Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32 - HOTOVO

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 278
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32 - HOTOVO

Příspěvek od silverman »

Obrázek

Ahoj modeláři a modelářky

před čtyřiceti lety, 27. a 28. července 1976, byly během dvou dnů, ustanoveny tři světové letecké rekordy, třemi posádkami dvou letadel jedinečného typu - Lockheed SR-71A.
Jeden z těchto rekordů, absolutní rychlost, je stále platný. 3529,29 km/h je dodnes nejvyšší oficiálně změřená rychlost jakou kdy člověk v letadle letěl.
Rekordním letadlem byl Blackbird s výrobním číslem 958 a posádku tvořili pilot Capt. Eldon W. Joersz a Major George T. Morgan jako operátor průzkumných systémů.
Tento letoun byl sedmým vyrobeným kusem verze A z celkových dvaceti devíti. Z výrobní linky sjel 22.července 1965 a byl prvním "regulerním" (tedy ne testovacím ani cvičným) Blackbirdem dodaným USAF.
Poslední let 958 se uskutečnil 23 února 1990. Letoun nalétal celkem 2288,9 hodin. a nyní je vystavený v Muzeu letectví ve městě Robins stát Georgia USA.

Obrázek


Protože mám rád kulatá výročí, rozhodl jsem se stavbu a report, zatím spíše symbolicky, zahájit právě při této příležitosti.
Model jsem stáhl na stránce Ecardmodels.com jako .pdf soubor. Nakreslil ho Ken West v měřítku 1/32. Perfektní report z betastavby je možné najít zde http://www.papermodelers.com/forum/avia ... =blackbird" onclick="window.open(this.href);return false;

No a zde je tedy prvních několik dílů kostry trupu. Jako měřítko pro porovnání velikosti jsem dal podložku A4. Díly 6-9 představují polovinu délky celého modelu, která bude rovný metr.

Obrázek
Naposledy upravil(a) silverman dne pát 22.11.2019 9:23, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od v.veverka »

Parádní předloha... Budu s napětím sledovat...
m0ucha
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 17.9.2015 19:51

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od m0ucha »

super!
tisknes doma? padne hodne cernyho toneru asi co? :)
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 278
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od silverman »

To asi padne. A ne jen černá. Ona je to ve skutečnosti 85% šedá s lehkým oranžovým nádechem. Takže to chce tisknout vícebarevně a ne v odstínech šedi. Zatím jsem si udělal jen pár zkušebních tisků a hraju si s nastavením tiskárny. Náklady na tisk radši počítat nebudu :)
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 278
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od silverman »

Ahoj modeláři a modelářky

Pokračuju vyřezáváním žeber. Slepil jsem přední část trupu. Zatím sedí vše bezvadně. Přesto, že kostra je, kromě pár dílů, lepená na 0,5 mm karton, celek je poměrně tuhý.
Vzhledem k jeho velikosti chci stavět model jako letící (a zavěšený u stropu). Se zavřenými kabinami a podvozkem. Tedy žádný velký prostor pro detaily, ale s co největším důrazem na čistotu linií obšívky. Uvidíme jak to dopadne.

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 278
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od silverman »

Ahoj modeláři a modelářky

Kostra trupu a křídel, není moc co dodávat. Šedá podložka je čtvrtka velikosti A1

Obrázek
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od v.veverka »

Tak to je sakra kus nábytku... Paráda...
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 278
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od silverman »

Ahoj modeláři a modelářky

po delší době... :-)

Něco k modelu. Pdf soubor obsahuje 69 stran, z toho 60 vlastní model + 9 stránek podstavec pro letící verzi. Díly jsou rozmístěny celkem řídce, častokrát, vzhledem k velikosti, jen jeden díl na stránku. Vystřihovánka je řešená vyloženě sparánsky. Neobsahuje žádné pomocné díly. Pouze základní kostru, díly obšívky a drobnosti jako kokpit, trysky a podvozek. Jakékoli podlepky a podobné věci si musí modelář dodělat sám. Očíslovaná je levá strana dílků, pravá ne. Není to ale žádný problém. Dílů není moc a jsou většinou velké.
Tiskl jsem na kancelářskou laserovou tiskárnu HP CP4525 a papír ColorCopy 160g. Model s touto gramáží počítá i pro podlepování kostry! Pozor na dotisky! Po výměně toneru zjistíte, že není "černá" jako "černá".

Poskládal jsem motorové gondoly. Nenarazil jsem na žádnou chybu, díly na sebe sedí přesně. napojení na trup a křídla je také v pořádku. Pouze jsem si doplnil několik pomocných žeber.

Obrázek
vatikh
Příspěvky: 29
Registrován: ned 5.2.2012 20:39
Bydliště: Vysočina

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od vatikh »

Ahoj,
letadla po II. světové válce moc nemusím, ale tento model mě zajímá svojí velikostí. Ať se ti práce dál daří.
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 278
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od silverman »

Díky. K té velikosti musím podotknout, že se s prací pomalu přesouvám k velkému kuchyňskému stolu ;)
Velikost byl také jedním z důvodů proč jsem se do toho pouštěl. Nikdy jsem nic tak velkého nestavěl a chtěl jsem si to vyzkoušet.
Pokračuju na obšívce horní části trupu. Na tvarování jsem ji v železářství koupil dvě duralové trubky větších průměrů než mají pletací dráty které mi stačily doteď.
V otevřených částech kostry, mezi žebry, by se mohla obšívka propadat. Takže chci kostru ještě nějakým způsobem "zaplnit".
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 278
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od silverman »

Ahoj modeláři a modelářky

šnečím tempem vytrvale vpřed... :-)

Slepil jsem obšívku trupu. Ta se skládá z vrchní a spodní části, které se lepí samostatně a teprve potom se pokládají v celku na trup. lepí se na tupo a poté se doporučuje, podle návodu, spoje podlepit tenkým papírem. Ono bez podlepení se mi to beztak trhalo, takže je to víceméně nutnost. Další nutností je důkladné tvarování před slepením. Pokud je papír dobře vytvarovaný, tak je vlastní lepení o dost snazší a papír vás sám navádí. Případným lepičům bych doporučoval držet se pořadí lepení. Pokud si slepíte tři větší celky které pak chcete lepit k sobě (jako já) tak se vám budou špatně natahovat prsty k lepeným spojům. Ty je dobré vyhladit ještě před podlepením proužky papíru.
Pokračuju s prací na kostře. Vylepil jsem náběžnou hranu křídel a trupu a podobně chci pokračovat i v dalších částech mezi žebry. Jsou to dost velké plochy a hrozba propadu nebo promáčknutí obšívky je celkem reálná.

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 278
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od silverman »

Ahoj modelářky a modeláři

stavba nejrychlejšího letadla na světě pokračuje, drobnými krůčky, vytrvale dál.
Na scénu přichází posádka.

Obrázek

Nejdřív jsem chtěl kokpity zasklít kouřovou folií. Model stavím "letící-zavěšený" a do prostoru posádky stejně nebude moc vidět... nakonec mi to nedalo.
Takže průhledná folie, a když už bude vidět dovnitř tak tam musí být i pilot s operátorem.

Obrázek Obrázek

Tito nahrubo uplácaní homunkulové tedy představují pány Joersze a Morgana. Těla jsou z plastu polepeného ubrouskem a kašírována ředěným Herkulem. Natřeno bílou akrylovou barvou. Helmy jsou plastové.
Kostru přední části trupu jsem vylepil kartonem, podobně jako trup lodi.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
bigpetr
Příspěvky: 293
Registrován: sob 23.1.2016 21:45
Bydliště: Brno

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od bigpetr »

Tento stroj mám rád. Dobrá práce. Není to asi žádná sranda pracovat s tak velkými díly.
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 278
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od silverman »

Díky. Zatím to celkem jde. Okamžikem pravdy bude pokládání obšívky ;)
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od Vojta S »

Ti piloti jsou parádní.
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“