Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od PeGo »

Trochu som pokročil a dorobil som dvere v počte 2ks. Pánty neodporúčam robiť podľa návodu, lebo papier sa delí. Pásik má cca 1 mm a papier je odsť tvrdý. Lepšie je nalepiť valček pántu natupo a nasledovne prilepiť sekundovým lepidlom aj portikus na telo lietadla. Budem pokračovať krídlom.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jan Koláček
Příspěvky: 148
Registrován: sob 21.1.2012 10:42
Bydliště: Kostelec nad Labem

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od Jan Koláček »

Vypadá to parádně..
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od PeGo »

Jan Koláček píše:Vypadá to parádně..
Dík, keď bude krídlo, tak už to bude lepšie.
Začal som zostavovaní krídla. Stredová časť sadla celkom dobre. Diel 32e má oproti návodu dve drážky na okraji, ktoré neviem na čo slúžia a aj stredový výrez nesedí s návodom. Celkovo som ešte pridal v stredovej časti panely. Pôvodne boli panely len v zadnej odtokovej časti a v strednej časti sú len trojuholníky 32c. Tieto som nahradil plochami z 1 mm kartónu pre spevnenie sú tam použité ešte plôšky 32b.

Obrázek Obrázek

Zvažujem vlepenie styroduru, ale asi skôr aranžovaciu hmotu, tá sa lepšie brúsi. Pri rozmeroch krídla cca 66 cm sa mi to zdá labilné. Medzi rebrami je cca 6 cm a neviem či by sa to pri obšívke nezačalo pretláčať. Minimálne tá nábežná hrana sa mi zdá podcenená. V odtokovej časti sa budú umiestňovať tiež panely, tak neviem. Zaujímavo je riešená zvyšná časť krídel na ľavej a pravej strane. Je tam použitý klin na ktorý sa lepia jednotlivé rebrá. Celé krídlo má ako keby vrchnú stranu rovnú a spodná je zošikmená. Ale pri zložení nasucho sa mi nezdá prechod medzi rebrami na konci krídla, tak uvidím. Rebrá rezané laserom sa zhodujú s tými z vystrihovačky, tak uvidím či budem musieť brúsiť ako všade u tohto modelu. Idem si vytvarovať stredovú obšívku, nech vidím čo ma čaká.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od PeGo »

Rebrá na krídlách mám zlepené a vyskočili prvé chybičky, ktoré som po dlhšom čase aj očakával. Všetky laserom rezané diely som prekontroloval s originálnymi a sú dobré. Zostavil som to presne podľa návodu a dovolím si povedať že presne. Prvý problém je v dĺžke dielu 33 d je proste kratší, to by tak nevadilo, ale minimálne diel 33 f je kratší a tým pádom celkovo aj nábežná hrana nesedí. Aj diel 33 e nieje úplne korektnej dĺžky. Budem musieť vytvarovať plášť krídla a skúsiť ho priložiť. Stredová časť by mala sedieť, tam sa to javí ako OK. Uvidím, ale prestávam mať dobrý pocit z tých krídel. :(

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od PeGo »

Tak ostávali mi už len posledné väčšie diely a to krídla a potom už len motory a bolo by hotové, ale... Plášt krídla mi absolútne nesedí :evil: Celkom dobre sa mi podarila vytvarovať nábežná hrana. Buď mi odstáva vrchná, alebo spodná časť krídla. Podarilo sa mi urobiť kópiu opláštenia na ľavej strane a opláštenie som prestrihol napol v mieste klapky a ani tak po nasunutí na kostru krídla to nesedí. Keď to prirovnávam aj bez kostry krídla, tak no nesedí. Krídlo by malo byť vo vrchnej časti v jednej rovine a v spodnej časti by malo od stredu ku koncu krídla stúpať. Neviem, asi budem musieť rozrezať koncovú časť a zlepiť nanovo, alebo odrezať z opláštenia, len som limitovaný klapkou na krídle. :(

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2565
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od kaktusak »

Nešlo by obšívku křídla přilepit a z vrchu i ze spodu odřezat přebytečný plášť ?
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od PeGo »

Asi mi iné neostane. Prilepím k stredovej časti ľavú aj pravú stranu kostri krídla. Nalepím stredovú časť plášťa a uvidím čo ďalej. Musím sa nejak pohnúť, lebo stále dokola to skúšam a nič. Odrežem asi z plochy. Jediný problém je tá klapka, to nijak neoklamem. S tou začnem aby to sadlo. Celé krídlo tým, že je tak dlhé cez 60 cm, tak aj malá odchýlka sa pri tej dĺžke dosť prejaví.
Hana
Příspěvky: 9
Registrován: sob 2.1.2021 12:27

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od Hana »

Jen jsem nahledla a to je teda uzasna piplacka :) nadhera - ty svetylka
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od PeGo »

Hana píše:Jen jsem nahledla a to je teda uzasna piplacka :) nadhera - ty svetylka
Ďakujem, keď som tomu venoval už toľko, tak sa snažím, hlavne to dokončiť. ;)
Tak čakalo ma lepenie výstuh do jednotlivých rebier a oblepovanie kostry krídla. Pôvodne som chcel zvoliť styrodur a prebrúsiť, ale výhoda pri nepresnostiach pri tomto modele je konštrukcia opláštenia krídla. Jednotlivé rebrá nie sú taký problém ako je to napríklad u ponoriek alebo lodí, kde by som asi išiel do toho styroduru. Ani by som nepovedal koľko času to zaberie. Krídlo je pevnejšie a dá sa lepšie napnúť obšívka a už to je len pár milimetrov nepresností :D . Hneď lepšia motivácia do dokončenia. Aj, keď je jasné, že tie konce treba orezať. Nedalo mi to a priložil som krídlo na trup lietadla a to krídlo je ozaj veľké :o Treba ešte urobiť finálne prebrúsenie prechodov rebier a potom oblepiť.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od PeGo »

Tak po dosť dlhej dobe ;) malý progres v podobe dokončenie oblepenia hlavného krídla. Na samotné oblepenie som potreboval ozaj pevné nervy, lebo to bol boj a nechcel som urobiť chybu. Nakoniec to dopadlo celkom dobre. Ešte trocha retuše. Ostáva už len nalepiť konce krídiel. Na kostre som musel skracovať samotné konce a prebrúsiť celý tvar. Je to chyba konštrukcie, lebo na dĺžku to nepasuje. Premýšľal som aké bude lepidlo lepšie, aby nedošlo ku skrúteniu a nakoniec som použil chemoprén a robilo sa to dobre.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
TOm.a.s.h.
Příspěvky: 186
Registrován: sob 21.1.2012 0:50
Bydliště: Chýně

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od TOm.a.s.h. »

Neumřel. To je dobře. Čekám na fíniš
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 284
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od silverman »

Vypadá to dobře. Jak si to oblepoval? V ploše, nebo jen po okrajích?
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od PeGo »

silverman píše:Vypadá to dobře. Jak si to oblepoval? V ploše, nebo jen po okrajích?
Zvažoval som či po okrajoch, ale nakoniec som sa rozhodol lepiť to postupne na plochu. Nezdá sa to, ale má to cca 13 cm šírku a dĺžku cez 50 cm. Používal som chemoprén a na koncoch pri odtokovej hrane herkules. Ako som písal mal som trochu obavy z krútenia na tak veľkej ploche, preto ten chemoprén.
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od PeGo »

Pomaly pokračujem ďalej. Zlepil som konce krídel a mal som toho fakt plné zuby. Samotné konce som aj navlhčil a snažil sa vytvarovať, ale chcelo by to asi viac zárezov a tenší papier. Dokonca som ho trochu prebrúsil, ale nie som úplne spokojný. Som, ale rád, že som to dostal do daného stavu. Ešte dorobiť krídelka a budem mať celé krídlo hotové. Dôležité je , že sa mi podarilo celkom dobre dodržať geometriu krídla pri tejto veľkosti.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2391
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Příspěvek od Brzdič »

Vypadá to perfektně. :)
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“