Lockheed Martin F-35 Ligthning II/Hobby model / 1:33 /HOTOVO

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Lockheed Martin F-35 Ligthning II/Hobby model / 1:33 /HOTOVO

Příspěvek od Ričmond »

Ahoj modeláři :)
Rozhodl jsem se zavítat taky do kategorie letecké techniky.
Zatím za sebou mám úspěšně Čmeláka, ale proč nezačít rovnou něčím pořádným.. F35 se mi strašně líbí. Historická letadla se mi nelíbí vůbec, takže moc na výběr ani nemám :?
Na žádném foru jsem nenašel nějaký ucelený report nebo fotky (možná že jsem jenom špatně hledal), takže to bude jedna velká neznámá... Na druhou stranu, když se to povede konečně přijdu s užitečným vláknem :)

Teď už fotky předlohy a její stručný popis:

Obrázek Obrázek

základní popis v češtině: http://cs.wikipedia.org/wiki/Lockheed_M ... ghtning_II" onclick="window.open(this.href);return false;
hodně obsáhlé povídání z anglické wiki: http://cs.wikipedia.org/wiki/Lockheed_M ... ghtning_II" onclick="window.open(this.href);return false;

Foto originálu vystřihovánky:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nevím, jak je na to kdo zvyklý, ale mě celkem překvapilo, že model neobsahuje žádné návodovky. Pouze schéma žeber a zbytek je řešen popiskem dílů na fotkách již hotového modelu.

Vystřihovánka obshahuje :
-3x měkkou A3 (2 strany žeber, jedna dílů)
-8x tvrdou A3
-2xA3 s fotkama a popisem
-1,5 strany fotek hotového modelu bez popisu
-1 strana kde je něco málo o modelu a návod (ten je hodně stručný a hlavně je psaný písmem asi velikosti 8, je to strašně malé a navíc naležato, nikdy nevím na který se pak vrátit řádek :D )

-první dojmy z tisku a papíru jsou skvělé. Papír se nijak nevrství, tisk neláme a navíc je fakt krásný.

Model chci stavět s vytaženým podvozkem, bez laser dílů a kabinku si zkusím udělat sám podle šablony, která je ve vystřihovánce.

Tolik pro začátek. Pokud byste někdo našli něco jako fotky ze stavby budu vděčný (proto zakládám vlákno s předstihem) a já se jdu pustit do vyřezávání žeber a stavby kostry :)
Všem přeju hodně zdaru s jejich prací ;-)
Naposledy upravil(a) Ričmond dne pon 23.12.2013 21:38, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
vody
Příspěvky: 128
Registrován: pon 23.1.2012 17:57

Re: Lockheed Martin F-35 Ligthning II/ Hobby model / 1:33

Příspěvek od vody »

K návodu, lepší fotky než pseudo malůvky od GPM.
Uživatelský avatar
tata
Moderátor
Příspěvky: 195
Registrován: pon 12.12.2011 19:04
Bydliště: Galaxie Orlová

Re: Lockheed Martin F-35 Ligthning II / Hobby model / 1:33

Příspěvek od tata »

Tak to ti držím palec protože pokud je to stejné a Já myslím že je jako jejich(hobby model) F22 Raptor tak to snad ani slepit nejde :D
PS: Asi proto si nikde nenašel report z nějaké stavby ....
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: Lockheed Martin F-35 Ligthning II / Hobby model / 1:33

Příspěvek od Ričmond »

Tak tady mně jedna dobrá duše poslala odkaz na nějaké forum:
http://blog.livedoor.jp/nknknknk330/arc ... 27069.html" onclick="window.open(this.href);return false;
je to sice čínsky, ale fotek je tam dost a slepitelné to asi je.. nicméně doufám, že se mi to podaří líp než tomu číňanovi...

to vody: Já jsem to psal, proto, že mě zarazil tento styl návodu. Jestli bude dobrý zjistím až později. Ale dělá to na mě dobrý dojem, vidíš přímo to, co má vzniknout..

A jinak jsem emailem poprosil přímo Hobby model o pdf verzi návodu, aby mně šel vytisknout větší a na A4. Poslali mně ho společně se skeny všech návodovek a fotkama hotového modelu, takže kdyby někdo chtěl stačí napsat SZ nebo mail a pošlu to :)

No a k F35 - mám hotovou část raket a zítra začínám vyřezávat kostru, takže zanedlouho budou první fotky :)
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: Lockheed Martin F-35 Ligthning II / Hobby model / 1:33

Příspěvek od Ričmond »

A jsem tady s žebry :)

Obrázek

POzor na tyto díly, nechybí označení, pouze to jsou rubové strany dílů, tak ať se náhodou nestane, že to podlepíte všecko :)

Obrázek

Myslím, že celá kostra sedla pěkně, přesná je. Uvidíme, co to udělá dál.
Dva díly jsem jako jediné musel upravit, a to tyto:

Obrázek

navíc se jako jediné podlepují na 0,5 mm!

Jinak vystřihovánka má pouze dvě hrubosti podlepování 0,5 (značeno podle mě nelogicky **) a 1mm (značen *) - takže na to taky pozor.

Zářezy pro žebra jsou na šířku 1mm, takže doporučuji trochu zvětšit, já jsem to řezal z venkovní strany čárek a je to tak akorát tuhé :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Podle mě trochu nešťastně řešená špička:

Obrázek Obrázek Obrázek

- značená levá a pravá strana, ale ne horní a dolní (ta delší část dolů)
- u trupu drží jenom pomocí těch dvou dílů a hrozně se ohýbá (proto jsem ji tam taky ještě nelepil napevno a udělám to až to bude fakt nutné + doplním nějakou výztuhu)

Už je to pěkný macek, má to okolo 50 x 30 cm a už od začátku se s tím bude muset pracovat s celým, tak jsem zvědavý.

No a během zasychání žeber jsem střihl do výzbroje a dokončil jsem 6 raket z 10 (doufám, že je pak bude na co dát :D )

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

zelené rakety mají uvnitř žebra, ty se oblepí chlopní a pak díly rakety. Sedí to úplně přesně.

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

u menších raket jsem uplně vypustil chlopně, jsou jenom stočeny a sraženy natupo.

To je prozatím vše, jsem zvědavý jak to dál bude sedět...
Uživatelský avatar
Chimenes
Příspěvky: 458
Registrován: sob 21.1.2012 12:56
Bydliště: Ovčáry
Kontaktovat uživatele:

Re: Lockheed Martin F-35 Ligthning II / Hobby model / 1:33

Příspěvek od Chimenes »

Parádní začátek, sleduju.
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: Lockheed Martin F-35 Ligthning II / Hobby model / 1:33

Příspěvek od Ričmond »

to Chimenes: díky :)
Jako další na řadu přišel motor:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

-ten je tvořen dvěma takovými "tubusy". Větší má být uzavřen žebrem W30, které jsem si inteligentně nalepil na kostru dopředu, takže to nedělejte. Navíc je asi o 3mm menší v průměru než ten plášť... No a když už bylo na modelu tak jsem k němu přilepil jenom ten vnitřní díl a vnější šel natupo :)

Dále jsem pokračoval šachtami pro podvozek a zbraně:

-nejdřív náhled na dílky, zleva raketová, hlavní podvozek a přední podvozek

Obrázek Obrázek Obrázek

-s šachtami pro podvozek také přišly první problémy :( Celá šachta je delší (vyřešeno uřezáním čela a zkrácením šachty) a co se šířky týká, zasahuje do žebra v křídle.

Obrázek Obrázek

To jsem musel vyřezat (po kouskách, drželo jak prase :d) a nalepit vedle až podle šachty. Na druhém křídle jsem ho předtím nechtíc o kousek posunul, takže ta mně vyšla v pohodě a musela se jenom zkrátit... Drobné ořezání žebra pak už byla jenom drobnost :)

Obrázek Obrázek

A tady už jak má být (je tam taky vidět, že žebro na nesprávném místě je W26) a doplněná o "interiér"

Obrázek Obrázek

Z šachet pro rakety jsem měl strach a ty sedly v pohodě (natěsno, ale sedly)..

Obrázek

A jedna poznámka k návodu.. stojí za PRD. Skladba šachet na nich vůbec není. Nikde není vidět jak co vypadá a kde to přijde. už jsem na to narazil víckrát,na většině obrázků jsou pouze rakety. Dohromady jsem to dával s pomocí fotek z netu a z výše zmiňovaného fóra.

Když to není v návodu, aspoň to sem hodím já :) :

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

- panty jsem navěšel na nerez svařovací drát. výhodou je, že je tvrdý a drží rovně, nejde ale ohýbat.


Dále jsem stihl taky část spodní obšívky, rovnou opakuju, že je to moje první obšívka (tak prosím o rady a o shovívavost při kritice :), ale na oboje se těším.
-přijde ještě lehce doladit, záplaty ze záplaty (které je v modelu požehnaně, skoro A4) dolepím až bude obšívka celá.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Navíc mně dnes skončila dovolená, takže kdoví jak to bude pokračovat :(
Prozatím 37 hodin.
Příště zdar :)
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2394
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Lockheed Martin F-35 Ligthning II / Hobby model / 1:33

Příspěvek od Brzdič »

Zatím s tím bojuješ velice dobře a obšívka taky nevypadá zle, na to jak se kroutí. :)
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: Lockheed Martin F-35 Ligthning II / Hobby model / 1:33

Příspěvek od Ričmond »

Dneska byla na řadě obšívka horní části trupu.

Obrázek

Chtěl jsem si ji slepit celou, kromě posledního dílu (ten musí zezadu kvůli těm žebrům), jenže až to bylo tak se předposlední díl hodně kroutil a navíc čáry pro přilepení směrovek byly šikmo ven. Vlastně celý ten dílek se tak divně natočil... Takže se řezalo..

Obrázek

Pak jsem nalepil zbytek trupu směrem dopředu a poslední díl s tím, že ten předposlední prostě připasuju

Obrázek

Takto jsem ho řízl:

Obrázek

Pak mi nevycházela délka posledního dílu, byla velká a vznikala mně kapsa nad motorem..

Obrázek

Takže jsem to řízl taky a začal dopasovávat:

Obrázek Obrázek Obrázek

Pak jsem ještě zkusil doplnit tenké záplatky do mezer, možná to trochu pomohlo.

Obrázek Obrázek Obrázek

Příště mě čeká sání+přechod ke kabině+přechod dolů. Počítám, že to bude to nejnáročnější z tohoto letadla.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Lockheed Martin F-35 Ligthning II / Hobby model / 1:33

Příspěvek od JakubSDK »

Fakt parádní kousek ;) moc pěkně slepené a radost sem chodit na čumendu :shock: :)
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: Lockheed Martin F-35 Ligthning II / Hobby model / 1:33

Příspěvek od Ričmond »

Jakube díky :)
Já jsem zase o kousek pokročil na střední části aera :)
Inkriminované dílky:

Obrázek

vnitřek sání:
-tady pozooor, je přehozené označení L a P. Asi hodinu jsem ho tam všelikak dopasovával a byl jsem celkem neštastný, pak mě napadlo přehodit L a P a paráda :D

Obrázek

poslední díl horní části:

Obrázek

tento nevypadá, ale byl poměrně náročný na vytvarování, protože se zužuje dopředu. Sedl ale bez úprav.

poslední spodní "jednoduchý" sedl taky bez úpravy:

Obrázek

A samotný vstup do motoru:

Obrázek Obrázek

-vytvaroval jsem ho a odpředu přilepil. Jen je potřeba nechat si ho "otevřený" pro doplnění vnitřku vstupu.
-pro jistotu jsem zevnitř přidal chlopně, se kterými není počítané, ale nechtělo se mi to nechat na tupo..

Obrázek

A takto dopadlo mé snažení:

Obrázek Obrázek Obrázek

A takto v zadní části :(

Obrázek

ještě nevím co s tím, než to jenom zacpu záplatou asi zkusím rozříznout ten horní díl a trochu upravit žebro...
-pokud by si někdo všimnul díry pod křídlem, ještě tam přijde chlopeň
-omluvte pozadí, ale nemám ani bílou plachtu ani moc místa kde to roztáhnout, je to veliké :D

-pravá strana zas někdy příště, teď se sem asi chvilku nedostanu
-prozatím 43 hodin
-přeju hodně zdaru všem ostatním :)
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1058
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Lockheed Martin F-35 Ligthning II / Hobby model / 1:33

Příspěvek od rybak »

Dobrá stavba.
Ta zelená munice není raketa, ale bomba - konkrétně gps naváděný JDAM :-) http://en.wikipedia.org/wiki/Joint_Dire ... k_Munition" onclick="window.open(this.href);return false;
Ještě postav GBU-12, máš je tam taky http://cs.wikipedia.org/wiki/GBU-12_Paveway_II" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: Lockheed Martin F-35 Ligthning II / Hobby model / 1:33

Příspěvek od Ričmond »

to rybak:
Díky za pochvalu i vysvětlení. Já se v tom moc nevyznám a nikde ve vystřihovánce o tom není ani zmínka. V návodu většinou není ani co z čeho skládat, natožpak názvy, že bych si to pak našel na netu..
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1058
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Lockheed Martin F-35 Ligthning II / Hobby model / 1:33

Příspěvek od rybak »

No tak v tom případě okoukni tento obrázek
Obrázek

ten ukazuje, že tam máš AMRAAM - raketa vzduch - vzduch, středního dosahu
a bitskou raketu vzduch - vzduch, krátkého dosahu ASRAAM

držím palce při stavbě
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: Lockheed Martin F-35 Ligthning II / Hobby model / 1:33

Příspěvek od Ričmond »

Ještě jednou děkuji rybakovi, rozšířil jsem si obzory:)
Mezitím jsem trochu popojel se stavbou a tady je dosavadní postup.

Doděláno sání:

Obrázek Obrázek

Bohužel v zájmu zachování co největší symetrie, mně tam vznikla ta mezera, které si nejde nevšimnout. "Záplatovat" ale budu až na konci, teď jsem strašně zvědavý jak to dopadne v globále..

Zadní křídla:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Sedla téměř bez úprav, jenom se mi nelíbí jiný odstín než u zbytku trupu. Příště si zkusím ještě víc pohrát s těma oblinama, ale na natvarování to byl fakt záhul...
Akorát POZOR, u dílů 60LD a 60PD je přehozena levá a pravá strana ;-)

Pak přišla na řadu špička, přesněji její spodní část:

Obrázek Obrázek Obrázek

Přední podvozková šachta:

Obrázek Obrázek Obrázek

A přilepení k trupu:

Obrázek Obrázek

Mezitím jsem model doplnil ještě o pár dílů na rozbití těch velkých ploch a zbytek sání :-)

Obrázek Obrázek Obrázek

No a takto vypadá horní část špičky, která nejdřív přijde doplnit o základ interiéru kokpitu:

Obrázek Obrázek

.. ale to až příště ;-)

Vím, že to má oproti zdejším "letcům" značné rezervy, ale snažím se co mi síly stačí, tak doufám, že je to aspoň trošku vidět :)

A na závěr jedna orientační

Obrázek

Tak příště ahoj :)
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“