Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od PeGo »

Pokračoval som zostavením sedačiek pilotov. Operadlo sedačky sa malo obdobne ako to bolo u sedačiek cestujúcich zložiť preložením a zlepenín z rubovej časti. Neviem si predstaviť takto hrubý papier vytvarovať do požadovaného tvaru. Ja som zvolil postup, že som tvar operadla vyrezal a z rubovej časti natrel farbou syntetickú Revell 90. Sedačky sú vo farbe podobnej striebornej aj keď z fotiek sa to tak nejaví. Ja som celú sedačku trochu zjemnil kriedou. Celá sedačke je jednoduchá: podstavec, sedadlo, opierka. Ako vždy pri stavbe tohto modelu je aj tu nepresnosť pri olepovaní podsedáka opierkou. Niečo cez 2mm.
Obrázek Obrázek
Odporúčam vyskúšať nesucho. Taktiež po vlepení dielu do podstavca nesedí táto časť ani s obrysom na podlahe ani na podsedaku. Tam to tak nevadí, ale na tej podlahe to je vidieť. Uvidím či ešte vyrobím podložku z presahom alebo obrubu z drôtu. Na sedačke je jednoduchý bezpečnostný pás, ktorý som doplnil prackami. Fotky trochu skresľujú v reále je to celkom v pohode.
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od PeGo »

Po dlhšom čase malý progres. Času bolo pomenej a venoval som sa pilotnej kabíne a jej vybaveniu. Výroba dielov pre ovládanie lietadla. Pôvodne som zvažoval vyrobiť jednotlivé diely z drôtu pomocou spájkovania, ale chcel som vyskúšať postup natáčania rúr s priemerom 1mm a tieto dieli mi na to výborne poslúžili. Ak by niekto nemal skúsenosti s týmto postupom tvarovania pár fotiek.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Na ďalších fotkách výroba prístrojovej a ovládacích dosiek s jednotlivými kontrolkami a ukazovateľmi. Oproti iným lietadlám nie sú budíky zapustené v doske, ale umiestnené na vrchu a olemované krytom. Tieto som vyrábal stočením drôtu a jeho stlačením, aby som dosiahol plochý tvar. Následne som ukazovatele zakvapol sekundovým lepidlom. V podstate so pôsobí ako preklenie. Ešte dorobím ukončenie pák (guľove konce) a môžem osadiť do pilotného priestoru. Je to asi maximum čo dokážem z tých dielov vyťažiť a asi to ani moc nebude vidieť, ale ako sa hovorí,, mám to tam,, :D
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od PeGo »

Trochu som sa posunul, zlepil som jednotlivé časti trupu, snažil som sa to napasovať čo najlepšie, ale malému prebrúsenie v prednej časti sa asi nevyhnem. Vyrezané jednotlivé diely pre oblepenie. Premýšľam ako čo najlepšie zlepiť jednotlivé diely asi začnem z vrchnej časti, boky a spodok sa, keď tak upraví. Ak má niekto skúsenosti s lepením väčších plôch cca 40 cm sem s ním. ;) Zvažujem či použiť herkules, podľa mňa by sa to už nemalo krútiť, keďže sú tam výstuhy, akurát neviem v časti, kde sú cestujúci, prípadne použijem chemoprén. Ešte uvidím.
Obrázek

Skúšal som to priložiť nasucho a hneď to vyzerá lepšie, len dúfam, že aj oblepenie dobre dopadne. Z obrázka sa to nejaví, že bude mať cez 40 cm.
Obrázek

K modelu je inak možnosť si zvoliť z dvoch verzii bokov lietadla. S naznačenými prechodmi a s s vytieňovanými, ktoré by som chcel použiť aj ja.
Obrázek
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od PeGo »

Po dlhšej pauze ako som plánoval som sa vrátil naspäť k modelu. Keďže som potreboval dorobiť kokpit, aby mohlo nasledovať opláštenie osadil som jednotlivé komponenty. Pri osádzaní palubnej dosky som musel zrezať z okraja dosky na každej strane. Taktiež som prebrúsil rebrá, aby sa zabezpečil plynulejšie prechod budúceho opláštenia. Je to zrejmé po priložení pravítka.

Obrázek

Pre ochranu pred poškodením som vytvoril odpočinkovú krabicu. ;)

Obrázek

Do kokpitu som umiestnil na skúšku sedačky , doplnil som držiaky volantov a taktiež samotný zväzok, ktorým boli sprevodované volanty z tiahlami. Autor má chybu v osadení spodného panelu s ovládacími prvkami, vypínače.. Má byť pred samotným rámom, ale v návode je až za. 

Obrázek

Priloženie opláštenia nasucho. Celkom dobre sa to javí. Ešte zvažujem urobiť výstuhy rebrovania aj keď nebude moc vidieť.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od kaktusak »

Už jsem se bál , že to nedoděláš . Ten kokpit je super . ted jen to nepokazit obšívkou . Držím palce a budu sledovat .
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od PeGo »

kaktusak píše:Už jsem se bál , že to nedoděláš . Ten kokpit je super . ted jen to nepokazit obšívkou . Držím palce a budu sledovat .
Či to dorobím je otázne :D , ale posnažím sa.
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od PeGo »

Pôvodne som myslel, že to pôjde rýchlejšie, ale tie veľké plochy s viacerými otvormi presne vycentrovať je fakt makačka. Dĺžka dielov bola cca 35 cm, ale celkom dobre to dopadlo. Pred samotným nalepením som niekoľko krát prebrusoval prechody medzi jednotlivými časťami. Nakoniec som použil spomínaný chemoprén a celkom dobre sa s ním pracovalo. Keďže Orllík zvolil striebornú farbu, tak som použil Revell č.90 vodouriediteľnú a celkom to je dobré. Myslím, že prechod medzi bokmi a spodkom sú obstojné, teda lepšie to už nebude :D Na fotkách to moc dobre nieje vidieť, ale som spokojný. Malo by nasledovať dorobenie trojuholníkových výstuh do interiéru a potom budem lepiť presklenie s obvodovým rámom.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Bakendrid
Příspěvky: 184
Registrován: pon 30.1.2017 14:44
Bydliště: okres Žďár nad Sázavou

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od Bakendrid »

Krásná práce,
můžu se zeptat na ten postup s stáčením trubičky na tloušťku 1mm, z fotek jsem to nepochopil, nebyl by k tomu i komentář?
Díky moc
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od kaktusak »

Dal jsi to parádně !! Já si snad ten chemoprén opravdu pořídím .
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od PeGo »

Bakendrid píše:Krásná práce,
můžu se zeptat na ten postup s stáčením trubičky na tloušťku 1mm, z fotek jsem to nepochopil, nebyl by k tomu i komentář?
Díky moc
Pokúsim to trochu ozrejmiť. Odreže sa podla šírky dielu (trubičky) pásik fólie. Ideálna je z euro obalu, ale toho hrubšieho, je mäkší. Nalepíš naň lepiacu pásku a túto prilepíš na priemer ideálne o čosi menší, ako má byť trubička a naviň jeden, prípadne dva náviny. Do medzeri medzi fóliu a samotnú tyčku vložíš diel a ako to otáčaš spolu s tou fóliou sa otáča okolo priemeru aj diel. Keď už máš diel dotočený môžeš urobiť dva, alebo tri náviny a podržať trochu medzi prstami. Potom to necháš odtočiť, vytiahneš zvinutý diel a len to zlepíš. Fólia je dôležitá , aby nedošlo k nesúmernému natáčanie na jednej strane. Vieš ako je to keď dva stáčajú koberec a na konci je jeden skôr ako ten druhý. Neviem to nejak lepšie popísať, ale aj tu platí, že najlepšie si to skúsiť. Je to dobrá pomoc pri malých dieloch.
kaktusak píše:Dal jsi to parádně !! Já si snad ten chemoprén opravdu pořídím .
Ja som s ním robil aj rôzne trhacie testy :D a javí sa ako dobrá alternatíva na podlepovanie väčších plôch.
xavier
Příspěvky: 35
Registrován: pon 24.10.2016 17:49

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od xavier »

to staceni je zajimave, vyzkousim, s timhle vzdy strasne bojuju, dik!
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od Brzdič »

Pěkná práce jen co je pravda. :)
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od PeGo »

Brzdič píše:Pěkná práce jen co je pravda. :)
Ďakujem za pochvalu a hlavne od teba a taktiež za radu. ;)

Chcel by som dokončiť cez víkend prednú časť, tak uvidím ako to pôjde. Upozorňujem na potrebu vybrúsenia prechodu v spodnej časti na čo som ja zabudol a musím to obrusovať teraz. Aj tak treba prirovnať diel a podľa sklonu dobrúsiť rebrá aj na bokoch.

Obrázek Obrázek Obrázek

Priložil som diel na pilotnej kabíne a už pri lepení vnútorného dielu som mal medzeru medzi rebrom a samotným dielom. Zaujímalo by ma či som niekde urobil chybu, ale budem ho musieť prestrihnúť v strede a mal by sedieť presne pod vrchný diel. Je to cca 4 mm asi to aj tak nejak vychádza. Keď sa dívam na ukončenie na čumák lietadla, tak asi budem musieť dorobiť celú časť a postupne lepiť diely od prednej časti aby som vedel koľko treba zbrúsiť. V tejto fáze ozaj neviem či som urobil nejaké nepresnosti ja, alebo to naozaj nesedí. Kontroloval som laserové diely s tými vo vystrihovačke a sú 1:1. Tak neviem. Uvidím po víkende.

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od Brzdič »

Já bych ten horní, vnitřní díl obšívky odstranil, abych měl pár desetin k dobru. Když tam nebude, nic se nestane. Jinak mě překvapuje kolik je chyb v tomto modelu, na to nejsem u Orlíku zvyklí. :)
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od PeGo »

Tak pôvodne som myslel, že v tomto príspevku budem ohlasovať ukončenie stavby, lebo som sa nejak nemohol posunúť ďalej, ale našťastie to dopadlo celkom dobre. Vrátim sa k problému, ktorý som riešil. Brzdičova rada bola jedno z riešení, ale ja som to nakoniec strihol v strede dielu a odstránil cca 4mm. Po priložením vrchného dielu to už bolo OK. Pokračoval som prednou častou diel 2a, ktorý je dobré si ohnúť na valci a potom v strede, trochu pretlačiť, aby sa dosiahol požadovaný tvar. Spojenie so spodným dielom 2 je cez chlopne. Po priložení mi nevychádzala dĺžka k prednému rebru C. Neviem asi to bola moja chyba, tak som tento diel natvrdo vytrhol a nahradil som ho rebrom B. Toto je trochu užšie a týmto som dosiahol požadovaný tvar otvoru pre prilepenie segmentu z dielov 1 a segmentu A. Z vnútornej strany som nalepil kópiu dielu B a tým pádom to celkom dobre na seba sadlo. Celkovo celá konštrukcia modelu mi pripomína nejaký tank, alebo niečo podobné. Modelu by viac prospelo, keby bol zložený z jednotlivých segmentov, teda aspoň mne by sa to lepšie stavalo. Uvidím ako to pôjde ďalej. Odporúčam každému poriadne zbrúsiť tie prechody, lebo v prípade dvoch segmentov o hrúbke 1 mm sa to prenesie v prípade skoseného dielu na neriešiteľný problém. Nemal som chuť fotiť počas kompletovanie dielov, lebo som ani nedúfal, že to zložím, takže výsledné fotky.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“