Messerschmitt Bf-109 G / Orlik / 1:33 (HOTOVO)

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Messerschmitt Bf-109 G / Orlik / 1:33 (HOTOVO)

Příspěvek od Vojta Č. »

Tak se budeme držet tématu úletů a ujetostí. Gustav v barvách RAF to IMHO splňuje docela dobře, ne?

Me 109 jako takový je jedno z nejznámějších letadel 2. světové války, tak se věnujme tomuhle příběhu.

Obrázek
Via http://blogbiszopa.pl/2011/09/messersch ... achownica/
Model představuje Bf-109 G14 318. Gdaňské stíhací a průzkumné divize. Původně patřil 2. Jato chorvatského letectva v Záhřebu, odkud se dvěma letouny dezertovali dva piloti. Přistáli na dvou letištích nedaleko Ancony v Itálii. Na letišti v Jesi sídlila 3. peruť SAAF, která zajala pilota a převzala jeho letadlo. To pravděpodobně přešlo pod 321st Bombardment Group. Pro 318. divizi koupil letadlo od amerického pozemního personálu Jan Preihs za dvě láhve whisky (v ceně byl ještě cvičný Bucker, takže cena velmi hezká :)) Při přeletu do Risana se za Messerschmittem táhl hustý černý ohon sazí, protože motor byl uzpůsoben na syntetický benzín a teď natankoval stooktanový :) Na letišti to způsobilo přiměřený rozruch :)
V polské jednotce bylo letadlo nějakou dobu, protože bylo přemalováno a označeno britským markingem. O nasazení není mnoho známo, pravděpodobně létal rutinní patroly v oblasti Středozemního moře. S koncem války a rozpuštěním polské divize v srpnu 1946 se stopy po letadle ztrácí, pravděpodobně bylo sešrotováno.

Model? Orlik :) Hezky vypadá na papíře, zatím jsem si jenom seskládal puzzle kostry (věřili byste, že jsem netušil, že má ta 109 takhle asymetrickej trup?!) a vypižlal budíky v palubovce. Pokračování za chvíli.

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Tomys
Příspěvky: 1059
Registrován: pon 12.12.2011 10:56
Bydliště: Sparta, Greece

Re: Messerschmitt Bf-109 G / Orlik / 1:33

Příspěvek od Tomys »

Únik od Cataliny jo?
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Messerschmitt Bf-109 G / Orlik / 1:33

Příspěvek od Vojta Č. »

Kokpit celkem jednoduše, přijde mi takovej proporčně divnej, když si tam snažím představit naskládanýho pilota, tak mi to moc nevychází (pocit - sedí moc nízko, nenarve nohy k pedálům, knipl bude držet kdovíjak). Jediný lehce poupravený je knipl tak, aby trochu víc připomínal to, jak to vypadalo. Původní verze rovné tyčky s placatým čudlíkem nahoře celkem nic moc...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Messerschmitt Bf-109 G / Orlik / 1:33

Příspěvek od JoskaM »

Jojo, v mezkovi se leželo, ve Spitovi se sedělo jak na záchodě.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Messerschmitt Bf-109 G / Orlik / 1:33

Příspěvek od Vojta Č. »

Tak první dvě čísla obšívky, ta přední část nad motorem je teda docela divočina, to se nezdá. Ale nakonec se to na kostru usadilo všechno docela přijatelně.

Spousta zubů, nic proti tomu, docela to fuguje, kostra je o kousek menší.
Obrázek

Drobný grafický kopaneček - trochu moc výrazný deklík za kabinou (myslím hlavně tloušťku čáry, jinak je asi i nakreslený o fous větší...)

Obrázek

Na jedné straně nasucho cajk:

Obrázek

Na druhé straně ovšem kapku přebývá... No, nějak jsem to přeoperoval :)

Obrázek

Slupka a nádivka:

Obrázek Obrázek Obrázek

Nasucho pohromadě - zadní část utekla docela hodně, ale může to být mojí gramlavou hnátou...

Obrázek Obrázek

A to už je část 19, dole vpravo MGčka, ty asi budou nějak jinak (včera jsem strávil večer nad pátráním, co a jak moc tomu vlastně z toho čumáku čouhalo...). Prořezy pro kulomety samozřejmě prořezávat až po natvarování, trochu opruz, ale jednodušší ohýbání :)

Obrázek

A prozatímní celek - zadní část kabiny zapásnuta zapasem koloru, hrana kokpitu tak nějak dořezána, k dokončení. Docela překvapivě to sedí dohromady i na ty kastlíky, do kterých přijdou vlepit výfuky (což se návod nějak neobtěžuje zmínit, jako spoustu dalších dílů, ale tak známe polské návody :D Jo, zaměřovač zase opustil kabinu...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Messerschmitt Bf-109 G / Orlik / 1:33

Příspěvek od Vojta Č. »

Tak víkend byl zase užitečný, trup v hrubých rysech v cajku. Pevná část směrovky je solidní puzzle, ale nakonec docela hezky vymyšlený, jenom na pořadí dílů při stavbě si musíte přijít sami :D
Ale dohromady to pasuje krásně a natěsno, to potěšilo, jak to sedlo.
A v těch britskejch barvách je to taky pěkný éro :D

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Messerschmitt Bf-109 G / Orlik / 1:33

Příspěvek od Vojta Č. »

Tak to vytáhneme na světlo boží. Díky leteckému Model Hobby, kde jsem půl dne neměl na práci nic lepšího než si lepit, jsem ho dovrtal tak daleko, že už to pak stálo jenom asi tři nebo čtyři večery... No, tak "závodní" model to nebude, ale stejně to potěší, zase něco dodělat :)
Jinak otevřená kabinka samozřejmě řeší problém, kdy zavřená na model nepasuje ;) Srandovní řešení, jak se to takhle sklápělo i s tím drátem.
Jo a může mě nějakej znalec poučit, k čemu bylo to dlouhé zahnunté bidlo pod levým křídlem?
Also, fertig, done, hotovo.

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 282
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Messerschmitt Bf-109 G / Orlik / 1:33 (HOTOVO)

Příspěvek od silverman »

Gratuluju k dokončení. To anglické zbarvení je dost zvláštní. Bidlo pod křídlem je anténa palubního radiozařízení FuG 16zy (Bordfunkgeräte FuG 16zy)
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Messerschmitt Bf-109 G / Orlik / 1:33 (HOTOVO)

Příspěvek od v.veverka »

Gratuluji... Moc pěkný kousek... Zvláštní to britské vybarvení na něčem tak klasickém, jako je ME109 :D
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“