Pioneer 10 / ŠOK, ABC / 1:28 - HOTOVO

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Pioneer 10 / ŠOK, ABC / 1:28 - HOTOVO

Příspěvek od Standa F. »

Název modelu: Pioneer 10
Autoři: Václav Šorel a František Kobík / ŠOK
Vydavatel: ABC č. 20 / roč. 17 (vyšlo 8. 6. 1973)
Měřítko: 1:28 (neuvedeno, průměr disku hlavní antény: 97 mm)
Rozsah: 1,25 str. A4
Počet dílů: 22 číslovaných / 27 fyzických

Když real space, tak real space. Pionýr zn. ŠOK je ten pravý real a ten pravý space! 8-)

Obrázek

Tento modýlek patří k absolutní ábíčkovské klasice. Sonda svištící nekonečným prostorem se vzkazem mimozemským alienům vzbuzovala romantické představy v nejedné chlapecké duši.

Papírová sonda se dočkala též přebarvení od Jaroslava Velce pro seriál vystřihovánek Muzeum kosmonautiky – konstrukce je stejná, dokonce i rozložení dílů na ploše je téměř identické, J. Velc pouze zjemnil kresbu a přidal některé věrnější detaily. Jeho verze Pioneera vyšla v ABC č. 13/27 v březnu 1983.

Obrázek Obrázek

Další verzi Pioneera od F. Kobíka známe z výtisku Kosmická tělesa z Albatrosu.

Jelikož jsem neměl uspokojivý snímek tohoto modelu, bylo nezbytné si jej postavit. Abych mohl vyříznout velké černé "vzduchy", či spíše "kosmos" z konstrukce nosníků a tyčí, lepím první verzi z ABC z laserové kopie na papír 160 g - starý chlupatý originál by podobnou operaci neumožnil.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Na modelu jsem provedl drobné přiblížení realitě při snaze zachovat původní charakter díla. Obrázek výše zcela vpravo ukazuje první úpravu v lepení – díl 15, přístrojový kryt, jsem otočil o 180°, v souladu se skutečností. Na „komiksové“ návodné kresbě je obráceně. Díl nelze jen pouze otočit a nalepit, je pak příliš velký a koliduje s hlavní anténou => musel jsem ho zastřihnout. Rub krytu jsem nenatíral černou tuší, jak nabádá návod, ale obdobně bleděmodorou, „kovovou“ vodovkou.

Na detektoru meteoritů 18 jsem provedl úpravu: díl je ve vystřihovánce i na návodné kresbě nakreslen chybně, s nesprávným otevřením do prostoru. Použil jsem čistěji nakreslený díl z Velcovy reedice a přenesl stěnu detektoru na jiné místo, čímž se detektor „otevře“ do prostoru správně:

Obrázek Obrázek

Vyřezání "kosmu" z meziprostorů:

Obrázek Obrázek Obrázek

A nyní stačí sondu sestavit - chlupatá je dost, při manipulaci je třeba dávat bacha. Místo špejlí jsem použil drát z prskavek - je rovný a měkký:

Obrázek Obrázek Obrázek

Autoři tentokrát nepřidali ke svému kosmickému tělesu stojan, modeláři tak často Pioneera prostě bacli na "zem" - takto:

Obrázek

Po vyřezání vzduchů z ramen to je ovšem dlouhodobě neúnosné a sonda musí mít podstavec - vyrobil jsem takový jednoduchý, s packami, doplněný o onu legendární destičku s kódovaným vzkazem pro E.T.-ho či Jediho:

Obrázek Obrázek

Dokonáno jest. Pokud by vás zajímal detailnější rozbor stavby, najdete jej na webu Papírové archeologie ;) .

Obrázek Obrázek

Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Pioneer 10 / ŠOK, ABC / 1:28 - HOTOVO

Příspěvek od Daniel »

Stando další důkaz toho, že i ze šmikačky staršího ročníku výroby může vzniknout hodně koukatelný model. Bravo a těším se na další tvoje stavby :)
Uživatelský avatar
RadekV
Příspěvky: 261
Registrován: pát 20.1.2012 22:23
Bydliště: Kladno

Re: Pioneer 10 / ŠOK, ABC / 1:28 - HOTOVO

Příspěvek od RadekV »

Paráda,jako živá ;) ;) ;)
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Pioneer 10 / ŠOK, ABC / 1:28 - HOTOVO

Příspěvek od Tomáš S. »

Moc pěkné, ten podstavec odvádí dobře svoji práci! Ovšem jako další model jsem místo sondy očekával pekárenskou Avii a rozhodně v menším sledu... 8-)
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Pioneer 10 / ŠOK, ABC / 1:28 - HOTOVO

Příspěvek od JakubSDK »

Krásná práce Stando ;) a rozhodně foto měsíce ;) 8-)
Uživatelský avatar
wedge
Příspěvky: 114
Registrován: sob 21.1.2012 17:30
Bydliště: vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Pioneer 10 / ŠOK, ABC / 1:28 - HOTOVO

Příspěvek od wedge »

Konečně zase real space :-) Stando, opět skvělá práce a těším se na další kousek.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pioneer 10 / ŠOK, ABC / 1:28 - HOTOVO

Příspěvek od Standa F. »

Pánové, děkuji velice. Jsou to takové sranda-modýlky, ale pobaví. Rychlost radost 8-) .
Uživatelský avatar
Frankenstein78
Příspěvky: 41
Registrován: ned 20.4.2014 15:47
Bydliště: Číčov

Re: Pioneer 10 / ŠOK, ABC / 1:28 - HOTOVO

Příspěvek od Frankenstein78 »

Pěkné, pár úprav a opravdu je model o dost výše, gratuluji k dokončení
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“