Supermarine Walrus / ex-Maly Modelarz / 1:120 - HOTOVO

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 721
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Supermarine Walrus / ex-Maly Modelarz / 1:120 - HOTOVO

Příspěvek od Jirka Z. »

Je to již hodně dlouho, co jsem na jednom modelu britské bitevní lodi King George V. obdivoval její palubní letoun. Protože to ještě bylo v době mé středoškolské docházky, kdy internet byl na naší škole na jednom jediném počítači a fungoval na heslo, které jsme neznali, trvalo to nějakou dobu, než jsem zjistil, že se jedná o letoun Vickers Supermarine Walrus. Když jsem jeho model v sobotu na Papírovém jaru od jednoho z polských kolegů pořídil, v podstatě okamžitě jsem se rozhodl pustit do jeho úpravy a zařazení do sbírky. Nejprve prokázání vlastnictví originálu.

Obrázek

Původní model byl k vidění na Papírovém jaru 2012 v sekci Papírová historie. To mě trochu zarazilo, protože mám připravené předělávky modelů mnohem starších, ale je fakt, že rok 1980 je za námi již poměrně dlouho...

Obrázek

Historii letounu dneska vynechám, najít jí můžete třeba zde: http://cs.m.wikipedia.org/wiki/Supermar ... #section_1" onclick="window.open(this.href);return false;.

A jak jsem se rozhodl, šly všechny rozpracované modely prozatím stranou a já se pustil do "mrože". Hotový mám momentálně spodní pár křídel a křekryt kabiny.

Obrázek Obrázek Obrázek

Další na řadě bude trup letounu a horní křídlo.

Jirka Z.
Naposledy upravil(a) Jirka Z. dne čtv 3.9.2015 16:33, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 721
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Supermarine Walrus / ex-Maly Modelarz / 1:120

Příspěvek od Jirka Z. »

Tak koukám, že od posledního příspěvku utekl víc jak měsíc, a to jsem chtěl stavět Walruse, co čas dá. Jenomže člověk míní a čas (nebo tedy zaměstnavatel) mění. A tak jsem pro modely dokázal vyšetřit za poslední měsíc ani ne 10 minut za den... Ale i po malých krůčcích se člověk dostane dál, takže mohu zahlásit, že horní křídlo je hotové.

Obrázek Obrázek

Další čas budu věnovat trupu. A snad se s dalším postupem ozvu dřív, než za měsíc. :roll:

Jirka Z.
Uživatelský avatar
numi
Moderátor
Příspěvky: 849
Registrován: pon 12.12.2011 12:11
Bydliště: Třinec

Re: Supermarine Walrus / ex-Maly Modelarz / 1:120

Příspěvek od numi »

Jen se drž já někdy i nějaký týden nesáhnu na patlaní. :mrgreen:
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 721
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Supermarine Walrus / ex-Maly Modelarz / 1:120

Příspěvek od Jirka Z. »

Tak jdu ohlásit další postup ve stavbě. Model jsem v předcházející době zpracovával poměrně vlažným tempem - když jsem se rozhodl využít Numiho sběrku a objednat polské lanko na výplety, přišlo mě zbytečné hnát se překotně kupředu. Momentálně se ale práce daly opět do pohybu. Lanko jsem si zatím otestoval na jiném modelu (o jeho stavbě možná napíšu, až uzavřu tohle vlákno :roll: ). A nevypadá to vůbec špatně. Takže bych vlastně měl poděkovat Standovi F., že mě při stavbě Caudronu "nakopnul" k přemýšlení o výpletu tímto směrem.

Jaký je tedy stav. Trup letounu je víceméně hotový - zbývá doplnit ještě zhruba dva dílky. Zábava byla práce na interiéru pilotní kabiny. Když jsem na netu pátral po fotkách, dlouho se mi nedařilo nic moc najít. Takže jsem ho nakonec dal dohromady v podstatě podle tří fotek. Třeba u palubní desky jsem zase raději ani nedýchal...

Obrázek Obrázek Obrázek

K trupu jsem připevnil již i SOP a spodní pár křídel.

Obrázek Obrázek

Jirka Z.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 721
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Supermarine Walrus / ex-Maly Modelarz / 1:120

Příspěvek od Jirka Z. »

A ten znáte: Leží kostlivec v šuplíku. Chci ho vyndat ven a on říká: „co blbneš“. :lol:

Ale teď vážně. O víkendu jsem se rozhodl sáhnout do hromady kostí ve skříni. Protože po dlouhé době od stavby tohoto modelu jsem nějak nebyl úplně spokojen s podobou fragmentů letadla, které přede mnou ležely, rozhodl jsem se do „mrože“ pustit zcela od nuly... V současnosti jsem dal dohromady základ trupu, horní a spodní křídla.

Obrázek
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 721
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Supermarine Walrus / ex-Maly Modelarz / 1:120

Příspěvek od Jirka Z. »

Během týdne jsem dodělal dalších pár drobností. Uzavřel jsem trup. Ten se mi bohužel trochu směrem k ocasu zkroutil, ale není to naštěstí nic tragického. Doplnil jsem lehký náznak interiéru - vložil jsem sedačky a přístrojovou desku, více stějně nebude vidět. Na trup jsem poté osadil dolní křídlo, překryt kabiny a ocasní plochy.

Obrázek Obrázek

Jirka Z.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 721
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Supermarine Walrus / ex-Maly Modelarz / 1:120

Příspěvek od Jirka Z. »

Přes týden se mrož docela vybarvil... 8-) Model je teď ve fázi, kdy se pustím do výpletů. Poté bude zbývat dolepit pár připravených částí modelu. Poslední prvky, na které jsem ještě nesáhl jsou podvozkové nohy, válce motoru a vrtulové listy. Víkend budu mít sice dost rozježděný (zítra Tankový den v Lešanech, v neděli jsme slíbili neteři výlet na předposlední prázdninový den). Ale snad s tím po večerech nějak hnu a začátkem příštího týdne budu moci zahlásit hotovo. Pomalu totiž vbíhám do cílové rovinky.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 721
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Supermarine Walrus / ex-Maly Modelarz / 1:120

Příspěvek od Jirka Z. »

Tak a je to. Walrus je hotový. Jenom si osobně nejsem jistý, jakým časovým úhlem pohledu se na model dívat. Při poslední stavbě, kterou se mi podařilo dotáhnout do konce, jsem nad modelem strávil asi 2,5 týdne hrubého času. Pokud se ale podívám hluboko do historie, tak mě stavba trvala také 2,5, ale roku…

Ale jak dlouho to trvalo, je vlastně naprosto jedno. Hlavní je fakt, že model je hotový. Několik málo fotek závěrečný fází výstavby.

Obrázek Obrázek Obrázek

Pár fotek dokončeného modelu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Teď trochu OT k modelu Walruse. Nechce se mi zakládat samostatné vlákno, abych ukázal hotové fotky dalších dvou letadel, které se mi podařilo za poslední zhruba měsíc souběžně s britským hydroplánem dokončit. Jako první spatřil světlo světa italský stíhací letoun z druhé světové války typu Macchi Saeta MC-200. Model vznikl zmenšením polského modelu z vydavatelství Maly Modelarz, ročník 1985, číslo 8, původní měřítko 1:33.

Obrázek Obrázek

Dalším dokončeným strojem je československý bombardér Letov Š-16. Jde o přetavbu (resp. zmenšení) modelu od Mistra Richarda Vyškovského, který vyšel v ABC ročník 51 číslo 23, původní měřítko 1:50.

Obrázek Obrázek

Vše je zmenšeno na 1:120 a závěrem jedna společná fotografie.

Obrázek

U dalšího modelu nebo kostlivce napočtenou…

Jirka Z.
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“