RMS Titanic / Schreiber-Bogen / 1:200

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Martin.M.
Příspěvky: 11
Registrován: sob 18.4.2020 10:43

RMS Titanic / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od Martin.M. »

Zdravím, po delší době jsem se dostal k lepení a objednal jsem si ze stránek Betexa model Titanicu v měřítku 1:200.
Kdysi jsem slepil model v měřítku 1:500, ale to je 10 let zpět a chtěl jsem něco většího, tak dopadlo tohle.

Obrázek

Rozměry modelu by měly být: D: 136 cm, Š:15 cm, V:47 cm. Při objednávání jsem si říkal, že to tak velký nebude... A ejhle.
Při přebírání na poště mě dali velkej balík a hned mě napadlo, jestli neposlali jiný model. Neposlali. :lol: Záhy jsem pochopil proč.
V balení bylo 25,5 stránek vytisknutého modelu a k tomu dalších 18 stránek tvrdého 1 mm kartonu na podlepování. (Prozatím ta nejnudnější práce na stavbě modelu - podlepování milionů stránek).
K modelu je návod na stavbu, kterej je buď v němčině nebo angličtině - pro mě trochu překvapení, ale návod je srozumitelný i pro lidi se základní znalostí AJ. Při nejhorším pomůže strýček Google. ;)

Co se týče návodu tak tam chyby zatím nejsou, co jsem zkoumal.

Začal jsem stavbou zadní části s jednotlivými žebry a dlouhou kýlní částí. Zde bych doporučil si celou záď sestavit bez lepidla na nečisto. Člověk získá představu o tom, co kam patří, případně jakou část kdy nalepit. Dále se pokračuje na přídi dle návodu.

Obrázek
Porovnání modelu 1:200 vs 1:500. Když jsem je dal k sobě, začalo mě docházet, jak velký model to bude. A přemýšlet kam ho dát. :o
Uživatelský avatar
SKY
Příspěvky: 285
Registrován: pon 23.7.2012 15:47

Re: RMS Titanic / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od SKY »

preji aby byl lepsi nez ten od FlyModelu.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: RMS Titanic / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od JoskaM »

Titanic nemusím, ale rád se na parníček podívám..
Martin.M.
Příspěvky: 11
Registrován: sob 18.4.2020 10:43

Re: RMS Titanic / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od Martin.M. »

Práce pokračují. Doplnil jsem střední část trupu o příčná žebra spolu s podélným žebrem u dna.
Obrázek Obrázek
Dále jsem připojil podklad pro boční obšívku.
Obrázek

Přesunul jsem se k opláštění dna lodi. Zde jsem udělal pouze zadní část opláštění a oproti návodu se vrhnul na lodní šrouby. Bohužel se mi nepodařilo pěkné napojení šroubů k opláštění ve spodní části. Sice to není pohledová horní část, ale i tak mě to štve. :oops: Naštěstí je barva spodní obšívky stejná. 8-)
Horní dvě paluby šly celkem rychle bez nějakých problémů až na to, že jsou zkroucený jak ( ! ). I přes zatížení závažím to je pokroucený, snad se to srovná při spojení s trupem.
Obrázek Obrázek
Martin.M.
Příspěvky: 11
Registrován: sob 18.4.2020 10:43

Re: RMS Titanic / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od Martin.M. »

Opláštění trupu hotové, celkem to šlo rychle, až na zadní část, která mohla být lepší. V místě nápisu TITANIC i písmene A došlo k pokroucení. :cry: a pak v pravé části zádě u zaoblení.
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Martin.M.
Příspěvky: 11
Registrován: sob 18.4.2020 10:43

Re: RMS Titanic / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od Martin.M. »

Spojení horní paluby s trupem lodi se celkem povedlo, i když jsem chvilku tápal, jestli má horní paluba přesahovat boky, nebo má být zapuštěná. Koukl jsem na dobové fotky Titanicu a tam přesahuje, tak jsem to udělal stejně. Horní paluba je doplněná o podstavy pro komíny.
Obrázek Obrázek
Můstek jsem udělal s vyříznutými okny, v návodu bylo pouze vyříznutí bočních oken.
Obrázek Obrázek
Martin.M.
Příspěvky: 11
Registrován: sob 18.4.2020 10:43

Re: RMS Titanic / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od Martin.M. »

Práce trochu pokročili. Doplnil jsem horní palubu drobnostmi, lavičkami. Umístil jsem základny pro jeřáby. Dle návodu se mají horní části jeřábů lepit hned na podstavy - já jsem neudělal, protože bych je při další manipulací s lodí a lepením dalších částí hned strhnul. Nalepím je spolu s komíny.

Dál jsem začal můstek v zadní části lodi. Zde jsem poprvé začal více přemýšlet, jak udělat pěkný zábradlí, aby to nebyl jen vytištění papír. Koukal jsem,že se prodává kovové zábradlí, ale při spočítání ceny, kdy by mě to v zábradlí vyšlo více než cena modelu, jsem tuto možnost zavrhl. Nakonec jsem zvolil mnohem pracnější formu, a to koupit síť do okna a té si udělat svoje zábradlí. Výsledek není tak špatný, jen je to dost houževnaté a vlní se jak had. :lol:

Obrázek Obrázek

Na přídi jsem zvolil místo papírového natisklého řetězu, reálný. Napadlo mě spojit řetěz s kotvou, aby to vypadalo věrohodněji a líp, ale na to je už v téhle fázi modelu už pozdě. Musel bych řezat do přídě a už vidím, jak bych ji zprasil.. Někdy příště.. :? Ono by toho šlo udělat více vychytanějšího, ale na to člověk příjde až během lepení a většinou už pozdě. :oops:
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: RMS Titanic / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od JoskaM »

Ahoj, klube se ti to pěkně, jen ten řetěz je hrozně humpolácký. Koukal jsem ale na to zábradlí nakonec jsi použil tu síťku stejně jako já na Indinapolis. Jeslti chceš model postavit a vystavit na půdě a pak dát dětem na hraní tak OK.
Jinak nešetři, máš několik možností:
- papírové laserové
- leptané z alpaky - tady je výhoda, že se jedná o celé zábradlí, papírové je náchylné na poškození, u alpaky musíš použít lihové nebo akrylátoré barvy a lepit sekundákem, další problém je, že máš pevně dané vzdálenosti sloupků, budeš muset stříhat a dolepovat.
lepší je varianta od Karton models - ti mají jen sloupky, pak už jen seženeš tenký drát, (0,3mm) a protáhneš očky, výhodou je, že sloupky si dáš kam potřebuješ - k vidění na podledních mých modelech a mají i 3 řadou variantu. Nějakou korunu to bude stát, ale litovat nebudeš! Snad to nebude poslední loď. Nebo napiš odkud jsi a mě pár kousků papírových zbylo, třeba bych ti je přenechal.
Martin.M.
Příspěvky: 11
Registrován: sob 18.4.2020 10:43

Re: RMS Titanic / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od Martin.M. »

Ahoj, na ty sloupky jsem koukal, ale nenašel jsem nikde variantu 3 řadou, pouze dvouřadou. A na Titanic by se mi líbila 3 řadá,proto jsem použil tu síťku. Měl bys někde odkaz na ty 3 řadé sloupky? Koukal jsem na Karton Models i na řetězy a tam je ani nemají v nabídce. Ten co jsem tam dal se dá kdyžtak rychle vyměnit, za jinčí, když někde objevím trochu měnší. Jsem z Prahy 3.
Uživatelský avatar
numi
Moderátor
Příspěvky: 847
Registrován: pon 12.12.2011 12:11
Bydliště: Třinec

Re: RMS Titanic / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od numi »

Řetězy tady a to jen ukázka mají různé velikosti

https://sklep.gpm.pl/akcesoria/lancuchy ... -9-mm-1-mb" onclick="window.open(this.href);return false;

nebo lepty

https://sklep.gpm.pl/akcesoria/relingi/ ... c-ok-80-cm" onclick="window.open(this.href);return false;

Tady je papír

https://sklep.gpm.pl/akcesoria/relingi/ ... artonowych" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: RMS Titanic / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od JoskaM »

Máš pravdu s těma třířadýma sloupkama, Hele zkus napsat na Faceboku, kluci ti dají určitě vědět, kdy to bude k dispozici.
Jinak papírové mám jen dvouřadé, když budeš mít zájem napiš..
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: RMS Titanic / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od chuan »

Na Florenci je obchůdek pro kutily a tam mají krásné řetízky všech velikostí a materiálů. Je možnost si je prohlédnout a osahat, prodávají je v metráži takže si člověk může říct kolik chce . Je to hned na zastávce tramvají http://www.kutil-florenc.cz" onclick="window.open(this.href);return false;.
Martin.M.
Příspěvky: 11
Registrován: sob 18.4.2020 10:43

Re: RMS Titanic / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od Martin.M. »

Díky všem za rady a odkazy. Byl jsem se podívat na Florenci na řetízky, vybral jsem tři, ale úplně si nejsem jistý...Za mě asi ten mosazný.

Obrázek Obrázek

Co se týče zábradlí, nakonec jsem si udělal 3D model a poslal jsem to k poptávce na 3D tiskárnu a uvidím s čím se ozvou. Další variantu bych viděl nechat vyříznout na laseru a jako poslední bych objednal z Polska.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: RMS Titanic / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od JoskaM »

No vidíš, ten třetí mosazný vypadá dobře!
Uživatelský avatar
SKY
Příspěvky: 285
Registrován: pon 23.7.2012 15:47

Re: RMS Titanic / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od SKY »

Zde je realny kotevni retez Titanicu:
https://fineartamerica.com/featured/mak ... chool.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“