Sojuz-Apollo / V. Šorel, F. Kobík + ABC / 1:?? HOTOVO

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Sojuz-Apollo / V. Šorel, F. Kobík + ABC / 1:?? HOTOVO

Příspěvek od Medium »

Sáhl jsem do dávnověku vystřihovánek v časopise ABC a připravil si k sestavení model jedné významné předlohy, přesněji řečeno přímo soustavy "předloh". Kosmický program Sojuz-Apollo, tedy navázání spolupráce mezi dobyvateli vesmíru z USA a SSSR, začal oficiálně 24. května 1972 podpisem dohod politickými představiteli obou světových velmocí. Start samotných lodí proběhl pak 15. července 1975. Tříletá prodleva od podpisu dohod a startem by se mohla zdát dlouhá, ale je třeba si uvědomit, že muselo dojít krom jiného k úpravě obou lodí, aby mohlo dojít k jejich propojení, účastníci letu se museli naučit řeč druhé posádky apod.

Nyní již k samotné vystřihovánce. Sestavu Sojuz-Apollo našli čtenáři v ábíčku č. 22/ roč. 19, které vyšlo v červenci 1975. Tedy přesně v době uskutečnění letu. Autoři tím pádem museli mít vystřihovánku připravenou dopředu a doufat, že let nebude odložen. A autory bylo tehdy velmi plodné duo "ŠOK" - Václav Šorel a František Kobík.
Vystřihovánka hned na první pohled a dotek zrovna dvakrát nepotěší. Papír na kterém je vystřihovánka vytištěna je velmi slabý. Mno, papír, to je popravdě dosti shovívavé označení "toho", na čem kosmické lodě vyšly. Papírny totiž dodaly něco naprosto zoufalého, jakousi poloviční dřevotřísku. A ani tiskárna se zrovna dvakrát nepředvedla. Dostalo se mi do rukou několik výtisků a všechny byly podobné jako podkladový papír - zoufalé. Posunutý soutisk v rámci milimetrů, a to ještě křivě, vystřihovánka má docela i prapodivné barvy. Nicméně jsem se i tak rozhodl stavět z originálu, neboť snažit se o grafické úpravy po naskenování by bylo natolik náročné, že by si to člověk mohl rovnou nakreslit celé od nuly. A to už by ale nebylo od ŠOKu.

Náhled na titulku ábíčka a samotnou vystřihovánku. Na rozdíl od papíren a tiskárny si zaslouží velkou pochvalu tehdejší redakce ABC. Vystřihovánku doplnili zajímavým doprovodným článkem o programu vesmírné spolupráce, portréty členů posádek obou národností a logo celého dvojletu. Nechyběl ani obrázek propojených lodí někde tam vysoko nad Zemí.
Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Medium dne ned 10.9.2017 19:31, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Sojuz-Apollo / V. Šorel, F. Kobík / abc

Příspěvek od Medium »

Stavbu jsem začal sovětskou lodí Sojuz. Pracuji podle návodu, takže dle instrukcí jako první přišla na řadu motorová část Sojuzu. Inu, autorům se do konstrukce vloudilo několik chybiček. Pravda, část odchylek je způsobena rozdílnou tloušťkou papíru, na kterém autoři vystřihovánku rýsovali a papíru, na kterém je vystřihovánka vytištěna. Přesto si myslím, že něco jde na vrub samotným autorům. Takže jsem musel upravit délku pláště motorové sekce, z kartonu jsem si vykroužil vlastní kruhové přepážky. Na obrázcích si můžete všimnout žlutého posunu tisku černých proužků na plášti.

Obrázek Obrázek


Jak se říká, vše zlé je k něčemu dobré. Když je papír natolik slabý, rozhodl jsem se díly nepodlepit, ale opatrně je slepuji k sobě. Díky tomu jsou hrany spojů jen minimální a nejsou tak patrné. Ona se ta barva dílů při retuši nedala vůbec namíchat. Vše pak podlepuji dodatečně zevnitř, dokud se k tomu dostanu. Je to pravda postup náročnější než díly podlepit před vystřižením, ale v zájmu lepšího vzhledu povrchu modelu tomu složitějšímu podlepování čas věnuji. Ještě jsem doplnil na zádi motorů trysky a jejich lem.

Obrázek Obrázek
DDM Vetrnik
Příspěvky: 139
Registrován: sob 11.2.2012 23:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Sojuz-Apollo / V. Šorel, F. Kobík / abc

Příspěvek od DDM Vetrnik »

Že by konkurence ve vlastních řadách, jdi do toho, držím palce.
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Sojuz-Apollo / V. Šorel, F. Kobík / abc

Příspěvek od Medium »

Pokračoval jsem sestavením pilotní části sovětského Sojuzu. Posunutý soutisk způsobující zdvojení čar trochu mate, kde vlastně končí a začíná obrys dílů narýsovaný autory. Připravoval jsem si tedy všechny díly a před sestavením vše zkoušel poskládat "na sucho". Řeknu vám, že udržet 3 díly ve stočené poloze, přiložit je k sobě a ještě určit o kolik je díly potřeba upravit, na to jsou 2 ruce docela málo. Ještě že jsem ale vše vyzkoušel, protože bylo toho hodně co upravovat. Navíc je potřeba vedle rukou zapojit i hlavu. Musel jsem vyzkoušet k sobě sesadit více navazujících dílů (přesněji všechny zbývající díly trupu Sojuzu) a přemýšlet, aby úprava nějakého dílu sedící na jedné straně nebyla na druhé straně změna, na kterou by se již nedaly napojit navazující díly.

Některé chybičky byly jen droboučké, nejvýraznější chybou v konstrukci byl delší plášť kabiny, takže došlo ke zkracování. Jelikož jsem musel zachovat středovou souměrnost kresby, nešlo pásek prostě zkrátit seříznutím na jednom konci, ale chybu jsem musel rozdělit na oba konce pásku. Jak je vidět na fotce, zkracování se neobešlo bez následků. Z původně kulatého okénka rozděleného na poloviny na konce pásku vzniklo po zkracování spíše jen takové kukátko. Řešení bude jednoduché - na trup nalepím nové správně kulaté okénko z kopie.

Obrázek Obrázek


A pak jsem spojil pilotní část s již hotovou motorovou sekcí. Samozřejmě jsem se plně soustředil na udržení celého trupu v přímce, aby Sojuz nebyl do zatáčky. Může se zdát, že pokrok je maličký. Ano, je. Ovšem vzhledem k nutnosti si všechny díly před slepením vyzkoušet sesadit a většinu jich pak i upravit, práce docela dost narůstá. Ale již to začíná připomínat Sojuz....

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Miloš D.
Příspěvky: 166
Registrován: sob 21.1.2012 20:10

Re: Sojuz-Apollo / V. Šorel, F. Kobík / abc

Příspěvek od Miloš D. »

Lepíš přeci kosmickou techniku, tak se držíš hesla "maličký pokrok pro nás modeláře, ale veliký posun pro tebe" : - ))))
Jinak super práce, pereš se s modelem veteránem velmi statečně.
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Sojuz-Apollo / V. Šorel, F. Kobík / abc

Příspěvek od Medium »

Pravda je, že povětšinu času spíše jen mluvím coby-kdybych já něco slepil, ale občas se i já přemohu k činnosti, abych se zas pak mohl flákat a jen žvanit 8-) . Takže jsem udělal další krůček bezvýznamný pro lidstvo, ovšem zásadní pro...Sojuz.

Základní model trupu bylo nutné k dokončení vystrojit anténami, panely slunečních baterií a stykovým uzlem pro setkání s Apollem. Aby se mi tyto části po přilepení opět neutrhli, připravil jsem si nejprve stojánek, do kterého budu moci Sojuze pěkně uvelebit a tím model bude ve volném prostoru. Stojánek v sobě skrýval chybu v konstrukci (jak si můžete všimnout na fotce), kterou jsem upravil. Pak jsem k trupu již postupně přilepoval výše zmíněnou výstroj. U panelů baterií jsem se snažil o udržení roviny jejich plochy a myslím, že se mi to i povedlo. A tím máme Sojuz kompletní, tedy první část z celého mezinárodního vesmírného setu. Finální fotky ve svém uměleckém ateliéru pořídil Standa Fajkus, za což mu tímto děkuji.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Sojuz-Apollo / V. Šorel, F. Kobík / abc

Příspěvek od Medium »

Sovětský svaz je se svým Sojuzem připraven, podíváme se tedy do USA, jak jsou na tom s Apollem. Apollo bylo tvarově dá se říci velmi prosté - válec s kuželovitou přídí. Opět problém s délkou pláště, takže spousta zkoušení a dumání co a jak upravit, aby sedl plášť, špice a dno trupu. Navíc bylo potřeba ještě korigovat spojení špice s trupem, aby navazovala kresba autorů. Nějak se mi stále nedařilo a nedařilo ... a nedařilo dobrat se konkrétních výsledků kde, co a o kolik upravit. Až mi prostě došla trpělivost a "nějak" jsem řezal, stříhal a lepil. Nevěřil jsem v úspěch a už se připravoval, že Apollo na místo do vesmíru poletí do koše. Ovšem k mému úžasu mi nakonec vše sedlo naprosto dokonale - plášť, napojení špice i uzavření celého trupu kruhovým dnem. Dmul jsem se pýchou a sám sebe chválil ... až došlo na ono okřídlené o samochvále a pýše. Jelikož modely nebudu lepit po dokončení do stojánků napevno, jak je uvedeno v návodu, ale jen pokládat volně, usoudil jsem že do Apolla musím umístit zátěž. Na přídi totiž bude přilepen spojovací tunel pro setkání se Sojuzem. No, a právě na tu zátěž jsem v zápalu sestavování trupu úplně zapomněl. Takže jsem jí umisťoval dodatečně do trupu Apolla malým otvorem na špici.

Obrázek Obrázek Obrázek


Apollo bylo potřeba ještě vybavit několika doplňky, především motorky s malými tryskami pro korekci letu. Těch trysek zrovna nebylo nejméně, byly titěrné a navíc z toho dřevotřískového papíru to byla práce dost nepříjemná. Papír byl opravdu natolik špatný, že po celou stavbu vystřihovánky se z něho občas odlamovaly malinké třísečky. Někdy se mi je podařilo včas zakápnout lepidlem, a někdy jsem to prostě už nezachránil a místo musel jemně zaretušovat. Na jedné z fotek si můžete všimnout, že se úplně nepovedly barevně konce pláště a na spoji se tak setkaly odlišné odstíny.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Sojuz-Apollo / V. Šorel, F. Kobík / abc

Příspěvek od Medium »

Podrobněji dokumentovat dokončení Apolla nemá nějak velký význam, šlo jen o zhotovení trysky hlavních motorů a sestavení podstavce. Můžeme se tak již nedočkavě vrhnout na poslední část celé vesmírné sestavy. Ač je nejmenší, je možná tou nejvýznamnější částí - spojovací tunel mezi Apollem a Sojuzem. Jelikož spojovací tunel do výšin vyneslo Apollo, autoři ho možná právě proto napevno nechali přilepit na špici Apolla. Konstrukce tunelu je jednoduchá. Válcovitý průřez s mírným skosením na jedné straně a na straně druhé se stykovým uzlem pro spojení se Sojuzem. Dá se říci, že všechny díly bylo potřeba nějak upravit, aby to na sebe plynule navazovalo. Na tento základ tunelu stačilo již jen nalepit půlkruhovité dílky imitující kulovité nádrže na kyslík a ty zajistit trojúhelníkovitými díly, u nichž ovšem netuším, co mají představovat. Ve skutečnosti byly k válcovitému přechodovému tunelu připojeny takové krabice tvarem připomínající půlrakve. Takto reálně byla vystřihovánka zpracována při pozdějších vydáních v Albatrosu.

Obrázek Obrázek


A tím máme celou první mezinárodní vesmírnou sestavu dokončenou. Tehdy se tam vysoko nad hlavami všech pozemšťanů podařilo podat si ruce, jen škoda, že to mnohdy nejde i tady dole na Zemi. Práce na modelu nebyla úplně jednoduchá - bylo potřeba několik dílů upravit, hodně u toho přemýšlet, ale nakonec vznikne velmi povedený výsledek, který potěší snad nejedno oko příznivce starších vystřihovánek. Při upravování chybiček se mi několikrát stalo, že i já jsem se takříkajíc "seknul" o nějaký milimetr ve svém rýsování a měření. U ruční práce o výsledku rozhoduje například troška nepozornosti, ale třeba i jen obyčejná tloušťka hrotu tužky a úhel pohledu při odměřování s pravítkem. Musím se přiznat, že jsem díky svým minelám získal ohromný respekt před všemi těmi autory, kteří pro nás tvořili vystřihovánky bez počítačů a grafických programů. Byly to určitě desítky, někdy možná i skoro stovka hodin práce. jen ještě doplním již zmíněné, že celá sestava Sojuz - Apollo vyšlo v setu "Kosmická tělesa" u Albatrosu (1979, 1986) v částečně konstrukčně i výtvarně přepracované podobě. Jaký je rozdíl mezi abíčkovskou a albatrosovskou sestavou máte možnost zjistit v knize Papírová archeologie 2, kde se dozvíte mnoho zajímavého i o samotných autorech a jejich dalších modelech.

Obrázek Obrázek


Celá prezentace a hlavně fotografie výsledné modelové sestavy jsou věnovány oběma autorům, panu Františkovi Kobíkovi a panu Václavovi Šorelovi, který se v těchto dnech (8. září) dožívá významného životního jubilea 80. let. Ač nejplodnější vystřihovánkové období dua ŠOK spadá do 70. let minulého století, určitě i dnes je možné si sehnat a sestavit jejich vystřihovánku. A nyní to vlastně nedá ani moc námahy dostat se k nějaké vystřihovánce od V. Šorela a F Kobíka, neboť si stačí zakoupit ABC č. 19/2017, kde najdete reprint vystřihovánky Lunochod. Pevně věříme, že si mnozí z vás dříve či později nějakou tu "ŠOKovánku" slepí, ať to bude právě Lunochod, nebo vás zaujme nějaká jiná, po našem řečeno archeologická, vystřihovánka.

Obrázek Obrázek Obrázek


:arrow: Článek o tvorbě V. Šorela a jeho kolegů vycházející u příležitosti jeho osmdesátin: technet.idnes.cz
:arrow: Profil "ŠOK", spousta zajímavých obrázků a fotogalerie slepených modelů také na: http://www.papirovaarcheologie.cz/profi ... rel-kobik/
Uživatelský avatar
Lucas80
Příspěvky: 142
Registrován: čtv 14.6.2012 7:07

Re: Sojuz-Apollo / V. Šorel, F. Kobík / abc

Příspěvek od Lucas80 »

Nádherný "oldies" lepení. Pěkný, Michale.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sojuz-Apollo / V. Šorel, F. Kobík / abc

Příspěvek od Standa F. »

Popasoval ses s tím náramně, Michale, všechna čest! Matlal jsem to jako školák v době vydání a myslím, že jsem to neměl tak hezké! 8-)

Jak čas dovolí, zpracuji Tvůj report i na web PA. Díky za spolupráci!
toudi_sk
Příspěvky: 1
Registrován: stř 2.2.2022 20:22

Re: Sojuz-Apollo / V. Šorel, F. Kobík / abc

Příspěvek od toudi_sk »

Medium píše:Na tento základ tunelu stačilo již jen nalepit půlkruhovité dílky imitující kulovité nádrže na kyslík a ty zajistit trojúhelníkovitými díly, u nichž ovšem netuším, co mají představovat.
To malo znázorňovať držiaky tých guľových nádrží.
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“