Supermarine Spitfire MkIIA / Betexa / MkIA P.Bestr / 1:35

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Supermarine Spitfire MkIIA / Betexa / MkIA P.Bestr / 1:35

Příspěvek od v.veverka »

Tak se pustím do posledního kousku z hangáru Betexy ze série Váleční soupeři, který mně zůstal ve 2D...

Obrázek

Předloha je notoricky známá a není ji jistě třeba nijak obšírně představovat, tak jen snad pár základních informací a obrázků.

Supermarine Spitfire byl britský jednomístný stíhací letoun sloužící v RAF a v letectvech dalších spojeneckých armád během druhé světové války. Letoun tvořil spolu s Hurricany základ britského stíhacího letectva během bitvy o Británii.

Obrázek Obrázek

Supermarine začalo s vývojem své první stíhačky jako odpověď na specifikaci F.7/30 vydanou britským ministerstvem letectví v roce 1931. Ta požadovala letadlo moderní koncepce poháněné motorem Rolls-Royce Goshawk II. Soutěže o typ specifikovaný v F.7/30 se zúčastnily všechny významné letecké společnosti v Británii i malá firma Supermarine (od roku 1928 vlastněná koncernem Vickers). Ta měla zkušenosti s vývojem rychlostních speciálů, které dosáhly výrazných úspěchů v soutěži plovákových letadel o Schneiderův pohár s typy Supermarine S.5 a S.6 (rychlostní plovákový typ S.6B konstruovaný Reginaldem J. Mitchellem dosáhl 29. září 1931 světového rychlostního rekordu výkonem 657 km/h).

Vyvíjený stroj dostal označení Type 224 a jeho šéfkonstruktérem byl R. J. Mitchell. Měl otevřenou pilotní kabinu a mohutně zakapotovaný pevný podvozek (v kapotách bylo po jednom kulometu ráže 7,7 mm, další dva byly v trupu před pilotem). Prototyp vzlétl 19. února 1934, ale nedosahoval požadovaných výkonů.

V roce 1935 britské ministerstvo letectví objednalo ve firmě Supermarine specifikací F.37/34 první celokovové stíhací letadlo pro potřeby RAF. Prototyp Supermarine Type 300 byl dokončen 18. února 1936, konstruktérem byl opět Reginald J. Mitchell. Prototyp se sériovým číslem K5054 poprvé vzlétl 5. března 1936 (někdy se udává i 6. březen) poháněný motorem Rolls-Royce Merlin C a dvoulistou dřevěnou vrtulí. Mimo celokovové konstrukce měl krytou kabinu a zatahovací podvozek. Po menších úpravách prototypu byla v červnu 1936 objednána první série 310 kusů pod názvem Spitfire. Kvůli dosažení vyšších výkonů byla ve výrobě brzy nahrazena dvoulistá vrtule třílistou. Technologická náročnost typu (zejména výroby moderního eliptického křídla) způsobila zpoždění náběhu výroby a první stroje přišly k jednotkám až koncem roku 1938.

Celkem vzniklo 24 verzí s mnoha subvariantami lišícími se motory, výzbrojí či výstrojí. Výzbroj se zpočátku u prvních verzí sestávala výhradně z kulometů. Verze Mk.IA nesla osm kulometů Browning ráže 7,7 mm vestavěných do křídla. Protože se brzy ukázalo, že kulomety mají relativně malý účinek, dostaly Spitfiry výzbroj 20mm kanónů British-Hispano. Po testech na několika strojích Mk.I bylo vyrobeno 170 kusů verze Spitfire Mk.IIB, vyzbrojené dvěma 20mm kanóny British-Hispano a čtyřmi 7,7mm kulomety.

Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) v.veverka dne čtv 5.11.2015 19:30, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Supermarine Spitfire MkIIA, Betexa, 1:35 MkIA P.Bestr 1:

Příspěvek od v.veverka »

Tak jsem se nakonec rozhodl pro stavbu dvou exemplářů... Jsem zvědav, jak mně to bude odsýpat a jestli to bude lepší, co si na jednom vyzkouším, to na druhém snad ještě vylepším :D

Obrázek Obrázek

Zatím jsem vyprostil oba trupy s díly, pro podlepení spojů... Jsem zvědavý, jak půjde ten trup vytvarovat, přeci jenom jsou tvary předloh dost členité... Taky mohu v reálu posoudit papír z Betexy a papír na který jsem tisk svépomocí, tedy pomocí tiskárny :D
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1055
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Supermarine Spitfire MkIIA, Betexa, 1:35 MkIA P.Bestr 1:

Příspěvek od rybak »

Ty si ty betexaky dáváš. Pěkný.
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Supermarine Spitfire MkIIA, Betexa, 1:35 MkIA P.Bestr 1:

Příspěvek od v.veverka »

Naohýbané a částečně polepené trupy...

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Supermarine Spitfire MkIIA, Betexa, 1:35 MkIA P.Bestr 1:

Příspěvek od v.veverka »

Zadní část trupu jsem doplnil o vnitřní konstrukci a zkompletoval obě směrovky... Použil jsem nové pastelky na retuš a vůbec to nevypadá zle... Jinak co se týče papíru, můj se hůř tvaruje a loupe se, betexácký se tvaruje mnohem lépe, ale lesklá barva použitá pro tisk se loupe praská, čím tenčí či menší díl, tím hůř... opravit tu lesklou barvu pastelkami či vodovkami je nemožné a protože nic jiného tu nemám, bude holt spit od Betexy hoooddně oprýskaný... :D

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Supermarine Spitfire MkIIA / Betexa / MkIA P.Bestr / 1:3

Příspěvek od v.veverka »

Po pár dnech se mně podařilo se sem přihlásit a přidám tedy pár fotografií z postupu...
Dokončil jsem kompletaci zadní části trupu s výškovkami a zasklil čelní část kabiny s pancéřovým štítkem, to mně dalo poměrně dost práce, ale výsledek na první pohled docela splňuje požadavek na charakteristický tvar kabiny Spitfiru...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Supermarine Spitfire MkIIA / Betexa / MkIA P.Bestr / 1:3

Příspěvek od v.veverka »

Následovaly výfuky a výztuha nebo část do předku trupu, která ho má pomoci vytvarovat, zepředu uzavřít a zároveň potom držet vrtuli... Měl jsem dilema, jestli uzavřít trup ještě před vlepením komponent nebo až potom, nakonec jsem zvolil první možnost, trup uzavřel a začal vlepovat vnitřní konstrukci + díl pro upevnění výfuků... Držel jsem se návodu, vlepil konstrukci a pak chtěl vlepit ty díly pro výfuky, tady jsem narazil... S hrůzou jsem zjistil, že se tam díly nevejdou, protože výztuha trupu zasahuje až do výřezů pro výfuky!!! S velikými obtížemi a ne bez následků a deformace přední části trupu jsem odstranil tu vnitřní konstrukci a do výztuhy jsem v obou případech vyřízl otvory tak, abych později mohl vlepit ty vnitřní části výfuků... Infarktová situace, myslel jsem, že to rozšlapu :D

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Supermarine Spitfire MkIIA / Betexa / MkIA P.Bestr / 1:3

Příspěvek od v.veverka »

Další etapou je sestavení a vlepení interiéru... Tady jsem si začal pohrávat s myšlenkou obě letadla maličko odlišit a jedno otevřít i z boku tak, aby vypadalo trošku jinak a bylo třebas vidět dovnitř... No, uvidíme... :lol:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Supermarine Spitfire MkIIA / Betexa / MkIA P.Bestr / 1:3

Příspěvek od v.veverka »

Tak začal boj o spatlání interiérů... jo a jedno éro jsem tedy otevřel, jak je patrno z fotek... Jsem zvědavý, co z toho vyleze, fakt je, že se docela prdím s těmi drobnůstkami a vidět bude zase prd... No, ale jen pro ten pocit, že to tam mám :D :D :D Porovnával jsem své patlingy s některými polskými díly místních a slovenských mistrů lepičů a jsem nasra..ej... To moje vzdálené napodobování není modelařina :shock:
V každém případě na polici to snad stačí :D

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Supermarine Spitfire MkIIA / Betexa / MkIA P.Bestr / 1:3

Příspěvek od v.veverka »

Pokračoval jsem s drobnými částmi interiérů. Držel jsem se striktně návodu a použil jen dílky ze stavebnice. Pouze do otevřeného modelu ještě doplním páčidlo pro nouzové otevírání kokpitu...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Supermarine Spitfire MkIIA / Betexa / MkIA P.Bestr / 1:3

Příspěvek od Vojta Č. »

Dobrá paralelka, náhodou. A zajímavě řešený modely, tyhle Betexy. :)
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Supermarine Spitfire MkIIA / Betexa / MkIA P.Bestr / 1:3

Příspěvek od v.veverka »

Tak křídla... Shodné díly, jen v jednom případě (Betexa) jsou obě poloviny křídel spojené... Podlepil jsem výztuhy azítra se pustím do kompletace...

Obrázek Obrázek Obrázek

Dostříháno, dořezáno, dopodlepeno... Připraveno ke kompletaci křídel...

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1055
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Supermarine Spitfire MkIIA / Betexa / MkIA P.Bestr / 1:3

Příspěvek od rybak »

Ty jsi hračička :-)
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Supermarine Spitfire MkIIA / Betexa / MkIA P.Bestr / 1:3

Příspěvek od v.veverka »

Tak hračička dopatlal konstrukci křídel... Ještě je potřeba je patinovat... Některé cajky dolepím až nakonec...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Supermarine Spitfire MkIIA / Betexa / MkIA P.Bestr / 1:3

Příspěvek od Vojta Č. »

To je prostě krásnej tvar. Notabene takhle stereo :)
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“