LUNAR MODULE (UHU 02/ scratchbuild) " Infostavba"

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Uživatelský avatar
wedge
Příspěvky: 114
Registrován: sob 21.1.2012 17:30
Bydliště: vysočina
Kontaktovat uživatele:

LUNAR MODULE (UHU 02/ scratchbuild) " Infostavba"

Příspěvek od wedge »

Obrázek

Dobrý den přeji všem a vítám Vás u svého nového tématu. Protože jsem poslední dobou lepil jen samé sci-fi, měl jsem docela potřebu slepit něco z reálné kosmonautiky. Protože aktuálně čtu knížku "Moon Lander - How we developed the Apollo lunar module " od šéfkonstruktéra Thomase Kelly a po večerech "pařím" suprovou oddychovku "Eagle Lander" tak nebylo moc co řešit. Do oka mi padl muj nejoblíbenější stroj který se kdy do vesmíru vydal - Lunární modul. V poslední době jsem se hecoval abych se konečně pustil do LM od autora UHU02 který vytvořil svůj model "v řezu" podle vzoru Aquaria z letu Apollo 13.

No a aby toho nebylo málo, tak až mi to situace umožní, tak budu pokračovat ve svém scratchbuildu který jsem zahájil asi před 2 lety ale už jsem na něm dlouho nedělal. Teď jsem správně motivovaný a těším se jak se na něj vrhnu přibližně někdy kolem vánoc. Předlohou je mi LM od autora Vincetna Meense , který udělal model ještě reálnější než je skutečná předloha a já kopíruji jeho postup.

Dále bych chtěl využít toho že čtu knížku od samotného šéfkonstruktéra LM a okořenit svoje příspěvky i informacemi ze zákulisí a vývoje jednotlivých systémů a komponentů kterými budu prokládat fotografie LM od UHU kde jsou jednotlivé systémy dobře vyditelné. Nebute to tedy klasický report ze stavby kterých je na netu už tolik že to přestává být vtipné ale jednotlivé detaily budu zobrazovat postupně

Začnu tedy samotnou stavbu a budu sledovat knihu v jejím pořadí popisování jednotlivých systémů. Předem se omlouvám za překlad, který nebude na profesionální úrovni.

1: RCS - neboli Reaction Control System - neboli orientační manévrovací trysky

Tom Kelly :
S očekáváním jsem svolal sobotní schůzi v konferenční místnosti s O. Williamsem, Bobem Grossmanem a ostatními z RCS Skupiny. Přehodnocovali jsme konfiguraci RCS, obzvláště geometrické rozmístění trysek na startovací části LM (AS - Ascent stage) a stupně spolehlivosti. Většinu dne jsme strávili u tabule a dělali různé náčrtky konfigurace RCS a rozmístění trysek a kalkulovali jsme charakteristiky každého nastavení četně váhy, spolehlivosti a ovladatelnosti v případě selhání některých trysek.
Diskutovali jsme technickou logiku a praktické problémy jako například kontaminace palivem sousedních míst na AS. Tyto následné úvahy nás přesvědčily aby jsme opustili originální návrh RCS, který měl trysky blízko předních oken, které by pravděpodobně zašpinily spalinami paliva.
"Takže jak jsme na tom?" Vyzval jsem je. "Všechny konfigurace které jsme tu měli mají nějaký zásadní nedostatek. Jsou ještě nějaké, které nám unikají?" Postavil jsem se u tabule čelem ke skupině. Všichni byli hluboce zamyšlení.
Bob Grossman najednou vyskočil a celý rozzářený mi sebral křídu. Rázně smazal tabuli a začal načrtávat. "Co takhle pootočit trysky o 45° a tím je udržet dál od oken? Nastavíme je jako osový a kolmý pár - podívejme se jak to vypadá na našem návrhu. "
Grossman kreslil s velkým zaujetím a rychle plnil porovnávací tabulky tímto návrhem. Vypadalo to lépe než naše předchozí návrhy ale pokračovali jsme v diskutování všech pro a proti ještě další hodinu než jsme tento návrh začali preferovat a přišli s tímto výsledkem :
4 skupiny po 4 tryskách otočeny o 45° vzhledem k ose kabiny posádky, se dvěma tryskami v každé skupině které byly paralelně sesouhlaseny s hlavním startovacím motorem. Další 2 trysky kolmo na ně a vzájemně otočeny o 90°
RCS byl uspořádaný ve dvou naprosto nezávislých systémech A a B. Každý měl vlastní nádrž paliva, okysličovadla a tlakového hélia, dále 8 trysek (po dvou v každé skupině) a plně zastupitelné komponenty. Systém zajišťoval kontrolu ve všech třech osách během jakékoliv jednotlivé závady a mnoha konkrétních kombinovaných závad. Toho večera jsme opustili kancelář plní radosti z úspěšně vyřešené skládačky a z toho že jsme vytvořili něco inovativního a cenného.


ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: LUNAR MODULE (UHU 02/ scratchbuild) " Infostavba"

Příspěvek od JakubSDK »

No tak tohle bude parada 8-) tesim se na pokracovani...

Modul mam take od mistra UHU ale zatim jsem nenasel odvahu a hlavne mam spousty jinych kostlivcu :oops:

At se ti dari Jakub.
Uživatelský avatar
wedge
Příspěvky: 114
Registrován: sob 21.1.2012 17:30
Bydliště: vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: LUNAR MODULE (UHU 02/ scratchbuild) " Infostavba"

Příspěvek od wedge »

Děkuji ti Davide, snad to dotáhnu do konce (nemyslim model, ale nejaky rozumný "report" )

Abych nějak vyplnil mezeru mezi dalším popisem konkrétní součásti LM, tak zkusím dnes jen obecně nastínit co vedlo konstruktéry ke změně designu přistávací části (Descent stage - DS) Nikdy jsem nad tím nepřemýšlel ale důvody popisuje T. Kelly hned v následujících odstavcích. Původní návrh tedy vypadal takto :

Obrázek

S narůstající hmotností LM tak jak se postupně vyvíjel bylo potřeba zvětšit i nádrže na pohonné hmoty...

2 : Původní design přistávací části a jeho vývoj :

Tom Kelly :
Původní návrh LM počítal s válcovitým tvarem startovací i přistávací části (AS - Ascent stage, DS) a pěti-bodovým pevným přistávacím zařízením.
DS obsahovala DPS ( Descent propulsion system) neboli přistávací motor a jeho součásti který se skládal ze samotného raketového motoru, šesti sférických palivových nádrží (3x palivo, 3x okysličovadlo), tří tlakových héliových nádrží a přidružené instalace. DS také nesl přistávací zařízení, obsahoval prostory pro vedecké zařízení které mělo být umístěno na měsíci a přistávací radar.
S možností navýšení hmotnosti
(původní optimistické výpočty počítaly s menší hmotností LM ale jak se postupně konstruoval Saturn 5, upřesňovala se hmotnost jednotlivých komponentů a výkon samotného Saturnu 5, vedlo to k tomu že se zvyšovala hmotnost užitečného zatížení, + LM postupně nabýval na hmotnosti proti původním výpočtům - pozn. autora) na 25 000 liber (11 340 kg) a zvětšený průměr nádrží pohonných hmot v DS znamenal že pěti-bodové pevné přistávací zařízení, které by poskytlo LM dostatečnou stabilitu, se už nebude vejít do prostoru který poskytoval kryt LM ve třetím stupni Saturnu 5. Museli jsme akceptovat skutečnost že přistávací zařízení bude muset být pohyblivé a to znamenalo možnost dalších komplikací. Tímto řešením jsme ale překročili povolený průměr konstrukce DS a zároveň byla kruhová konstrukce nevhodná pro přenášení sil mezi adaptérem SLA (Space-craft LM adapter) ve třetím stupni Saturnu 5 a LM během startu.
Potřebovali jsme silné pevné uzly které by přesáhly celý průměr SLA a to nás dovedlo k myšlence že bude vhodnější křížová konstrukce DS spíše než kruhová. Křížová konstrukce na druhou stranu vyžadovala jen 4 palivové nádrže namísto původních šesti a aby obsáhly dostatečné množství paliva , měly být válcové spíše než sférické. Křížový tvar vytvářel přirozeně body na konci každého ramene kříže které se dali použít k připojení LM ke konstrukci SLA a namontování výklopného přistávacího zařízení. Prázdná místa mezi rameny kříže, která byla překlenuta lehkou konstrukcí se mohli využít pro vytvoření úložného prostoru pro vědecké vybavení, které mělo být ponecháno na měsíci nebo používáno astronauty během výzkumu měsíce. V relativně krátkém čase byl DS přepracovaný do nové podoby.


Obrázek
Uživatelský avatar
wedge
Příspěvky: 114
Registrován: sob 21.1.2012 17:30
Bydliště: vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: LUNAR MODULE (UHU 02/ scratchbuild) " Infostavba"

Příspěvek od wedge »

Tak model je hotov. Celá stavba mi trvala asi 150 hodin, což je dáno tím že já jsem opravdu rekreační modelář a neustále se u lepení něčím rozptyluji. Pokud bude zájem, mohu pokračovat s volnou formou překladu, ale půjde to pomalu, bohužel nemám vůbec čas na čtení. Takže děkuji UHU za nádherný model a doufám že mu dokončím bratříčka do konce tohoto desetiletí ...

ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
scad
Příspěvky: 69
Registrován: ned 22.1.2012 23:46
Bydliště: Klatovy

Re: LUNAR MODULE (UHU 02/ scratchbuild) " Infostavba"

Příspěvek od scad »

Nádhernej model i předloha! UHU umí dělat nádherné a přesné modely (stavěl jsem od něj to AT-ST a teď předělávám TIE Interceptor na TIE Fighter). Popral ses s tim fakt dobře :)
Uživatelský avatar
hromadko.s
Příspěvky: 496
Registrován: sob 21.1.2012 9:56
Bydliště: Hlinsko v Čechách

Re: LUNAR MODULE (UHU 02/ scratchbuild) " Infostavba"

Příspěvek od hromadko.s »

Tak tohle je moc pěkný :D
Ještě fotku na měsíčním povrchu :)
mirektuner VZ SKODA
Příspěvky: 579
Registrován: ned 22.1.2012 19:28

Re: LUNAR MODULE (UHU 02/ scratchbuild) " Infostavba"

Příspěvek od mirektuner VZ SKODA »

Máš to moc pěkný já čekal postup stavby a né hotovej model no škoda ;)
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: LUNAR MODULE (UHU 02/ scratchbuild) " Infostavba"

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Letos v dubnu jsem stejný model viděl na soutěži v Maďarské Mošoni. Společně s modelem Tali'Zorah vas Neema nar Rayya se podělili o první místo v papírových modelech. Po právu si své umístění zasloužily.
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“