USS Alaska / Fly Model / 1:200 / HOTOVO

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Michal K.
Příspěvky: 144
Registrován: čtv 6.12.2012 22:16

USS Alaska / Fly Model / 1:200 / HOTOVO

Příspěvek od Michal K. »

Zdravím všechny lodičkáře
s novým rokem jsem se pustil do nového modelu. Jedná se o USS Alaska od Fly Model. Při stavbě očekávám problémy, protože tento vydavatel nemá valnou pověst, ale hlavně už to rozhodně není žádná novinka. Nicméně lodička samotná je pro mě natolik atraktivní, že jí musím mít ve své sbírce a rozhodl jsem se pro stavbu. Uvidíme jak to dopadne, ale budu se snažit :) K lodičce nemám vůbec žádné doplňky, ale koukal jsem, že poláci by snad měly mít hlavně. Pokusím se spojit s někým kdo to může zjistit a když tak je koupím.

sešit ve formátu A3

Obrázek

obsahuje:
-návodové kresby 10 stran

Obrázek

-kostra a ostatní žebra 5 stran

Obrázek

-samotný model 16 stran

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Třída Alaska byla třídou amerických křižníků, které byly postaveny v průběhu druhé světové války. Jelikož se vymykají běžným kategoriím, bývají řazeny mezi velké křižníky i mezi bitevní křižníky. Místo ničení nepřátelských křižníků, ke kterému byly původně určeny, tvořily především doprovod svazů rychlých letadlových lodí při operacích proti Japonsku.

USS Alaska (CB-1) prošla po svém přijetí do služby 17. června 1944 zkouškami na Kubě, a pak odplula Panamským průplavem do Pacifiku, kde prošla výcvikem. V lednu 1945 odplula do Pearl Harboru a připojila se k Task Group 58.8, v jehož rámci doprovodila letadlové lodi USS Saratoga a USS Enterprise při nočních náletech na Tokio. Jako součást operačního svazu 58.4 se účastnila dobytí Iwodžimy a pak opět doprovázela letadlové lodě při útocích na cíle v Japonsku. Účastnila se i dobytí Okinawy a dalších útoků proti Japonsku. Po konci války odplula do USA a byla ukotvena v Bostonu. V únoru 1947 byla vyřazena z aktivní služby. Do 1. června 1960 pak byla ve stavu Atlantické rezervní flotily. 30. června 1961 byla prodána do šrotu.

Takticko-technická data:

Výtlak: 29 779 t (standardní), 34 253 t (plný)
Délka: 246,43 m
Šířka: 27,76 m
Ponor: 9,7 m
Pohon: 4 turbíny General Electric 8 kotlů Babcock&Wilcox 150 000 hp
Rychlost: 33 uzlů
Dosah: 12 000 mil při 15 uzlech
Posádka: 1 517
Pancíř 127–230 mm boky, 107 mm paluba, 324 mm čela věží, 230 mm můstek
Výzbroj: 9× 305 mm (3×3), 12× 127 mm (6×2), 56× 40 mm, 34× 20 mm
Letadla 2

zdroj-wikipedia

Obrázek Obrázek

Obrázek

Tak to by bylo na úvod vše a jde se na věc. V současné době se pracuje na vyřezávání a skládání kostry. Fotky budou brzy.
Naposledy upravil(a) Michal K. dne sob 27.7.2013 20:26, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
oliver
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 22:12
Bydliště: často bouraj politici

Re: USS Alaska / Fly Model / 1:200

Příspěvek od oliver »

Konečně se do ní někdo tady pustil,sedím v první řadě ;)
Uživatelský avatar
Bakulda
Příspěvky: 710
Registrován: úte 3.1.2012 20:24
Bydliště: Benešov

Re: USS Alaska / Fly Model / 1:200

Příspěvek od Bakulda »

Také jsem zvědavý jak se s tímto modelem popereš. Budu sledovat a držím palce.
Michal K.
Příspěvky: 144
Registrován: čtv 6.12.2012 22:16

Re: USS Alaska / Fly Model / 1:200

Příspěvek od Michal K. »

Tak jsem slepil kostru. Lepil jsem jí u PC stolu, protože ten jediný byl dost dlouhej. Stůl jsem musel podložit, protože po přiložení dvou metrové vodováhy byl uprostřed propadlý asi o 5mm. Samotná kostra moc neseděla. Kýlové žebro je ze čtyřech dílů. Po přiložení na tu prostřední "palubu" se to už po pár žebrech rozcházelo a na druhé straně už to dělalo asi 3mm. Tak jsem začal prostředním dílem a ty další se snažil nějak upravit, ale stejně to není ono. Troufám si tvrdit, že kostra NEJDE složit tak aby všude seděla. Měla být podlepená kartonem 1.5mm. Já jsem podlepil 1.33mm, ale prořezy dělal jako na těch 1.5mm. Ještě že tak, hodně mi širší proseky pomohly při skládání. Ty kartony na dně nejsou součástí, to už je začátek výztuhy pod obšívkou

Obrázek Obrázek Obrázek


Kostru budu pod obšívkou vyztužovat těmito pásky z kartonu.

Obrázek
Michal K.
Příspěvky: 144
Registrován: čtv 6.12.2012 22:16

Re: USS Alaska / Fly Model / 1:200

Příspěvek od Michal K. »

Kostra je ve finálním stavu. Kde něco vyčnívalo, tak jsem odřezal žiletkou. Brousit nebudu, nemá to cenu, stejně to všechno přijde polepit páskama. Když se mi to někde nebude zdát, tak to trošku přebrousím i s tím páskem.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Michal K.
Příspěvky: 144
Registrován: čtv 6.12.2012 22:16

Re: USS Alaska / Fly Model / 1:200

Příspěvek od Michal K. »

Pokračuji lepením spodní obšívky. Jsou s ní však velké problémy. Všelijak jsem jí nasucho zkoušel, a pořád mi to nesedělo. Na jedné straně to sedí, na druhé je to úplně jinak. Říkám si, to snad neni možný, to je snad křivý nebo co. Vezmu do ruky pravítko a záhada je rozluštěná. :? Ano, Fly model dostál své pověsti. Pásy obšívky jsou na každé straně jinak široké!! Zažil jsem s lodičkami hodně, ale toto ještě ne. :roll: Co s tím? Nezbývá než tnout do živého. Tady je například díl 12. Rozdíl 2mm. Ach jo, proč zrovna ten nejhorší vydavatel musí mít nejzajímavější modely. Dále by mě zajímalo, proč patnáct let starej model od Fly modelu může mít celou obšívku a vůbec všechno barevně naprosto v pořádku a nejnovější lodičky (viz Martanek) aby se člověk bál koupit, jak to bude vypadat.

Obrázek Obrázek

Jasná věc je, že obšívka této kvality se musí lepit velice pomalu a opatrně. Člověk neví, co si může dovolit odstřihnout, aby mu to nechybělo. No zkrátka není o co stát. Dobrá zpráva je, že to nejhorší (prostředek) je snad za mnou. Horší zpráva je, že už jsem vzadu mimo žebra, vpředu se to ještě jakž takž drží. No uvidim, když tak před poslední díl přidám nějakej pásek.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 343
Registrován: pát 20.1.2012 23:39
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: USS Alaska / Fly Model / 1:200

Příspěvek od Raven »

kamarádovi se stalo něco podobného...taky jsme nad tím dlouho diskutovali, protože to vyřešil podobně jako ty, čímž mu vznikly poměrně velké spáry mezi jednotlivými pásy...nakonec jsme vymysleli spáry prostě zatmelit, vybrousit, přestříkat surfacerem a nastříkat červenou, a nic nebylo poznat...
Michal K.
Příspěvky: 144
Registrován: čtv 6.12.2012 22:16

Re: USS Alaska / Fly Model / 1:200

Příspěvek od Michal K. »

Tak to u mě nehrozí. Loď musí být z papíru stůj co stůj.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: USS Alaska / Fly Model / 1:200

Příspěvek od JoskaM »

No minimálně máš chybu právě v tom hotovém prostředku. Je lepší si v pohodě natvarovat příď, záď a postupně jít ke středu a tam doladit poslední díl...ale tak všechny cesty vedou do cíle.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 343
Registrován: pát 20.1.2012 23:39
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: USS Alaska / Fly Model / 1:200

Příspěvek od Raven »

Josko myslíš, začít předkem a zadkem zároveň a jít "proti sobě" ? A eventiélně do doladit na středu?
Michal K.
Příspěvky: 144
Registrován: čtv 6.12.2012 22:16

Re: USS Alaska / Fly Model / 1:200

Příspěvek od Michal K. »

JoskaM- nemůžu s tebou souhlasit. Přeci nemůžeš tvrdit, že začít v prostředku je chyba. Je to normální postup, každý to dělá tak jak mu to vyhovuje. Já od začátku vím, že obšívka bude krátká. Když mi to vyjde na prostředek, tak čím to zalepím? Nic nemám a i kdybych měl tak jak to bude vypadat? Vzadu to bude nějakej malej pásek pod kormidlem a ten vezmu z toho dílu jak se lepěji k bokům na tupo ty dlouhý pásky. Mimochodem jak se to jmenuje a k čemu to je, ví to někdo? Další věc je, že předek přijde dost brutálně ořezat, jinak nevyjde horní obšívka, takže ze předu to taky nejde. Však to už je na mě, jak to tam spáchám ale to tvoje tvrzení mě dosti zarazilo. :?
Uživatelský avatar
Bakulda
Příspěvky: 710
Registrován: úte 3.1.2012 20:24
Bydliště: Benešov

Re: USS Alaska / Fly Model / 1:200

Příspěvek od Bakulda »

Jsou to podélné stabilizátory pro zmenšení bočních výkyvů a zlepšení ovladatelnosti při plavbě.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: USS Alaska / Fly Model / 1:200

Příspěvek od JoskaM »

...tak tak, krom toho jsem dodal, že všechny cesty vedou do cíle....
tak jak se ve vedlejším vlákně kdosi ptal co je lepší, pěna, polystyrén, karton, každýmu vyhovuje to co mu vyhovuje. Nic méně máš pravdu, že chybou jsem to označovat nemusel.

Vzhledem, že mě už obšívky nebou zajímat je to jedno. Já už asi jen hladinovky.
Michal K.
Příspěvky: 144
Registrován: čtv 6.12.2012 22:16

Re: USS Alaska / Fly Model / 1:200

Příspěvek od Michal K. »

Spodní obšívka hotová. Některé díly v přechodové části ke přídi absolutně neseděly. U jednoho jsem musel u středu ustřihnout asi 4mm aby sedl po celém obvodu a aby byla zachovaná pěkná papírová obšívka. Nicméně vypadá to, že s tím bylo počítáno, protože na přídi nic nechybí a na zádi to bude proužek asi 2mm, který dám před poslední díl až podle horní obšívky. Celkově jsem u dílů obšívky ustřihal tak 2-3cm. Byla to nejhorší obšívka jakou jsem kdy lepil, ale nakonec se slušným výsledkem. Jsem spokojenej. :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Omlouvám se, za kvalitu fotek, ale v zimě toho víc nedokážu, musím fotit s bleskem.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 343
Registrován: pát 20.1.2012 23:39
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: USS Alaska / Fly Model / 1:200

Příspěvek od Raven »

jako dobrý... ;) na to o jaké katastrofě jsi mluvil...líbí se mi to...
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“