Mi-17 / GPM / 1:33 / Hotovo

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 630
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Mi-17 / GPM / 1:33 / Hotovo

Příspěvek od Vojta S »

Stavba zahájena 3.7.2011 na starém fóru.
Celá diskuze tuto http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum ... 08&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;

Zdravím
Asi před měsícem sem se pustil do dalšího modelu,tentokrát sem se odpoutal od země a střihnul sem do vrtulníku.

Mil Mi-17
Víceúčelový dvoumotorový turbohřídelový vrtulník klasického uspořádání s pětilistým nosným a třílistým vyrovnávacím rotorem,je zdokonalenou verzí typu Mi-8,od kterého se odlišuje některými charakteristickými znaky - třílistý vyrovnávací rotor je na levé straně ocasního nosníku,vstupní otvory motorů mají deflektory pro separaci pevných částic ve vzduchu (písek, prach atd.).Pohon zabezpečují motory TV3-117MT o výkonu 2 x 1 417 kW.Motory jsou vybaveny automatickým systémem zvýšení výkonu v případě výpadku jednoho z motorů.Max výkon jednoho motoru tak může vzrůst na 1640 kw. Vrtulník je vybaven vynikajícím navigačním a informačním systémem a moderními spojovacími prostředky, které umožňují bezpečnou přepravu osob i za velmi nepříznivých povětrnostních podmínek jak ve dne tak i v noci. Konstrukce draku, přepravní možnosti a vybavení Mi-17 je v hlavních rysech shodné s typem Mi-8. Základní verze Mi-17 je využívána pro vojenské, policejní i civilní účely.Pilotní kabina je třímístná. Nákladová kabina o délce 5,34 m,šířce 2,32 m a výšce 1,8 m je po levé přední části trupu opatřena posuvnými dveřmi, v zádi dvoukřídlými nákladovými dveřmi. Má tříkolový nezatahovatelný podvozek s dvojitou montáží pneumatik na příďové noze. Na bocích trupu jsou závěsníky pro 2 přídavné palivové nádrže.

Obrázek Obrázek Obrázek

První prototyp pokusného stroje V-8 ještě s jedním motorem AI-24V a čtyřlistým rotorem vzlétl 9. června 1961, prototyp konečné dvoumotorové verze pak 17. září 1962.Vrtulník dostal roku 1964 větší rotorovou hlavu a jeho sériová výroba byla zahájena koncem roku 1965. Stroj je neustále modernizován,vyrábí se dodnes a sloužil nebo slouží zhruba v 50 státech celého světa (včetně České republiky) pro vojenské i civilní účely.

Technické údaje:
Výrobce: Moskevský vrtulníkový závod M. L. Mila,Ulanudský letecký závod
Maximální rychlost: 250 km/h
Cestovní rychlost: 225 km/h
Dolet (s 25 cestujícími): 500 km
Taktický dolet: 350 km
Maximální přeletová vzdálenost: 930 km
Praktický dostup: 4 500 m
Stoupavost u země: 4,5 m/s
Únosnost: 4 000 kg
Hmotnost prázdného vrtulníku: 7 100 kg
Maximální vzletová hmotnost: 13 000 kg
Délka s otáčejícími se rotory: 25,35 m
Délka trupu: 18,22 m
Výška: 4,75 m
Průměr nosného rotoru: 21,29 m
Průměr vyrovnávacího rotoru: 3,91 m


Vystřihovánka má 11 stran dílů,3 strany návodových krezeb,2strany fotek modelu a po 1 stránce psaného návodu a textu o vrtulníku.

Obrázek Obrázek Obrázek

Model představuje vrtulník Mi-17 č.605 patřící do 37pluku transportních vrtulníků v Leczycy PL.

Ještě bych řekl že interier vrtulníku je poněkud odfláknutý takže sem se pustil do jeho ůprav (celý vnitřek nákladového prostoru jsem udělal znovu) a s tím souvisí i to že dělám otevřené boční dveře.

Začal sem žebry a vnitřní obšívkou na kterou sem nalepil boční polstrování.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Následovalo dodělání stropu...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

...a stěny mezi nákl. prostorem a pilotní kabinou.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Přidána žebra.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vnější obšívka,zatím vše sedělo.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Včera jsem dodělal zadní část draku,nevím kde se stala chyba ale scházelo mi cca 2mm obšívky :(.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Vojta S dne ned 4.3.2012 20:24, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 630
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Mi-17 / GPM / 1:33

Příspěvek od Vojta S »

Upravená kostra stropu pilotní kabiny a sedačky pilotů.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Vojta S dne sob 21.1.2012 23:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 630
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Mi-17 / GPM / 1:33

Příspěvek od Vojta S »

Zdravím
Sem tu s dalším postupem,v minulých propršených :( dnech sem pokračoval interiérem pilotní kabiny,který mám skoro hotov.
Opět bylo nutno spoustu věcí předělat.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Pokračuji obšívkou,ty vrchní díly byly cca o 2mm delší takže sem musel zkracovat.Spodek docela pasoval.
Teť ještě musím doplnit pár věcí do interiéru a pak hurá na ten skleník :) :?.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Vojta S dne sob 21.1.2012 23:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 630
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Mi-17 / GPM / 1:33

Příspěvek od Vojta S »

Zdravím,
sem tu zpět s dalším postupem,jak sem psal minule na řadu přišla okna pilotní kabiny.Této části modelu sem se obával ale nakonec to dopadlo docela dobře,díly obšívky mi na sebe někde uplně přesně nenavazují ale to bude asi mejma volšovejma rukama :D .Boční vypouklá okna sem nepoužil protože ta bublina se nevejde do otvoru okna.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Dál sem pokračoval kostrou motorů.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 630
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Mi-17 / GPM / 1:33

Příspěvek od Vojta S »

Pokračuji obšívkou vrchní části.Udělal jsem malou úpravu a to takovou že jsem vyřízl ty''okýnka''kde byla nakreslena mřížka a nahradil je mřížkou mosaznou.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vocas :D

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 630
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Mi-17 / GPM / 1:33

Příspěvek od Vojta S »

Zdravím
Dnes se vrátila mamka s foťákem z lázní takže můžu dodat další foto.Obšívku vrchní části už mám skoro hotovou.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Další prací bylo naroubování ocasu na drak,drobek už má půl metru.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Taky jsem vykrouhal poslední díly kostry a slepil základ nádrží.

Obrázek Obrázek

Dál sem pokračoval částí nad vraty nákladového prostoru,na levé straně mi to moc nepasovalo a je tam trochu větší mezera :( a nijak sestřihnout nebo posunout to potvora nešlo protože to na všechny strany vycházelo dosti chlupově a chybělo by zas někde inde.Ono se to v těch tlustejch čarách nakonec snat ztratí :) .

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 630
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Mi-17 / GPM / 1:33

Příspěvek od Vojta S »

Tak už i nádrže jsou na svých místech.V zadní spodní části to nesedlo na obrys pro přilepení :( ,zamaskoval sem to okopírovaným páskem papíru,na poslední fotce je to vidět.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Sedadla nákladového prostoru sem udělal celé nové.Na první fotce sou ty origo ze šmikajdy.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Podvozek.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 630
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Mi-17 / GPM / 1:33

Příspěvek od Vojta S »

Tak Mil je na kolečkách.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 630
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Mi-17 / GPM / 1:33

Příspěvek od Vojta S »

Zdravím všechny v novém roce,
přes svátky práce na vrtulníku polehoučku pokračovala.Slepil jsem vrata nákladového prostoru.Na netu jsem našel nejaké fotky hotového modelu ale ani na jedné nebyla vrata zavřená a teť už asi vím proč.Za prvé to samo nedrží zavřené a za druhé to tam celé moc nepasuje.Kostru vrat jsem měl na drak docela dobře napasovanou ale při nalepování obšívky se to zas pokroutilo,sem to pak násilím všelijak nakrucoval.No nakonec to dopadlo docela obstojně.Aby vrata držela v otevřené poloze udělal jsem z drátu takové vzpěry jako je tomu i na skutečném vrtulníku,jak udělat aby to drželo zavřené sem zatím nevymyslel.Jo a ještě chybí rub,takže jsem vnitřek polepil papírem a následně natřel.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 630
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Mi-17 / GPM / 1:33

Příspěvek od Vojta S »

O5 nějaký pokrok,myslím že další komentáře nejsou potřeba.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Uwaga smiglo! :D

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 630
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Mi-17 / GPM / 1:33

Příspěvek od Vojta S »

Ješte jednou sem se vrátil k interiéru a dodělal vnitřní stranu zadních vrat.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
mech1
Administrátor
Příspěvky: 55
Registrován: pon 5.12.2011 15:25

Re: Mi-17 / GPM / 1:33

Příspěvek od mech1 »

... neda mi to jinak, musim podekovat a predevsim pochvalit zpusob, jakym prispivas.
Uhlazene, graficky upravene, ciste a predevsim citelne prispevky. Peclivost je proste znat ... presne tak, jako na modelu samem.
Diky
Zrzek
Moderátor
Příspěvky: 614
Registrován: pon 12.12.2011 20:19

Re: Mi-17 / GPM / 1:33

Příspěvek od Zrzek »

Mechu, naprostý souhlas s Tvými slovy. Takovouto představu o reportu ze stavby má zdejší moderátorský tým - pěkné fotky + srozumitelný komentář co má hlavu a patu + upozornění na chybky pro případné další stavitele. I za mne palec nahoru.
johnny7
Příspěvky: 56
Registrován: úte 24.1.2012 17:53

Re: Mi-17 / GPM / 1:33

Příspěvek od johnny7 »

Krasne prepracovane detaily bez jedinej chybicky. Tie hrube ciary trosku rusia celkovy dojem a ak niekedy vyjde re-edit a bude to nejak vyriesenie, tak mozno si model aj zakupim. Aj ked taketo zaoblenia mozno budu nad moje sily.
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 630
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Mi-17 / GPM / 1:33

Příspěvek od Vojta S »

Dekuji pánové.

Jako další na řadě byla protiprachohá zařízení před motory.Dál sem podlepil díly na rotorovou hlavu no a při čekání než to proschne jsem se pustil do raketnic,2 mám hotové a 2 mě ještě čekají.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“