USS Missouri / GPM / 1:200

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Jims1
Příspěvky: 42
Registrován: sob 24.11.2012 22:23

USS Missouri / GPM / 1:200

Příspěvek od Jims1 »

Tak po několika modelech, dlouhém sledování Vašich prací ( u většiny velmi precizních), jsem se rozhodl se také mezi Vás přidat a dělit se o stavbu lodě, která na mě již jako malého zapůsobila. Jedná se o model USS Missouri BB-63 od GPM ve velikosti 1:200

USS Missouri BB-63 včetně příslušenství 1:200

Obrázek

K samotné lodi je toho po celém internetu řečeno mnoho, více méně (nechci se nikoho dotknout) se jedná o nejznámější loď 2. ww, ale i o tom by se dalo diskutovat. jednalo se o jednu z "rychlých" bitevních lodí třídy Iowa navržených v roce 1938. Byla spuštěna na vodu 29. ledna 1944 a uvedena do provozu 11. června. Loď byla třetí ze třídy Iowa, ale čtvrtou a poslední dokončenou bitevní lodí v této třídě.
Mezi první významné události se jistě bezesporu kapitulace Japonska podepsána přímo na palubě Missouri 2. září 1945. Samotná loď během své éry ve výkonu Amerického námořnictva prošla několika přestavbami a modernizacemi, mimo jiné byly na její palubu montovány i známá minuce typu Tomahawk. Z US Navy byla vyškrtnuta dne 12. ledna 1995. Od 7. prosince 1991 je zakotvena 200 metrů od vraku Arizony v Pearl Harboru jako památník. (mimochodem Arizona bude nejspíše můj další model) :D

Něco málo ke specifikacím:

Výtlak: 45 000 T
Délka: 270 m
Šířka: 32,9 m
Ponor: 11,3 m
Pohon: 8 kotlů Babcock & Wilcox
212 000 koní
Palivo Topný olej
Rychlost: 33 uzlů (61 km/h)
Dosah: 18 000 n.mil
Posádka: 151 důstojníků, 2637 námořníků
Pancíř Bok - 307 mm
První pancíř paluba - 38 mm
Druhý pancíř paluba - 121 + 32 mm
Protistřepinový p. - 16 mm
Barbety - 439 - 295 mm
Dělové věže:
1.boky - 241 mm
2.čela - 432 mm + 63 mm
Velitelská věž - 444 mm
Výzbroj: v roce 1943:
9 x 406mm (3x3)
20 x 127mm (10x2)
80 x 40mm
49 x 20mm

v roce 1983:
9 x 406mm (3x3)
12 x 127mm (6x2)
32 x BGM-109 Tomahawk
16 x RGM-84 Harpoon
4 x 20mm Phalanx CIWS
Elektronika 1250 kW
Letadla OS2U Kingfisher

Každému je jasné, že většina informací je použita ze serveru "wikipedia", opravdu nejsem chodící encyklopedie :-)

Teď k samotnému modelu a jeho představení:

GPM 1:200
16 stran návodových kreseb ( budu užívat slovo PLÁNEK )
15 stran dílů s označením "W" ( zde jsem si práci ulehčil a pořídil si díly vypálené laserem )
24 stran dílů + 1 strana se stojánkem
K celému modelu jsem si pořídil množství "lept"

Tímto také děkuji uživateli Numi za zprostředkování modelu.

První fota :

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Michal K.
Příspěvky: 144
Registrován: čtv 6.12.2012 22:16

Re: USS Missouri / GPM / 1:200

Příspěvek od Michal K. »

Odvaha ti nechybí, to se musí nechat. :) Missouri je lodička jen pro ty nejtrpělivější z nejtrpělivějších. Samozřejmě budu sledovat.
Uživatelský avatar
Mimapnd
Příspěvky: 263
Registrován: ned 24.6.2012 9:59
Kontaktovat uživatele:

Re: USS Missouri / GPM / 1:200

Příspěvek od Mimapnd »

Kde su tie stare casy, ked sme si vsetko vymyslali sami...teraz uz si clovek nakupi skoro vsetko ako polotovar...
ale inak drzim palce, lebo takato lodicka je na peeekne dlhe lepenie.
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: USS Missouri / GPM / 1:200

Příspěvek od old_Mr_Grim »

juuuu, tak na tohle se moc těším. Už mi tu leží pěkně dlouho a pořád si na tu krasavici netroufám. Držím palce ať se povede :wink:
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: USS Missouri / GPM / 1:200

Příspěvek od JoskaM »

Další Mizera, tedy Missouri, tak ať štastně dopluješ i se Segalem do přístavu!!
Jims1
Příspěvky: 42
Registrován: sob 24.11.2012 22:23

Re: USS Missouri / GPM / 1:200

Příspěvek od Jims1 »

budu se snažit doplout..Popravdě jsem myslel, že po Bismarcu 1:200 od GPM už mě jiný model nepřekvapí, ale poté co jsem to rozbalil jsem odst čuměl:D je to sice stejná obtíž, ale řekl bych, že jako model je to o krok výše..je to výzva, tak uvidíme...Lodičkám a dokonalosti, co sleduji ve Vašich vláknech se jistě rovnat nebudu, ale snad bude na co koukat :-)

Mimapnd : máš pravdu, ale raději jsem se tim laserem vyhnul podlepování..U Bismarca i Indianapolis se mi vždy natáhla kostra a musel sem improvizovat..je mi jasné, že chyba je v rukách, ale vždy se to natáhlo cca o 3-4 mm. Což je v modelářství sakra hodně:-(
Naposledy upravil(a) Jims1 dne čtv 2.5.2013 17:26, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Michal Dostál
Příspěvky: 439
Registrován: sob 21.1.2012 12:14
Kontaktovat uživatele:

Re: USS Missouri / GPM / 1:200

Příspěvek od Michal Dostál »

Super další loď, budu sledovat, hodně štěstí.
Jims1
Příspěvky: 42
Registrován: sob 24.11.2012 22:23

Re: USS Missouri / GPM / 1:200

Příspěvek od Jims1 »

Tak v prvních dnech teprve hledám možnosti a nápady, jak si co nejlépe zorganizovat stavbu. Rád bych předem věděl, co na lodi plánuji udělat po svém. Možná přistoupim i k osvětlení, vzhledem k laserovim žebrům a dalším dílům by to neměl být na vedení drátku až takový problém.. měl bych na Vás zkušenější pár otázek..jak se tváříte na tato okénka??

Obrázek Obrázek

je to dobré a precizní, ALE strašně to ty okénka vizuelně zvětšuje, řekl bych až nepřirozeně vůči modelu:-( Obrázky převzaty ze starého fora od Saxx :-)
Uživatelský avatar
norad
Příspěvky: 40
Registrován: pon 23.1.2012 16:12

Re: USS Missouri / GPM / 1:200

Příspěvek od norad »

Jde o to zda se snažíš napodobit originál nebo je to volná kreace. Tady máš fotku z USS Missouri tak jak vypadá dnes v Pearlu.

Obrázek

norad
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: USS Missouri / GPM / 1:200

Příspěvek od JoskaM »

Na mě je to taky moc velké, možná ztenčit drátek,nebo se na to vybodnout.. a jen zakápnout herkulem.
Jims1
Příspěvky: 42
Registrován: sob 24.11.2012 22:23

Re: USS Missouri / GPM / 1:200

Příspěvek od Jims1 »

Norad, více méně bych se spíš přiklonil k volné kreaci.. Tím nechci říci, že z toho udělám paskvil, ale úplně přesně do originálu nepůjdu..stale se rozmýšlím jak s těmi okénky, musim ještě prošmejdit internet..

asi Vás překvapím, ale nezačínám trupem. Vzhledem k panelákovému bytu by mi tu trup do konce stavby tak nějak překážel a prášilo by se na nej. Tak že jsem začal stavbou kostry na palubu, která se po čase promění v kabiny.. tady je první "patro"..

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

zatím jsem laserovými díly ohromně překvapený..nemůžu si to vynachválit..chová se to jak jemná blasa, drží to tvar, není to ozobané od vyřezávání..je to takovej "jinej" karton..Překvapivě to drží rovinu, to se mi snad nikdy při podlepování nestalo.. tak můžete hodnotit :-)
Uživatelský avatar
Bakulda
Příspěvky: 710
Registrován: úte 3.1.2012 20:24
Bydliště: Benešov

Re: USS Missouri / GPM / 1:200

Příspěvek od Bakulda »

Upřímně, co by jsi chtěl hodnotit na poskládaném puzzle? Co mě osobně zaujalo je
použití polystyrénové desky jakožto podložky pro rovnání kostry. Já tedy na takovéto operace
razím cestu co nejtvrdšího a nejrovnějšího materiálu. Jak vidím, všechny cesty vedou do Říma :)

Už se těším, až uvidím něco Tebou stvořené ;)
Jims1
Příspěvky: 42
Registrován: sob 24.11.2012 22:23

Re: USS Missouri / GPM / 1:200

Příspěvek od Jims1 »

bakuldo všechny cesty tam zase nevedou..tu nejdelší příčku jsem samozřejmě lepil na tvrdé podložce, prostě na stole :-)

lidi, mám dotaz, co přesně na lodi mí být tohle???jsou to lampy, které mají být do prostoru??nebo světla, ce jsou uchycená na zdi? jde mi o díly číslo 92,94 97 apd :-) zajímavé je, že jsou na bocích jen této první fáze nástavby, jinde v modelu už se neobjeví:-)

Obrázek
Uživatelský avatar
Bakulda
Příspěvky: 710
Registrován: úte 3.1.2012 20:24
Bydliště: Benešov

Re: USS Missouri / GPM / 1:200

Příspěvek od Bakulda »

Podle mě jsou to různé výdechy a komínky z podpalubí, s ohnutým koncem trubky kvůli zatékání vody nebo kondenzující páře.
Jims1
Příspěvky: 42
Registrován: sob 24.11.2012 22:23

Re: USS Missouri / GPM / 1:200

Příspěvek od Jims1 »

Prave ze jsem nikde nenasel vyhovujici fotky:-( nejvic fotek Missouri je barevnych a to je az po modernizaci kdy spousta veci z paluby zmizela:-( ono ani v barevnem provedeni ve vystrhivance neni moc znatelne co by to mohlo byt.. Jiste je, ze to budu delat z lehce ohebneho oloveneho dratku:-)
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“