FW-190 F-8 / WAK / 1:33 - HOTOVO

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Uživatelský avatar
OndraSej
Příspěvky: 12
Registrován: pát 21.5.2021 20:46

FW-190 F-8 / WAK / 1:33 - HOTOVO

Příspěvek od OndraSej »

Ahoj,

po Tatrovce od Ripper Works jsem chtěl zkusit něco jiného. Nějaké letadlo jsem si chtěl postavit už delší dobu a navíc jsem chtěl vyzkoušet, jak se lepí polské modely. FW-190 se mi vždycky líbil (víc než Bf-109), tak jsem si řekl, že jdu do toho. Model jsem vzal včetně laserových dílů a tvarované kabinky, obojí používám poprvé. Opět mám model už dokončený, takže je to zase spíš taková retrospektiva stavby. Příště to možná vyjde a první příspěvek přidám dřív než po dodělání modelu :)

Kostra
Nic nečekaného. S laserovými díly do jde pěkně od ruky a všechno přesně pasuje.  

Obrázek

Kokpit
Kokpit je jen z pár dílů - sedačka, knipl a klička pro otvírání kabiny. Všechno ostatní je jen jako textura na několika plochých dílech. Kryt palubní desky není v návodu označený, ale ten díl tam pasuje a jinam by se nehodil, tak jsem ho tam nalepil :)

Obrázek Obrázek

Trup a kostra křídel
Stavba pokračuje přiměřeným tempem. Tvarem všechny díly sedí dobře a za nepřesnosti si můžu sám. Prohlubně pro kulomety byly ve vystřihovánce, ale v návodu ne, asi volitelný detail :)

Obrázek Obrázek

Místo motoru je jen jeden dílek s nakreslenými válci. A začínají se objevovat problémy s texturami: u předního dílu krytu motoru je prohozená šedá a zelená barva a ten díl nejde nasadit tak, aby na obou stranách pasoval. A když se nasadí podle pomocných rysek, tak nesedí ani na jedné straně :/

Obrázek

Směrovka a výškovky

Obrázek Obrázek

Křídla
Křídla jsou celkem jednoduchá, každé ze tří dílů. Pořád to (tvarem) všechno sedí...

Obrázek Obrázek

...ale ty textury :roll: Tady to je vidět asi nejvíc: díl, připojení levého křídla k trupu má úplně jinou barvu než celý spodek letadla a než připojení levého křídla. Všechno to je na stejné stránce, takže to nejde svádět ani na tiskovou chybu. Ale všechny detaily a škrábance na křídlech mají nakreslené pěkně.

Obrázek Obrázek

Podvozek
Jak nohy předních kol, tak zadní kolečko jsou vyzzužené drátem a ukotvené v několika vrstvách kartonu přilepeného ke kostře, takže krásně drží a po zalepení vteřiňákem se ani nehnou. Šachty pro uložení předních kol za letu jsou jen namalované - sice pěkně, ale i tak bych raději plastické.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Závěsy a bomby
Focke-Wulf FW-190 verze F byly upravené pro bombardování. Takže i model má nosníky a bomby pod trupem a pod křídly. Nosníky jsou znázorněné jednoduše, jen několik vrstev kartónu obalených potištěnou čtvrtkou, bomby jsou o něco reálnější :)

Obrázek

Trupové kulomety
Další místo, kde ty textury trochu ujely. Vzhledem k tomu, že kryty kulometů seděly buď tvarem nebo barvou, mi přijde, že autoři ty textury na nich prohodili. Vzhledem k tomu, že to maskování stejně splývá do jedné změti šedé a zelené, jsem si vybral, že to bude sedět tvarem.

Obrázek

Kabina
Při lepení vteřiňákem došlo k drobné nehodě, naštěstí se to vyřešilo skalpelem a na výsledku to není tak moc vidět. Po krátkém přemýšlení jsem se rozhodl ji udělat otevřenou, ať je trochu vidět dovnitř. Na rozdíl od zbytku letadla, je pancíř za hlavou pilota a celá zadní část kabiny zpracovaná docela detailně.

Obrázek Obrázek

Hotovo
Po dokončení kabiny jsem zapomněl fotit, takže už mám jen hotový model. Listy vrtule jsou jen ze dvou vrtstev čtvrtky + trochu pokroucení, ale z dálky to vypadá docela přesvědčivě.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Závěrem
Doporučuju, je to (až na ty nesedící barvy) pěkně zpracovaný oddechový model, který zvládnou i začátečníci jako já. Stavba mě bavila a od začátku do konce to šlo, až na pár drobností, plynule a pohodově. Model sice nemá tak moc částí a detailů, ale zase to dohánějí pěkně namalované textury a výsledek vypadá lépe, než jsem během stavby čekal. Jen škoda, že ty textury místy nenavazují, ale naštěstí to z dálky (a shora) není moc poznat.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: FW-190 F-8 / WAK / 1:33 - HOTOVO

Příspěvek od Aki »

Tyhle poslední letadla od WAK se mi moc líbí. Jsou relativně jednoduchý, ale krásně graficky zpracovaný, zrovna na tohle éro mám, ač zarytej domečkář, zálusk taky, díky za parádní reportáž ze stavby. :)
Zkusím si třeba i trochu pohrát s fotošopem a ty grafický nepřesnosti srovnat, nemělo by to bejt nic extra náročnýho. Jenom potom vychytat stejný odstíny při tisku...
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“