Bleriot XI / GPM + Integraf Náchod / úprava 1:120

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Bleriot XI / GPM + Integraf Náchod / úprava 1:120

Příspěvek od Jirka Z. »

No, nebude to tedy pro úvod nic originálního, ale přeci. Práce na letounu Gotha se chýlí ke konci. Jakási hádanka se zahájením nového modelu je docela zábavná, tak to tady také zkusím nedlouho před prvním zaříznutím skalpelu do nového modelu. Nebudu Vám tedy ukazovat dílek, protože při mém měřítku by stejně moc neprozradil. Já dám pár nápovědních bodů:

:?: Letoun nesl jméno svého tvůrce doplněné o jedno prvočíslo
:?: Dne 25. xxxx roku 190x s ním jeho tvůrce přeletěl kanál La Manche (letopočet jsem rozsekal z prostého důvodu, celý by totiž hóóóódně napověděl)
:?: Letadlo se stalo prvním letounem, který byl bojově nasazen za první světové války
:?: Již předtím se stal historicky prvním bombardérem, když byl použit v italsko-turecké válce o Libyi dne 1. listopadu 1911, kdy z něj pilot svrhnul čtyři granáty na jednotky protivníka v oázách Tagnira a Ain Zara
:?: Jde o jednomotorový letoun z rozpětím křídel 8,5 metru
:?: První verze letadla byly vybaveny motory REP o výkonu 30 koní nebo Anzani o výkonu 25 koní
:?: Na modelu rozhodně nebude nouze o výplety
:?: Předloha se dočkala několika modelových ztvárnění: jednoduchý model letadla vyšel v časopise ABC, složitější verze pak vyšly v českém nakladatelství Integraf Náchod a nedlouho předtím i v polském GPM

Takže – jaký model bude můj další? Myslím, že těch několik výše zmíněných bodů napoví mnohým fandům letectví. A kdo by ještě nevěděl, tak poslední nápověda. Neberte ji úplně doslova, nicméně podstata nápovědy se dá skrýt do jedné parafráze: letoun užíval i jeden zástupce loutkového divadla z východních Čech…

Kdo uhádne, má malé bezvýznamné plus ;) . Brzy nashledanou i s prvními fotkami… Takže moderátoři, prosím, nemazat, vlákno je zde správně, jak se v několika následujících dnech ukáže… :twisted:

Jirka Z.
Naposledy upravil(a) Jirka Z. dne čtv 9.10.2014 9:37, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Trocha tajemství a tajnůskářství

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj,

že by Blériot XI :?:
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Trocha tajemství a tajnůskářství

Příspěvek od rybak »

Jop, je to tak http://en.wikipedia.org/wiki/Bl%C3%A9riot_XI" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Trocha tajemství a tajnůskářství

Příspěvek od Jirka Z. »

Tak jsem asi nápovědu dal moc lehkou, protože hned ten první tip samozřejmě zamířil do černého. Půjde o Bleriot XI. V tuto chvíli ještě rozvažuji, jestli budu stavět podle modelu od GPM nebo podle českého od Václava Jančaty. Je také možné, že se pustím do obou, protože v určitých drobnostech se oba modely liší. Kašparův Bleriot totiž vypadal trochu odlišně od „sériového“ Bleriotu XI. Koncem týdne snad již budou první fotky s modelem.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Bleriot XI / Integraf Náchod / uprava 1:120

Příspěvek od JakubSDK »

Jediné co mě mátlo bylo rozpětí, které bylo 7,79m a ne 8,5m :)

Už se těším na stavbu, ať se ti daří Jakub.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Bleriot XI / Integraf Náchod / uprava 1:120

Příspěvek od Jirka Z. »

Tak s prvními fotkami jsem se trochu opozdil oproti původnímu plánu. Soukromé záležitosti, práce a domlouvání věcí na Model Hobby mě dohromady zabraly více času, než jsem původně doufal. Ale to je již za mnou, tak se můžu směle pustit do práce.

Do modelu jsem poprvé říznul někdy před týdnem. Dlouho jsem se ale před tím zaobíral třemi otázkami:
:?: Jak moc musí být šílený člověk, aby zmenšil tohle letadlo?
:?: Jak moc musí být šílený člověk, aby lepil tenhle model současně ve dvou verzích?
:?: A nakonec – jak šílený jsem vlastně já?

Co mi z toho vyšlo? No, nejprve jsem se snažil zkonzultovat své závěry s docentem Chocholouškem z Bohnické léčebny, ale nepodařilo se mi dovolat. Tak jsem se musel rozhodnout sám a došel jsem k závěru, že budu stavět Bleriot hned dvakrát. Základ bude tvořit „sériový“ Bleriot XI od GPM, tam, kde se Kašparův letoun lišil, pak pro druhý model použiju díly z českého modelu.

Historii letounu tentokrát vynechám. Něco málo jsem nadhodil v úvodu a kluci doplnili i nějaký ten odkaz. Takže se pustím rovnou do stavby.

Model jsem zahájil stavbou křídel. Přeci jen je to asi nejjednodušší partie tohoto letadla. I když… Díky prohnutému profilu křídla byla i tato konstrukce docela výživná (hlavně při vyřezávání žeber).

Obrázek Obrázek

A abych nezapomněl – foto vystřihovánek jako prokázání vlastnictví originálu obou.

Obrázek

Jirka Z.
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 278
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Bleriot XI / GPM + Integraf Náchod / úprava 1:120

Příspěvek od silverman »

Takže ještě výškovky a s papírem budeš víceméně hotový :lol:
Jsem zvědavý na konstrukci trupu v tomto měřítku a výplety budou taky asi lahůdka.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Bleriot XI / GPM + Integraf Náchod / úprava 1:120

Příspěvek od Jirka Z. »

Drobný postup kupředu s Blerioty. Do stavu hotových věcí se odebraly svislé ocasní plochy a sedačky pro pilota.

Obrázek Obrázek

Dohromady jsem začal dávat i rám. Je to tak trochu piplačka… Ale konstrukce trupu pro první letoun je hotová. Snad v dohledné době přibude i ta druhá.

Obrázek Obrázek Obrázek

Jirka Z.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Bleriot XI / GPM + Integraf Náchod / úprava 1:120

Příspěvek od Jirka Z. »

Tak jsem si zase říkal, do čeho bych střihl...

Pak jsem se ale včera podíval do kalendáře a zjistil, že vlastně máme dušičky. Takže by bylo ideální sáhnout do skříně po nějakém kostlivci. A nakonec jsem na stůl vytáhl dva, respektive tedy jednoho siamského dvojkostlivce... 8-)
Obrázek

Takže za těch pár let jsem se od posledního příspěvku kupředu posunul jen o nitku - teda v podstatě jen o dokončení druhého trupu a jeho vypletení.
Obrázek

Další progres přinesu doufám dříve, než za dva roky - teď potřebuju dostavět pár jiných modelů a souběžně s nimi rovnou budu pokračovat volným tempem i na této dvojici.

Jirka Z.
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“