Gloster Sea Gladiator / Halinski / 1:33

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

vatikh
Příspěvky: 29
Registrován: ned 5.2.2012 20:39
Bydliště: Vysočina

Re: Gloster Sea Gladiator / Halinski / 1:33

Příspěvek od vatikh »

Děkuji vám.
:arrow: silverman, přípravek je součástí vystřihovánky a opravdu dost pomůže hlavně při geometrii a dodržení sklonu křídel.
:arrow: v.veverka, sleduji každou tvoji stavbu a rozhodně nic nestahuj a pokračuj. Pokud myslíš tu hranu, kterou jsem označil šipkou, tak v tom není nic složitého.Žádný tmel opravdu není potřeba.

Obrázek

Z rubové strany dílů, hrany, které se budou lepit k sobě, lehce seříznu pod úhlem pomocí skalpelu a doladím pomocí jemného smirku. Dělám to proto, abych ztenčil sílu papíru. Dále díly vytvaruji, provedu retuš a přilepím na místo. Slepenou hranu ještě lehce a opatrně přebrousím, tak abych nepoškodil tisk, a poopravím retuš. Snad jsem to popsal alespoň trochu srozumitelně. Až budu lepit podobné díly, tak se pokusím postup nafotit podrobněji.
Pěkný den přeji V.H.
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Gloster Sea Gladiator / Halinski / 1:33

Příspěvek od v.veverka »

vatikh píše:Děkuji vám.
:arrow: silverman, přípravek je součástí vystřihovánky a opravdu dost pomůže hlavně při geometrii a dodržení sklonu křídel.
:arrow: v.veverka, sleduji každou tvoji stavbu a rozhodně nic nestahuj a pokračuj. Pokud myslíš tu hranu, kterou jsem označil šipkou, tak v tom není nic složitého.Žádný tmel opravdu není potřeba.

Obrázek

Z rubové strany dílů, hrany, které se budou lepit k sobě, lehce seříznu pod úhlem pomocí skalpelu a doladím pomocí jemného smirku. Dělám to proto, abych ztenčil sílu papíru. Dále díly vytvaruji, provedu retuš a přilepím na místo. Slepenou hranu ještě lehce a opatrně přebrousím, tak abych nepoškodil tisk, a poopravím retuš. Snad jsem to popsal alespoň trochu srozumitelně. Až budu lepit podobné díly, tak se pokusím postup nafotit podrobněji.
Pěkný den přeji V.H.
Ahoj.

Děkuji za radu, naprosto vyčerpávající... Myslím, že v tomto případě půjde hodně o kvalitu papíru... Ten Fw je na takovém hodně měkkém a tenkém papíře, když tedy srovnám papír tento a papír na kterém jsou Halinskeho modely, co mám tady sebou...
vatikh
Příspěvky: 29
Registrován: ned 5.2.2012 20:39
Bydliště: Vysočina

Re: Gloster Sea Gladiator / Halinski / 1:33

Příspěvek od vatikh »

Ahoj,
po hodně dlouhé době, raději se ani nedívám na datum mého posledního příspěvku, jsem zde a přináším pár fotek dalšího postupu. Pokračoval jsem tam kde jsem naposledy skončil, přechodovými díly mezi trupen a dolními křídly. Trošku jsem s nimi bojoval, ale nakonec se výsledek dostavil.

Obrázek Obrázek Obrázek

Poté jsem se vrátil k zadní části letadla. Nejprve jsem nalepil na svá místa držáky pohyblivé části směrovky.

Obrázek

Zde už je vše na svém místě. Původní provázky mi nešli napnout podle představ, tak jsem je vytrhal a nahradil jinými. Jisté následky to sebou přineslo,ale snažil jsem se je co nejlépe zamaskovat.

Obrázek Obrázek Obrázek

Zadní světlo jsem si proti vystřihovánce trochu upravil. Dovolil jsem si pár samostatných obrázků.

Obrázek Obrázek Obrázek

Jak už to u mě bývá, opět následoval přesun k předním křídlům. Prozatím jsem dokončil kostru horního křídla. Vše sedělo, uvidíme jak dopadne oblepení.

Obrázek Obrázek

To je pro dnešek vše.
Měj te se, V.H.
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Gloster Sea Gladiator / Halinski / 1:33

Příspěvek od v.veverka »

Opět excelentní záležitost... Smekám... Pro mě zase jen impuls k tomu, abych se do poláků vůbec nepouštěl a zůstal u vystřihovánek pro děti... :D
vatikh
Příspěvky: 29
Registrován: ned 5.2.2012 20:39
Bydliště: Vysočina

Re: Gloster Sea Gladiator / Halinski / 1:33

Příspěvek od vatikh »

Ahoj všem,
mezi mými příspěvky začínají být stále větší časové mezery, ale stavba neskončila. Jen nepokračuje tak rychle, jak bych si představoval.
Potažení horního křídla se mi moc nepodařilo. Bojoval jsem hlavně s konci, jsou to díly náročné na tvarování a to jsem na něj měl dva pokusy, protože mám dva výtisky. Věřím, že nedostatky se v celku ztratí. Ještě mi zbývají světla na koncích křídla, ale na ně přijde řada až později.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Při práci na křídle jsem také průběžně pracoval na vzpěrách mezi křídly. Nejhorší bylo ohnutí dílů na polovinu. Volil jsem zeslabení papíru v místě ohybu z rubu, protože radius ohybu je celkem malý. To ostatní už bylo jen o slepení a retuši.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A nakonec celkový pohled na vše, co už se mi za tu dlouhou dobu, co pracuji na tomto modelu, podařilo udělat.

Obrázek

Toť zatím vše. V.H.
vatikh
Příspěvky: 29
Registrován: ned 5.2.2012 20:39
Bydliště: Vysočina

Re: Gloster Sea Gladiator / Halinski / 1:33

Příspěvek od vatikh »

Ahoj všem,
přináším pár fotek s malým postupem stavby.
Dokončil jsem horní křídlo přilepením světel. Červený a zelený konec je z vytažené fólie.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Abych mohl přilepit horní křídlo, musel jsem nejdříve dokončit pár restíku na trupu letadla, které jsem přeskočil. Nejdříve přišla řada na zaměřovač. Snad jsem ten díl pojmenoval správně, pokud ne, tak mě prosím opravte.

Obrázek Obrázek

Na přední prosklenou část kabiny, jsem si nejdříve připravil kopyto, na kterém jsem si vytáhl folii. Vlastní lepení celé části nebylo jednoduché. Nepasovala mi vnější a vnitřní část. A hlavně nejsem vůbec spokojen s čistotou. Ale to už teď neovlivním, je to poučení pro příště a ještě to horší mělo přijít.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Přilepení na trup mi už nevyšlo vůbec. Celou folii jsem si jako pokaždé celou zapatlal. V tomto směru se mám ještě hodně moc co učit a zlepšovat. Jediné co mě alespoň trošku uklidňuje je, že z dálky to není až tak moc vidět. Ale to každá chyba.

Obrázek Obrázek Obrázek

Nakonec jsem zaplnil pár bílých míst na trupu.

Obrázek

Pokračování opět někdy příště.
V.H.
Uživatelský avatar
numi
Moderátor
Příspěvky: 847
Registrován: pon 12.12.2011 12:11
Bydliště: Třinec

Re: Gloster Sea Gladiator / Halinski / 1:33

Příspěvek od numi »

Vypadá to skvěle. Jen tak dál.
vatikh
Příspěvky: 29
Registrován: ned 5.2.2012 20:39
Bydliště: Vysočina

Re: Gloster Sea Gladiator / Halinski / 1:33

Příspěvek od vatikh »

Ahoj,
po hodně, hodně dlouhé době jsem zde s novými fotkami. Stále přemýšlím nad tím, z čeho a hlavně jak vytvořit výplet mezi křídly. Nechce se mi do toho, proto pokračuji na jiných částech letadla.
Vrtule mi dala zabrat. Bojoval jsem hlavně s listy a jejich zkroucením.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Dokončil jsem také poslední část překrytu kabiny. Plastovou část jsem si opět vytáhl s folie a taky jsem si ji zapatlal jako v minulých případech.

Obrázek Obrázek

Připravil jsem si držáky předních kol. Samotná kola přijdou na řadu někdy příště, až na ně nastane ta správná nálada.

Obrázek Obrázek Obrázek

A nakonec mám hotové i ovládací křidélka na křídlech. Nevím, jak se tyhle části přesně nazývají.

Obrázek Obrázek Obrázek

Celkově jsem spokojem s přesností dílů ve vystřihovánce. Teď se věnuji práci na motoru, uvidíme, jak se zafaří.
To je zatím vše. V.H.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Gloster Sea Gladiator / Halinski / 1:33

Příspěvek od kaktusak »

Ta vrtule NEMÁ chybu . Perfektní .
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Gloster Sea Gladiator / Halinski / 1:33

Příspěvek od haageeman »

Do "letectví" tady moc nekoukám i když dlouhá léta dělám v oboru, skvělá práce, čubrním jako blázen :shock:. Kam se hrabou "plastic peoples" :!: Moc líbí ... asi nahlédnu častěji ;)
bigpetr
Příspěvky: 293
Registrován: sob 23.1.2016 21:45
Bydliště: Brno

Re: Gloster Sea Gladiator / Halinski / 1:33

Příspěvek od bigpetr »

Super práce
vatikh
Příspěvky: 29
Registrován: ned 5.2.2012 20:39
Bydliště: Vysočina

Re: Gloster Sea Gladiator / Halinski / 1:33

Příspěvek od vatikh »

Ahoj,
děkuji všem za komentáře a přináším dalších pár fotek stavby. Jak jsem psal ve svém posledním příspěvku, delší dobu pracuji na motoru. Hvězdicovém 9válci Bristol Mercury IX. Jediné co na něm ještě nemám dodělané jsou výfukové trubky, pár jich už mám, ale zbytek budu dodělávat až budu umísťovat motor do krytu. Stále také přemýšlím o nějakých drobných vylepšeních. Podle fotek reálného motoru, kterých je na internetu celkem dost, tady jisté možnosti jsou. Zase tak moc pod kryt ale vidět nebude, tak uvidím jak se nakonec rozhodnu.

Obrázek Obrázek Obrázek

Pustil jsem se tedy do krytu motoru. Všechny díly na sebe pěkně pasují, jen je potřeba dodržet přesnost při jejich vyřezávání. Nějakých chyb jsem se dopustil a hned se to projevilo na návaznosti čar a to hlavně ve spodní části. Tam to naštěstí nebude moc vidět.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek

Pokračování opět někdy příště.
V.H.
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Gloster Sea Gladiator / Halinski / 1:33

Příspěvek od v.veverka »

:o :o :o :o :o nemám slov :o :o :o :o :o
Bajoš
Příspěvky: 88
Registrován: čtv 18.2.2016 18:30

Re: Gloster Sea Gladiator / Halinski / 1:33

Příspěvek od Bajoš »

:shock: :shock: :shock: jsem na tom stejně.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Gloster Sea Gladiator / Halinski / 1:33

Příspěvek od Brzdič »

Super. :)
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“