Miles M.14A Magister / Hobby Model / 1:33

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
mungo
Příspěvky: 24
Registrován: úte 21.2.2012 9:14

Miles M.14A Magister / Hobby Model / 1:33

Příspěvek od mungo »

Pustil jsem se do trochu méně vídaného modelu Miles M.14A. Není to asi stroj zrovna nejelegantnější, ale mě se přesto líbí.
Vystřihovánka je již starší (rok vydání 2003) a provedení odpovídá době vzniku. Zbarvení modelu se ve 2D podobě jeví hodně omalovánkové, ale věřím, že po slepení to nebude tak hrozné.
Nikdy jsem tak starý model nelepil a nebyl jsem si jistý, jak to bude se slepitelností, a tak jsem začal fotit až v okamžiku, kdy už se zdá, že to půjde.
Asi jsem netrefil tloušťku kartonu na podlepení, takže je kostra místy širší a musím ji ořezávat a brousit, aby obšívka pasovala. Když už ale kostru přizpůsobím, sedí obšívka zatím moc hezky.

Kokpit je lepen bez jakýchkoli úprav. Přístrojové desky jsou přilepeny jen zezadu uprostřed a při manipulaci jsem s nimi trochu pohnul. Při focení jsem si toho nevšiml. Ve skutečnosti je není problém srovnat.

Obrázek


Poslední vnitřní segment kokpitu hodně přečnívá. Bude potřeba jej seříznout. Taky přístrojové desky jsou výš, než by měly být a na sucho přiložená obšívka kokpitu nepasuje. I ty se tedy budou brousit.

Obrázek


Postupuji podle návodu od zadní části dopředu. Zatím jsem spokojen.

Obrázek

Obrázek
mungo
Příspěvky: 24
Registrován: úte 21.2.2012 9:14

Re: Miles M.14A Magister / Hobby Model / 1:33

Příspěvek od mungo »

A teď jsem trochu v koncích. Nějak nechápu instrukce u výškovky. I když si text přeložím, tak nevím, co je tím myšleno. Máte s tím někdo zkušenosti?

Obrázek
Uživatelský avatar
Vašek
Příspěvky: 61
Registrován: ned 22.1.2012 16:45

Re: Miles M.14A Magister / Hobby Model / 1:33

Příspěvek od Vašek »

Po podlepení máš okraje zbrousit do naznačeného profilu.
mungo
Příspěvky: 24
Registrován: úte 21.2.2012 9:14

Re: Miles M.14A Magister / Hobby Model / 1:33

Příspěvek od mungo »

Aha. Díky moc. A jak myslí to "natnij 2mm" u obšívky? To mám díl nastřihnout v místech, kam ukazují ty čárky?
semeral
Příspěvky: 11
Registrován: pon 14.12.2015 13:29

Re: Miles M.14A Magister / Hobby Model / 1:33

Příspěvek od semeral »

mungo píše:Aha. Díky moc. A jak myslí to "natnij 2mm" u obšívky? To mám díl nastřihnout v místech, kam ukazují ty čárky?
To se mi nezdá. Spíš mi to přijde, že po přilepení na vytvarované, resp. ořezané žebro, přebyde kus obšívky (tipoval bych, že tam bude vůle, zapas, podle toho jak se komu podaří profil vytvořit), kterou bude potřeba odřezat (předpokládám ty dva milimetry), a spoj horní a spodní části obšívky slícovat a zahladit.
mungo
Příspěvky: 24
Registrován: úte 21.2.2012 9:14

Re: Miles M.14A Magister / Hobby Model / 1:33

Příspěvek od mungo »

Ocasní plochy se nakonec ukázaly jako docela oříšek. Skoro mi to připadá, jako by jejich konstrukci autor outsourcoval na někoho jiného, nebo to okopíroval z úplně jiného modelu :D
Poznámku "natnij 2mm" jsem nakonec ignoroval a asi se nic nestalo (nebo jsem si teda žádné chyby nevšiml)

Žebra SOP na sebe vůbec nenavazovala.
Obrázek
Taky způsob, jak autor vyřešil rozklad obšívky vlepením části s trikolorou na jedné straně, mi připadá dost podivný.

Poslední žebro trupu s výřezem (díl 23X) jsem muse uříznout, protože do toho výřezu prostě nebylo co vsunout.
Obrázek

Když jsem pak spasoval SOP a VOP podle výřezů, vznikla mezi koncem trupu a SOP asi 5mm mezera. Výřezy jsem tedy také odřízl a SOP prostě přilepil na doraz k trupu. Nesedí ale ani průřez ukončení trupu a profil SOP a vzniká tam na obou stranách schod.
Poblém s ocasními plochami zmiňuje i jiný modelář v reportu ze stavby na kartonbau.
Výsledek ale nakonec není zas až taková hrůza. Díly, které kryjí přechody mezi SOP, VOP a trupem, toho hodně skryjí.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

V podstatě náhodou jsem zjistil, že jeden Magister je k vidění i u nás ve sbírce RAF Station Czechoslovakia.
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“