Sojuz 28 - Saljut 6 - Progress 1 / ŠOK, ABC / 1:80 - HOTOVO

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Sojuz 28 - Saljut 6 - Progress 1 / ŠOK, ABC / 1:80 - HOTOVO

Příspěvek od Standa F. »

Název modelu: Sojuz 28 - Saljut 6 - Progress 1
Autoři: Václav Šorel a František Kobík
Vydavatel: ABC č. 11 / roč. 23 (vyšlo 5. 2. 1979)
Reedice: Déčka 4 (1987)
Měřítko: ~1:80 (neuvedeno), délka modelu: 31 cm
Rozsah: 1,8 str. A4
Počet dílů: 52 číslovaných / 92 fyzických
Lepeno: z originálu z 1. vydání

Staré ŠOKovánky se už moc nelepí, tak přicházím já, abych to napravil 8-) .
První výročí letu našeho prvního kosmonauta bylo oslaveno v ábíčku stylově - papírovým modelem orbitálního komplexu, který byl využit i pro misi Vladimíra Remka.
Toto ABC vyšlo v době, kdy jsem byl v 8. třídě ZDŠ, bylo celkem krátce po legendárních uhelných prázdninách, já se připravoval na zkoušky na střední školu (šel jsem z osmičky), poslouchal Beatles a Led Zeppelin a nastávala u mne modelpauza - zájmy se měnily, dětské okouzlení ábíčkem a jeho přílohami jsem už měl za sebou... resp. dáááleko před sebou 8-) .
Vystřihovánka ruské kosmické techniky mne tehdy nechala zcela chladným, jako únor bílý kolem, byť byla s výraznou českou stopou. Nuže, nastal čas se vrátit do osmičky a zkusit tento komplex slepit a zjistit, jak model vůbec vypadá.


Vytahuji letitý originál:

Obrázek

Na první pohled jde o složitější a rozsáhlejší vystřihovánku dvojice ŠOK - 92 dílků je na jejich poměry hodně. Celou levou stranu zabírá stanice Saljut, na necelé druhé stránce jsou pak lodi Sojuz a nákladní Progress.
Rozpoznáváme neomylně konzervativní styl konstrukce a kresby obou autorů, který se za ta léta prakticky nezměnil:

:arrow: Nešikovné trojúhelníkové chlopničky po obvodu kruhových dílů (čel).
:arrow: Logo ABC a název objektu jsou umístěny přímo na modelu.
:arrow: Červená čísla nalepovaných dílů jsou napsána přímo na modelu, kde zůstanou na očích i po dokončení, stejně tak pomocné šipky narýsované na viditelném povrchu.
:arrow: Autoři nerozlišují, zda jde o ohyb z líce či z rubu - to je nutno se dovtípit z povahy dílu a podle toho činit.
:arrow: Nechybí poutavá návodná kresba v kompletní barevnosti, vlastně ilustrace hotového modelu = poznávací značka a přitažlivý prvek modelů zn. ŠOK.

Jdeme na to. Začínám centrální laboratoří Saljut.

Při pohledu na návaznou řadu válců a kuželových přechodů člověka napadne, zda ty díly na sebe budou navazovat, zda autoři počítali a rýsovali přesně, zda to nebude boj. Nebudou, nepočítali, nerýsovali, bude 8-) .
Největší válec 1 je nutno skroužit na poněkud menší průměr a je třeba si hlídat zadní čelo 2, které nesnese velké zmenšení kvůli dvěma otvorům pro trysky (není naznačeno, že by se měly ty dva otvory vyříznout, ale jelikož zde přijdou nalepit dva špičaté kužely, trysky 14, jen stěží by se daly přilepit jen za špičku => dělám pro ně otvory).
U pláště 1 jsem měl ještě milimetřík přidat ve zmenšení průměru - návazný kužel 3 jsem musel nechat hodně rozevřen :? .

Všechny ty klopotně navazující válce a kužely mají spoje na jedné straně, nazval jsem ji Dark Side of the Salyut - z té strany bude model nekoukatelný, byť jsem se pokusil o retuš - ovšem ta šedomodrá (kovová), která má za každého osvětlení a úhlu pohledu jiný odstín, se retušuje opravdu špatně (viz 3. obrázek níže).
Všechny válcové díly jsou uvnitř zpevněny smotanými pruhy pevnějšího papíru:

Obrázek Obrázek Obrázek

No, když z toho nevykrouhám Saljut, pořád by z toho mohl být prima sněhulák do betlému RV 8-) (foto sněhuláka vypůjčeno od Bakuldy):

Obrázek

Ve snaze model aspoň malinko opticky projasnit jsem se pustil do vyřezání černých meziprostor ve dvou červených kruhových zábradlích 17+18 a 19+20. Na první pohled bylo jasné, že budu mít problém k sobě usadit líc 17 a rub 18, resp. 19 a 20, jelikož volnomyšlenkářský grafik F. Kobík nenarýsoval sloupky zábradlí ve stejných úhlových roztečích - na pohled jsou sloupky od sebe různě daleko. Díly 17 a 18 (19 a 20) jsou identické i s těmi nepřesnostmi - což znamená, že líc k rubu k sobě zrcadlovým otočením nesedne.
Přesto jsem se o to pokusil - u menšího zábradlí 19+20 jsem na sebe napral originální vyřezané díly. Byl to úkon bolestivý a rozhodně nedoporučeníhodný k následování.
U většího zábradlí jsem už použil pouze jeden díl, nalepil jej na červený pevný papír a vyřízl černé vzduchy, či spíše kosmy.

Dále přilepeno 10 kulových kyslíkových nádrží 21 - zvolil jsem jiný způsob přilepení než tradiční: místo dvou dílků zlomených do L a přilepených zády k sobě jsem na obvod trupu nalepil celé kroužky jako podstavy a kolmo na ně půlkroužky natupo. Nádrže tak zaberou méně místa, jelikož zde hrozí, že by se na okrajích překrývaly:

Obrázek

Další zkouškou trpělivosti je 18 trysek manévrovacích motorků 52 - na návodné kresbě jsou opomenuty. Návod sice nabízí jejich náhradu za ždibky černé špejle či slámky, ale pokusím se použít původní dílečky. Takže kroužím 18 miniaturních válečků o průměru 1,6 a délce 3,5 mm. No, je to na hranici toho, co mé pazury vůbec udrží.
Vůbec poprvé v dějinách mého matlání oceňuji, že rub vystřihovánky je potištěn - na rubu listu je jakási zběsilá reklama a grafika s většími plochami černé => všech 18 dílů trysek se trefilo tak, že mají rub černý (jeden jen z části, ale postačí to), čili není nutno trysky uvnitř retušovat:

Obrázek Obrázek Obrázek

Tři solární panely 9 jsou zjevně namalovány tak, jako by se neměly podélně ohnout a slepit - ale ony se mají podélně ohnout a slepit - uprostřed jim chybí ohyb a grafika širší hrany panelu. Čili je třeba najít jakýsi kompromis při vyřezávání dílu, aby panel nevypadal graficky divně.
Opět se pokouším o malé vylepšení - ve skutečnosti panely nebyly rovné jak žehlicí prkno, ale byly zalomené dle konstrukce jejich skládání => zalomil jsem je natřikrát taktéž.

Dále přidány dvě antény - v držáku zadní antény 11 jsem vyříznul černý meziprostor. Parabola stykovací parabolické antény 16 nemá pojednánu vnitřní plochu (rub) => vyrábím ji z červeného papíru. Její nosná konstrukce 15 rovněž nemá žádnou vnitřní plochu - je možno ji začernit, anebo, což jsem také provedl, vytisknout ze záložní kopie ještě jednou díl 15 a udělat z něj rubovou stranu - vypadá to lépe:

Obrázek Obrázek Obrázek

Saljut je tímto hotov, uf uff 8-) . Je třeba dávat pozor při manipulaci, model téměř není kde chytit, je poměrně dosti „ochlupený“.

Na řadě je Sojuz a Progress ;) .
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sojuz 28 - Saljut 6 - Progress 1 / ŠOK, ABC / 1:80

Příspěvek od Standa F. »

Ve svých sbírkách chovám vzácný suvenýr ze Zvjozdnogo gorodku (Hvězdného městečka), které leží nedaleko Moskvy.

Tamní Souvenir shop nabízí řadu pamětihodných artefaktů, např. zaručeně pravý chlup z ocasu Lajky, Gagarinův kapesník, kterým si ziglil sklo přilby, červené podvazky Valentiny Těreškovové nebo kus donbaského antracitu na vkusném podstavci (...zlí jazykové tvrdí, že vedoucí obchodu k němu připojil cedulku s názvem Vladimír Komarov po návratu na Zem - je to asi blbost, ale fakt je, že od té doby pana vedoucího už nikdo nespatřil).

Já jsem si odtamtud v roce 1978 přivezl sadu stylových štamprlí vysoustružených z pravé zauralské oceli. Upomínají na legendární Remkův let v témže roce.

Jsou nepřekotitelné a vodka z nich nevyšplíchne (...Gubarevovi tedy vyšplíchla, a to když chtěl našemu kosmonautovi v kosmu demonstrovat, že se vodka ve stavu beztíže pros-tě-ne-vy-li-je - štamprli převrátil dnem vzhůru a pak tu kuličku vodky chytal jazykem po kabině Saljutu ještě dva dny).

Drátěná tykadla na štamprdlatech jsou nízkofrekvenční indikátory opilosti - čím více drátů vidíte, tím jste nadrátovanější. Normální je vidět 1-2 dráty. Nebo teda tři, maximálně.
Nízké frekvence vznikají, když se na židli houpete, až se skácíte - čili pokud se dráty rozkmitají, je to jasný signál, že je třeba letět domů. Že už prostě stačilo.

Obrázek
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sojuz 28 - Saljut 6 - Progress 1 / ŠOK, ABC / 1:80

Příspěvek od Standa F. »

Malá přehlídka orbitálních stanic Saljut z našich retro-luhů a nostal-hájů:

:arrow: 1. foto: zde právě slepený Saljut 6
:arrow: 2. foto: Saljut z ABC č. 21/16 (červenec 1972), autoři ŠOK, M~1:87. Vyšlo rovněž jako příloha (jen černobílá) knihy Stavíme makety letadel a kosmických lodí, Mladá fronta, edice Jak, svazek 56, 1976 (1. vyd.) a svazek 78, 1989 (2. vyd.) a v nakl. Albatros – Kosmická tělesa, 1979 a 1986 (přepracováno na větší formát)
:arrow: 3. foto: Saljut z Albatrosu, sešit Kosmická tělesa (1979 a 1986), autoři ŠOK. Stavba modelu: Miloš Drábek, foto: Petr Balda
:arrow: 4. foto: Saljut z Déček 4 (1987), autor Ladislav Badalec, M1:72. Stavba modelu: Michal Kavalier:

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Nuže, dokončíme lodě Sojuz 28 a Progress 1.
Obě lepím v souladu s návodem najednou, neb jsou konstrukčně shodné, graficky téměř taktéž:

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Zbývá to celé nějak smontovat dohromady 8-) .
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sojuz 28 - Saljut 6 - Progress 1 / ŠOK, ABC / 1:80

Příspěvek od Standa F. »

Jak známo, náš první kosmonaut Vladimír Remek se v roce 1978 vrátil na Zem s opuchlýma rukama.

Nebylo to ale kvůli tomu, jak tehdy tvrdili zlí jazykové, že ho po nich neustále pleskal kolega Gubarev s okřikováním: „Nesahej na to! NESAHEJ NA TO!!!“, čímž myslel palubní přístroje. Náš kosmonaut je měl zhmožděné z velmi dlouhého letu k Zemi na stratosférickém padáku, jelikož se vracel z kosmu právě tímto neobvyklým dopravním prostředkem.

Proč? Odkrýváme po letech utajované skutečnosti...

Stanice Saljut již neexistuje, shořela v atmosféře - ovšem trochu neočekávaně.

K Zemi se tehdy z temnot vesmíru blížil nepříjemný šubrák nepříjemnou rychlostí 100 km/s. Vypočítané místo dopadu odpovídalo vlakovému nádraží Praha-Běchovice. I když velikost meteoritu nedosahovala velikosti státu Texas, i tak byl dost velký na to, aby místo malé Prahy-Běchovic vznikla velká Praha-díra. Navíc, což si uvědomovali mocní tohoto světa, se poblíž tohoto nádraží, v nenápadném domku Pepy JoKa, skladují světové strategické zásoby vystřihovánek. Jakmile by vystřihovánky jednou na světě došly, v Běchovicích se určitě vždy nějaká najde. A nyní hrozilo jejich zničení!

Nebylo jasné, jak meteorit přimět ke změně své smrtící trajektorie, ani Bruce Willis neměl nějak tehdy čas nebo co („Paper models? WHAT?!? Fu*k you all!“), ale tu se stalo... svědectví přináší poslední obrázek, který pořídil V. Remek na svůj foťák Smena, když se náhodou vydal ze stanice ven na kosmickou procházku...

Obrázek

Ještě že si vzal s sebou ten padák! Nárazem šutr skutečně změnil lehce svou trajektorii, těsně Zemi minul, a tak Běchovice a vystřihovánky žijí dál!

No, snad ten model ještě nějak dám dohromady...
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Sojuz 28 - Saljut 6 - Progress 1 / ŠOK, ABC / 1:80

Příspěvek od PeGo »

Ty si to povýšil na umelecké dielo, alebo už len diely :D .
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Sojuz 28 - Saljut 6 - Progress 1 / ŠOK, ABC / 1:80

Příspěvek od JoskaM »

Kaktusákova metoda, Stadnovi se to nepovedlo a hodil kamenem :lol:
Uživatelský avatar
Ozzy CZ
Příspěvky: 222
Registrován: pát 24.2.2012 12:01
Bydliště: Cheb

Re: Sojuz 28 - Saljut 6 - Progress 1 / ŠOK, ABC / 1:80

Příspěvek od Ozzy CZ »

Stando kam Ty na to chodíš. :)
Tvoje reporty nemají chybu.
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: Sojuz 28 - Saljut 6 - Progress 1 / ŠOK, ABC / 1:80

Příspěvek od mahdy »

Taky mám rád Standovi reporty :lol: A modely jsou taky super samozřejmě ;)
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 627
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Sojuz 28 - Saljut 6 - Progress 1 / ŠOK, ABC / 1:80

Příspěvek od Kuba78 »

saljut6 letal v dobe navstevy hrdinneho ceskoslovenskeho soudruha kosmounauta-vyzkumnika na orbite cca 350km vysoko.. pri tehle trajektorii a blizkosti by kamen Zemi neminul i kdyby fakt chtel, na druhou stranu jak vidno vesmirny cestovatel ma velikost asi jako sojuz, na obranu nasi maticky Zeme a CAV (centralniho archivu vystrihovanek) ted staci JoKovi pohodlne se posadit v Bechovicich lavicku a uzit si kratky zablesk na hvezdne obloze nez se chudak meteor vypari..

PS Bruce willis mel v roce 1978 stale jeste vlasy, takze pochopitelne si uzival navstevy kadernika dokud mohl misto nejakeho pofiderniho zachranovani Zeme. to da rozum.

Obrázek
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sojuz 28 - Saljut 6 - Progress 1 / ŠOK, ABC / 1:80

Příspěvek od Standa F. »

Děkuji velice, pánové, je mi ctí.
*******

Chvilku jsem se odmlčel, jelikož jsem byl v daleké kazašské stepi sesbírat zbytky orbitálního komplexu, které neshořely v atmosféře, abych tady mohl dokončit jeho rekonstrukci.

Dalo to fušku, schraňoval jsem tajně úlomky na ploše asi stopadesáti fotbalových hřišť, ale nakonec jsem s větším pytlem na rameni mohl vyrazit k hranicím Kazachstánu a Ruska. Vojáky na hranicích jsem ošálil, že si nesu jen náhradní díly k hodinkám Vostok:

Pohraničník s nabitým kalašnikovem: „Čto éto? Sojuz? Saljut?!?
Já s naditým žokem: „Nět, éto Vóstok!

Dalšímu nepříjemnému vyptávání jsem zamezil vcelku neděravou igelitkou Super Rifle Jeans se dvěma kartony Marlborek uvnitř. Cesta domů byla volná.

Ještě jsem se krátce stavil na hřbitově Bona Scotta a Ronnieho Jamese Dia, kde mne zaujaly jejich apokalyptické ocelové kříže. Za menšího protestu pekelných démonů hlídajících oba rovy jsem kříže uvalil autogenem a hodil si je přes druhé rameno. Budou se mi hodit na výrobu podstavce. Piedestal z pevného černého papíru bude podepírat pouze těžiště modelu, čili centrální stanici Saljut. Oba slavní zpěváci by jistě souhlasili:

Obrázek Obrázek Obrázek

Stojím před konečným, ovšem zásadním rozhodnutím, jak celý komplex sestavit dohromady.

Dle návodu je to snadné – všechny tři lodě se prostě k sobě slepí. Toho se ale obávám. Model je poměrně dosti dlouhý (31 cm) a jednotlivé lodi se stýkají na úzkých plochách. Drobné neopatrné drbnutí do modelu, což je vlastně dlouhá páka, bude znamenat okamžité natržení v místech spojů.

Po zralé úvaze jsem se rozhodl lodi k sobě nelepit, ale udělat je zasunovací – půjde je spojit a rozpojit, čímž budou také skladnější. A modelu, viz výše, jsem opatřil i podstavec, jelikož by celý velký komplex asi neměl zůstat jen tak položen či pohozen.

Takže na Saljutu jsem vyrobil kroužky, příruby, přesné tak akorát, do nichž jemně-pevně zapadnou přídě Sojuzu a Progressu (hlavou mi víří vzpomínky na průmyslovku a problematiku lícování… díra H7, hřídel f6… nebo g6? 8-) ). Příruby jsem označil písmeny S a P, aby nedošlo k mýlce, kam přijde zasunout Sojuz a kam Progress:

Obrázek Obrázek

Myslím, že to funguje dobře, modely lze do sebe zasunout a přitom docela pevně drží třením v přírubách. Takže – dokonáno jest:

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Z utajovaného, ale nedávno odhaleného dialogu mezi kosmonauty Alexejem Gubarevem a Vladimírem Remkem, těsně před napojením na stanici Saljut …

Obrázek

Nakonec tedy všechno dobře dopadlo. Detailní stavební report a fotogalerie modelu je též na webu Papírové archeologie.

Na shledanou u dalších ŠOKujících objevů! 8-)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2565
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Sojuz 28 - Saljut 6 - Progress 1 / ŠOK, ABC / 1:80 - HOT

Příspěvek od kaktusak »

Opravdu nevím jestli se víc těším na papírový model a nebo na super počtení . Každopádně se těším na každý Tvůj příspěvek . Hodně dobrý .
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Sojuz 28 - Saljut 6 - Progress 1 / ŠOK, ABC / 1:80 - HOT

Příspěvek od Shagrath »

Tohle je fakt paráda. Celkové podání a reporty jsou prostě boží. Těším se na další tvůj počin.
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 627
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Sojuz 28 - Saljut 6 - Progress 1 / ŠOK, ABC / 1:80 - HOT

Příspěvek od Kuba78 »

nemas nahodou prehozene paraboly anten? podle navodne kresby maji sojuzy cervenou a saljut zlutou barvu, ty to mas obracene..
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sojuz 28 - Saljut 6 - Progress 1 / ŠOK, ABC / 1:80 - HOT

Příspěvek od Standa F. »

Děkuji, pánové! 8-)
*******


:arrow: Kuba: Dobře si všímáš ;) . Nicméně mělo by to být OK. Ve vystřihovánce je rozpor (těch rozporů je tam víc) - nesedí barvy dílů a jejich vykreslení na návodce. Souhlasí ale číslování dílů antén - jak v textu, tak na návodce a v logice číslování:

- Saljut: Na držáku antény 15 je disk 16 (červený, na návodce je okrový)
- Sojuz: Na držáku antény 32 je disk 33 (okrový, na návodce červený)
- Progress: Na držáku antény 49 je disk 50 (okrový, na návodce červený).
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 627
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Sojuz 28 - Saljut 6 - Progress 1 / ŠOK, ABC / 1:80 - HOT

Příspěvek od Kuba78 »

inu, chyba byla uz pri konstrukci, jedna se pravdepodobne jen o fantazii mistru stavitelu, neb dle fotografii maji sajuzy, progresy i saljuty paraboly v barve kovu. Nicmene tezko ruzne rozpory SOKum vycitat, predpokladam ze v dobe konstrukce vystrihovanky se mnozstvi podkladu limitne blizilo k nule (koneckoncu, Saljuty byly soucasti programu Almaz).
jinak Saljut je krasne a detailne ukazan v novem ruskem filmu Saljut-7 https://www.csfd.cz/film/502955-saljut-7/prehled/" onclick="window.open(this.href);return false; - sestka a sedmicka byly stejne - kdyby mel nekdo zajem shlednout. kupodivu i relativne odpovida pravde (na rusky film).

mimochodem, sovetskou kosmickou technikou jsem, pokud si dobre pamatuju, zacinal svoji karieru soutezniho papiroveho modelare (a taky hned skoncil). Albatros, 1986. Vostok byl pervoj. a za ceskoslovensky magion a imperialistickeho pijonyra sem dostal diplom..
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“