Messerschmitt Bf-109 G-2 / P. Bestr / 1/35 - HOTOVO

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Messerschmitt Bf-109 G-2 / P. Bestr / 1/35 - HOTOVO

Příspěvek od v.veverka »

Tak jsem se pustil do dalšího paper war birda :D

Tentokrát v provizorních podmínkách doma v ČR, takže to nebude žádná sláva... Vytištěno na mizerné tiskárně a barevně to je jaksi vyblité... Leč mně jde hlavně o trénink a o zábavu po návratu z dovolené :D

Opět něco o předloze:

Obrázek Obrázek

Messerschmitt Bf 109 G-Gustav

Této verze bylo ze všech verzí Bf-109 postaveno nejvíce, ačkoli s výrobou další verze „stodevítky“ se již nepočítalo. Předpokládalo se, že tento typ bude nahrazen letouny Me-209 a FW-190. Me-209 však zklamal a Focke-wulfů 190 nebylo mnoho vyráběno, vzhledem k nedostatku výrobních prostor. Proto bylo přikročeno k úpravě letounu Bf-109 F. Úpravy se týkaly zejména výzbroje a motoru. Bf-109 G-1 býl poháněn řadovým motorem DB 605 vyvinutým firmou Daimler-Benz. Nový motor konstrukčně vycházel ze svého předchůdce tj. z motoru DB 601 E. Počet otáček tak vzrostl na 2800 za minutu, což se projevilo zvýšením vzletového výkonu na hodnotu 1 085 kW (1 475 k) a maximálního výkonu ve výšce 5 700 m na 963 kW (1 310 k). G-1 měla také přetlakovou kabinu. Současně s variantou G-1 se v mnohem větším počtu vyráběla varianta Bf 109 G-2, která neměla přetlakovou kabinu.

Hlavní technické údaje

Rozpětí: 9,92 m
Délka: 9,02 m
Výška: 2,50 m
Prázdná hmotnost: 2 268 kg
Vzletová hmotnost: 3 196 kg
Maximální rychlost: 640 km/h
Dostup: 11 200 m
Dolet: 560 m

Bf 109 G-2 se k bojovým jednotkám dostal o několik týdnů před G-1. Letouny se od sebe lišily pouze systémem přetlakováním kabiny, jinak byly zcela identické. Tento systém číslování měl zůstat zachován i do budoucna, kdy lichá čísla nosily letouny s přetlakovou a sudá bez přetlakové kabiny. Letouny až na motory DB 605 zcela odpovídaly starším předsériovým G-0. Typ G-2 bylo možno od G-1 odlišit díky malému ventilačnímu otvoru pod pravým bočním štítkem kabiny a dále podle tenké vrstvy pasty utěsňující skla v rámování.
Nástup nového letounu ale nemohl být horší. Stroje provázela série nehod s často fatálními následky. Scénář byl většinou podobný: Krátce po startu vyšlehly z motoru plameny, a pokud se letoun hned nezřítil, tak nezbývalo než nouzové přistání, nebo (pokud měl dostatek výšky) skok padákem. Problém byl odhalen záhy: Z motoru při plném zatížení unikal v poměrně velkém množství horký mazací olej. Ten dopadal na jeho rozžhavený blok a to následně vedlo k jeho vznícení. Příčina prostá, ale řešení obtížné. Prvním konstrukčním důsledkem byla čtveřice malých nasávacích chladicích otvorů před a nad výfuky, po dvou, na každé straně trupu. Ty napomáhaly lepšímu chlazení motorového bloku. Problémy se zmenšily, potíže s úniky oleje to ale nijak neřešilo a měly motor provázet po celou dobu jeho kariéry. Situace nakonec dospěla do bodu, kdy poruchy a ztráty jimi působené dosáhly nepřijatelné úrovně, následovalo rozhodnutí o zákazu používání nouzového režimu motoru (Start/Notleistung) a omezení pouze na bojový (Steig/Kampfleistung). To obnášelo snížení maximálního plnicího tlaku na 1,3 ATA a maximálních otáček motoru na 2600 / min. Vzletový výkon klesl k přibližně 1300 PS a výhoda oproti DB 601 E tak v nižších výškách úplně zanikla. Nový stroj si ale svůj výkon s rostoucí výškou držel lépe, než starší Bf 109 F-4. Spolehlivost se vrátila do přijatelných mezí, výkonově ale řadu F nepřekonávaly. Navíc byla nová letadla těžší a hůře ovladatelná. U země tyto Bf 109 G-1/2 dosahovaly maximální rychlosti 525 km/h a ve výšce 7000 m pak 650 km/h a stoupavosti u země 21 m/s (všechny tři hodnoty platí pro režim Kampfleistung, tedy pro 1,3 ATA a 2600 ot. /min).
Výroba se rozeběhla počátkem jara 1942, první Bf 109 G-2 dorazily k bojovým jednotkám v dubnu 1942. V květnu je pak následovaly i výškové Bf 109 G-1.
Ač tedy nástup verze G zpočátku nepřinášel takřka žádnou výhodu v oblasti výkonů, velice rychle se rozšířily po všech bojištích. Vedle již takřka obligátních tropikalizovaných verzí (nyní „vyzbrojené“ na levé straně trupu i dvojicí držáků pro slunečník zabraňujícímu na zemi rozpálení pilotního prostoru) se dále rozšířily zbrojní sady Rüstsatz a Umrüstbausatz. Ty ale nadále zůstávaly neunifikovány a tak se některé označení mohlo používat pro dvě různé úpravy. Pro Bf 109 G-1 a G-2 se používaly následující:

R1 – závěsník ETC 500/1Xb, 1x 250 – 500 kg puma
R2 – závěsník ETC 50/VIId, 4x 50 kg puma
R3 – odhazovatelná přídavná nádrž (300 l)
R6 – těžký stíhač, pod křídlem dvojice zavěšených gondol s kanony MG 151/20
Naposledy upravil(a) v.veverka dne sob 3.10.2015 18:48, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Messerschmitt Bf-109 G-2

Příspěvek od v.veverka »

Něco ke stavebnici a pár prvních obrázků ze stavby:

Měřítko: 1/35
Autor: P. Bestr

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Messerschmitt Bf-109 G-2, P. Bestr, 1/35

Příspěvek od v.veverka »

Vytvarovaný trup... hrubá práce bez vnějších úprav a retuše... Ten papír, na kterém je to vytištěné, mě zabije... :D

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Messerschmitt Bf-109 G-2, P. Bestr, 1/35

Příspěvek od v.veverka »

Nahrubo ocasní část... Byť jsem si dával bacha, zkroutila se mně... Stálo mně to spoustu psychických sil a duševního vypětí to hrubou silou narovnat, přičemž jsem poškodil barvu... Snad to dám při retušování dohromady... :) V přestávkách jsem pro uklidnění vyřezával rámečky pro kabinu...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Messerschmitt Bf-109 G-2, P. Bestr, 1/35

Příspěvek od v.veverka »

zaskleno a volně položeno na trup, vypadá to, že překryt bude sedět...

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Messerschmitt Bf-109 G-2, P. Bestr, 1/35

Příspěvek od v.veverka »

Připravená drobotina do kokpitu na pokračování...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Messerschmitt Bf-109 G-2, P. Bestr, 1/35

Příspěvek od v.veverka »

Poleptal jsem interiér, tentokrát jsem se s nim moc nepiplal, protože kabina nebude otevřená a ve výsledku opravdu nic vidět nebude. Jen jsem fixem obtáhnul některé hrany, aby byly skrz ten překryt vidět aspoň obrysy interiéru...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Messerschmitt Bf-109 G-2, P. Bestr, 1/35

Příspěvek od v.veverka »

Vystříhal a vyřezal jsem cajky pro zkompletování křídla.
Jen tak pro zpestření přikládám 3 výtvory mých dětí. Viděly, jak tatínek blbne s letadlem a že taky prý chtějí lepit. Vyhrabal jsem nějaký reklamní vystřihovánky z autosalonu a děti se předvedly :D :D :D

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1058
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Messerschmitt Bf-109 G-2, P. Bestr, 1/35

Příspěvek od rybak »

Jo, to mám rád. Patlá celá rodina.
Kolik jim je? 18? :-D
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Messerschmitt Bf-109 G-2, P. Bestr, 1/35

Příspěvek od v.veverka »

rybak píše:Jo, to mám rád. Patlá celá rodina.
Kolik jim je? 18? :-D

18 jim je dohromady:-) Holce 11 a klukovi 7 :D

Jinak jsem koukal na fcb na kamiony, paráda!!!!
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Messerschmitt Bf-109 G-2, P. Bestr, 1/35

Příspěvek od v.veverka »

Tak jsem zase trošku něco polepil...

Pustil jsem se do kompletace křídla a nějak ho poskládal, nakonec jsem ho připevnil na trup a kupodivu (s ohledem na mé zkušenosti) docela sedlo...

Kabinu jsem jen tak zkusmo přiložil a začíná to konečně vypadat aspoň trošku jako mesoun... :D

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Messerschmitt Bf-109 G-2, P. Bestr, 1/35

Příspěvek od v.veverka »

Tak už stojí na vlastních nohách :) Myslím, že než příští týden odletím, stihnu ho dodělat...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 284
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Messerschmitt Bf-109 G-2, P. Bestr, 1/35

Příspěvek od silverman »

Pěkný Gustav :) Jen bych se přimluvil za jiný povrch na podložce. Přeci jen létal v Tunisku, takže písek by byl lepší.
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Messerschmitt Bf-109 G-2, P. Bestr, 1/35

Příspěvek od v.veverka »

Tak hotovo... Ještě to snad lépe nafotím...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Messerschmitt Bf-109 G-2, P. Bestr, 1/35 - HOTOVO

Příspěvek od v.veverka »

Jak jsem slíbil vkládám foto Libereckého hangáru :) Ve vitríně nevypadají zase tak zle :D

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“