Ono to třeba není doma pod lampičkou vidět, ale pak jednou člověk vyveze model ven, zasvítí sluníčko a je zle.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: RM Roma 1/200 GPM

Příspěvek od JoskaM »

Taky vítám a skláním poklonu, hlavně doplout do cíle!
Uživatelský avatar
štefíno
Příspěvky: 902
Registrován: sob 21.1.2012 10:33
Bydliště: Zlín / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: RM Roma 1/200 GPM

Příspěvek od štefíno »

A hele, Roma =)) Budu sledovat, jelikož mě v brzké době taky čeká ;)
Váša
Příspěvky: 158
Registrován: sob 15.6.2013 22:10

Re: RM Roma 1/200 GPM

Příspěvek od Váša »

bakuldo, to máš pravdu :) Zhrozil jsem se když jsem to dneska fotil....říkal sem tomu foťákoj proč mi to dělá, a on že prej to dělám špatně no :D jasně neboj se, už sem na to šáhl a kde se dalo tak to opravil. Jinak ty povlaky na hlavních, dá se to aspoň na oko snést ? :)
Michal K.
Příspěvky: 144
Registrován: čtv 6.12.2012 22:16

Re: RM Roma 1/200 GPM

Příspěvek od Michal K. »

To už jsem někde viděl :mrgreen: Máš to pěkný, ty vyřezaný okna jsou parádní. Jsem zvědavý, jak budeš řešit trup. Už nějaký čas uvažuji o tom, že Romu slepím ještě jednou a pořádně, tvůj report bude pěkný vzor. Tak ať se dílo daří. :)
Váša
Příspěvky: 158
Registrován: sob 15.6.2013 22:10

Re: RM Roma 1/200 GPM

Příspěvek od Váša »

jojo, ale pořád to není ono, já vim že od první velké loďky nemužu moc čekat, ale přece jenom se budu snažit mit každou součástku lepší a lepší.
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: RM Roma / GPM / 1:200

Příspěvek od bernie »

I když to není "bakuldovsky" vymazlené, má to pořád hodně vysokou třídu.
Rád budu sledovat tvou práci.
Uživatelský avatar
Bakulda
Příspěvky: 710
Registrován: úte 3.1.2012 20:24
Bydliště: Benešov

Re: RM Roma / GPM / 1:200

Příspěvek od Bakulda »

Bernie, myslím, že v tomto případě je pouze otázka času kdy budeme psát - i když to není "Vášovsky" vymazlené...
Uživatelský avatar
štefíno
Příspěvky: 902
Registrován: sob 21.1.2012 10:33
Bydliště: Zlín / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: RM Roma / GPM / 1:200

Příspěvek od štefíno »

K těm plachtám na hlavních, myslím že jsou fajn, ikdyž vypadaj na můj vkus moc plastově.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
MARTANEK41
Příspěvky: 369
Registrován: úte 24.1.2012 15:19

Re: RM Roma / GPM / 1:200

Příspěvek od MARTANEK41 »

Vitej mezi lodickari a stylove te zdravim z Italie:-)
Váša
Příspěvky: 158
Registrován: sob 15.6.2013 22:10

Re: RM Roma / GPM / 1:200

Příspěvek od Váša »

Tak práce na Rome pokračují.
Dokončil jsem kompletně zadní nástavbu kromě zábradlí, které zatím chybí všude.

Obrázek Obrázek

Dále jsem udělal všecky ochozy nebo jak se tomu říká :D A u toho jsem si pohrál už i s nějakou tou výzbrojí ;)
Bohužel na muj foťák je to až moc malé tudíž všecky fotky o pokus nafotit výzbroj byly neúspěšné :D

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

No a jelikož jsem byl zvědavý jak to bude vypadat všecko pohromadě, tak jsem už slepil i celý ten podklad, na kterém to všecko leží. Některé dveře jsem udělal otevřené, aby to nebylo všecko tak suchý, protože ta stavebnice už je sama o sobě dost holá.

Obrázek Obrázek Obrázek

No a takhle to teďka všecko vypadá ;) Je to poskládané na sucho.

Obrázek Obrázek

To je zatím všecko ;)
jirikaminek
Příspěvky: 193
Registrován: ned 29.7.2012 6:03
Bydliště: Brno

Re: RM Roma / GPM / 1:200

Příspěvek od jirikaminek »

Vypadá to náramně
Uživatelský avatar
Bakulda
Příspěvky: 710
Registrován: úte 3.1.2012 20:24
Bydliště: Benešov

Re: RM Roma / GPM / 1:200

Příspěvek od Bakulda »

Roste to roste, a jak je vidět tak do krásy. Jen tak dál.
Váša
Příspěvky: 158
Registrován: sob 15.6.2013 22:10

Re: RM Roma / GPM / 1:200

Příspěvek od Váša »

Pomalu ale jistě práce na Rome rostou. Pustil jsem se do hlavní výzbroje kterou tvoří 3 věže se třemi hlavněmi o ráži 381mm. Něco šlo dobře, něco zase ne...rozhodl jsem se taky že ty hlavně nastavím do různých úhlů, protože se mi to na tech lodích líbí když jedna hlaveň míří tam, a druhá zase tam. Aby někdo neřek že sem si to vymyslel a že to tak nebylo, tak tady podle toho jsem to tak trošku dělal :D ;)

Obrázek

A teď ta moje slavná práce :D

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Když jsem se po dodělání věží pustil do jejich základen (to na čem sedí), byl jsem dost překvapen, a zíral jsem na to s vytřeštěnýma očima :D

Obrázek Obrázek

Takto to prosím vychází na všech věžích....podle čárek věž sedí tam kde má, ani o milimetr víc, ani míň, ale ty půlkruhy jsou prostě menší, takže mezí věží a půlkruhem potom vzniká takováhle skulina. Koukal jsem na jiná fora a vždycky když jsem narazil na Romu tak to tam měl každý stejně, takže nejspíš je fakt chyba ve slepovánce, jinak si to neumím vysvětlit :)
Zatím to nechám tak jak to je....

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

No a pustil jsem se taky do 12ti 90mm děl , do kterých se mi upřímně moc nechtělo, a to už proto, že jich bylo tolik. Zatím to byla část modelu, která mi na stole ležela nejdéle :) Nešlo to ani moc lepit, a spousta věcí mi nevycházelo, ale na tu věc už si začínám zvykat, protože mě snad nebude nikdy nic vycházet tak jak má :D ...no výsledek dopadl takle, na tech točnách to zatím jenom sedí na sucho..

Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“