North American XB-70 Valkyrie / Ecardmodels / 1:48 HOTOVO

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 284
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

North American XB-70 Valkyrie / Ecardmodels / 1:48 HOTOVO

Příspěvek od silverman »

Obrázek

Ahoj modeláři a modelářky

Letoun North American XB-70 Valkyrie byl zamýšlen jako nástupce legendárního Boeingu B-52, v roli nadzvukového (Mach 3+) nosiče jaderné zbraně. Z toho však, nakonec, z různých důvodů sešlo. Byly vyrobeny pouze dva kompletní stroje XB-70A, označované jako AV1 a AV2 (Air Vehicle), které byly vzhledem k velkému množství nových technologií určeny jako technologické demonstrátory. Skutečným prototypem strategického bombardéru měl být až stroj AV3 (XB-70B), který byl dokončen asi z poloviny. Po havárii AV2 byl veškerý další vývoj zastaven.
Testovací program s letounem AV1 i nadále pokračoval. Byl však převeden na "Výzkumný program ke studiu účinků dlouhodobých vysokorychlostních letů". V podstatě šlo o výzkum sonického třesku. O závažnosti tohoto problému svědčí i fakt, že ještě dnes, 73 let po Yeagerovi, jsou naše dopravní letadla podzvuková.

Při svém 17tém letu, 17. října 1965, dosáhla Valkyrie AV1 rychlosti Mach 3,04 ve které setrvala 2 minuty(!). Došlo však k poškození letounu a tak byla max. rychlost AV1 omezena na Mach 2,6.

Obrázek


Model jsem stáhl na stránce Ecardmodels.com jako .pdf soubor. Nakreslil ho Ken West v měřítku 1/48. Report z beta-stavby je k nalezení zde http://www.papermodelers.com/forum/avia ... t=valkyrie" onclick="window.open(this.href);return false;

XB-70 je opravdu hodně velké letadlo. V měřítku 1/48 by měl mít model na délku skoro 125cm(!) To je sice dost, ale vlastní konstrukce je spíše jednodušší.
Stavba je rozdělená na 12 konstrukčních celků.

Sekce č.1 - Motorové šachty. U skutečného stroje z titanu, ve vystřihovánce ploché šedé, já použil barevný "stříbrný" papír a doplnil žebrování. Žeber je 242 - což je možná víc než je počet původních dílků celého modelu :-D

Obrázek

Obrázek Obrázek

Sekce č.2 - Motory. Takhle vypadají motory z vystřihovánky. Moc se mi ale nelíbí. Pár dílků k nim ještě přidám.

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) silverman dne sob 13.4.2024 9:45, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Robert Blaschke
Příspěvky: 156
Registrován: pon 14.3.2016 15:52

Re: North American XB-70 Valkyrie / Ecardmodels / 1:48

Příspěvek od Robert Blaschke »

Nejaký pokrok s Valkýrou?
Je to krásny stroj, ale ten celobiely povrch udržať čistý, to je výzva :)
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 284
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: North American XB-70 Valkyrie / Ecardmodels / 1:48

Příspěvek od silverman »

Děkuji za optání. Nějaký pokrok tu je. Ale ke koukání toho zatím moc není. Jsem v šedé "krabicoidní" fázi.

Sekce č.3 - Podvozkové šachty hlavního podvozku. Z těch ale nic vidět nebude, celé je v podstatě vyplní podvozkové nohy.

Obrázek Obrázek

Pracuju na...
Sekce č.4 - Vstupní kanály (intake) + podvozková šachta předního podvozku. Přesto, že je poměrně velká, ani z ní nic moc vidět nebude.

Obrázek Obrázek

Spodní část letadla, spojená zatím jen nasucho, zabere skoro celou A2.

Obrázek
Naposledy upravil(a) silverman dne pon 19.10.2020 21:31, celkem upraveno 1 x.
bigpetr
Příspěvky: 293
Registrován: sob 23.1.2016 21:45
Bydliště: Brno

Re: North American XB-70 Valkyrie / Ecardmodels / 1:48

Příspěvek od bigpetr »

Super. Těším se na další pokračování
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 284
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: North American XB-70 Valkyrie / Ecardmodels / 1:48

Příspěvek od silverman »

Ahoj

Kartonový základ sekce č.4 je kompletní.

Obrázek

Sekce č.5 - Kostra křídla. Nezdá se to, ale křídlo je klenuté ve všech osách.
Horní strana je ta s otvory ;)

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Tomys
Příspěvky: 1059
Registrován: pon 12.12.2011 10:56
Bydliště: Sparta, Greece

Re: North American XB-70 Valkyrie / Ecardmodels / 1:48

Příspěvek od Tomys »

krasojízda...
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 284
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: North American XB-70 Valkyrie / Ecardmodels / 1:48

Příspěvek od silverman »

Ahoj

dnešní fotka je především dokumentační. V podstatě jednoduché kartonové krabičky které budou tvořit kostru horní části trupu, neboli...
sekce č.7 a 8 - střední a zadní část trupu
sekce č.11 - montáž "kachních" stabilizátorů (canard assembly)

Obrázek
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 284
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: North American XB-70 Valkyrie / Ecardmodels / 1:48

Příspěvek od silverman »

Ahoj

pomalu se propracovávám k přídi letounu, přesněji do pilotní kabiny. Velmi zajímavou součástí vybavení byly záchranné kapsle se sedadly pilotů.
V modelu jsou poměrně detailní, ačkoli z nich nakonec nic moc vidět nebude. V každém případě to byl trochu oddych lepit po té hromadě kartonu zase něco z papíru :D

Obrázek
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 284
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: North American XB-70 Valkyrie / Ecardmodels / 1:48

Příspěvek od silverman »

Ahoj

Sedačky jsou v kabině. To je sekce č.12

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 284
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: North American XB-70 Valkyrie / Ecardmodels / 1:48

Příspěvek od silverman »

Ahoj

Sekce č.13 je příď letounu.
Tentokrát už nedávám fotku kostry, ale konečně obšívky. Tisknu na papír ColorCopy gramáže 220 - pracuje se s ním velmi dobře. Lepím samozřejmě na tupo.
Díly této části jsem si trochu předělal. Původní díly mají lepený spoj umístěný klasicky na spodní části. Já si je upravil tak aby byly nahoře kde je překryji nově vytvořeným dílem přední části tepelného štítu, který je v původní podobě na špičce pouze černě natištěný. V části před kabinou bude spoj překrytý pohyblivou částí tepelného štítu. Pohyblivou samozřejmě jen u skutečné ho stroje. Já ho udělám ve spuštěné poloze ;) V části za kabinou jsem spoj přesunul do míst kachních ploch kde se to přímo nabízelo.


Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 284
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: North American XB-70 Valkyrie / Ecardmodels / 1:48

Příspěvek od silverman »

Ahoj

Pokládání tak velkého a poměrně složitě tvarovaného kusu obšívky najednou se ukázalo jako ne úplně dobrý nápad. Problémy dělalo hlavně místo vstupních dveří v levé části, které jsem chtěl původně udělat z jednoho kusu tak aby přes ně nevedl spoj obšívky. Projevily se ale i nepřesnosti kostry.
Obšívku z předchozího příspěvku jsem tedy nakonec nepoužil a udělal jsem novou. Neslepil jsem ji tentokrát do jednoho kusu, ale do dvou menších a pokládal na dvakrát. Nejprve špičku a pak místo kolem kabiny. Dveře jsem nechal tak jak jsou ve vystřihovánce. Rozdělení obšívky jsem posunul až na celkem rovný úsek nad kabinou. Ve špici je také připravena trubička na pozdější osazení Pitotovy trubice.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 284
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: North American XB-70 Valkyrie / Ecardmodels / 1:48

Příspěvek od silverman »

Ahoj

Dalším dílem je přetlaková kabina. Ta součástí vystřihovánky není, takže jsem si ji musel udělat sám. Pár fotografií kde je kabina vidět docela dobře jsem nakonec našel, ale i tak je to střelené tak nějak od oka. Naštěstí je dost hranatá, takže stačilo jen pár vývojových verzí a drobné zvýšení překrytu palubní desky a kabina je na místě.

Obrázek
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 284
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: North American XB-70 Valkyrie / Ecardmodels / 1:48

Příspěvek od silverman »

Ahoj

Tepelný štít kabiny. Měl jsem docela obavy, ale nakonec to sedlo dobře.

Obrázek

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 284
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: North American XB-70 Valkyrie / Ecardmodels / 1:48

Příspěvek od silverman »

Ahoj

Pokračuju přední částí tepelného štítu a zbytkem pásu proti oslnění kolem kabiny.
Celou tmavou plochu jsem udělal z tenkého černého papíru. Vyšlo to podle mých představ. Přechod černá - bílá je téměř neznatelný.

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: North American XB-70 Valkyrie / Ecardmodels / 1:48

Příspěvek od Markulin »

Ty brďo to je neskutečně parádní!!!!!
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“