Supermarine Spitfire Mk.1a / Halinski / 1/33

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Supermarine Spitfire Mk.1a / Halinski / 1/33

Příspěvek od Horas »

Ahoj,
Už před koncem minulé stavby jsem začal řezat do nové vystřihovánky. Z velké hromady neslepených sešitů jsem si vybral tenhle Spitfire od Halinského, na který jsem se dost těšil. Je to Spit z bitvy o Británii, pilotovaný samotným Adolfem Malanem, v té době velitelem 74. perutě. Letoun má zajímavou tehdy běžnou černobílou kamufláž spodku, jestli tomu dobře rozumím, tak to byl v tu dobu pokus jak zmást zaměřovače protiletadlových děl.

Vystřihovánka je vytištěna na třech kartónových listech a dvou kancelářských papírech, mám k ní i lasery- a kabinku. Je to taková standardní kvalita od Marcina Dworzeckiho, takže naprosto super :) Neplánuju žádné úpravy, snad jen zasklení pozičních světel a otevření dvířek kabiny. Těším se na pohodovou stavbu, bojím se jen dvou věcí: Náběžné hrany eliptického křídla a .....

... kokpitu :). Protože kokpit nemá podlahu, je tvořen žebry nalepenými na vnitřní stranu obšívky a tady se bojím, že se mi to nepodaří slepit tak, aby se to nezkroutilo a bylo to symetrický. Uvidím, budu se snažit. Do žeber jsem chtěl pomocí kornováků vyrazit všechny ty otvory, ale pak jsem ztratil kuráž a nechal jsem je jen nakreslené. Vidět to stejně moc nebude a i takhle jsou ta žebra dost křehká.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1058
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Supermarine Spitfire Mk.1a / Halinski / 1/33

Příspěvek od rybak »

Máš to nádherné.
Ta kamufláž spodku sloužila pro rozpoznáni vlastních letedel ze země.
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Supermarine Spitfire Mk.1a / Halinski / 1/33

Příspěvek od Horas »

Ahoj, pokračuju pomalu, začal jsem mezitím lepit ještě jednu lodičku. Interiér kokpitu mám hotový, ještě přemýšlím, jestli ho budu trochu vylepšovat.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Supermarine Spitfire Mk.1a / Halinski / 1/33

Příspěvek od VašekS »

Je to super Honzo.
Precizní prácička ;) .
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Supermarine Spitfire Mk.1a / Halinski / 1/33

Příspěvek od Horas »

Ahoj, díky, snažím se, dost mi v tom pomáhá ta skoro dokonalá vystřihovánka.

Tak nakonec jsem kokpit nevylepšoval, už ten základ, co je ve vystřihovánce je super, a já bych tam beztak jen přidával nějaká táhla a kabely, které by stejně ani nebyly vidět.
Uzavřel jsem kokpit druhou vnitřní bočnicí a začal lepit trup. Chtěl jsem ho oproti vystřihovánce slepit samonosně bez žeber a teprve potom ho nalepit na kokpit. Rozhodl jsem se , že slepím záď a předek trupu zvlášť a spojím je uprostřed pod kokpitem. Začal jsem od zádi, tam nebyl celkem problém se slepením. Nepoužívám moc konstrukční chlopně, co jsou ve vystřihovánce, ale lepím pomocí proužků slabého kancelářského papíru. Hrany jednotlivých segmentů retušuju méně sytou barvou, než je na líci dílů, méně jsou pak vidět konce jednotlivých segmentů. U přídě jsem měl trochu více problémů, kapota je konstrukčně složitější a ještě některé nepřesnosti opravím.

Blbé ovšem bylo, že se mi ocas letounu nedařilo nasunout na kokpit, tady jsem musel hodně brousit zadní část vnitřní obšívky kokpitu (až tak, že jsem se vzadu dostal až na žebro) a asi mě to čeká i vepředu, Kdybych ten segment za pilotem lepil podle autora přímo na kokpit, určitě bych měl dole tak milimetrovou spáru. I přes to broušení jsem musel ocas rozstřihnout dole na úrovni křídel, jinak bych ho tam prostě nedostal. Ale už to přibližně sedí a to rozstřihnutí pak k sobě napasuju a zase slepím.

Teď budu dvacetkrát měřit, brousit kostru kapoty a pak na blok kokpitu nalepím nejdříve předek letounu a pak na to podle textury napasuju i zadek. Ale to až po Kyjově :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
OrasM
Příspěvky: 150
Registrován: pon 10.10.2022 7:51

Re: Supermarine Spitfire Mk.1a / Halinski / 1/33

Příspěvek od OrasM »

Krásna práca. Je radosť pozerať na tú presnosť a čistotu.
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1058
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Supermarine Spitfire Mk.1a / Halinski / 1/33

Příspěvek od rybak »

Vůbec nevím co řešís. To, co máš je nádhera.
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Supermarine Spitfire Mk.1a / Halinski / 1/33

Příspěvek od Horas »

Ahoj, Kyjov byl moc fajn (velké díky pořadatelům) a já byl tak saturovanej modelama, že jsem se ke Spitu dostal až dneska navečer.
Slepil jsem kostru křídla a po vyzkoušení všech zatím hotových částí jsem se rozhodl, že zkompletuju plášť kapoty kromě posledního dílu pod křídlem a celý předek dostanu na trup nasunutím na kostru. Kostra byla zase příliš velká, takže jsem strávil asi hodinu broušením předku trupu a dokonce jsem musel příď asi o půl milimetru zkrátit. Nakonec to tak nějak sedělo a tak jsem nasunutý plášť přilepil ke hranám kabiny. I přes to všechno broušení jsem musel použít docela velkou sílu, aby si hrany vnějšího a vnitřního pláště kokpitu k sobě sedly. Kapotu jsem ke kostře pak přilepil ve spodních částech pod kokpitem, v oblasti vybrání pro výfuky a v přídi za vrtulí, zbytek je pouze nasunutý bez lepidla.
Pak jsem nasunul i ocas letadla a pod kokpitem přilepil k předku. Opět je lepeno jenom v úzkém proužku kolem kabiny. Dole mi na levé straně vznikla ošklivá asi milimetrová mezera v opláštění, doufám, že se mi pak vyjdou díly přechodu křídla v trup a zakryjou to.
Pokračovat budu asi křídlem, už se nemůžu dočkat, až na něm pohořím :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 639
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Supermarine Spitfire Mk.1a / Halinski / 1/33

Příspěvek od Vojta S »

Krásná čistá práce, těším se na křídla.
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Supermarine Spitfire Mk.1a / Halinski / 1/33

Příspěvek od Horas »

Rozhodl jsem se slepit opláštění křídla jako jeden celek a teprve po dokonalém vytvarování ho přilepit na kostru. Začal jsem centroplánem, ten byl na všem to nejjednodušší. Pak jsem pokračoval s pravou částí křídla. Obě půlky jsem naretušoval, vytvaroval, k náběžce horní části křídla jsem přilepil proužek slabého papíru, pomocí kterého jsem obě poloviny slepil k sobě. Celé tvarování téhle půlky křídla mi trvalo asi dvě hodiny (zatím jsem na letadle strávil 30 hodin). Pak jsem křídlo opatrně přilepil k centroplánu, přičemž jsem neustále kontroloval přesné vzepětí. Teprve až na fotkách jsem si všimnul problémů s retuší na spoji náběžky. Barva se asi otřela při tvarování. V reálu to není vidět, ale fotografie s bleskem je neúprosná. Není problém, ještě to slabým štětcem opravím.
Na spodní části křídla jsem vyřezal otvory pro vyhazování nábojnic a pak jsem vyřezal a zasklil středové poziční světlo. Chtěl jsem v něm udělat i parabolu, ale ono to nebude vidět a navíc bych kvůli ní musel řezat do pilotního prostoru a tak jsem jen příslušné místo na spodku trupu polepil kouskem stříbrné fólie. Vytvořil jsem podvozkové šachty, které před kompletací pláště na kostru přilepím na spodní strany křídla.

Přemýšlím, jestli nějak nevylepšit otvor pro kameru na kořenu křídla a také, jestli by nebylo pěkné otevřít výstřelné kanálky na páskách, které přelepují ústí kulometů. Nainstaloval bych pak do křídla i hlavně kulometů.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2565
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Supermarine Spitfire Mk.1a / Halinski / 1/33

Příspěvek od kaktusak »

Slepit s papíru letadlo je podle mě jedna z nejtěžších disciplín v papírovém modelářství . Je tam všechno vidět a všechno je kulaté .

Zvládáš to parádně . Těším se na výsledek .
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Supermarine Spitfire Mk.1a / Halinski / 1/33

Příspěvek od Horas »

Dal jsem dohromady druhou černou polovinu křídla a do křídla jsem přilepil obě podvozkové šachty a spodní část chladiče. Teď to celé postupně od prostředku nalepím na kostru křídla a špičky křídel doplním až potom. Opět stejně jako u trupu je kostra dost natěsno, takže ji budu muset trochu obrousit a k tomu mám strach, že by se na opláštění mohly vyrýsovat žebra a tak ještě tu kostru vyplním hmotou na aranžování květin. Ale to asi až po víkendu, o víkendu se jdu mrknout na dvě výstavy, na E-day a k tomu ještě na MS lodních modelů v Jablonci nad Nisou :)

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 284
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Supermarine Spitfire Mk.1a / Halinski / 1/33

Příspěvek od silverman »

Parádní práce :shock: :!:
Praetor25
Příspěvky: 43
Registrován: stř 31.8.2022 12:12

Re: Supermarine Spitfire Mk.1a / Halinski / 1/33

Příspěvek od Praetor25 »

Nádhera :) Na Mk. I se taky někdy chystám a evidentně je, na co se těšit.
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Supermarine Spitfire Mk.1a / Halinski / 1/33

Příspěvek od Horas »

Kostru křídla jsem na místech, kde nejsou vyhazovače nábojnic a nebo podvozek vyplnil aranžovací hmotou a po vytvrdnutí lepidla jsem ji nad vanou sbrousil a nakonec jsem hmotu potřel zředěným herkulesem, který povrch hmoty vytvrdil. Po uschnutí jsem na kostru natáhl povrch křídla. Začal jsem středem a pomalu jsem postupoval ke koncům křídel. Bylo to hodně na fest, ale nakonec se mi podařilo potáhnout kostru bez toho, aby bylo křídlo zkroucené.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“