Mitsubishi A6M2 Zero / Halinski / 1:33

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Mitsubishi A6M2 Zero / Halinski / 1:33

Příspěvek od Horas »

Ahoj, rozšířil jsem svůj počet nedostavěných modelů o další kousek, tentokrát letadlo. Předlohu je zbytečné představovat, jedná se o jeden z nejlepších stíhačů začátku války, konkrétně na tomto stroji létalo druhé nejlepší japonské eso Tetsuo Iwamoto, počet vzdušných vítězství tohoto pilota se odhaduje na 80 - 90. Toto letadlo bylo umístěno v Rabaulu na Nové Británii koncem roku 1943, tedy v době, kdy americké námořnictvo dokončovalo obklíčení této velké japonské základny a nad okolními ostrovy a moři probíhaly intenzivní letecké boje.

Obrázek Obrázek

Vystřihovánka je typický Halinski, krásný tisk na hezkém papíře, se kterým se dobře pracuje.
Sešit obsahuje:
  • 4 listy dílů na tvrdém papíře a asi 1/4 listu dílů na měkkém papíře
  • 1 list žeber na měkkém papíře
  • 5,5 listů návodných kreseb
  • 1,2 listu návodu, který prozatím ignoruji
K vystřihovánce jsem si pořídil i laserová žebra.

Začal jsem kokpitem, teď je víceméně hotový, poté, co dodělám boky kokpitu, tak ještě doplním nějaké drátování a vystínuju pomocí pastelů. Vše sedělo skvěle, jen nějaké zámky v žebrech byly mimo a musel jsem je ořezávat. S výsledkem jsem celkem spokojený, fotografie pod bleskem trochu vytáhla barvu retuše (používal jsem interior green od Vallejo, která celkem odpovídá, asi to je tím, že Japonci svůj program výroby letadel dost opisovaly od Britů). On ten kokpit stejně nebude moc vidět a kvalita modelu se bude lámat na tvarování oblých dílů trupu a hlavně křídel, čehož se už teď bojím.
Můj plán je tento model hlavně dodělat. A přitom se pokusit ho dodělat co nejlépe, předtím jsem dělal jen jedno letadlo, což byl Messerspit od Modelarstwo kartonowe a ten jsem musel lepit ze dvou kopií, protože jsem s lepením křídel měl strašné problémy. Takže mi držte palce, ať to není moc ostuda :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: Mitsubishi A6M2 Zero / Halinski / 1:33

Příspěvek od mahdy »

No jestli ti to půjde ve stejné kvalitě až do konce, tak to určitě ostuda nebude ;)
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Mitsubishi A6M2 Zero / Halinski / 1:33

Příspěvek od yvan »

Možná když už budeš řešit to focení, tak s tou optikou nechoď tak blízko, pak ti to neostří všude a půlka fotky je rozmazaná. Spíš to vem z větší dálky na makro a pak to ořízni. S barvama a fotkama je to vždycky boj, ale u tebe to vypadá, že ten odstín na podlaze sedí pěkně, zatímco na sedačce a přepážkách je víc do žlutohnědé, přičemž barva dílů je stejná. Tam bych asi začal pátrání, nebo si to vyfoť na silnějším světle bez blesku a uvidíš.

Škoda tu stavbu pokazit fotkama, vypadá to velice pěkně, zvlášť na teprv druhé letadlo.
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Mitsubishi A6M2 Zero / Halinski / 1:33

Příspěvek od Horas »

Dík za zpětnou vazbu,je to pravda, že to focení nějak flákám.dřív jsem fotil s makroobjektivem ze stativu a s odraznou deskou,dneska to jen cvakám z ruky, zlepším to.
yvan píše:Možná když už budeš řešit to focení, tak s tou optikou nechoď tak blízko, pak ti to neostří všude a půlka fotky je rozmazaná. Spíš to vem z větší dálky na makro a pak to ořízni. S barvama a fotkama je to vždycky boj, ale u tebe to vypadá, že ten odstín na podlaze sedí pěkně, zatímco na sedačce a přepážkách je víc do žlutohnědé, přičemž barva dílů je stejná. Tam bych asi začal pátrání, nebo si to vyfoť na silnějším světle bez blesku a uvidíš.

Škoda tu stavbu pokazit fotkama, vypadá to velice pěkně, zvlášť na teprv druhé letadlo.
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Mitsubishi A6M2 Zero / Halinski / 1:33

Příspěvek od Horas »

Další postup není dokumentován, na modelu jsem pracoval nárazově v takových záchvatech několikahodinového šílenství, při kterém jsem si jen matně uvědomoval, že to do sebe celkem pasuje. :D
Každou polovinu křídla jsem tvaroval přes hodinu a s kokpitem se křídlo spojuje pomocí žeber a ne jen na obšívku, takže se dobře drží geometrie a trup s křídlem je pěkně pevný. Z tohodle řešení jsem byl nadšenej.
Někde bylo třeba použít více síly, případně obrousit trochu žebra, ale s výsledkem jsem nakonec celkem spokojenej. Jen u obšívky přední části trupu jsem měl více měřit a méně lepit, ta obšívka mohla sednout trochu líp. Konce křídel jsem se rozhodl postavit ve složené poloze. Teď budu pokračovat v zadní části trupu, která je tvarově složitější. Spoje jednotlivých panelů obšívky chci ještě nakonec vyhladit, aby byly míň vidět. Uvidím, jak to půjde.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Mitsubishi A6M2 Zero / Halinski / 1:33

Příspěvek od Aki »

Krásná práce :)
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Mitsubishi A6M2 Zero / Halinski / 1:33

Příspěvek od Horas »

Díky :) Dodělal jsem pevné části ocasních ploch, pohyblivé tam budu přidávat až úplně nakonec, abych je při práci nezničil. Sedí to dobře, veškeré chyby jdou za mnou, musím holt víc měřit a míň lepit :)
Pokračovat budu motorem, 14 válců, to mi při mé rychlosti zase vystačí na měsíc.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Mitsubishi A6M2 Zero / Halinski / 1:33

Příspěvek od Shagrath »

Na tohle se kouká moc krásně. Obdivuji tyhle oblé plochy.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Mitsubishi A6M2 Zero / Halinski / 1:33

Příspěvek od Brzdič »

Slepené a vytvarované to máš parádně. Jen u retuše si dej pozor, je lepší jí mít trochu světlejší tam kde se ti spojují dvě plochy, tobě tam vznikají hodně tmavé přechody. ;)
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: Mitsubishi A6M2 Zero / Halinski / 1:33

Příspěvek od mahdy »

Pěkňoučké, taky mám v plánu příští pětiletky nějaké letadýlko.... no určitě nebude tak vymazlené jako to tvoje :(
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Mitsubishi A6M2 Zero / Halinski / 1:33

Příspěvek od Horas »

Díky za reakce, ještě mám ale dost práce před sebou.
S tou retuší se peru dlouhodobě, už jsem se naučil používat sušší štětec, ale ten odstín se mi nedaří správně chytit. Míchám si barvy pro celý model najednou z temper, zkusím to namíchat znovu a použít světlejší a míň sytý odstín (prostě do mnou namíchané barvy přimíchám světle šedivou). S hotovými částmi modelu už asi nic neudělám, ale kryt motoru už by mohl být lepší. (A příští model už bude dokonalej :lol: :lol: :lol: )
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Mitsubishi A6M2 Zero / Halinski / 1:33

Příspěvek od Brzdič »

Však jasný, učenej z nebe nespadl. :) Já taky mnohdy retuš ladím během samotné stavby modelu. ;)
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Mitsubishi A6M2 Zero / Halinski / 1:33

Příspěvek od PeGo »

Niektoré odtiene sa ozaj zle miešajú. Ja tiež počas stavby doľadujem odtieň, ale tie celky čo sú už retušované je lepšie nechať na pokoji. Teda ja mám takú skúsenosť, že keď sa k niečomu začnem vracať, tak to ešte je možno horšie ako predtým. Poteší to, keď na ploche máš prechody modrej v troch odtieňoch ako je to u Fokkera v mojom vlákne. Ale model máš pekný, držím palce ;)
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Mitsubishi A6M2 Zero / Halinski / 1:33

Příspěvek od Horas »

Po měsíci motor ještě stále nemám, nejsem s ním moc spokojený, své předloze Nakadžima Sakae 12 se moc nepodobá. Chybí na něm ještě hodně detailů, a drátování a pak ho ještě chci "olítat" křídou a nakonec z něj nebude skoro nic vidět. Vím ale, že další hvězdicový motor už lepit nechci. :lol:
ObrázekObrázek

Paralelně s tím pracuju na kapotě, abych si byl jist, že se mi do ní motor vejde, bude tam dost natěsno. Docela jsem se bál toho, že se mi nepodaří udržet ten složitější tvar s výstřelnými kanály při sobě, protože jako žebro je tam jen jedna přepážka za motorem, kterou tam navíc musím přilepit až nakonec spolu s motorem. Ale ono to všechno při sobě tak pěkně sedělo, že jsem za dvě hodinky měl kapotu hotovou. Ještě tam chybí nějaké díly vevnitř a něco jako chladič oleje? pod motorem.
ObrázekObrázekObrázek
bigpetr
Příspěvky: 293
Registrován: sob 23.1.2016 21:45
Bydliště: Brno

Re: Mitsubishi A6M2 Zero / Halinski / 1:33

Příspěvek od bigpetr »

Je to parádní
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“