Lunochod 1 / ABC / Richard Vyškovský / 1:16

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Uživatelský avatar
Frankenstein78
Příspěvky: 41
Registrován: ned 20.4.2014 15:47
Bydliště: Číčov

Lunochod 1 / ABC / Richard Vyškovský / 1:16

Příspěvek od Frankenstein78 »

Zdravím opět všechny příznivce papírových modelů. Pustil jsem se do tohoto letitého modelu a rád bych zde prezentoval průběh jeho stavby.

Krátce něco k předloze modelu:
Lunochod 1 byl prvním dálkově řízeným vozidlem, které se projelo po měsíčním povrchu. Na povrchu měsíce přistál 17. listopadu 1970 po sedmidenním letu na palubě sondy Luna 17 a byl tehdejším vrcholem sovětského kosmického programu, zastíněného úspěchy amerických misí Apollo. Jednalo se v podstatě cca tři čtvrtě tuny vážící, dálkově ovládaný"hrnec" na osmikolovém podvozku, vybavený kamerami, měřícími přístroji, solárními články s akumulátory pro pohon a jaderným tepelným zdrojem. Stroj ovládal tým techniků ze Země a za svou dobu funkčnosti najezdil po Měsíci více jak 10,5 kilometrů, pořídil přes 20 tisíc snímků povrchu včetně panoramatických obrázků a spousty chemických analýz složení povrchu Měsíce, kde po zeslábnutí akumulátorů a vyčerpání tepelného zdroje v říjnu 1971 "zamrzl". V současné době slouží jako odražeč laserových paprsků k přesnému měření vzdálenosti Měsíce od Země.

Vystřihovánka pana vyškovského má dost nepřesností ve vzhledu v porovnání s originálem Lunochodu, ale model má své kouzlo a jinou detailnější vystřihovánku Lunochodu k dispozici nemám, do novostavby od základu se mi nechce. Model budu stavět s překopírovaného originálu z ABC speciál 86 na 160g papír, pokusím se vyřezat "vzduch" kde to půjde, něco přidat na reliéfu povrchu a zachovat pohyblivost součástí.

Foto origo vystřihovánky:

Obrázek Obrázek Obrázek

a zde již stavba :

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Hotové části zatím budu skládat na sucho, konečná montáž bude až po nalakování dílů. Všechno lepím na tupo, chlopně zatím nebyly potřeba. Docela mě překvapilo, jak i po překopírování na 160 gramáž vše sedí, nebylo nutné díly nijak zkracovat či nastavovat, jen souosost otvorů pro osy po ohybu dílu je prostě u těhle ručních kreseb bídná.
Uživatelský avatar
Frankenstein78
Příspěvky: 41
Registrován: ned 20.4.2014 15:47
Bydliště: Číčov

Re: Lunochod 1 / ABC/ Richard Vyškovský/ 1:16

Příspěvek od Frankenstein78 »

Práce na modelu pokračuje, vše sedí až překvapivě dobře. Podvozek jsem pro jistotu dobře vyztužil, nerad bych aby se pod vahou modelu zkroutil, také bude přidaná zátěž kvůli výklopnému víku sondy. Vše opět poskládáno na sucho:


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Dále "hrnec" tvořící trup Lunochodu:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nezamlouval se mi plochý vršek modelu Lunochodu, měl by být trochu vydutý, tak jsem udělal kopii víka navíc a vršek dotvaroval, přiloženo zatím na sucho:


Obrázek Obrázek Obrázek

Odklopné víko se solárními články, kde jsem ve vyztužovací konstrukci vytvořil otvory místo kresby vzduchu, vypadá to o hodně líp. Spasovat tohle víko byla celkem fuška, ale s výsledkem jsem spokojenej, k modelu opět přiloženo na sucho:


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


A začal jsem s anténama a ostatním příslušenstvím:


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pavlik99
Příspěvky: 144
Registrován: sob 21.1.2012 7:07
Bydliště: JM

Re: Lunochod 1 / ABC/ Richard Vyškovský/ 1:16

Příspěvek od Pavlik99 »

Tohle byl jeden z mých prvních modelů, takže se mi skoro rosí oči, zvlášť když to máš tak pěkně vyšperkované.
Uživatelský avatar
Itchy
Příspěvky: 25
Registrován: ned 7.12.2014 13:29
Bydliště: Frýdek Místek

Re: Lunochod 1 / ABC/ Richard Vyškovský/ 1:16

Příspěvek od Itchy »

Lunochod vypadá pěkně, už se těším na nějaké foto finální stavby. Mohl bych se zeptat jak jsi dělal ty otvory ve výztužích na poklopu?
Uživatelský avatar
Frankenstein78
Příspěvky: 41
Registrován: ned 20.4.2014 15:47
Bydliště: Číčov

Re: Lunochod 1 / ABC/ Richard Vyškovský/ 1:16

Příspěvek od Frankenstein78 »

není moc času na práci, ale pokračuju dál. Ty otvory jsou vysekávané po slepení výztuh, a to 2 mm výsečníkem od oka a dobarvované, protože v ruční kresbě souosost protistran prostě neexistuje
Uživatelský avatar
Frankenstein78
Příspěvky: 41
Registrován: ned 20.4.2014 15:47
Bydliště: Číčov

Re: Lunochod 1 / ABC/ Richard Vyškovský/ 1:16

Příspěvek od Frankenstein78 »

Ahoj vespolek, Lunochod je hotový tak nějak podle mých představ.
Pár drobností jsem doplnil, ale jinak vše origo pan Vyškovský a bez přebarvování. Doplňky a kabeláž dodělána dle fotek z netu, ale maketové to není, většina fotek je muzejních kusů a jak jsem zjistil, jsou to poskládaniny z dílů, co zbyly, nebo novější verze Lunochodů. Jsou tam patrné rozdíly oproti skutečnému Lunochodu 1, co parkuje na Měsíci, ale detailních fotek jedničky se moc nedochovalo nebo jsem je prostě nenašel.

Snad se bude líbit i přes nepřesnosti vzhledu modelu i mé práce:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tady jedna fotka s malým pomocníkem:

Obrázek

Ještě musím pořešit, kde bude Lunochod parkovat. Vyštrachal jsem v archivu tenhle albatros, chybí v něm jen lunární modul, ale měsíční krajina zůstala, zkusím jí trošku seříznout a posadit Lunochod do ní. Takové staré retro...

Obrázek Obrázek Obrázek

Snad se líbí, brzy dodám fotky té krajiny, zatím pomalu rozjíždím další model. Vypadá to, že po Lunochodu zas zůstanu u osmi kol...
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 284
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Lunochod 1 / ABC/ Richard Vyškovský/ 1:16

Příspěvek od silverman »

Moc pěkný kousek :!:
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1055
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Lunochod 1 / ABC/ Richard Vyškovský/ 1:16

Příspěvek od rybak »

Jéé, to je moc pěkný kousek.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lunochod 1 / ABC/ Richard Vyškovský/ 1:16

Příspěvek od Standa F. »

Ano, tomuhle tady také fandím, budu se těšit na výsledné spektakulární, až pyramidálně mrakotřasné snímky!
Uživatelský avatar
Frankenstein78
Příspěvky: 41
Registrován: ned 20.4.2014 15:47
Bydliště: Číčov

Re: Lunochod 1 / ABC / Richard Vyškovský / 1:16

Příspěvek od Frankenstein78 »

Opět zdravím všechny papírolepiče a hlásím, že jsem s Lunochodem hotov.
S krajinou Měsíce jsem se moc nepáral, zbastleno za jeden večer. Jak říká soused zahradník křivky vládnou světem, tak jsem originál uřezal dle třesoucí se ruky a zakulatil rohy. Z jednoho šutráku, který byl u krajiny, jsem udělal dva a větším zakryl stopy po astronautech z LM, které byly v kresbě povrchu. Taky poloha Země na krajince nedovoluje moc experimentů s polohou Lunochodu, tak jsem ho zaparkoval u zkoumání inkriminovaného šutru. Stopy po kolech jsem domaloval temperkou, nic jiného se s tím dělat bez větších úprav v podstatě nedalo.


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
RadekV
Příspěvky: 261
Registrován: pát 20.1.2012 22:23
Bydliště: Kladno

Re: Lunochod 1 / ABC / Richard Vyškovský / 1:16

Příspěvek od RadekV »

Jako živý :) Paráda.
Uživatelský avatar
wedge
Příspěvky: 114
Registrován: sob 21.1.2012 17:30
Bydliště: vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Lunochod 1 / ABC / Richard Vyškovský / 1:16

Příspěvek od wedge »

Nádherně zmáknutá práce :-) Lunochod byl můj první model kterého jsem se bál a šetřil si ho Před asi 20ti lety na dobu až budu mít víc "skills". Nakonec jsem se odhodlal a pustil se do něj a myslím že mě to i někam posunulo :-)

Ještě jednou SUPER PRÁCE :!:
Uživatelský avatar
Kovář
Příspěvky: 484
Registrován: sob 21.1.2012 8:08
Bydliště: Zlín

Re: Lunochod 1 / ABC / Richard Vyškovský / 1:16

Příspěvek od Kovář »

Frankenstein78 píše: pokusím se vyřezat "vzduch" kde to půjde,
Neměl být vyřezán vzduch i na kolech? :lol: Ne, dělám si srandu.

Vypadá to nádherně, modely z ABC vždycky potěší. Jen tak dál :!:
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Lunochod 1 / ABC / Richard Vyškovský / 1:16

Příspěvek od Daniel »

Moc hezké 8-)
Uživatelský avatar
Rado Radevicz
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 8.3.2012 11:52
Kontaktovat uživatele:

Re: Lunochod 1 / ABC / Richard Vyškovský / 1:16

Příspěvek od Rado Radevicz »

Skvělé!
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“